Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: mbork »

Ja mam kilka takich uwag. Wszystkie są moimi subiektywnymi opiniami i nie mają za cel wywołania płomienia (ang. flame). ;)

1. Tom Vasel (którego bardzo lubię i cenię) prawdopodobnie słabo gra w RftG. Jeśli ktoś mówi, że to jest "pach, pach, pach" i "każdy sobie coś tam buduje" (multiplayer solitaire), to może znaczyć, że nie do końca rozumie, o czym jest ta gra. Zresztą, sam kiedyś mówił, że Keldon regularnie go młóci. (Nie żeby mnie nie młócił, ale jednak zdarzają mi się wygrane.)

2. Tom Vasel (jak wiadomo) nie lubi eurosucharów. A odnoszę wrażenie, że Alien Orb może mieć taki charakter.

3. Jednak nie powiedziałbym, że TV jest "ignorantem". Ma swój (amerykański) gust i tyle.

Summa summarum: prawdopodobnie kupię AA, choćby dla samych kart, ale z Alien Orbem wiążę też pewne nadzieje. Oczywiście kupię też drugą podstawkę, choć rozważam jej kupno w wersji polskiej. Marzy mi się, żeby Rebel wypuścił pliki z grafikami kart AA po polsku (jak rozumiem, były już gotowe), żeby nie musiał sam proxować dla graczy nieznających angielskiego, ale to pewnie mało realne.

I jeszcze' jedn'o. Drogi użytkownik'u KarbonX, wyba'cz, ale nie zdzierżyłe'm. ;)
KarbonX pisze:przez pryzmat Alien Orb'a
z wcześniejszego arc'a
z Alien Orb'em
kart z poprzednie[go] arc'u
Obrazek

(No offence, wszyscy popełniamy błędy językowe, ale więcej tego nie rób.)

Apel ogólny: proszę, bardzo proszę, drodzy miłośnicy apostrofu, dawajcie upust swojemu uczuciu w zaciszu alkowy czy co, ale nie na publicznym forum...

Edycja: http://boardgamegeek.com/article/14464469#14464469
Matt N pisze:AA is worth the wait; believe me.
KarbonX
Posty: 122
Rejestracja: 27 cze 2007, 09:54
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Race for the galaxy

Post autor: KarbonX »

Wybaczam i dzięki za zwrócenie uwagi. ;)

Co do "pach, pach, pach", to ja tak gram, średni czas rozgrywki na 2 graczy to około 12-15 minut, a raczej rozumiem, o czym jest ta gra.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: mbork »

KarbonX pisze:Wybaczam i dzięki za zwrócenie uwagi. ;)
Super!!!
KarbonX pisze:Co do "pach, pach, pach", to ja tak gram, średni czas rozgrywki na 2 graczy to około 12-15 minut, a raczej rozumiem, o czym jest ta gra.
No, u mnie gra 2pa to 20-30 minut (choć nie grałem już dawno...), ale chodziło mi nie tyle o czas, co o założenie, że Race jest pasjansem; "czytanie" innych graczy to mięsko rozgrywki. Niewiele rzeczy daje taką satysfakcję, jak udany naked trade, ale nawet np. zagranie settle'a, licząc na czyjegoś developa i udane postawienie Improved Logistics i dwóch światów daje kopa.

Kurczę, no chyba zaraz odpalę Keldona, tak się rozczuliłem...
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Perpetka »

A abstrahując od AA - GS i RvI mają, jak rozumiem, wyczerpane nakłady, będą jakieś dodruki?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Wreszcie mam AA! Teraz tylko czekam na nową podstawkę i jak tylko znajdę czas, to będę próbował tego całkowicie zepsutego i niegrywalnego dodatku! :D
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: TTR_1983 »

Rebel twierdzi, że dodatek można łączyć z polską podstawką. to jak to jest?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

No, jak Rebel tak twierdzi, to chyba nie może być inaczej? :mrgreen:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: gafik »

A kiedy ja będę miał ?!?! :cry: Czekam i czekam...

