Gra dla początkującego

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Gra dla początkującego

Post autor: romeck »

No bo w rankingi nie należy wierzyć na ślepo. Ja nienawidzę np. Arkham Horror, ale fakt, że gra trafiła w swój target i w swojej kategorii jest zapewne jedną z najlepszych.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra dla początkującego

Post autor: kudlacz135 »

schizofretka pisze:Ninjato bije na głowę Stone Age w każdej kategorii.
Nie grałem w Stone Age, za to mam Ninjato. I tak jak to drugie jest całkiem fajne, to jeśli poziom skomplikowania w Stone Age jest taki jak w Ninjato, to radziłbym przemyśleć decyzję. W ninjato niby zasady nie są trudne, ale jest ich sporo. Walka jest odrobinę pokręcona jeśli chodzi o pierwsze granie (wychodzenie/niewychodzenie strażników), mnóstwo zasad biorących się po prostu z zasady(w turach XYZ robi się to, w ZXY to, a po turze YZX coś innego). Sporo możliwości to zdecydowany plus Ninjato, ale nie jest to coś co warto kupić jako pierwszą grę, zwłaszcza jeżeli jedna osoba nie mająca styczności z planszówkami miałaby wytłumaczyć zasady drugiej. Jeżeli Stone Age ma tak samo. To dalej Polecam Seasons ;)
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla początkującego

Post autor: schizofretka »

romeck pisze: No nie twórz tutaj nowej matematyki czy statystyki, proszę. :) W tym przypadku liczba głosujących mówi o popularności. Tylko. A 1500 osób to wystarczająca populacja dla wyciągnięcia średniej.
Nie masz racji. Porównaj avarage rating obu gier z ich geek rating, na podstawie którego jest ranking, a który powstaje przez dodanie do puli głosów kilkuset ocen średnich.
romeck pisze:
schizofretka pisze:Ktoś tu nie rozpoznał oczywistego sarkazmu...
Gdzie ten sarkazm? Uświadom mnie, prooooszę.
Proszę bardzo: powoływałeś się na ranking bgg jak na wyrocznię niemal. ShinMe zatem zabawił się w przekorę i stwierdził, że skoro gra A jest niżej w rankingu od gry B, to musi być 'obiektywnie gorsza' - czyli wszyscy będą woleli grę B od A.

A tak w ogóle, grałeś w Ninjato? Bo jeśli nie to trochę nie mamy o czym rozmawiać.
Sporo możliwości to zdecydowany plus Ninjato, ale nie jest to coś co warto kupić jako pierwszą grę, zwłaszcza jeżeli jedna osoba nie mająca styczności z planszówkami miałaby wytłumaczyć zasady drugiej. Jeżeli Stone Age ma tak samo. To dalej Polecam Seasons ;)
Zależy od odbiorcy. Ja bardzo długo opierałem się planszówkom właśnie dlatego, że ludzie pokazywali mi popierdółki pokroju Osadników czy Carcassone.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
ShinMe
Posty: 72
Rejestracja: 24 gru 2013, 21:23

Re: Gra dla początkującego

Post autor: ShinMe »

schizofretka pisze:[...]ludzie pokazywali mi popierdółki pokroju [...] czy Carcassone.
:x

Carcassonne jest świetną grą zwłaszcza z "Opactwami i Burmistrzami" i jest wyżej w rankingu niż Ninjato :lol: :wink:
Stałem się fanem Portal Games... bo Robinson, bo Tezeusz, bo Hex 3.0
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla początkującego

Post autor: schizofretka »

kudlacz135 pisze:...mnóstwo zasad biorących się po prostu z zasady(w turach XYZ robi się to, w ZXY to, a po turze YZX coś innego)
Sprowadza się to do dwóch rzeczy: scoringu za domy po turach wskazanych przez tor tur na planszy w kolejności wskazanej przez symbole klanów na torze tur, oraz że od 6 tury wchodzą skille z nowej puli po jednym a nie w liczbie równej liczbie graczy. Nie demonizujmy.
Carcassonne jest świetną grą zwłaszcza z "Opactwami i Burmistrzami" i jest wyżej w rankingu niż Ninjato
Co kto lubi :) dlatego nie można się powoływać na ranking.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Gra dla początkującego

