Wsiąść do pociągu: Europa - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Wsiąść do pociągu: Europa - pytania i wątpliwości

Post autor: Jelithe »

Pytanie odnośnie budowania trasy w tunelu. Nie wiadomo, jak jest długi, więc trzeba wyłożyć tyle kart, ile narysowanych pól, a następnie odkrywa się 3 ze stosu kart zakrytych i jeśli jest tam karta w tym samym kolorze co nasze wyłożone lub lokomotywa, to musimy dołożyć z ręki kolejną w danym kolorze. Co się dzieje, jeżeli nie mamy kolejnej? Karty, którymi próbowaliśmy zając tunel wracają na rękę, czy je tracimy i wyrzucamy na stos zużytych?
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: Jelithe »

Ok, widzę, gdzie źle przeczytałam. Dziękuję za odpowiedź.
kubosm
Posty: 1
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:19

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: kubosm »

cześć gracze!
mamy mały problem z interpretacją jednej zasady, co prowadzi do spięć ;)
otóż jak rozumiecie pokonywanie tuneli?
przykład: chcę pokonać tunel i potrzebuję 2 czerwonych kart. Wykładam 2 czerwone karty, następnie wyciągam z kupki 3 losowe karty. Następnie opcje są takie:
a) jest wśród wylosowanych 1/2/3 czerwona karta - wówczas jak posiadam 1/2/3 czerwone karty "na ręku" to je oddaje i zajmuje tunel. Jak nie mam - tracę kolejkę i tunel nie jest moj.
b) pośród wylosowanych 3 losowych kart nie ma ani jednej czerwonej oraz lokomotywy (jokera). Czy wówczas mam szczęście i zajmuje tunel tylko tymi dwoma czerwonymi, które daję na początku (tak uważam) czy, ponieważ, że nie wylosowałem zadnej czerwonej - tracę kolejkę i tunelu nie zajmuję (zdanie mojej rywalki, dla mnie kompletnie bez sensu :)).
Proszę rozwińcie wątpliwości:)

dzięki i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: Nataniel »

masz szczescie
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
ArniK
Posty: 198
Rejestracja: 03 wrz 2010, 15:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: ArniK »

Jak to wyraźnie napisali w instrukcji, wystarczą Ci do zajęcia karty z ręki i nie musisz niczego dokładać.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: Bea »

Czy jeśli podczas gry dobiera się kolejne (3) bilety, to można dobrać długą trasę? Wydaje mi się, że nie, ale chce się upewnić.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: WRS »

Długie trasy dobierane są jednorazowo na początku gry. Pozostałe karty długich tras odkładamy do pudełka.
Instrukcja na str. 2 pisze:Z talii biletów wyjmijcie długie trasy (z niebieskim tłem). Potasujcie je i rozdajcie po jednej kademu graczowi ❺. Odłóżcie pozostałe długie trasy do pudełka tak, aby nikt ich nie widział. Nie biorą one udziału w grze.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: Bea »

WRS pisze:Długie trasy dobierane są jednorazowo na początku gry. Pozostałe karty długich tras odkładamy do pudełka.
Instrukcja na str. 2 pisze:Z talii biletów wyjmijcie długie trasy (z niebieskim tłem). Potasujcie je i rozdajcie po jednej kademu graczowi ❺. Odłóżcie pozostałe długie trasy do pudełka tak, aby nikt ich nie widział. Nie biorą one udziału w grze.
Ok, dzięki, mąż mnie wczoraj zbałamucił :oops:
Awatar użytkownika
MartusMarcin
Posty: 113
Rejestracja: 31 sie 2013, 17:30
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: MartusMarcin »

Czy biorac jedna karte wagonu z 5 lezacych(odslonietych) od razu dokladam kolejna ze stosu czy dopiero po wzieciu 2 dokladam nowe?
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: wc »

od razu dokładasz, zawsze masz wybór z 5 kart
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
MartusMarcin
Posty: 113
Rejestracja: 31 sie 2013, 17:30
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: MartusMarcin »

Ok dziekuje:)
Rybnik
Posty: 3
Rejestracja: 27 sie 2013, 19:25

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: Rybnik »

Kończy się gra zostały mi 4wagoniki mam na ręce 5 żółte wagony i lokomotywę. Pytanie co zrobić? Czy mogę wybudować trase z 6 żółtych korzystając z tych 2ch dodatkowych (w każdym kolorze), które były dołączone do gry. Albo muszę szukać takiej linii aby zużyć 2 lub 3 aby móc zakończyć grę?
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 319
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 39 times
Been thanked: 138 times

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: olocop »

Ilość wagonów jest limitowana, jesli zostały ci tylko 4, możesz zbudować trasę max. 4-wagonikową.
Rybnik pisze:Albo muszę szukać takiej linii aby zużyć 2 lub 3 aby móc zakończyć grę?
Gra kończy się, gdy jednemu z graczy zostanie 2 wagoniki lub mniej. Wtedy wszyscy mają ostatnią turę i koniec. Jeśli chcesz wywołać koniec gry, budujesz linię 2,3, lub 4-wagonikową. W kazdym przypadku zostaje ci 2 lub mniej wagonów.
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: jolietjake »

olocop pisze:
Gra kończy się, gdy jednemu z graczy zostanie 2 wagoniki lub mniej. Wtedy wszyscy mają ostatnią turę i koniec. Jeśli chcesz wywołać koniec gry, budujesz linię 2,3, lub 4-wagonikową. W kazdym przypadku zostaje ci 2 lub mniej wagonów.
I pamietaj, ze Ty tez masz jeszcze potem swoja ostatnia ture, w ktorej mozesz zuzyc te "2 lub mniej wagonow", ktore Ci zostaly.
Joliet Jake na BGG
komboj
Posty: 29
Rejestracja: 03 gru 2013, 14:00
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: komboj »

