Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: mat_eyo »

Mage Knight, będąc jedną z moich ulubionych gier, ma niestety jeden wielki minus - czas rozgrywki i downtime. W moich oczach uniemożliwi mu to bycie #1, Graalem planszówek.
Inny z moich faworytów, Eclipse, jest zbyt brzydkie, szarobure i niestety w podstawce zbyt przewidywalne. Całość prawie zawsze kończy się tak samo - rakiety + wielka rozwałka w ostatniej turze.
W Netrunnerze nie widzę takiej wady. Jedyną wymienioną tutaj jest fakt, że trzeba zaopatrzyć się w dodatki. Dla mnie nie jest to "wada" gry, lecz samego formatu LCG. Poza tym Core Set w Netku jest bogaty, nieźle zbalansowany, niesamowicie regrywalny i daje dużo więcej zabawy niż niejedna "normalna" gra planszowa. Tak więc Netrunner FTW! ;)
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: hsiale »

kwiatosz pisze:Prosta zasada, że w rankingu BGG nie ma gier, w których elementów w dodatkach jest 10x więcej niż podstawce wykluczyłaby LCG całkiem skutecznie
W tej chwili wykluczyłaby chyba tylko AGoT. Netrunnera na pewno nie - podstawka ma 352 elementy (250 kart, 102 żetony), a wszystkie wydane do tej pory dodatki 575 kart. Zanim kart w dodatkach będzie ponad 3500, minie ładne kilka lat.

Nie zdziwiłbym się za to, gdyby taki warunek usunął z rankingu popularne gry z kilkunastoletnią historią i mnóstwem dodatków, jak Osadnicy z Catanu lub Carcassonne :)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: KubaP »

hsiale pisze:
kwiatosz pisze:Prosta zasada, że w rankingu BGG nie ma gier, w których elementów w dodatkach jest 10x więcej niż podstawce wykluczyłaby LCG całkiem skutecznie
W tej chwili wykluczyłaby chyba tylko AGoT. Netrunnera na pewno nie - podstawka ma 352 elementy (250 kart, 102 żetony), a wszystkie wydane do tej pory dodatki 575 kart. Zanim kart w dodatkach będzie ponad 3500, minie ładne kilka lat.

Nie zdziwiłbym się za to, gdyby taki warunek usunął z rankingu popularne gry z kilkunastoletnią historią i mnóstwem dodatków, jak Osadnicy z Catanu lub Carcassonne :)
Nie lubię Netrunnera i nie podoba mi się jego pozycja w rankingu, ale ten post jest ciętą ripostą roku :D
Awatar użytkownika
djedi gamer
Posty: 482
Rejestracja: 27 mar 2012, 10:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Odp: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: djedi gamer »

Zdecydowanie Twilight struggle 3rd edition....
piotrsmu
Posty: 441
Rejestracja: 17 cze 2010, 01:27

Re: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: piotrsmu »

Galatolol pisze:
tak na 2-2,5h
Myślę, że wręcz przeciwnie, obecnie jest wyraźna tendencja do tworzenia gier krótszych.
Właśnie to napisałem.
hsiale pisze:
kwiatosz pisze:Prosta zasada, że w rankingu BGG nie ma gier, w których elementów w dodatkach jest 10x więcej niż podstawce wykluczyłaby LCG całkiem skutecznie
W tej chwili wykluczyłaby chyba tylko AGoT. Netrunnera na pewno nie - podstawka ma 352 elementy (250 kart, 102 żetony), a wszystkie wydane do tej pory dodatki 575 kart. Zanim kart w dodatkach będzie ponad 3500, minie ładne kilka lat.

Nie zdziwiłbym się za to, gdyby taki warunek usunął z rankingu popularne gry z kilkunastoletnią historią i mnóstwem dodatków, jak Osadnicy z Catanu lub Carcassonne :)
Zanim to przeczytałem chciałem to samo napisać, dominion jest też bardzo blisko tej granicy, podobnie pewne jak galaxy tracker który ma dodatek kilkukrotnie przewyższający rozmiarem podstawkę.
A też gdyby ktoś wydał dodatek z 130 żetonami punktów do love leter to usunęło by tą grę z rankingu ;)

Na pewno nie można usuwać gry z uwagi na dodatki które do niej wyszły taka Agricola jest grą kompletną, ma torfowisko które trochę zmienia i z 20 dodatków z samymi kartami. Przecież nikt nikogo nie zmusza żeby kupował wszystkie dodatki, ja kupuje dodatki przeważnie dodatki dopiero jak mam kilkadziesiąt partii zagranych, wyjątkiem jest netrunner gdzie czekam na każdy nowy dodatek z niecierpliwością ale przy 400 partiach i tak wychodzi 50 na dodatek.

