Euro w kosmosie

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Euro w kosmosie

Post autor: Bea »

Co lubię?
Moje ulubione to: Caverna, Agricola, Nowa Era, Epoka Kamienia, Lords of Waterdeep- czyli typowe euro (wiecie, te kosteczki, handlowanie, produkowanie, rozwijanie własnego podwórka).

Co mi nie spasowało?

Eclipse - za dużo losowości, za mało eurowate, choć bardzo podobał mi się zamysł udoskonalania statków.

Szukam więc typowego euro, dobrze działającego od strony mechanicznej, ale w fajnym klimacie kosmosu. Istnieje coś takiego?
Ostatnio zmieniony 24 sty 2014, 12:27 przez Bea, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Euro w kosmosie

Post autor: Rocy7 »

Sądzę, iż istnieje coś takiego, niestety chyba niedostępne w Polsce.

Gra nazywa się Hegemonic i kiedyś byłem nią zainteresowany, ale odrzuciła mnie uboga i typowo eurowa prezentacja na stole, znaczy brak figurek i masa jakiegoś drewna:P.

Więcej http://www.miniongames.com/store/hegemonic.html , jest to gra 4X więc nie wiem na ile aspekt euro jest dominujący. Zasady http://www.miniongames.com/rules/Hegemonic.pdf‎ . W grze nie występują kostki, nie grałem jednak, więc nie ocenię czy są inne czynniki losowe, na pewno mamy zagrywanie kart, kwestia wiec na ile karty podchodza losowo na reke.

Bez losowosci jest tez http://planszowki.polter.pl/Exile-Sun-c25789 , ale euro tam brak raczej.
Ostatnio zmieniony 24 sty 2014, 12:34 przez Rocy7, łącznie zmieniany 2 razy.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Euro w kosmosie

Post autor: Pixa »

Moze warto sie przyjzec Firefly?
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
ahrian
Posty: 311
Rejestracja: 26 cze 2013, 00:36

Re: Euro w kosmosie

Post autor: ahrian »

Hegemonic już jest w Polsce. osobiście nie polecam, ani fanom euro, ani fanom 4X. więcej liczenia wpływów, niż grania. generalnie, jak to ujął Tehanu, mało gry w grze. oczywiście, warto się przekonać na własnej skórze, ale nie za aktualną cenę - ewentualnie u kogoś.

szkoda, że Ci Eclipse nie podchodzi, w środę miałem przyjemność zagrać partię z dodatkiem i było naprawdę fajnie. oczywiście przegrałem, ale nowe rasy, roje starożytnych i nowe technologie dodają grze świeżości.

niestety, co do wyboru nie pomogę, nie znam takiego euro. po raz drugi jednak odradzam Hegemonica, ale jeśli masz dojścia - sprawdź, kto wie, może Ci podejdzie.
Awatar użytkownika
idha
Posty: 405
Rejestracja: 04 sty 2009, 00:17
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 36 times

Re: Euro w kosmosie

Post autor: idha »

Colonies - euro z lekko wyczuwalnym klimatem w kosmosie z małą dozą losowości wprowadzaną kartami wydarzeń. Naprawdę polecam, choć ciężko z dostępnością. Pamiętam, że kiedyś planszóweczka miała grę na stanie, ale teraz nie mogę jej znaleźć w ich ofercie :(
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2337
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 578 times
Been thanked: 933 times

Re: Euro w kosmosie

Post autor: Galatolol »

Może Ad Astra? Mi osobiście średnio podeszła, ale ma swoich fanów. No i super wykonanie.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Euro w kosmosie

Post autor: BartP »

Among the Stars - draft
Core Worlds - draft + deck building
Awatar użytkownika
mr.big
Posty: 330
Rejestracja: 26 kwie 2013, 13:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times

Re: Euro w kosmosie

Post autor: mr.big »

Gwiezdny Kupiec :D

Jak będziesz u nas to Ci pokaże, bo mam tą grę :D
z 15 lat temu zagrałem w nią może z 2 razy. Zasad już nie pamiętam, ale pamiętam że była fajna. Kiedyś się umawiałem z Michałem żeby mi zasady wytłumaczył, bo zna. Niestety nie udało się wtedy spotkać.
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Euro w kosmosie

Post autor: Perpetka »

To nie jest typowe euro, ale Race for the Galaxy. Kochamy te same gry, więc RftG powinno Ci podejść.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Euro w kosmosie

Post autor: Andy »

Metallum warto spróbować.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4491
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1450 times
Been thanked: 1104 times

Re: Euro w kosmosie

Post autor: garg »

Eminent Domain, czyli Dominion w kosmosie.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
adonix
Posty: 36
Rejestracja: 21 gru 2013, 01:52
Kontakt:

Re: Euro w kosmosie

Post autor: adonix »

Kiedyś grałem w Ad Astra, widzę, że teraz jest w sprzedaży.
he1885
Posty: 71
Rejestracja: 12 wrz 2012, 19:16
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Euro w kosmosie

Post autor: he1885 »

Ad Astra to naprawdę dobra gra. Ekstra wykonana. Niektórzy porównują ją do Osadników z Catanu z bardzo ograniczoną losowością w klimacie kosmosu. Moim zdaniem gra jest jednak zdecydowanie ciekawsza. Bardzo mi się podoba mechanizm zagrywania akcji, który polega na wykładaniu kart akcji na planszę w dowolne miejsce. Trzeba kombinować tak, żeby możliwie najwięcej skorzystać z kart współgraczy. No i frakcje nie są takie same, ponieważ są trochę inne karty produkcji. Dobrze chodzi na 2-óch graczy, ale rozwija skrzydła w 4-osobowym składzie, chociaż wtedy jest dość trudno przewidzieć akcje współgraczy.
adonix
Posty: 36
Rejestracja: 21 gru 2013, 01:52
Kontakt:

