Gra dla 3-5 graczy bez punktów zwycięstwa :)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Gra dla 3-5 graczy bez punktów zwycięstwa :)

Post autor: kudlacz135 »

Cześć, szukam czegoś do rozwinięcia kolekcji, czegoś ciekawego do czego chciałoby się wracać. Zależy mi żeby gra działała dla 3-5 graczy, dla 4 może działać najlepiej :) (możliwość gry na dwóch mile widziana, ale nie priorytetowa). Zdecydowana interakcja między graczami, radosna sieka, podjazdy, konszachty by pod koniec gry zerwać sojusz przyjacielskim wbiciem noża w plecy. Jasne zasady zwycięstwa, jak np w Grze o Tron. Nie mam nic do zbierania punktów zwycięstwa, w skromnej kolekcji na różne okazje, mam póki co Seasons, Ninjato, Small World, Carcassonne, Kakuzu i Tajemnicze Domostwo, gdzie wszystkie choć bardzo lubię, to cechują się zbieraniem punktów (prócz ostatniej pozycji oczywiście). Element losowości jest jak najbardziej w porządku, nie może jednak przeważać i przesądzać o wyniku gry. Strategia na rozgrywkę dłuższą niż godzina, coś trochę cięższego, ale nadal z przejrzystymi zasadami jest chyba tym czego aktualnie szukam. Gdzieś w ten opis wpisuje się wymieniona wcześniej Gra o Tron, ale kolega już ją ma więc nie ma potrzeby na zakup z mojej strony :) Ekipa jest mniej więcej stała, ograna z wieloma różnymi planszówkami. Z góry dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla 3-5 graczy bez punktów zwycięstwa :)

Post autor: Bea »

Poleciłabym ci Runewars. Mnie ta gra jakoś dziwnie przypomina GoT. Tylko ze jest do 4 graczy.
gaseki
Posty: 412
Rejestracja: 25 lut 2013, 22:16
Lokalizacja: Doncaster

Re: Gra dla 3-5 graczy bez punktów zwycięstwa :)

Post autor: gaseki »

Obejrzyj sobie Warrior Knights. Bardzo fajny system rozwiązywania faz specjalnych i w ogóle akcji. Do tego dyplomacja, zdobywanie tytułów, oblężenia miast...
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra dla 3-5 graczy bez punktów zwycięstwa :)

Post autor: kudlacz135 »

Zaraz sprawdzę oba tytułu, dzięki za podpowiedzi. Graliście/Macie może Ikusę żeby coś o niej opowiedzieć z doświadczenia?
gaseki
Posty: 412
Rejestracja: 25 lut 2013, 22:16
Lokalizacja: Doncaster

Re: Gra dla 3-5 graczy bez punktów zwycięstwa :)

Post autor: gaseki »

Niestety nie doradzę z Ikusą.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Gra dla 3-5 graczy bez punktów zwycięstwa :)

Post autor: sirafin »

Może Chaos w Starym Świecie (z rozszerzeniem na 5 osób)?

Co prawda jest tor punktów, ale nie w tradycyjnym eurowym znaczeniu, że na koniec gry sprawdzamy, kto zdobył więcej. Tor służy jako jeden z "zegarów" wyznaczający koniec gry. Warunki zwycięstwa są jasne, strony konfliktu zróżnicowane i osiągają cele w inny sposób. Rozgrywka trwa z góry ustaloną liczbę tur (7-8 w zależności od liczby graczy), jeśli w tym czasie nikt nie osiągnie zwycięstwa, wszyscy przegrywają. Zwyciężyć może tylko jeden gracz, więc bardzo ważne, aby gracze mieli świadomość, że trzeba pilnować delikatnej równowagi, nie dopuścić by ktoś z przeciwników uzyskał przewagę (tymczasowe "sojusze") i przygotować się do ostatecznego uderzenia we właściwym momencie. Najgorszy grzech popełniany przez nowych graczy, to skupienie się na samym sobie i lekceważenie działań przeciwników. Ciężkości średnia.


PS. Chaos i Ikusę możesz sprawdzić online -> tutaj
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra dla 3-5 graczy bez punktów zwycięstwa :)

Post autor: kudlacz135 »

Chaos jest wporządku, był ciekawy, mieliśmy, ale znajomy sprzedał :). Generalnie w ekipie z podobnych tytułów mieliśmy Conana, Starcrafta, który dość szybko spadł i pewnie coś jeszcze co mi wypadło z głowy. Od dłuższego czasu, w tym gatunku właśnie Gra o Tron u nas daje radę. Stąd też moje pytanie, żeby zaopatrzyć się w coś swojego. Sprawdzę Ikuse online, dzięki :)

EDIT:
Ewentualnie jestem ciekaw pozycji mniej bitewniakowych, bo podrzuciłem przykłady gier tego typu akurat.
Gerthard
Posty: 28
Rejestracja: 28 sty 2014, 10:32
Lokalizacja: Zabrze

Re: Gra dla 3-5 graczy bez punktów zwycięstwa :)

Post autor: Gerthard »

