Zimna Wojna / Twilight Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
prezestomek
Posty: 432
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: prezestomek »

Tylko nie Warszawa :mrgreen:
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: herman »

Zapraszamy do stolicy, frekwencja na pewno nie będzie mniejsza niż w Krakowie. Co do miejscówki do zapraszam na prv.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5605
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 792 times
Been thanked: 1237 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: mat_eyo »

Wczoraj wszedłem na kolejny poziom geekostwa, ponownie kupiłem grę, którą już wcześniej posiadałem ;)
Słyszałem, że w III edycji dodano żeton Norad i żetony wpływów wyższych nominałów. Po otwarciu pudełka znalazłem mały kartonik gdzie było 9 żetonów - Norad, 2x 6PW, 2x 7PW i 2x 8PW, wszystkie dla ZSRR. Tylko ZSRR otrzymało dodatkowe żetony? Dodatkowo słyszałem coś o dodatkowej planszy na żetony, miało być coś takiego? Karty już w koszulkach, żetony w customowych pudełeczkach, plansza obciążona się odgina, zostaje tylko jeden problem - znaleźć chętnego do gry :/
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 953
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 42 times
Been thanked: 129 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Koshiash »

mat_eyo pisze:Po otwarciu pudełka znalazłem mały kartonik gdzie było 9 żetonów - Norad, 2x 6PW, 2x 7PW i 2x 8PW, wszystkie dla ZSRR.
Jaki kartonik i czemu w moim egzemplarzu III edycji go nie było?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Yavi »

Nie chodzi czasami o tę wypraskę na żetony?
Kartonik, z którego wyciska się żetony, o :P
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5605
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 792 times
Been thanked: 1237 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: mat_eyo »

Tak tak, taka mini wypraska na 9 żetonów. Dziwi mnie tylko fakt, że 8 dodatkowych żetonów wpływów jest tylko dla ZSRR, czy możecie napisać jak jest u Was? Też dostaliście tylko żetony da ZSRR czy również dla Wujka Sama?
Awatar użytkownika
jaskierv2
Posty: 20
Rejestracja: 13 wrz 2013, 15:51

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: jaskierv2 »

Tylko dla ZSRR, wydaje mi się że to przez to, że żetony neutralne zabrały część wypraski związku radzieckiego ;)
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2061
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 137 times
Been thanked: 355 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: walkingdead »

Mam wielką prośbę, gdzieś na forum kilkakrotnie pojawiały się linki do video instruktażu dla początkujących graczy ZW. Nieudolnie próbowałam zlokalizować je przez wyszukiwarkę,ale nic.
Byłabym bardzo wdzięczna, gdyby ktoś podał linki.
Z góry dziękuję i całuję rączki. :wink:
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Bea »

Może coś takiego? Gość dość dokładnie tłumaczy.

http://www.youtube.com/watch?v=RFfVqRmDLkI
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2061
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 137 times
Been thanked: 355 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: walkingdead »

Bea,
Właśnie na Ciebie liczyłam, bo widziałam,że chyba Ty gdzieś wstawiałaś linki. :mrgreen:

thx
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1300 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: vinnichi »

Również przyłączam się do podziękowań, od dłuższego czasu zbieram się do tego olbrzyma a taki tutorial na pewno ułatwi wejście.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1300 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: vinnichi »

Również przyłączam się do podziękowań, od dłuższego czasu zbieram się do tego olbrzyma a taki tutorial na pewno ułatwi wejście.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5605
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 792 times
Been thanked: 1237 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: mat_eyo »

Oj to musisz być bardzo wdzięczny skoro podziękowałeś dwa razy :P

Btw czy znajdzie się ktoś chętny na Vassala? Ostrzegam, że dawno nie grałem, zarówno online jak i w ogóle.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1300 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: vinnichi »

Wdzięczności nigdy za wiele:-)
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
michasm
Posty: 56
Rejestracja: 15 sty 2014, 19:57
Lokalizacja: Szczecin

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: michasm »

Nie polecam gry osobom bez większego doświadczenia w grach. W miarę kumaty jestem i myślałem, że grę ogarnę. Pierwsze miejsce BGG. Nie polecam. Mechanika prosta i w ogóle, ale gra przebiega nieco na ślepo. Jeśli mam 3 niezłe karty na ręce to nie widzę różnicy którą zagram jako pierwszą. Wysoka losowość... Kupiłem grę pokładając wielkie nadzieje i po 3 partiach sprzedałem.
Dla laików polecam Cyklady. Zapewniam, że nawet inteligentne osoby nie będą się nudzić, bo na ruch można poświęcić nawet 10 minut, aby wykonać jak najlepiej ten najlepszy.
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 953
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 42 times
Been thanked: 129 times

Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Koshiash »

No patrz. Dla mnie z kolei ZW jest do ogarnięcia (losowosc nie jest tez specjalnie odczuwalna), a Cyklad nie zrozumiałem i nie poczułem potrzeby tej gry bliżej poznawac. Laikom polecę ZW i odradzę Cyklady ;).
Awatar użytkownika
michasm
Posty: 56
Rejestracja: 15 sty 2014, 19:57
Lokalizacja: Szczecin