Mój pierwszy post na forum. Witam wszystkich! :)

Moje pytanie dotyczy karty Europejskiego Expressu. Otrzymuje ją gracz, który ma najdłuższy nieprzerwany ciąg wagoników w swoim kolorze, ale zawsze są podczas podliczeń kłótnie, co oznacza ten ciąg wagoników.
Obrazek

ile punktów będą mieli gracze czerwony i zielony? dla czerwonego łatwo podliczyć, a zielonemu liczymy wszystkie wagony, bo są połączone, czy odnogi się nie liczą?
(czarne kółka to miasta)
Ostatnio zmieniony 16 gru 2013, 10:20 przez komboj, łącznie zmieniany 1 raz.
Scott
Posty: 128
Rejestracja: 20 sie 2013, 18:33

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: Scott »

komboj pisze:Mój pierwszy post na forum. Witam wszystkich! :)

Moje pytanie dotyczy karty Europejskiego Expressu. Otrzymuje ją gracz, który ma najdłuższy nieprzerwany ciąg wagoników w swoim kolorze, ale zawsze są podczas podliczeń kłótnie, co oznacza ten ciąg wagoników.
Obrazek

ile punktów będą mieli gracze czerwony i zielony? dla czerwonego łatwo podliczyć, a zielonemu liczymy wszystkie wagony, bo są połączone, czy odnogi się nie liczą?
(czarne kółka to miasta)
Czerwony ma najdłuższą nieprzerwaną trasę o długości 10 wagoników, a zielony 8 wagoników. Każdy wagonik może być liczony tylko raz, więc krótsze odnogi się nie liczą.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: lacki2000 »

komboj pisze:Mój pierwszy post na forum. Witam wszystkich! :)

Moje pytanie dotyczy karty Europejskiego Expressu. Otrzymuje ją gracz, który ma najdłuższy nieprzerwany ciąg wagoników w swoim kolorze, ale zawsze są podczas podliczeń kłótnie, co oznacza ten ciąg wagoników.

ile punktów będą mieli gracze czerwony i zielony? dla czerwonego łatwo podliczyć, a zielonemu liczymy wszystkie wagony, bo są połączone, czy odnogi się nie liczą?
(czarne kółka to miasta)
Witamy witamy w tym pięknym świecie :)
Czerwony ma 9 a zielony 8 - liczy się najdłuższa trasa od jednej stacji do drugiej.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Scott
Posty: 128
Rejestracja: 20 sie 2013, 18:33

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: Scott »

lacki2000 pisze:
komboj pisze:Mój pierwszy post na forum. Witam wszystkich! :)

Moje pytanie dotyczy karty Europejskiego Expressu. Otrzymuje ją gracz, który ma najdłuższy nieprzerwany ciąg wagoników w swoim kolorze, ale zawsze są podczas podliczeń kłótnie, co oznacza ten ciąg wagoników.

ile punktów będą mieli gracze czerwony i zielony? dla czerwonego łatwo podliczyć, a zielonemu liczymy wszystkie wagony, bo są połączone, czy odnogi się nie liczą?
(czarne kółka to miasta)
Witamy witamy w tym pięknym świecie :)
Czerwony ma 9 a zielony 8 - liczy się najdłuższa trasa od jednej stacji do drugiej.
A nie można robić kół? Powiedzmy, że miasta na trasie czerwonego to (od lewej do prawej) A-B-C-D-E-F, a wagoniki robią trasę A-B-C-E-F-B = 10 wagoników.
Ostatnio zmieniony 16 gru 2013, 10:32 przez Scott, łącznie zmieniany 1 raz.
komboj
Posty: 29
Rejestracja: 03 gru 2013, 14:00
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: komboj »

Edytowałem zdjęcie, bo właśnie też jestem zaskoczony. :) to jak w końcu jest?
Awatar użytkownika
flowerus
Posty: 490
Rejestracja: 06 lut 2010, 12:47
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: flowerus »

Zdecydowanie 10! Można robić pętle, nie można tylko wykorzystać dwa razy tego samego odcinka trasy.
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: lacki2000 »

flowerus pisze:Zdecydowanie 10! Można robić pętle, nie można tylko wykorzystać dwa razy tego samego odcinka trasy.
Racja, pętle też można robić czyli najdłuższa trasa czerwonego to 10. Zdecydowanie chyba raczej tak.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: Pixa »

Czerwony 10, zielony 8. Petle sa dozwolone, nie mozna tylko uzywac tych samych wagonow 2 razy.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
komboj
Posty: 29
Rejestracja: 03 gru 2013, 14:00
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: komboj »

No to wszystko jasne! :) Dzięki planszówkowi eksperci. ;)
Awatar użytkownika
CydPL
Posty: 340
Rejestracja: 17 kwie 2014, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: CydPL »

Witam. Czy Europejski Express jest traktowany jak zwykły bilet? Chodzi mi o to czy dworca mogę użyć do wyliczania najdłuższej trasy? Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 12 times

Re: Wsiąść do pociągu: Europa

Post autor: adikom5777 »

nie możesz.
ODPOWIEDZ