Ale stwierdziłem, że na razie przełożę karty i na wyrost nie będę drugiej podstawki brał - licho nie śpi :P
Awatar użytkownika
anorak
Posty: 158
Rejestracja: 18 paź 2010, 16:37
Lokalizacja: Zielona Góra
Been thanked: 15 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: anorak »

Do mnie dzisiaj sklep wysłał... idzie pocztą, więc pewnie będzie pojutrze. Strasznie już chcę grać w grę i mam cichą nadzieję, że nowe karty uczynią research labs i gambling world użytecznymi.
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: B »

Czy jest w tej chwili jakiś sklep, który ma aktualnie dostępną angielską podstawkę i AA?
W sumie tylko takie zamówienie mnie interesuje. Chociaż, jakby jeszcze mogło pójść razem z koszulkami z FFG... to bym się zabawił.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: gafik »

B pisze:Czy jest w tej chwili jakiś sklep, który ma aktualnie dostępną angielską podstawkę i AA?
W sumie tylko takie zamówienie mnie interesuje. Chociaż, jakby jeszcze mogło pójść razem z koszulkami z FFG... to bym się zabawił.
planszostrefa ma
nie wiem czy koszulki też
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: B »

Na stronie internetowej planszostrefy widzę:

RFTG podstawka eng: w dniu premiery (!)
RFTG AA: 7-14 dni

jedyne co niby jest na stanie to koszulki :)
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: gafik »

trza zadzwonić / napisać - na 99,9% jest - niedawno dzwoniłem. AA już do mnie jedzie. Podstawkę proponowali. Więc albo zeszło, albo nowy transport jedzie, albo nie odświeżyli strony... imo.
Awatar użytkownika
anorak
Posty: 158
Rejestracja: 18 paź 2010, 16:37
Lokalizacja: Zielona Góra
Been thanked: 15 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: anorak »

Wczoraj grałem pierwsze gry AA. Nowe karty są super, wspierają kilka mniej użytecznych z podstawki, nie są mocno przegięte i dają trochę nowych możliwości. Dobre wrażenie zrobiły zwłaszcza światy startowe. Gra się podobnie do RvI, ale zupełnie inaczej niż BoW. Jest prościej, co nie znaczy gorzej. Na podstawie samych kart i ceny dodatku (zapłaciłem koło 75 zł) już teraz mogę powiedzieć, że to dobry był zakup i jak Rebel chce wydawać stare rozszerzenia, to niewydanie AA w wersji PL było dziwną decyzją.

"Orba" jeszcze nie ruszyłem, więc nic o nim nie napiszę. Ale lubię Carcassonne, więc jest duża szansa na to, że mi się spodoba :) .

I jeszcze jedno spostrzeżenie - większość "goli" spokojnie można stosować z AA, więc jak ktoś ma stare dodatki, to bez problemu można sobie w ten sposób urozmaicić rozgrywkę.
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Karol Madaj »

anorak pisze:większość "goli" spokojnie można stosować z AA
A które cele nie pasują?
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1093
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 86 times
Been thanked: 31 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Rafal_Kruczek »

Karol Madaj pisze:
anorak pisze:większość "goli" spokojnie można stosować z AA
A które cele nie pasują?
http://bgg.cc/article/14345970#14345970
"I would strongly recommend not playing with goals when playing the orb game.

However, the orb game does add more game length than goals do. If your group likes goals, doesn't mind their random reward factor, and you own the first arc, feel free to add goals when not playing the orb game.Don't use the two prestige goals nor the war/peace goal (first to negative military or a takeover power) from the Brink of War expansion. (Since I didn't add any negative military cards to AA -- and there are no takeover powers -- the war/peace goal won't work well in AA games.)"
Czyli cele zawierające wymogi spełnialne przez karty unikalne dla pierwszej serii dodatków: prestiż i przejęcia.
Chociaż Autor poleca zagranie jednak modułem Alien Orb.
" The AA orb game provides intermediate objectives in a different way. Try it!"
Ostatnio zmieniony 16 sty 2014, 09:45 przez Rafal_Kruczek, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
strategos Formion
Posty: 191
Rejestracja: 17 lip 2004, 01:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Race for the galaxy

Post autor: strategos Formion »

Andy pisze:Wreszcie mam AA! Teraz tylko czekam na nową podstawkę i jak tylko znajdę czas, to będę próbował tego całkowicie zepsutego i niegrywalnego dodatku! :D
Jestem spokojny cała dyskusja na temat tutaj tylko szarpała niepotrzebnie nerwy . Gdyby dodatek był niegrywalny zamiast :

"Czy uda Ci się rozwinąć kosmiczne imperium a jednocześnie odkryć sekrety starożytnej rasy?
Dwa dodatki w jednym! "

przeczytałbym przecież :

" Niestety nie uda Ci się rozwinąć kosmicznego imperium i jednocześnie odkryć sekretów starożytnej rasy.
Dwa buble w jednym! "


