Szukam tytułu pewnej gry...

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
tragoss
Posty: 8
Rejestracja: 08 gru 2013, 18:38

Szukam tytułu pewnej gry...

Post autor: tragoss »

Witam!

Jak byłem młodszy, to grałem w taką rosyjską grę planszową, której akcja toczyła się w kosmosie. Jeśli dobrze pamiętam, to składała się ze 100-u mniej-więcej pól w układzie 10x10. Chodziło o to aby jak najszybciej dostać się na górę planszy do mety, ale utrudniały to różne pułapki i można było np. z pola około 95 spaść na sam dół na pole chyba 5, co powodowało, że gra toczyła się przez bardzo długi czas, dając przy tym niezły ubaw. Całe tło gry było związane z kosmosem. Tyle pamiętam. A i jeszcze format gry był dość duży około 4 x format A4. Szukałem na Googlach ale nic mi się nie udało znaleźć. Jeżeli ktoś zna, pamięta lub grał w tę grę, to bardzo proszę o podanie jej tytułu lub ewentualnie jakiś skan - to byłby hit :) Moje 6-letnie dziecko uwielbia długie gry a ta była pod tym względem idealna. sam oryginał przy przeprowadzce 10 lat temu gdzieś zgubiłem. A szkoda... zatem o pomoc!

Dodam jeszcze, że gra była z lat 90-ch.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Szukam tytułu pewnej gry...

Post autor: MichalStajszczak »

Prawdopodobnie to jakaś mutacja gry Węże i drabiny (Snakes and ladders).
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Szukam tytułu pewnej gry...

Post autor: adam_k27 »

Miałem to i grałem. Pamiętam że plansza była bardzo kolorowa, były chyba latające spodki, filiżanki i ufoludki, a dojść do końca było niezwykle trudno bo zawsze się spadało. Niestety nie pamiętam tytułu. Nie wiem czy ta gra nie była przypadkiem dołączona np do Świata Młodych albo innej gazety? To były chyba raczej lata 80-te.
tragoss
Posty: 8
Rejestracja: 08 gru 2013, 18:38

Re: Szukam tytułu pewnej gry...

Post autor: tragoss »

Z tego co kojarzę, to faktycznie mogła ona być dodatkiem do jakiejś gazety bo papier był cienki (nie żadna tektura) no i format po złożeniu też by się zgadzał. Tylko co to była za gra :(
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Szukam tytułu pewnej gry...

Post autor: MichalStajszczak »

Czy plansza miała taki układ: pole startowe w lewym dolnym rogu, w dolnym wierszu pola od 1 do 10 od lewej do prawej, w drugim wierszu od dołu pola o numerach 11-20 od prawej do lewej, w trzecim wierszu 21-30 znowu od lewej do prawej itd., i pole końcowe o numerze 100 w lewym górnym rogu? Gracz rzucał kostką i przesuwał pionek o wyrzuconą liczbę oczek; kończąc ruch na niektórych polach mógł przesunąć się w górę, a kończąc na innych mógł spaść w dół?
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Szukam tytułu pewnej gry...

Post autor: adam_k27 »

Z tego co pamiętam to tak to właśnie było
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Szukam tytułu pewnej gry...

Post autor: MichalStajszczak »

To, co opisałem w poprzednim poście to właśnie gra Węże i drabiny. Widziałem na żywo lub na zdjeciach kilkadziesiąt wersji tej gry. Być może jedna z takich wersji została wydana jako wkładka do jakiegoś pisma dla dzieci. Ja po raz pierwszy zetknąłem się z tą grą blisko 50 lat temu, ale to było wydanie w pudełku pod tytułem Cyrk.
Awatar użytkownika
zedd
Posty: 331
Rejestracja: 24 sty 2007, 21:09
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Szukam tytułu pewnej gry...