W zupełnie innych klimatach, ale wart moim zdaniem sprawdzenia jest BattleStar Galactica. W zasadzie coop ale z podwójnymi agentami, którzy sabotują rozgrywkę. Żadnych punktów zwycięstwa. Albo wygrywają dobrzy, albo "krety" doprowadzaja do katastrofy. U nas w zgranej ekipie, gra się świetnie - ach ten klimat wzajemnych oskarżeń :) bezcenne.
Mir4ge
Posty: 116
Rejestracja: 05 maja 2013, 18:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gra dla 3-5 graczy bez punktów zwycięstwa :)

Post autor: Mir4ge »

Może Cyclades albo Kemet? Tylko na chwilę obecną jest problem z ich dostępnością. Ta druga jest w wielu aspektach podobna do GoTa z tym, że dużo lepiej się skaluje i jest bardziej zbalansowana.
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra dla 3-5 graczy bez punktów zwycięstwa :)

Post autor: kudlacz135 »

Dzięki za podpowiedzi, znajomi ubiegli mnie w zakupach z tej dziedziny, więc na razie nie będę szedł w tę stronę jednak. W BattleStar'a grywaliśmy wiele razy i muszę przyznać, że grało się całkiem przyjemnie. Battlestar ma jednak wadę w postaci graczy xD Pamietam jedno posiedzenie gdzie w ciągu godziny rozpoczynaliśmy grę chyba 4-5 razy, aż kolega ogarnął jak się zachowywać. Ciągle jakoś się odsłaniał, a pechowo te kilka razy z rzędu dostawał Cylona xD Ze strategii nie punktowych zaopatrzyłem się w pokaźny zestaw Summoner Wars, który jest świetny i już się sprawdza bardzo dobrze i choć to zabawa raczej dla dwojga, to czegoś takiego też szukałem :) Jeszcze raz dzięki bardzo.

A jeśli chodzi o gry bardziej kościane, co uważacie o Quarriors i Potworach w Tokyo? Spojrzałem sobie na recenzje i filmiki, Quarriors wydaje się być ciekawe przez wzgląd na sporą liczbę kostek i grę multiplatformową, Eredan Arena (swoją drogą przyjemna autobusowa karcianka, można grać na telefonie i komputerze) gdzie mechanizm wydaje się być zbliżony. Potwory zaś biją rekordy popularności i są zdecydowanie tańsze, co może jest spowodowane dużą liczbą powietrza w pudełku ;)
Awatar użytkownika
Bardias
Posty: 303
Rejestracja: 19 sty 2014, 04:07
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla 3-5 graczy bez punktów zwycięstwa :)

Post autor: Bardias »

W Quarriors nigdy nie grałem. Wygląda fajnie, zasady wydają się być spoko, ale cena jest trochę zbyt wygórowana.

Potwory w Tokio posiadam i do gier 3-4 osobowych zasiadam chętnie. Z drugiej strony nie jest to aż tak fenomenalny tytuł jak go malują, z niejasnych powodów niektórym znajomym nie przypadł do gustu. Dla mnie mocne 7/10.
Gerthard
Posty: 28
Rejestracja: 28 sty 2014, 10:32
Lokalizacja: Zabrze

Re: Gra dla 3-5 graczy bez punktów zwycięstwa :)

Post autor: Gerthard »

Zgadam sie co do Potworów w Tokyo - w 2 gra się średnio, nabiera rumieńców przy większej liczbie graczy. U nas też nie wszystkich porwała, ciężko określić dlaczego, bo grafiki w końcu fajne, mechanika też niczego sobie.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Gra dla 3-5 graczy bez punktów zwycięstwa :)

Post autor: Olgierdd »

Szogun lub Wallenstein (ta sama gra, tylko inny klimat, mapa i Wallenstein zawiera od razu dodatek) mogą się sprawdzić. Bez dyskusji nad planszą nie da się w te gry grać.
McKlocki
Posty: 25
Rejestracja: 02 gru 2013, 11:02

Re: Gra dla 3-5 graczy bez punktów zwycięstwa :)

Post autor: McKlocki »

Szukam gry przede wszystkim na pięciu graczy. Skoro już graliście w GoT, to zapytam tu:
Czy GoT w opcji na 5'u jest tak samo dobry jak na 6'u? Czy czuć, że brakuje jednego z rodów albo traci z jakiegoś powodu?
Nycte
Posty: 426
Rejestracja: 28 kwie 2012, 08:07
Lokalizacja: Słupsk/ Gdańsk
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra dla 3-5 graczy bez punktów zwycięstwa :)

Post autor: Nycte »

McKlocki pisze:Szukam gry przede wszystkim na pięciu graczy. Skoro już graliście w GoT, to zapytam tu:
Czy GoT w opcji na 5'u jest tak samo dobry jak na 6'u? Czy czuć, że brakuje jednego z rodów albo traci z jakiegoś powodu?
Jak wiadomo najlepiej by był komplet ale w 5 osób również się przyjemnie gra. W internecie są przykładowe sposoby jak grać w mniejszą liczbę graczy (jakie tereny np wyłączyć) by gra była zbalansowana.
ODPOWIEDZ