Niektóre gry wręcz mają dodatki które nawzajem się wykluczają, takie wysokie napięcie co roku dostaje dodatek z nowymi mapami i już za kilkanaście lat mieszkańcy Burkina-Faso będą mogli się cieszyć grą na mapie swojej ojczyzny

Abo 18xx mogły by zostać skategoryzowane jako jedna gra z niezliczoną liczbą dodatków.
Awatar użytkownika
gocho
Posty: 173
Rejestracja: 10 wrz 2009, 14:19
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 3 times

Re: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: gocho »

Ja zachęcam jednak do nie przejmowania się miejscem rankingowym.
Tak na przykładzie "Here i stand" i sequelu "Virgin Queen". Druga z tych gier moim zdaniem jest ciekawsza, bardziej wielowymiarowa i mimo, że Here i stand nadal uważam za świetną grę, to raczej będę grywał tylko w Virgin Queen.

A spójrzcie co mówi ranking:
po kolei Geek rating, Avg rating, ilość głosów, pozycja w rankingu
Here i Stand 7,51 ; 8,02 ; 2176 ; 52
Virgin Queen 6,60 ; 8,30 ; 572 ; 279

Geekowie II tytuł miażdżą (tytuł wtórny, czy nieco mniej zbalansowany) , średnio Virgin Queen oceniane jest wyżej.
Jeśli ktoś nowy w grach wojennych spojrzy na ranking to będzie na siłę szukał Here i Stand z drugiej ręki, choć Virgin Queen w moim mniemaniu jest ciekawszy.
Czy na pozycję w rankingu zbyt dużego wpływu nie ma ilość? Wg tej receptury Agricola nigdy nie spadnie z pierwszej dziesiątki, bo "społeczny dowód uznania" działa i kolejni gracze sugerując się rankingiem, grają w Agricolę. A oceniam to w co gram, więc jak już zainwestowałem, trudno, żebym tak bardzo krytykował swój własny zakup.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: donmakaron »

Najlepiej by było móc w rankingu ogólnym odhaczyć sobie LCG, CCG albo eurosuchar :P

Netrunner zasłużył sobie na wysokie miejsce dzięki bardzo bogatej rozgrywce, zbliżającej karciankę do porządnej planszówki. Nie wiem jak jest we wspomnianym AGOT, ale kilka innych LCG i TCG, które znam, oferuje trochę inny, węższy rodzaj rozgrywki i rozrywki. Netrunner głównie dzięki niejawności informacji (i idącemu za tym blefowi) oraz szerokim wachlarzu możliwości (który jest wręcz przytłaczający przy pierwszym spotkaniu z grą), bije na głowę inne karcianki i dużo ambitnych planszówek. Do tego core set bez deckbuildingu oferuje dwóm osobom dużo partii bez znużenia, więcej niż nie jeden tytuł bez literek LCG na pudełku.
Awatar użytkownika
prz22
Posty: 339
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:12
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: prz22 »

Chyba BGG zainterweniowało na akcje fanów Puerto Rico, bo teraz Netrunner nie dość że 4, to jest bliziutko miejsca...drugiego;)

I dobrze;)
Coraz mocniej wkręcam się w świat gier planszowych, ale od zawsze i na zawsze największą pasją pozostanie muzyka;)
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: hsiale »

To nie interwencja, w każdym miesiącu pierwszego dnia jest jakaś automatyczna korekta rankingu, nie wiem na czym dokładnie polega, ale tego dnia mogą zdarzać się duże skoki.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: Andy »

prz22 pisze:teraz Netrunner nie dość że 4, to jest bliziutko miejsca...drugiego;)
Jeszcze trzy lody do pokonania i uzyskamy dostęp do serwera BGG ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
prz22
Posty: 339
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:12
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: prz22 »

hsiale pisze:To nie interwencja, w każdym miesiącu pierwszego dnia jest jakaś automatyczna korekta rankingu, nie wiem na czym dokładnie polega, ale tego dnia mogą zdarzać się duże skoki.
Dzięki, nie wiedziałem, że coś takiego ma miejsce.
Andy pisze:
prz22 pisze:teraz Netrunner nie dość że 4, to jest bliziutko miejsca...drugiego;)
Jeszcze trzy lody do pokonania i uzyskamy dostęp do serwera BGG ;)
Agenda za 7 punktów;)!
Coraz mocniej wkręcam się w świat gier planszowych, ale od zawsze i na zawsze największą pasją pozostanie muzyka;)
Awatar użytkownika
prz22
Posty: 339
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:12
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: prz22 »

Odświeżając temat stwierdzam, że wiele wskazuje na to, że to właśnie Caverna może zdetronizować Zimną Wojnę. Zawrotna średnia 8,46 przy ponad 800 głosach.