Chyba ,że jak tu wykazywano słabo się znam na biznesie... :wink:
"O wojnie" :
"... aby uczynić z niej grę , jednego już teraz tylko potrzeba czynnika , którego wojnie z pewnością nie brak : czynnikiem tym jest przypadek "

Carl von Clausewitz
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: jax »

strategos Formion pisze:Chyba ,że jak tu wykazywano słabo się znam na biznesie... :wink:
Ja też może słabo znam się na biznesie (a 'speców' od ekonomii w wątku o AA nie brakowało... :twisted: ), ale AA w jednym ze sklepów rozprzedało się na pniu i kolejna dostawa jest w drodze a rebelu chyba też pierwszy rzut poszedł w całości, bo termin dostawy jest teraz 14 dni (czyt. czekamy na kolejną dostawę).
Będę obserwował dalej tę 'klapę biznesową' - AA.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Karol Madaj »

Rafal_Kruczek pisze:Czyli cele zawierające wymogi spełnialne przez karty unikalne dla pierwszej serii dodatków: prestiż i przejęcia.
Dzięki. Mi tam ten "random reward factor" nie przeszkadza :)
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: yosz »

jax pisze:
strategos Formion pisze:Chyba ,że jak tu wykazywano słabo się znam na biznesie... :wink:
Ja też może słabo znam się na biznesie (a 'speców' od ekonomii w wątku o AA nie brakowało... :twisted: ), ale AA w jednym ze sklepów rozprzedało się na pniu i kolejna dostawa jest w drodze a rebelu chyba też pierwszy rzut poszedł w całości, bo termin dostawy jest teraz 14 dni (czyt. czekamy na kolejną dostawę).
Będę obserwował dalej tę 'klapę biznesową' - AA.
A ja się zabawię w Adwokata Diabła: ile kopii zamawia sklep? 10-20? Pewnie nawet nie tyle.

Jaki nakład ma gra / dodatek? Pewnie 500-1000 - trochę jednak trudno mówić że byłby sukces bo 10% nakładu sprzedałoby się w przeciągu pierwszego tygodnia. Niebezpieczeństwo że pozostałem 80-90% nakładu się nie sprzeda dalej jest. Myślę że o tym będzie można porozmawiać za jakiś miesiąc-dwa, jak ludzie pograją, będą pierwsze recenzje itp.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: jax »

yosz pisze:Jaki nakład ma gra / dodatek? Pewnie 500-1000 -
Czy to na pewno pisze człowiek mający znacznie większą wiedzę o wydawaniu gier niż ja? ;)
Wg Michała Stajszczaka dodatki sprzedają się w nakładzie 10x mniejszym niż podstawka, więc nie zakładajmy że wydawca ustala nakład podstawki i dodatku na takim samym poziomie.

Spekulując:

RfTG - naklad w Polsce: 1000egz., AA - nakład w Polsce: 100-200szt? (a może 500? bo to minimum dla drukarni?)

Pisałem o 'obserwowaniu' rynku - patrząc jak szybko kończą się rzuty AA w poszczególnych sklepach (i zakładając że wynoszą one przykładowo 5-10 sztuk) można obliczyć szacunkowo ile i jak szybko się sprzeda(ło).
I zweryfikować twierdzenia o 'biznesowej klapie'.
yosz pisze: trochę jednak trudno mówić że byłby sukces bo 10% nakładu sprzedałoby się w przeciągu pierwszego tygodnia. Niebezpieczeństwo że pozostałem 80-90% nakładu się nie sprzeda dalej jest. Myślę że o tym będzie można porozmawiać za jakiś miesiąc-dwa, jak ludzie pograją, będą pierwsze recenzje itp.
Te zdanie dotyczą wszystkich gier/dodatków, które świetnie się sprzedają w momencie wejścia na rynek. Tylko że wtedy nikt nie wzywa do 'poczekania' na dalsze wyniki sprzedaży, ale każdy trąbi od razu o wielkim sukcesie. AA jest jak rozumiem wyjątkiem? :P :wink:
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Trolliszcze »