Post autor: zedd »

Chyba to nie to, ale pewnie coś przybliżonego:

http://www.unawe.org/static/archives/ed ... _tamil.jpg
Luboy
Posty: 161
Rejestracja: 23 kwie 2013, 22:28
Lokalizacja: Ruda Śl. / Gliwice
Been thanked: 3 times

Re: Szukam tytułu pewnej gry...

Post autor: Luboy »

Prawdopodobnie było to wydanie specjalne "Wiesołyje Kartinki". Czasopismo rozkładało się na duży format - o ile dobrze pamiętam sporo grałem w to z kuzynką, jakieś 25-30 lat temu.

Tytułu gry niestety nie pamiętam, ale zapodaję linka do Wikipedii:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wiesiołyje_kartinki

Pozdrawiam,
Andrzej
tragoss
Posty: 8
Rejestracja: 08 gru 2013, 18:38

Re: Szukam tytułu pewnej gry...

Post autor: tragoss »

DO: MichalStajszczak

Mniej więcej też tak pamiętam tę grę - na starcie był jakiś statek kosmiczny, którym się startowało i cała plansza tworzyła niejako cała historię, dając przy tym nie lada rozrywkę w styku gry "Węże i drabiny". Masa różnych obrazków, ale wszystkie tworzyły jedną całość. I na pewno była po rosyjsku.

DO: zedd

To niestety nie to :( Ale wydrukuje to dziecku na A3 i ma pewno będzie nie lada frajda :) Dzięki

Jakby ktoś dopadł jpg-a z tą właściwą grą, to będę wniebowzięty, ale widzę, że będzie trudno :(
Awatar użytkownika
Leander
Posty: 43
Rejestracja: 02 gru 2012, 15:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1 time

Re: Szukam tytułu pewnej gry...

Post autor: Leander »

Raczej nie to http://kibastos.ru/images/igra1.jpg (za nowe i nie ma możliwości aż tak dalekich spadków), ale urzekła mnie grafika :).
Luboy
Posty: 161
Rejestracja: 23 kwie 2013, 22:28
Lokalizacja: Ruda Śl. / Gliwice
Been thanked: 3 times

Re: Szukam tytułu pewnej gry...

Post autor: Luboy »

Ooooo! To to to! Wróciły wspomnienia :lol:

To właśnie w to grałem w dzieciństwie. Dzięki za linka :D

Pozdrawiam,
Andrzej
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 177 times

Re: Szukam tytułu pewnej gry...

Post autor: lacki2000 »

Luboy pisze:Ooooo! To to to! Wróciły wspomnienia :lol:

To właśnie w to grałem w dzieciństwie. Dzięki za linka :D

Pozdrawiam,
Andrzej
Yeaaah!
Spoiler:
To nie była zbyt łatwa zagadka. Ale na tym forum nie ma gier nie odnalezionych :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Szukam tytułu pewnej gry...

Post autor: MichalStajszczak »

lacki2000 pisze:To nie była zbyt łatwa zagadka. Ale na tym forum nie ma gier nie odnalezionych
Zauważ, że to jest gra, o którą pytał Luboy, a nie założyciel tematu czyli tragoss
tragoss
Posty: 8
Rejestracja: 08 gru 2013, 18:38

Re: Szukam tytułu pewnej gry...

Post autor: tragoss »

Leander jesteś wielki przez duże "W" - to właśnie ta gra. Teraz mogę spać spokojnie :) :) :) Nie dość, że udało się ją znaleźć, to jeszcze w takiej rozdzielczości, że powala na kolana. BARDZO DUŻE DZIĘKI.

Oficjalnie możemy zamknąć temat.
tragoss
Posty: 8
Rejestracja: 08 gru 2013, 18:38

Re: Szukam tytułu pewnej gry...

Post autor: tragoss »

Wiem, że przed momentem zamknąłem temat ale mam jeszcze jedno pytanie: zna ktoś może rosyjski na tyle, żeby przetłumaczyć co oznaczają te symbole w legendzie gry tzn. kółka białe i czarne oraz kwadrat, bo reszta sama się narzuca i jest zrozumiała? Z tego co pamiętam to kółko białe powodowało utratę jednej kolejki a czarne dwóch, ale pewny nie jestem, natomiast znaczenia kwadratu skleroza przypomnieć mi sobie nie daje :(.
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Szukam tytułu pewnej gry...