Post autor: romeck »

schizofretka pisze: Nie masz racji. Porównaj avarage rating obu gier z ich geek rating, na podstawie którego jest ranking, a który powstaje przez dodanie do puli głosów kilkuset ocen średnich.
Wyciąg z FAQ:
The Average Rating for a game is the average of all ratings from registered BGG users that the game has received, calculated by adding up all individual ratings and dividing by the number of ratings.
Jest modyfikacja dla nowych gier, z małą liczbą głosów, ale dlatego uważam, że 1500 głosów to wystarczająca populacja dla średniej, która ma o czymś tam mówić.
A geek rating dla Ninjato jest jeszcze niższy niż jego Average Rating (podczas gdy ta różnica dla Stone Age nie jest znacząca).
schizofretka pisze: Proszę bardzo: powoływałeś się na ranking bgg jak na wyrocznię niemal. ShinMe zatem zabawił się w przekorę i stwierdził, że skoro gra A jest niżej w rankingu od gry B, to musi być 'obiektywnie gorsza' - czyli wszyscy będą woleli grę B od A.
Nie powołałem się na ranging BGG jak na wyrocznię, tylko nie zgodziłem się z Twoim stwierdzeniem, skoro jest taka różnica między tymi grami. Nadal nie widzę żadnego sarkazmu w słowach ShinMe, a jedynie przyczynek do dyskusji.
schizofretka pisze: A tak w ogóle, grałeś w Ninjato? Bo jeśli nie to trochę nie mamy o czym rozmawiać.
No to nie rozmawiajmy. :) Bo co jeśli grałem?
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Gra dla początkującego

Post autor: DarkSide »

1) Carcassonne (najlepiej Big Box 4) - zdecydowanie najłatwiejsze do przyswojenia zasady. Doskonale gra się zarówno w 2 jak i 5 osób. Big Box gwarantuje świetną rozrywkę na dłużej.

2) Seasons - ładnie wydana, robi wrażenie zwłaszcza, gdy ktoś jest już po pierwszym spotkaniu planszówkowym. Bardzo wciąga, z uwagi na pieszczącą oko szatę graficzną jest bardzo lubiana przez kobiety (choć tłem gry jest turniej magiczny)

Ja bym dorzucił doskonały filler "Dobble" jako dodatek do głównej gry. Świetnie się sprawdza na imprezach i graczach casualowych. Ostatnio hitem w towarzystwie które powoli wciągam w planszówki okazała sie "Pictomania" ale tu najlepsza zabawa się zaczyna tak od 5 osób dopiero.

p.s. "Stone Age" jako pierwsza gra jest wg. mnie słabym pomysłem. Takie to trochę "każdy sobie, a kto wygrał okaże się na końcu". Osobiście uważam że jeśli chodzi o graczy zupełnie zielonych to ma ona więcej minusów niż plusów.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra dla początkującego

Post autor: kudlacz135 »

schizofretka pisze:
kudlacz135 pisze:...mnóstwo zasad biorących się po prostu z zasady(w turach XYZ robi się to, w ZXY to, a po turze YZX coś innego)
Sprowadza się to do dwóch rzeczy: scoringu za domy po turach wskazanych przez tor tur na planszy w kolejności wskazanej przez symbole klanów na torze tur, oraz że od 6 tury wchodzą skille z nowej puli po jednym a nie w liczbie równej liczbie graczy. Nie demonizujmy.
Nie miało tu być demonizowania dlatego gdzieś tam wplotłem, że podoba mi się Ninjato :) (chyba, że zapomniałem o tym napisać xD ). Mnie od kupowania własnych powstrzymywało coś podobnego. Carcassonne z dodatkami już daje radę, ale jako sama podstawka jest... zwykła... Fajna, ale zwykła. A rozpisywałem się o Seasons bo nie ma wad Ninjato, to jest większej liczby zasad, które mogą przytłoczyć kogoś nowego, za to mają ich trochę więcej niż Carcassonne, które np. urzekło mojego brata i jego żonę (graliśmy z kupcem i budowniczymi wtedy chyba) gdy chcieli ze mną zagrać w "jakąś planszówkę". Poza tym, nie zapominajmy, że to ma być prezent. Dlatego ze względu na ilość elementów, kolorystykę itp. itd. Dalej obstanę przy swoim typie :)
ShinMe
Posty: 72
Rejestracja: 24 gru 2013, 21:23

