Wykorzystanie kolekcji - zasada Pareto

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1803
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Wykorzystanie kolekcji - zasada Pareto

Post autor: Legun »

Nałogowy naukowiec ciężki ma żywot - gdy chwyci go nieodparta potrzeba zbadania czegoś, nie potrafi się powstrzymać, choćby wiedział, że to zupełnie absurdalne. W każdym razie od trzech lat zapisuję liczbę partii zagranych w każdą z gier w każdym miesiącu. Po zamknięciu zapisów dla trzeciego roku zaciekawiło mnie, jak też wygląda wykorzystanie zgromadzonej kolekcji liczącej około setki gier (choć część tytułów grałem "na wyjeździe" - u znajomych czy na konwentach - w sumie zagrałem przez te 3 lata w 117 tytułów). Policzyłem udziały każdego tytułu w liczbie partii. W zasadzie nie powinienem być zaskoczony, lecz wyszło mi, że w każdym z tych trzech lat podlega to mniej-więcej zasadzie Pareto (http://pl.wikipedia.org/wiki/Zasada_Pareto). 80% partii w każdym z tych lat było "zasługą" około 20% z tytułów, jakie w danym roku grałem. W każdym roku inne parametry się zmieniały - liczba partii, tytułów i same tytuły oczywiście też. Jednak taka koncentracja wahała się pomiędzy 19 a 25%.
Może zatem nie ma co rozpaczać nad grami-"półkownikami". Może tak już być musi - ktoś musi leżeć na półce, by mógł być grany ktoś ;).
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 755
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Wykorzystanie kolekcji - zasada Pareto

Post autor: pingus »

Mnie najbardziej przeraża jak mam poczucie "braku" jakiejś gry i to takie poparte "testami". "Gdybym ją w tej chwili miał to bym w nią teraz grał" - tak myślę podczas niejednego spotkania, no i w końcu kupuję i oczywiście kolejny pułkownik. Z zupełnie nieznanych przyczyn.
elmer
Posty: 18
Rejestracja: 22 lut 2012, 21:59
Has thanked: 1 time

Re: Wykorzystanie kolekcji - zasada Pareto

Post autor: elmer »

Ciekawe, aż zainspirowałeś mnie Legun do własnych przeliczeń. Lubię statystykę, ale w tym kontekście nie chciało mi się nigdy nic przeliczać. Na szczęście rejestruję swoje rozgrywki na BGG i choć moja kolekcja jest z pewnością mniejsza niż twoja, to z ciekawością sprawdzę sobie jak to u mnie wygląda. Ale patrząc już teraz "na oko" myślę, że wyniki będą podobne ;)

Powiedz tylko jak wygląda u Ciebie biblioteczka? Jest jakaś rotacja, nowe tytuły zastępują stare, czy jedynie dokładasz kolejne pudła na regał?
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2337
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 579 times
Been thanked: 933 times

Re: Wykorzystanie kolekcji - zasada Pareto

Post autor: Galatolol »

Legun, przecież sam w innym wątku stwierdziłeś, że od lat znasz już porządne gry, które ci wystarczają, i nie czujesz potrzeby odkrywania innych, więc wyniki obserwacji nie powinny dziwić.
Ja ciągle gram w coś nowego i gdybym prowadził tak dokładne statystyki, miałbym inne spostrzeżenia - gram w wiele tytułów po niewiele razy.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1803
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Wykorzystanie kolekcji - zasada Pareto

Post autor: Legun »

elmer pisze:Powiedz tylko jak wygląda u Ciebie biblioteczka? Jest jakaś rotacja, nowe tytuły zastępują stare, czy jedynie dokładasz kolejne pudła na regał?
W "szafie grającej" jest najwyższa półka, na którą trafiają gry, które już ewidentnie wypadły z obiegu - takie, o których wiem, że sam nigdy nie zaproponuję, by w nie zagrać, zaś innych, jeśli mi zaproponują, będę zniechęcać (dlatego usuwam je z zasięgu wzroku ;)). Jeszcze nie mam głowy i serca, by to sprzedawać, nie wiem też, czy to nie za dużo zachodu. Na razie zacząłem niektóre tytuły wypożyczać znajomym ze świadomością, że nie będę naciskał na zwrot 8).
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Wykorzystanie kolekcji - zasada Pareto