Choć pewnie im wyżej się dociśnie tym więcej będzie głosów "anty" czyli tzw, efekt Netrunnera w ostatnich miesiącach w rankingu;)

Tak czy owak pierwsza 10ka murowana..
Coraz mocniej wkręcam się w świat gier planszowych, ale od zawsze i na zawsze największą pasją pozostanie muzyka;)
Awatar użytkownika
uocie
Posty: 151
Rejestracja: 15 lip 2012, 22:47

Re: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: uocie »

A tak nie do końca na temat pierwszego miejsca, ale też odnośnie rankingu: Robinson już 24 i ostatnio co parę dni/tygodni zyskuje kolejne miejsca :)
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: jolietjake »

Ciekawe która gra go ostatecznie zatrzyma w drodze do góry ;)
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: hsiale »

prz22 pisze:Odświeżając temat stwierdzam, że wiele wskazuje na to, że to właśnie Caverna może zdetronizować Zimną Wojnę. Zawrotna średnia 8,46 przy ponad 800 głosach.
Netrunner miał przy 800 głosach średnią 8,77. Poniżej 8,46 spadł dopiero, gdy głosów było prawie 5000, a doszedł tylko do czwartego miejsca (i wygląda, że w okolicach 4-5 ustabilizował się na dłużej). 8,46 poniżej tysiąca głosów zdecydowanie nie wróży pierwszego miejsca, możliwe że top 10.
Awatar użytkownika
uocie
Posty: 151
Rejestracja: 15 lip 2012, 22:47

Re: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: uocie »

jolietjake pisze:Ciekawe która gra go ostatecznie zatrzyma w drodze do góry ;)
Myślę że RftG albo El Grande. Chociaż życzę żeby się nie dał zatrzymać wcale
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: jolietjake »

uocie pisze:
jolietjake pisze:Ciekawe która gra go ostatecznie zatrzyma w drodze do góry ;)
Myślę że RftG albo El Grande. Chociaż życzę żeby się nie dał zatrzymać wcale
No i RftG i El Grande zostało w tyle :wink:
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: gafik »

El Grande nie zasługuje nawet na top10, ale RftG powinno być wyżej...

Coś tak cichaczem Terra Mystica się wspina. Już grozi Netrunnerowi na 5. :shock:
Kurczę w mojej grupie już 2 sztuki były, ale ludziska sprzedali zanim zagrałem, i w ogóle się zorientowałem że puszczają dalej. Może bym odkupił do spróbowania, mimo że mówili że słaba - bo sucha i bez interakcji - ale pewnie kłamali, żebym ja nie miał :wink:
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: KubaP »

gafik pisze:El Grande nie zasługuje nawet na top10, ale RftG powinno być wyżej...

Coś tak cichaczem Terra Mystica się wspina. Już grozi Netrunnerowi na 5. :shock:
Kurczę w mojej grupie już 2 sztuki były, ale ludziska sprzedali zanim zagrałem, i w ogóle się zorientowałem że puszczają dalej. Może bym odkupił do spróbowania, mimo że mówili że słaba - bo sucha i bez interakcji - ale pewnie kłamali, żebym ja nie miał :wink:
Zaintrygowałeś mnie, brzmi jak niezła rekomendacja ;)
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: maciejo »

Mam taką cichą nadzieję,że w końcu Szogun :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: pan_satyros »

KubaP pisze:
Zaintrygowałeś mnie, brzmi jak niezła rekomendacja ;)
Bo to bardzo dobry sucharek jest ;) Na pewno powinieneś przynajmniej sprawdzić przy okazji jakiegoś spotkania.
Nie jest to ten typ swobody i wielości możliwości na starcie, co u pana Felda - tutaj odkrywamy wszystko z czasem, do niektórych akcji musimy dotrzeć rozbudowując swoją osadę. Między innymi dzięki temu wszystko zgrabnie działa i może też dlatego gra zyskuje na przejrzystości już po pierwszej partii (zdarzało mi się tłumaczyć laikom i dzięki świetnej ikonografii załapali bez problemów).
W większym gronie trzeba się porządnie nagłówkować - na ile możemy pozwolić sobie na sąsiedztwo, a na ile walczyć na własnym poletku.