Re: Gra dla początkującego

Post autor: ShinMe »

Big Box w teorii się opłaca ale czy jest sens posiadać wszystkie mini dodatki do Carcassonne? Zresztą ja jestem zwolennikiem kombinacji Opactwa i Burmistrzowie z Kupcy i Budowniczowie. Jedyne co oferuje względem Opactw pierwszy dodatek to szósty gracz, a dodatkowo opactwa i ich stodoły oraz wozy zwiększają dynamikę.
Stałem się fanem Portal Games... bo Robinson, bo Tezeusz, bo Hex 3.0
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Gra dla początkującego

Post autor: TV3 »

Też myślę, że Stone Age lub Cesarski Kurier powinny być dobre. Przy czym Kurier jest bardziej zwarty, trochę łatwiejszy do ogarnięcia, Stone zaś bardziej, nazwijmy to, rozłożysty.

Może jako pierwsza lepszy byłby Kurier...
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla początkującego

Post autor: Pixa »

Bardzo dobrze skaluje sie Suburbia- dziala extra od 2 do 4 graczy (a z dodatkiem gralismy juz w 5 i 6 i tez bylo ok, choc wzrosla znacznie losowosc). Temat neutralny - budowa miasta z dbaniem o przychod i reputacje. Instrukcja to raptem 4 strony, ale gra nie jest na pewno prostacka - wprost przeciwnie, mozna pokombinowac. Jest to ulubiona gra mojej dziewczyny a i ja lubie pograc. Zreszta inni tez lubia, bo gierka jest na 65 miescu na BGG i pnie sie go gory dosc systematycznie.

Minus (niewielki) - na kafelkach sa napisy po polsku, jednak gdy wytlumaczysz doslownie dwa-trzy, moze cztery podstawowe slowa (za kazdy twoj budynek, za wszystkie budynki i cos tam jeszcze pewnie sie znajdzie) to gra staje sie w pelni niezalezna jezykowo.

Nie polecam natomiast na dwie osoby (co innego na 4 - wtedy sa to swietne gry): Osadnicy z Catanu i Ticket to Ride.

W ogole nie przemawia do mnie Carcassone - jak masz zamiar ja kupic to obczaj najpierw game-play na Youtube.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Gra dla początkującego

Post autor: tomb »

W mojej opinii istnieje Wielka Trójka gier wprowadzających w świat planszówek: Carcassonne, Tickety i Osadnicy z Catanu. W twojej sytuacji zostaje tylko Carcassonne - reszta wiadomo: na dwóch słabo lub wcale.

Sam podarowałem znajomym na ślubie Carcassonne (goła podstawka) i spodobało się - nosili do wszystkich znajomych i rodziców na partyjkę, aż do znudzenia. Niestety zamiłowania nie rozwijają dalej (choć dokupili dodatek), więc pół na pół - podobało się na pewno, ale nic dalej. Może nie ten typ.

Stone Age uważam zaś za grę doskonałą - w tym sensie, że ma wszystkie składniki wymieszane w odpowiednich proporcjach (względna prostota zasad; losowość budząca emocje, ale do okiełznania; rozmaite strategie gry; jakość wykonania; może nawet neutralny temat), stając się świetnym tytułem dla nieco bardziej wymagających, ale nadal okazjonalnych graczy.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
pawli
Posty: 12
Rejestracja: 24 sty 2014, 08:21
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra dla początkującego

Post autor: pawli »

W grudniu kupiłem swoją pierwszą grę planszową i był to Carcanssonne. Zagrałem trzy razy i kupiłem Agricole, od tamtego czasu nie ruszyłem Carcanssone.

Agricola po przeczytaniu instrukcji obejrzeniu jakiś filmików na YT i rozegraniu jednej partii samemu stała się grą z bardzo prostymi zasadami wbrew powszechnej opinij.

Nie wiem czy jeszcze wrócę do Carcanssonne. Wiem za to że Agricola jak dla mnie zapoczątkowała nową przygodę z grami planszowymi. Od tamtej pory kupiłem już cztery inne gry ale gram na razie tylko w Agricole.