Post autor: Perpetka »

Kółko czarne - "naczinajtie igru snaczała", czyli "wracasz na start".
Kwadrat chyba dodatkowy ruch, a kółko strata kolejki.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Szukam tytułu pewnej gry...

Post autor: MichalStajszczak »

Potwierdzam tłumaczenie Perpetki:
Kółko - strata kolejki
Kwadrat - dodatkowy ruch
tragoss
Posty: 8
Rejestracja: 08 gru 2013, 18:38

Re: Szukam tytułu pewnej gry...

Post autor: tragoss »

Raz jeszcze wszystkim tym, którzy mi pomogli - a także tym którzy próbowali - DZIĘKUJĘ i chylę czoła.

Czy ktoś z was zna jakieś podobne do tej gry - czyli takie wielkoformatowe i czasochłonne a przy tym nadające się dla 6-latka?
Awatar użytkownika
Leander
Posty: 43
Rejestracja: 02 gru 2012, 15:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1 time

Re: Szukam tytułu pewnej gry...

Post autor: Leander »

Ha, polecam się :).
Łatwo poszło, bo wpisałem w google "wiesiołyje kartinki" i "igra" cyrylicą i to był chyba drugi czy trzeci wynik w grafice.
Do tłumaczenia dodam, że trójkąty to przesunięcie pionka w określonym kierunku o podaną w trójkącie liczbę pól (ale to chyba jasne).
Fajny jest ten zielony pociąg - ma wagony np. Jowisz - Jałta. Ja bym się przejechał.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Szukam tytułu pewnej gry...

Post autor: MichalStajszczak »

Leander pisze:Fajny jest ten zielony pociąg - ma wagony np. Jowisz - Jałta. Ja bym się przejechał.
Pozostałe wagony to Saturn-Tuła i Mars-Rostow. A czerwony autobus: Neptun-Moskwa. Mnie się najbardziej podoba zmutowany kot z sześcioma nogami. Czy ten rysunek powstał zaraz po Czarnobylu?
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Szukam tytułu pewnej gry...

Post autor: adam_k27 »

Dzięki Leander i tragoss. Ją grałem chyba w drugą od góry grę z linkow znalezionych przez tragossa. Choć może to była jednak wersja znaleziona przez Leandera? Grałem w to jak miałem chyba 5 czy 6 lat. Parę dekad temu :-). Może wydrukuje sobie na A3 i zagramy z dziećmi. Pozdrawiam
tragoss
Posty: 8
Rejestracja: 08 gru 2013, 18:38

Re: Szukam tytułu pewnej gry...

Post autor: tragoss »

Wszystkie gry wydrukowane i dziś pierwsze po latach podejście do gry, której szukałem. A reszta na deser - w święta będzie dużo czasu na rodzinną frajdę.
Życzę wszystkim Wesołych Świąt!
Tym optymistycznym akcentem zamykamy temat.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Szukam tytułu pewnej gry...

Post autor: Andy »

Na tym samym pomyśle oparta była gra z czasów mojego dzieciństwa "Awantury Arabskie". Tyle, że ilustracje były piękne, bo ich autor to Marian Walentynowicz, ten od Koziołka Matołka i małpki Fiki-Miki. Mój egzemplarz z lat 60. XX wieku pewnie jeszcze gdzieś istnieje, choć podejrzewam, że bardzo zdewastowany. W sieci znalazłem tylko to bardzo niewyraźne zdjęcie z archiwum Allegro: http://archiwumallegro.pl/stara_gra_pla ... 74098.html

Do dziś pamiętam niektóre opisy przygód, np. "Wąż boa to straszliwa bestia! Uciekasz na pole nr...." :D
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
ODPOWIEDZ