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: michasm »

Wyraziłem swoje zdanie, ale Ty jesteś dużo bardziej doświadczonym graczem, więc z jednej strony można bardziej zaufać Twojej opinii, a z drugiej strony kłóci się ona z moją, bo ja nie polecam jej osobom niedoświadczonym.
Myślę, że każdy wyciągnie własne wnioski, ale nie polecam patrzeć na moją wypowiedź jak na zasadę. Ja dopiero zaznajomiłem się z 2 grami.
Pozdrawiam :D

EDIT:
Nie twierdzę, że wszyscy fani gry są w błędzie twierdząc, że jest to genialna gra. Radzę jednak zapoznać się z gameplayami przed zakupem jeśli chodzi o początkujących.
Kolega Koshiash (jeśli można) ma dużo racji twierdząc, że może to być wina indywidualnych preferencji.
Ostatnio zmieniony 19 lut 2014, 00:38 przez michasm, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 953
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 42 times
Been thanked: 129 times

Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Koshiash »

ZW rzeczywiście wymaga poznania planszy i kart, jednak Twoja niechęć to raczej kwestia indywidualnych preferencji niż złożoności samej gry. U mnie ten tytuł się sprawdził (nawet żonie się spodobał ;)).
Kosma
Posty: 349
Rejestracja: 01 gru 2013, 12:40
Lokalizacja: Festung Breslau
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Kosma »

U mnie to samo. Losowość jest ,ale grając z głową mocno ją ograniczamy. Partnerka również lubi ZW.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2329
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 570 times
Been thanked: 918 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Galatolol »

michasm, co mają Cyklady wspólnego z ZW?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5605
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 792 times
Been thanked: 1237 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: mat_eyo »

michasm pisze:Jeśli mam 3 niezłe karty na ręce to nie widzę różnicy którą zagram jako pierwszą. Wysoka losowość...
To jest właśnie głębia tej gry, tego uczysz się grając w nią - kiedy jest czas na zagranie jakiej karty, kiedy zagrać ją na OP a kiedy na PW itd. Jednych to pociąga, innych odpycha, zwykła rzecz ;) Losowość pozornie wydaje się duża, w rzeczywistości jest bardzo kontrolowalna. Trzeba tylko chcieć poznać grę.

Jeśli chodzi o Cyklady to dla mnie jest to gra płytka, prosta i miałka, więcej do niej nie usiądę. Kupiłem, pograłem trochę i cieszyłem się kiedy udało się ją sprzedać.
W jednym natomiast nie sposób się z Tobą nie zgodzić - Dla kogoś, kto dopiero poznaje gry Cyklady będą dużo lepszą pozycją niż Zimna Wojna.
sirkozi
Posty: 407
Rejestracja: 08 mar 2013, 23:28
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: sirkozi »

michasm pisze: Kolega Koshiash (jeśli można) ma dużo racji twierdząc, że może to być wina indywidualnych preferencji.
Niemożliwe!

Generalnie Twoje posty nic nie wniosły do tematu, bo ta gra taka jest. Proste reguły oferujące ogrom możliwości, w których początkujący może się zgubić. Jak dla mnie po tych 3 partiach można już opracować strategię, wiedzieć na co zwracać uwagę i czytać ruchy przeciwnika. Korzystałeś w swoich rozrywkach z pomocy z rozpiską kiedy wchodzą karty punktujące?
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Indar »

michasm pisze:Nie polecam gry osobom bez większego doświadczenia w grach. W miarę kumaty jestem i myślałem, że grę ogarnę. Pierwsze miejsce BGG. Nie polecam. Mechanika prosta i w ogóle, ale gra przebiega nieco na ślepo. Jeśli mam 3 niezłe karty na ręce to nie widzę różnicy którą zagram jako pierwszą. Wysoka losowość... Kupiłem grę pokładając wielkie nadzieje i po 3 partiach sprzedałem.
Dla laików polecam Cyklady. Zapewniam, że nawet inteligentne osoby nie będą się nudzić, bo na ruch można poświęcić nawet 10 minut, aby wykonać jak najlepiej ten najlepszy.
Moja narzeczona nie miała większego doświadczenia z grami, jedynie Agricola i Osadnicy - a ZW bardzo jej przypadła do gustu. Grając głowi się i kombinuje jak stara wyjadaczka, jedyne na co narzeka to długość rozgrywki.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5605
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 792 times
Been thanked: 1237 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: mat_eyo »

Pozazdrościć narzeczonej ;) z długością rozgrywki się zgadzam, nawet mnie to czasem męczy :/ szkoda, że nie można jej dostosowywać np. tak jak to jest w Labiryncie.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1300 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: vinnichi »

Zobaczymy jak u nas się sprawdzi, egzemplarz zamówiony, żona jest po historii więc myślę, że mimo długiego czasu rozgrywki sprawdzi się ten tytuł u nas.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
ODPOWIEDZ