Wkręciłem się na maxa.
gaseki
Posty: 412
Rejestracja: 25 lut 2013, 22:16
Lokalizacja: Doncaster

Re: Gra dla początkującego

Post autor: gaseki »

Wg mnie są duże szanse, że wrócisz. U mnie w grupie są ludzie, którzy lubią takie rzeczy jak Automobile, Ground Floor itp (które nie są lekkimi grami) i mimo wszystko wracają do Carc. Wg mnie ta gra najlepiej sprawdza się w dwie czy trzy osoby. Jest bardziej agresywna i można bardziej coś zaplanować (szczególnie jeśli się gra z draftem albo dociąganiem kafli)
xYowza
Posty: 43
Rejestracja: 08 wrz 2013, 21:26
Lokalizacja: Czechowice - Dziedzice

Re: Gra dla początkującego

Post autor: xYowza »

Też jestem zdania o istnieniu wielkiej trójki gier gateway'owych: Carcassonne, Osadnicy i Tickety. Ale jak wiadomo tylko Carcassonne spełnia moje wymagania. Dlatego też założyłem temat, aby wyjść poza swoje schematy i dowiedzieć się co o tym myślą inni, a nie po raz setny z automatu polecać Carcassonne :P

Pytanie odnośnie Cesarskiego Kuriera - czy nie ma on problemu Ticketów? W sensie, że we dwójkę gra się w najlepszym wypadku średnio? Pytam, bo po obejrzeniu recenzji i poczytaniu o grze, wielu porównuje te gry ze sobą, a nie spotkałem się nigdzie z opinią na ten temat. Wiem, że grać się da, ale czy warto?

Sęk w tym, że nie wiem czy kolega postanowi wciągnąć kogoś w planszówki czy grać tylko z żoną. Wychodzę z założenia, że jak mu się spodoba to na pewno pokaże innym ludziom (wszak tak to działa :P). Ale wiem, że grę będą ogrywać we dwójkę na miesiącu miodowym, więc żeby się spodobała to na bank musi być ciekawy wariant dwuosobowy. Reszta założeń jest narzucona właściwie przeze mnie... tak patrząc perspektywicznie :P
pawli pisze:W grudniu kupiłem swoją pierwszą grę planszową i był to Carcanssonne. Zagrałem trzy razy i kupiłem Agricole, od tamtego czasu nie ruszyłem Carcanssone.

Agricola po przeczytaniu instrukcji obejrzeniu jakiś filmików na YT i rozegraniu jednej partii samemu stała się grą z bardzo prostymi zasadami wbrew powszechnej opinij.

Nie wiem czy jeszcze wrócę do Carcanssonne. Wiem za to że Agricola jak dla mnie zapoczątkowała nową przygodę z grami planszowymi. Od tamtej pory kupiłem już cztery inne gry ale gram na razie tylko w Agricole.

Wkręciłem się na maxa.
Tutaj została poruszona bardzo ważna kwestia. Otóż sam kupiłeś grę więc miałeś motywację, chęć i trochę samozaparcia do nauczenia się gry. Gdy ktoś bardzo chce to może zaczynać przygodę od TtA. Ale nikt rozważny nie wyciągnie tego na stół przy osobie, która w życiu nie grała i nie powie "słuchaj to jest świetna gra pokażę Ci". Zmierzam do tego, że gra której szukam musi być na tyle prosta żeby dało jej się nauczyć "przy okazji". No i właśnie te warunki spełniają gry gateway'owe.
gaseki
Posty: 412
Rejestracja: 25 lut 2013, 22:16
Lokalizacja: Doncaster

Re: Gra dla początkującego

Post autor: gaseki »

Ja grałem z dziewczyną (nie bardzo lubi gry), w CK i mówi, że średnio jej się podobało, chociaż ja oceniłbym, że całkiem sympatyczna gra, nawet przy dwóch osobach. Tym się różni od TTR, że nie ma blokowania tras, więc wg mnie nie występuje problem zbyt otwartej planszy.
Co jej się podobało, to Cytadela, bo było troszkę więcej kombinowania i podchodów.
Awatar użytkownika
Blueberry
Posty: 93
Rejestracja: 07 sty 2014, 19:48