Post autor: FortArt »

zbiór A - mam i zagrałem od 1.1.2013
zbiór B - mam

U mnie zasada 20/80 nie działa. Za 86% moich partii w moje gry odpowiada 59% moich gier licząc zbiór A, a 41% licząc zbiór B. Pozostałe 14% partii to tytuły grane tylko raz.
Za 72% partii odpowiada odpowiednio 36% i 25% tytułów.

Obrazek
oś X - liczba partii w dany tytuł
oś Y- odsetek gier ze zbioru A

Obrazek
oś X - odsetek gier ze zbioru A
oś Y - odsetek partii

Inna ciekawa liczba: 75% moich partii przypada na moje tytuły. Tu akurat jestem zaskoczony.
Ostatnio zmieniony 03 mar 2014, 00:24 przez FortArt, łącznie zmieniany 4 razy.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1803
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Wykorzystanie kolekcji - zasada Pareto

Post autor: Legun »

Galatolol pisze:Legun, przecież sam w innym wątku stwierdziłeś, że od lat znasz już porządne gry, które ci wystarczają, i nie czujesz potrzeby odkrywania innych, więc wyniki obserwacji nie powinny dziwić.
Na pewno nie rozważam wszystkich nowości, lecz co jakiś czas trafiam na coś co mnie ciekawi, sprawdzam i wprowadzam na rodzinny stół. Musisz wiedzieć, że jestem pod stałą presją 4 kobiet, z których każda ma inne growe gusta 8) Staram się w nie wpasować, dostosowując przy okazji do własnych preferencji. Do tego znajomi co jakiś czas coś przynoszą, czasami sami nie grali, lecz chcą, żebym to rozkminił. Np. w 2013 zagrałem w 78 gier, z czego intensywnie grana część to 17 gier. Z nich tylko jedna to prawdziwa nowość - Serce Smoka. 3 to zakupione, odgrzebane starocie (San Juan, Incan Gold i Nie, Dziękuję). Reszta to faktycznie stara gwardia - Tobago, 7 Cudów, 6.Bierze, Modern Art, Ballon Cup, etc. I tak cierpię, bo przez stałą wielokierunkową presję niezmiernie rzadko gram w takie cudowne tytuły jak Niagara czy Tajemnica Opactwa :cry: .
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1803
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Wykorzystanie kolekcji - zasada Pareto

Post autor: Legun »

FortArt pisze:Pozostałe 14% partii to tytuły grane tylko raz.
Niektórzy to tak motylki - tylko z kwiatka na kwiatek :roll:
U mnie tytuły zagrane tylko raz w ciągu ostatnich 3 lat to mniej niż jeden procent partii. Do tego część to jednorazowe powroty do starych tytułów, wymuszone przez dzieci.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Wykorzystanie kolekcji - zasada Pareto

Post autor: mig »

Legun pisze:
Niektórzy to tak motylki - tylko z kwiatka na kwiatek :roll:
To ja jestem taki "motylkowy" :)
U mnie gry, w które zdążyłem zagrać tylko raz to ok 40% (ok. 100 tytułów) wszystkich gier w które zagrałem. A jak dodać do tego te w które grałem nie więcej niż 3 razy, to ten procent zwiększa się do 70% (ok. 170 tytułów). Co więcej do zdecydowanej wiekszości z tych 70% bardzo chętnie jeszcze wrócę. Ale póki co w zajmowaniu czasu i uwagi wygrywają nowości. :/
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2496
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 438 times
Been thanked: 126 times

Re: Wykorzystanie kolekcji - zasada Pareto

Post autor: Coen »

Z ciekawości sprawdziłem jak to wygląda u mnie.
30% granych gier - 80% partii (20% granych gier - 73% partii) także zasada Pareto prawie się sprawdziła :)
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
ODPOWIEDZ