Szybka karcianka na dwie osoby...?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 447
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 45 times

Szybka karcianka na dwie osoby...?

Post autor: grabol »

Witam,

Nie narzekam ostatnio na nadmiar czasu i chętnych do gry! Chciałbym znaleźć coś co mogę położyć na stole i rozegrać szybka ciekawą partyjkę we dwie osoby. Niech to będzie karcianka! Szybkie przetasowanie, rozdanie i gramy...
O co mi chodzi? Ma się łatwo tłumaczyć, być szybka (max 30 min.), wciągająca, mieć to coś i wystarczyć na więcje niż 10 razy. Przyjazna dla totalnych planszówkowych laików oraz jako przerywnik między bardziej skomplikowanymi tytułami. Interakcja negatywna nie przeszkadza. Wiem, wiem... :D

Z gier tego typu grałem i bardzo lubię: Bohaterów Wyklętych, Rekiny Biznesu i Szare Eminencja, Fasolki, jednak żadna z nich rozsądnie nie chodzi na dwie osoby.

Skreślam wszelkie LCG i inne podobne z dodatkowymi taliami do dokupienia.
Przegladając sieć trafiłem na 3 tytuły, które mnie zainteresowały: Battle line Knizi, Field of Glory Wallace'a i Jaipur. Którą wybrać? A może zaproponujecie jeszcze coś innego...?
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Szybka karcianka na dwie osoby...?

Post autor: splocki »

- Race for the Galaxy.
- Innowacje
+1 dla Jaipur
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Szybka karcianka na dwie osoby...?

Post autor: rastula »

Czas Honoru - Operacja Most - też jest fajna - a tematyka powinna się spodobać ( jeśli lubisz "żołnierzy wyklętych")
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Szybka karcianka na dwie osoby...?

Post autor: Odi »

Dochodzą do wymienionych jeszcze Zombiaki 1 & 2, Zimna Wojna CIA vs KGB no i oczywiście Yomi.

Powiem szczerze, wszystkie te tytuły są dobre lub bardzo dobre, wszystkie miałem/mam i sobie chwaliłem/chwalę (tylko Jaipura osobiście nie znam, ale też ma dobre opinie). Myślę, że co wybierzesz, będzie ok.
Osobiście radziłbym zwrócić uwagę na Yomi - gra ma sobie zdecydowanie to 'coś', jest bardzo kompaktowa i dość regrywalna (choć trzeba w tym celu kupić ze 3 talie).

RftG podstawka jest szybciutka, to fakt. Ale wymaga już nauczenia się, ogarnięcia. To chyba jednak nie ta kategoria wagowa, podobnie jak Innowacje.
ShinMe
Posty: 72
Rejestracja: 24 gru 2013, 21:23

Re: Szybka karcianka na dwie osoby...?

Post autor: ShinMe »

Do tych co wymieniłeś pasuje jeszcze Lost Cities Knizi.

Ja trochę mam wstręt do karcianek od czasów MtG (siódma edycja to moja ostatnia) i jeszcze mi nie przeszło. LCG tak samo jak TCG uważam za wyciąganie kasy (tylko szanse są bardziej wyrównane) i wiem dobrze czemu to skreślasz.

Karcianki które zwracają moją uwagę (takie typowe bez planszy) to wspomniany Race for the Galaxy, Nowa Era, Fleet i Dominion (dlaczego tego nie można już kupić po polsku??? ).
Stałem się fanem Portal Games... bo Robinson, bo Tezeusz, bo Hex 3.0
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Szybka karcianka na dwie osoby...?

Post autor: splocki »

ShinMe pisze: Dominion (dlaczego tego nie można już kupić po polsku??? ).
Bo BARD wycofał się z dystrybucji w Polsce. Sam nie wiem dlaczego.
DeKa
Posty: 71
Rejestracja: 07 lip 2011, 00:55
Lokalizacja: Katowice

Re: Szybka karcianka na dwie osoby...?

Post autor: DeKa »

+1 gram z żoną często i nie znudziła się
+1 zombiaki

Brawl (Fight!) - tempo tej gry :) szybsze niż doble
6 bierze
może Slavika

sam chcę jeszcze kupić
Mow, Kameleon, Osadnicy z Catanu szybka gra karciana
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Szybka karcianka na dwie osoby...?