Nie wiem jak z regrywalnością, ale u nas jeszcze żadna gra się nie zdążyła zestarzeć hehe.
Terry mamy za sobą jakieś 10 partii i na pewno wrócimy.
Awatar użytkownika
Reid666
Posty: 309
Rejestracja: 04 lut 2011, 15:39
Lokalizacja: Skawina / Kraków

Re: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: Reid666 »

gafik pisze:El Grande nie zasługuje nawet na top10, ale RftG powinno być wyżej...

Coś tak cichaczem Terra Mystica się wspina. Już grozi Netrunnerowi na 5. :shock:
Kurczę w mojej grupie już 2 sztuki były, ale ludziska sprzedali zanim zagrałem, i w ogóle się zorientowałem że puszczają dalej. Może bym odkupił do spróbowania, mimo że mówili że słaba - bo sucha i bez interakcji - ale pewnie kłamali, żebym ja nie miał :wink:

Kłamali, to gra która trzeba trochę poznać żeby docenić. Jak już się pozna to rewelacja! Na pewno nie dla graczy typu : "zagram 2 razy i rzucę na półkę bo jest przecież tyle świetnych gier do zagrania" :(

A co do rankingu BGG to Caverna się przegryzie przez wszystko bez większych trudności :) Na pewno gra roku roku 2013!
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: Karit »

Dla mnie wszystkie tego typu rankingi trzeba traktować z przymrużeniem oka.
Zupełnie jak wszechobecne top100 np. najpiękniejszych kobiet świata.
O ile można jeszcze dyskutować o różnicach w pięknie pani z pierwszej 10 z tą z samego końca (a i to kwestia gustu), tak porównywanie pierwszej 10 jest już rzeczą tak względna że obiektywne określenie kto jest ładniejszy nie ma dla mnie sensu...

Zupełnie jak w rankingu bgg, można deliberować nad różnicą pomiędzy nr 1 a nr 1000 ale dla mnie pierwsza setka to dobre gry i tylko indywidualne upodobania graczy będą decydować kto jest pierwszy.
Nie zapominajmy w końcu że na bgg wypowiadają się pasjonaci, dosyć specyficzna grupa odbiorców.

Co do samej skali rankingu, to jeśli ktoś już ocenia gry to musi liczyć się że inni będą na ta ocenę patrzyli przez pryzmat oficjalnej skali. Co z tego że cześć graczy na swoich profilach ma inna skalę. Ten konkretny ranking opiera się na konkretnej skali, gracze którzy patrzą na uśrednione oceny nie będą przecież sprawdzać co wybrani użytkownicy mieli na myśli...
Jeśli nauczyciel w szkole ocenia ucznia na skali 1-6, niedostateczny-celujący, to inny nauczyciel nie może potraktować jej jako np niezaangażowany-całkowicie oddany... a nawet jeśli to zrobi musi mieć świadomość że wystawione oceny będą gdzie indziej odbierane wg. wystandaryzowanej skali a nie jego własnej...

----
Co do samego nr 1 mam nadzieje że zdobędzie je Robinson ;) Chociaż boję się że wtedy Portalowi do końca by odbiło i całkowicie stracili kontakt z rzeczywistością/graczami.
Ostatnio zmieniony 15 sty 2014, 00:10 przez Karit, łącznie zmieniany 1 raz.
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
djedi gamer
Posty: 482
Rejestracja: 27 mar 2012, 10:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Odp: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: djedi gamer »

Dobrze prawisz Kerit. Jednak uważam, że taki ranking jak BGG jest potrzebny. Dzięki niemu gracze mogą wybrać gry, które także wybiera większość graczy. Nie znaczy to oczywiście, że zakup będzie trafiony, ale jest większa na to szansa.
Ja osobiście posiadam gry z pierwszych 300 na tej liście z czego większość z pierwszej setki. Z pierwszej dziesiątki przypasował mi tylko netrunner, ale nie kupiłbym go gdybym nie studiował BGG.
Awatar użytkownika
Myszaq36
Posty: 242
Rejestracja: 23 lip 2012, 10:04
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaki będzie nowy lider rankingu BGG?

Post autor: Myszaq36 »

Moim pewniakiem na numer 1 jest gra:

Justin Bieber: Always Be Mine

Zacna pozycja - każdy szanujący się kolekcjoner powinien to mieć w swoim arsenale.
(kto nie widział, niech paczy: http://www.youtube.com/watch?v=xcFTM805iT8)
ODPOWIEDZ