Re: Gra dla początkującego

Post autor: Blueberry »

Osobiście polecam Tokaido lub Relic Runners. Oba wizualnie prezentują się świetnie i są to bardzo przyjemne gry. Tokaido jest niezależna językowo, Relic Runners jest dostępny w wydaniu ENG ale jest dołączona polska instrukcja i wszystko jest w niej wyjaśnione. Obie nie mają skomplikowanych zasad, a wśród rodziny i początkujących znajomych sprawują się świetnie :) Myślę, że na prezent będą idealne :)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Gra dla początkującego

Post autor: tomb »

xYowza pisze:Też jestem zdania o istnieniu wielkiej trójki gier gateway'owych: Carcassonne, Osadnicy i Tickety. Ale jak wiadomo tylko Carcassonne spełnia moje wymagania. Dlatego też założyłem temat, aby wyjść poza swoje schematy i dowiedzieć się co o tym myślą inni, a nie po raz setny z automatu polecać Carcassonne :P
Obawiam się, że problem z gateway'ami jest taki, że są to gry nie tylko dobre, ale też uniwersalne. Takie gry środka. Odstępując od nich, podejmujesz większe ryzyko. Sam musisz ocenić, czy znajomi chcą się planszówką pobawić (w rozumieniu coś tam poprzestawiać, pośmiać się, miło spędzić czas), czy chcą do tego dołożyć trochę pazura: rozkminianie strategii, świeże podejścia, chęć rewanżu.

Ja jestem w polecankach ostrożny - jak ktoś nie ma doświadczenia albo nie pała wielkim entuzjazmem to byłbym ostrożny z wyjeżdżaniem z ciężką artylerią. Zwłaszcza, gdy zostawiasz im grę do "samodzielnej obsługi".

Gry na podobnym poziomie zaawansowania co Stone Age, które bym rozważył to Zamki Burgundii albo K2. Dodałbym świetnego kandydata, jakim jest Dziedzictwo, ale jest zależne językowo.

(Tokaido znam tylko z recenzji i instrukcji, ale za bardzo pachnie mi niedzielną kawą u rodziców. Za to wygląda świetnie.)
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Gra dla początkującego

Post autor: TV3 »

xYowza pisze:
Pytanie odnośnie Cesarskiego Kuriera - czy nie ma on problemu Ticketów? W sensie, że we dwójkę gra się w najlepszym wypadku średnio? Pytam, bo po obejrzeniu recenzji i poczytaniu o grze, wielu porównuje te gry ze sobą, a nie spotkałem się nigdzie z opinią na ten temat. Wiem, że grać się da, ale czy warto?
Ze spokojem można brać.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Gra dla początkującego

Post autor: adam_k27 »

Polecam Stone Age (Epoka Kamienia to polskie wydanie Stone Age). Zaczynaliśmy od tej gry i wszystkie zasady przyswoilismy momentalnie z instrukcji. Wszystko jest tam tak intuicyjne, że naprawdę nie ma z tym problemu nawet osoba poczatkujaca. Gra pomimo że mamy ją długo dalej jest u nas na topie - nawet dziś graliśmy. Polecam.
Awatar użytkownika
alyna
Posty: 8
Rejestracja: 05 lut 2014, 09:04

Re: Gra dla początkującego

Post autor: alyna »

Ja polecam Osadników. Wydaje mi się, że na poczatek bedzie super! Sama zaczynałam swoja przygodę z planszówkami od tej gry właśnie.
Awatar użytkownika
GRYzzli
Posty: 20
Rejestracja: 26 lis 2013, 23:29
Lokalizacja: Wrocław/Legnica

Re: Gra dla początkującego

Post autor: GRYzzli »

Temat już troszkę stary - ale jako świeżak mogę powiedzieć tyle, że dla innych świeżaków albo nawet monopolistów to żelaznymi pozycjami od których należałoby zacząć i wkręcać towarzystwo to tzw trójca: Carcassonne, Ticket to Ride oraz Osadnicy z Catanu, u mnie jeszcze działa Manila - to dla tych zakochanych w Monopolu:)
ODPOWIEDZ