Post autor: mig »

Tytułów niezłych jest sporo - choćby wymieniane tu Jaipur, 6.bierze, czy Czasu Honoru (choć jak grałem w Czas Honoru to jakoś nie jawiła mi się jako lekka i szybka). Jest jeszcze Fight! Brawl (można bardzo okazyjnie kupić). No i fantastyczne Pocket Battle.
U mnie jednak ostatnio króluje w takich warunkach tylko jeden tytuł - ze 40 partyjek w ciągu 2 dni się zebrało - Serce Smoka. Szybkie, proste, nieco losowe ale pozwalajace na pokombinowanie. Ja bardzo polecam.

Z tych wymienianych przez Ciebie to raczej bym Battleline odradzał - chyba zbyt logiczne i mało klimatyczne (zwłaszcza w porównaniu z wiekszościa podanych tu propozycji). No i imho dość szybko się nudzi.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Szybka karcianka na dwie osoby...?

Post autor: RunMan »

+1 dla Jaipura
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Szybka karcianka na dwie osoby...?

Post autor: rattkin »

- Brawl :) - perła wśród gier karcianych
- List Miłosny
- Poczekaj na Slavikę 2 :)
Awatar użytkownika
nikozja_dg
Posty: 598
Rejestracja: 27 kwie 2009, 21:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Szybka karcianka na dwie osoby...?

Post autor: nikozja_dg »

Serce Smoka?
W Opolu gry dostarczamy do domów - https://graszki.pl/
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 447
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 45 times

Re: Szybka karcianka na dwie osoby...?

Post autor: grabol »

Dzięki za całą masę podpowiedzi!

RotG, Nowa Era, Dominion to zdecydowanie za duży kaliber jak na moje potrzeby.

Widzę, że Jaipur cieszy się uznaniem.
Na pewno do rozważenia: Czas Honoru, Yomi, Pocket Battles, Zimna Wojna, Zombiaki.

A co sądzicie o Field of Glory Wallace'a? Strasznie skąpo z informacjami na jej temat. Przykuwa oko wyglądem i twórca, który powinien gwarantować jakość! Czy to prawda, że mechanicznie to takie Battle line na sterydach? Czy ktoś z Was może podzielić się wrażeniami?
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Szybka karcianka na dwie osoby...?

Post autor: KubaP »

Battle Line/Schotten Totten (to ta sama gra, tylko inne ilustracje, ST ma nawet polskie wydanie) i Jaipur to wspaniałe gry. Pierwsza nieco bardziej konfrontacyjna. Obie bierz śmiało.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Szybka karcianka na dwie osoby...?

Post autor: RunMan »

Odnośnie wymienionych dwóch tytułów w tym temacie:

Innowacje - gra na pewno trwa dłużej niż 30min i raczej nie nadaje się jako przerywnik między tytułami. Duży downtime, każdy chce pokombinować, w tym celu raz po raz czyta karty wyłożone w strefie rywala. Dodatkowo jak dla mnie gra pokazuje pazurki dopiero przy większej liczbie graczy. No i tak zupełnie na końcu, według mnie to szału nie robi, kart nie jest wcale tak dużo, co nie gwarantuje wielkiej regrywalności - podobne taktyki odnośnie kart z początkowych Er powtarzały się, pomimo niewielkiej ilości partii które rozegrałem. Gra dość chaotyczna, ostatnio przegrywałem w Dominacjach 5:0 w dwuosobowej grze, miałem dużo mniej Wpływów, chciałem już powoli poddawać, a tu ni z tego, ni z owego sytuacja zaczęła się jakoś cudownie odwracać i wygrałem 6:5, choć nie czułem, aby było to zasłużone zwycięstwo. Niby można składać kombosy, coś tam kombinować, ale w praktyce wygląda to tak, że jak komuś uda się zagrać dobre karty, to katuje cały czas te same akcje, a przeciwnikowi ciężko jest się obronić, bo co z tego, że zagrywa nowe karty w celu powiększenia ilości zasobów, jak zaraz je traci w wyniku maszynki innego gracza. Przy grze w większą liczbę osób było lepiej, ale we dwóch to jak dla mnie chaos totalny i zwykła losowość - komu pierwszemu spadnie lepsza karta, ten będzie katem (bo nie ma co ukrywać, że karty są zbalansowane).