Żeby cokolwiek zweryfikować, musiałbyś dysponować informacjami o liczbie sprzedanych egzemplarzy, wielkości nakładu, kosztach zakupu licencji czy czego tam jeszcze, marży, minimalnej liczbie sprzedanych egzemplarzy, która zapewni zwrot z inwestycji i tak dalej. Nie masz dostępu do żadnej z tych informacji, więc to weryfikowanie można między bajki włożyć.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: yosz »

jax pisze:Czy to na pewno pisze człowiek mający znacznie większą wiedzę o wydawaniu gier niż ja? Wg Michała Stajszczaka dodatki sprzedają się w nakładzie 10x mniejszym niż podstawka, więc nie zakładajmy że wydawca ustala nakład podstawki i dodatku na takim samym poziomie.
Oczywiście, że nie. Ale nie wiem czy mniejszy nakład niż 500 wchodzi w grę.
jax pisze:Spekulując: RfTG - naklad w Polsce: 1000egz., AA - nakład w Polsce: 100-200szt? (a może 500? bo to minimum dla drukarni?)
Ale spekulujesz też nakład RfTG w Polsce czy był podawany? (dla jasności, nie ironizuję - bo nie widziałem informacji, a może gdzieś mi umknęła)
jax pisze:Pisałem o 'obserwowaniu' rynku - patrząc jak szybko kończą się rzuty AA w poszczególnych sklepach (i zakładając że wynoszą one przykładowo 5-10 sztuk) można obliczyć szacunkowo ile i jak szybko się sprzeda(ło).I zweryfikować twierdzenia o 'biznesowej klapie'.

...

Te zdanie dotyczą wszystkich gier/dodatków, które świetnie się sprzedają w momencie wejścia na rynek. Tylko że wtedy nikt nie wzywa do 'poczekania' na dalsze wyniki sprzedaży, ale każdy trąbi od razu o wielkim sukcesie. AA jest jak rozumiem wyjątkiem?
Nigdy nie trąbię o sukcesie po tym, że coś się wyprzedało w jakimś sklepie, bo
a) nie znam wielkości zamówienia danego sklepu
b) nie znam nakładu gry / dodatku
Odpowiadając: tak - zazwyczaj czekam na to co przyniesie przyszłość. Dla mnie wyznacznikiem sukcesu gry jest wiadomość o wyprzedaniu całego nakładu (jeżeli wiem że był większy niż 100-200 sztuk ;) ), tudzież informacje o dodruku. Dla mnie trudno jest mówić o sukcesie czy biznesowej klapie na podstawie stanu paru sklepów. Na pewno stan zaopatrzenia sklepów byłby inny, gdyby była polska wersja, a tak równie dobrze, w każdym sklepie mogło być po 3-4 sztuki, co po 10-20. Każda wersja może być prawdziwa. Sprzedaż 50 sztuk w ciągu tygodnia nie jest na pewno wyznacznikiem sukcesu (klapy też nie ;) )

TL;DR; Rebel podjął decyzję i teraz nie ma co myśleć co by było gdyby, bo nigdy tego się nie dowiemy. Ci co chcieli pewnie już kupili dodatek (ja też - może w piątek ogramy) - zobaczymy teraz jaka będzie reakcja i czy Alien Artifacts się broni.

-- edit --
Troliszcze napisał krócej ;)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: jax »

Trolliszcze pisze:Żeby cokolwiek zweryfikować, musiałbyś dysponować informacjami o liczbie sprzedanych egzemplarzy, wielkości nakładu, kosztach zakupu licencji czy czego tam jeszcze, marży, minimalnej liczbie sprzedanych egzemplarzy, która zapewni zwrot z inwestycji i tak dalej. Nie masz dostępu do żadnej z tych informacji, więc to weryfikowanie można między bajki włożyć.
Fajnie, że próbujesz mieszać wszystko do jednego worka (koszt i ilość sprzedanych sztuk). Ja pisałem o stronie sprzedażowej.
Ilość sprzedanych sztuk można oszacować (jeśli w ogóle słyszałeś o 'szacowaniu').
Koszty zresztą też można spokojnie można oszacować (ja się nie podejmuję, bo nie będę dzwonił po drukarniach i wydawnictwach, ale ludzie znający sie na wydawaniu gier WIELOKROTNIE na tym forum różne szacunki kosztów robili). Na dodatek sam rebel podawał ceny końcowe. Człowiekowi obeznanemu z wydawaniem gier wystarczy dodać 2 do 2. Ale to strona kosztowa. Sprzedaż nawet laik może oszacować.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: jax »

yosz pisze: Ale spekulujesz też nakład RfTG w Polsce czy był podawany? (dla jasności, nie ironizuję - bo nie widziałem informacji, a może gdzieś mi umknęła)
Tak jak napisałem - spekulacja.

Tak czy siak - zgadzam się: poczekajmy i poobserwujmy czy będzie 'biznesowa klapa' i jak to ujęło wydawnictwo Rebel na swojej stronie: 'uznaliśmy, że dodatek w tej postaci nie ma szans na rynku.' :D
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
ODPOWIEDZ