Re: Euro w kosmosie

Post autor: adonix »

graliśmy w trójkę, z tego co pamiętam to leciało się do układu słonecznego z zakrytymi planetami z surowcami.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Euro w kosmosie

Post autor: FortArt »

Ad Astra bardzo fajna, acz też ma element losowy jak w Eclipsie. Albo się trafi planeta z tym co chcemy albo nie. A jak mamy pecha to brak własnego paliwa trochę boli na starcie.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Euro w kosmosie

Post autor: Hiu »

Alien frontiers. Bardzo dobra gra, ze scoringiem, ktory zmienia sie dynamicznie, w zaleznosci od sytuacji na planszy. Dziala nawet na dwie osoby, jednak w 4 to bedzie zupelnie inna para kaloszy. Rewelacyjna gra
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Euro w kosmosie

Post autor: SeeM »

mr.big pisze:Gwiezdny Kupiec :D

Jak będziesz u nas to Ci pokaże, bo mam tą grę :D
z 15 lat temu zagrałem w nią może z 2 razy. Zasad już nie pamiętam, ale pamiętam że była fajna. Kiedyś się umawiałem z Michałem żeby mi zasady wytłumaczył, bo zna. Niestety nie udało się wtedy spotkać.
Obawiam się, że eurogra to ostatnie co można powiedzieć o Kupcu. Niby są tory z żetonami (równie dobrze mogłyby być to bloczki, albo drewienka), mechanizmy rynkowe są oddane całkiem nieźle, ale nawet na udany przelot między planetami się rzuca. Fakt, można nająć lepsze załogi i dokupić moduł z +1 do przelotu, ale w dalszym ciągu czasem ciężko coś zaplanować.
+ (BGG)
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Euro w kosmosie

Post autor: windziarz44 »

+1 dla alien frontiers tylko, że dostępność tego tytułu jest chyba zerowa obecnie.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Euro w kosmosie

Post autor: rattkin »

Eclipse to najlepszy wybór. Jeśli nie to Hegemonic - taki klasyczny zomg abstrakcyjny euromegasuchar z mnóstwem kostek - ja nie znoszę takich gier, ale jak Eclipse się nie podobał, to może właśnie to jest gra dla Ciebie.

Pozostałe:
Among the Stars - układanie kafelków i optymalizacja, raczej niespecjalnie euro, słabo działa na 2 osoby. Trudno dostać, ale Portal chyba wydaje u nas niedługo.
Eminent Domain / Race for the Galaxy - karciankowy hand management, zasoby, takie tam budowanie silniczków aka multiosobowy pasjans.
Metallum - świetna gra, ale zdecydowanie nie jest klasyczną grą euro.
Ostatnio zmieniony 27 sty 2014, 10:00 przez rattkin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Euro w kosmosie

Post autor: Andy »

rattkin pisze: Race for the Galaxy - karciankowy deckbuilding, zaosby, takie tam budowanie silniczków aka multiosobowy pasjans.
Ani deckbuilding, ani multiosobowy pasjans. Poza tym świetny.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Euro w kosmosie

Post autor: rattkin »

No dobrze, wlasciwie bardziej hand management niz deckbuilding (czasem używam zamiennie, jeśli składa się silnik w trakcie) - chociaż pewne elementy db występują. Natomiast nie pamiętam, żeby w podstawce była jakaś interakcja miedzy graczami?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Euro w kosmosie

Post autor: Andy »

rattkin pisze:Natomiast nie pamiętam, żeby w podstawce była jakaś interakcja miedzy graczami?
Myślę, że ta kwestia została już wystarczająco przewałkowana w wątku gry, nie warto tu do tego wracać.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Euro w kosmosie

Post autor: Bea »

Andy pisze:
rattkin pisze:Natomiast nie pamiętam, żeby w podstawce była jakaś interakcja miedzy graczami?
Myślę, że ta kwestia została już wystarczająco przewałkowana w wątku gry, nie warto tu do tego wracać.

Tym bardziej, że RftG już mam :wink:
Dziękuję Wam za tyle aż propozycji, przeglądnę je wszystkie na BGG i poszukam recenzji. Tymczasem mam jeszcze jedno pytanie, która z podanych przez Was gier jest najbardziej eurowata? (Wiem, że są spory co do tej definicji, ale mnie chodzi o grę gdzie się produkuje jakieś surowce, można je zamieniać na inne, ewentualnie handlować, coś rozbudowywać itp...)


Hegemonic z wyglądu mi bardzo przypomina Eclipse, czy na tym się kończą podobieństwa?
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Euro w kosmosie

Post autor: Hiu »

Alien frontiers :)
Awatar użytkownika
idha
Posty: 405
Rejestracja: 04 sty 2009, 00:17
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 36 times

Re: Euro w kosmosie

Post autor: idha »

Spośród wyżej wymienionych grałam w Alien Frontiers, Among the Stars, Ad Astra oraz Colonies i uważam, że najbardziej "eurowaty" z tych tytułów jest właśnie Colonies :)
ODPOWIEDZ