List Miłosny - tutaj z kolei móżdżenia jak dla mnie za mało i gra w innym układzie niż czteroosobowy kaleczy
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Szybka karcianka na dwie osoby...?

Post autor: FortArt »

Gold! jest na 2-3.
Looting London też powinien zmieścić się do 30 minut w dwójkę.
Archaeology: The Card Game - j.w.
Zbuduj swoje miasto - w 30 minut to ze dwa razy zagracie.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Szybka karcianka na dwie osoby...?

Post autor: Odi »

AFoG to absolutnie nie jest Battleline na sterydach.
Na pewno mechanika pozwala na sporo kombinacji ze składem armii, gra się szybko, ciekawie i nie tak całkiem w oderwaniu od realiów starożytnej sztuki wojennej. Myslę, że śmiało można polecać w kategorii lekkich karcianek.

Battleline/Schotten-Toten ma klimat klasycznej gry karcianej, ale to nie znaczy, że gra jest słaba albo nieciekawa. Bardzo ją lubiłem i trochę żałuję sprzedaży.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1001
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 54 times

Re: Szybka karcianka na dwie osoby...?

Post autor: charlie »

+1 dla Archaeology i Jaipur

Z niewymienionych u nas sprawdzają się jeszcze: Court of the Medici (bardzo niedoceniana karcianka imho), Sonne und Mond, Biblios, Tuareg. W CotM i SuM zagracie w 10-15 min, pozostałe ok. 20 min, my nigdy chyba nie przekroczyliśmy 30 min.
redrum1906
Posty: 64
Rejestracja: 17 lip 2013, 14:22

Re: Szybka karcianka na dwie osoby...?

Post autor: redrum1906 »

Przerabiałem ten temat...
Polecam Jaipur. Chyba jedyna gra stricte na 2 osoby, która ma nieograniczoną regrywalność. Spora doza losowości jednak wielce nie irytującej, bardzo fajna mechanika. Gra do piwka(gry z dziewczyną) perfekt.
Zaginione miasta to ultra losowość- nie polecam.
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 447
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 45 times

Re: Szybka karcianka na dwie osoby...?

Post autor: grabol »

Wybrałem Jaipur i Field of Glory TCG.

Obie gry już u mnie.
Kilkanaście rozgrywek w Jaipur - świetna zabawa. Jasne proste zasady, do wytłumaczenia w 2 min. Piękne wykonanie. Jest w niej coś takiego, że chcę się zagrać kolejny i kolejny raz... Tego szukałem.

Field of Glory - póki co samotna obczajka. Moje pierwsze wrażenie banalności zniknęło po kilku próbach rozegrania bitew. 48 kart na armię, 3 współczynniki dla jednostki i 4 rodzaje kart terenów. Wszystkie rodzaje jednostek w armii wydają się być przydatne i zbalansowane. Zasady mieszczą się na 4 stronach ale w połączeniu z sytuacją na stole dają wrażenie zaskakującej głębi. Całkiem poważna gra bitewna do kieszeni. Zobaczymy jak będzie z przeciwnikiem? Dziś pogramy.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Szybka karcianka na dwie osoby...?

Post autor: RunMan »

Z ciekawości - gdzie kupiłeś Jaipura? Jest gdzieś poza Planszostrefą?
redrum1906
Posty: 64
Rejestracja: 17 lip 2013, 14:22

Re: Szybka karcianka na dwie osoby...?

Post autor: redrum1906 »

Ja znalazłem jedynie na Planszosferze...w sumie dobry sklep, szybka dostawa.
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 447
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 45 times

Re: Szybka karcianka na dwie osoby...?

Post autor: grabol »

Obie w planszostrefie, tylko tam znalazłem. Rano zamówienia, następnego dnia po południu paczka w domu.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Szybka karcianka na dwie osoby...?

Post autor: gafik »

gdybyś jeszcze szukał w przyszłości to Famiglia jest dobra
adonix
Posty: 36
Rejestracja: 21 gru 2013, 01:52
Kontakt:

Re: Szybka karcianka na dwie osoby...?

Post autor: adonix »

+1 dla 6 bierze - proste zasady, przyjemnie się gra we 2 jak i 10 :)
ODPOWIEDZ