Among the Stars / Pośród Gwiazd (Vangelis Bagiartakis)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Among the Stars (Pośród gwiazd)

Post autor: Trolliszcze »

pvdel pisze:“Details matter, it's worth waiting to get it right.” - Steve Jobs

Dlatego Apple osiagnelo taki sukces na rynku, a Jobs byl uwazany za wizjonera.

Ja wiem, ze niektorym to obojetne czy czcionka jest taka czy sraka, czy tlo jest szare, czy biale etc. Oni pewnie nie zwroca uwagi na zmiany, bedzie sie liczyc tylko to, ze gra jest tansza o 30 zlotych. Ja niestety jestem wybredny. I uwazam, ze mam do tego prawo. Amen.
Dobre :D A zdradzisz, kto w naszej branży jest takim planszówkowym Jobsem? Bo nie wiem, jakie gry mam kupować, żeby być trendy i brylować przed zazdrosnymi kumplami.
pvdel
Posty: 255
Rejestracja: 11 sty 2014, 22:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 101 times

Re: Among the Stars (Pośród gwiazd)

Post autor: pvdel »

Planszowkowy Jobs sie jeszcze nie narodzil. ;)
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Among the Stars (Pośród gwiazd)

Post autor: Trolliszcze »

Sądząc z Twojej krytyki Portalu, wynikałoby, że w takim razie nie kupujesz żadnych gier. To co robisz ma forum planszówkowym? :D
pvdel
Posty: 255
Rejestracja: 11 sty 2014, 22:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 101 times

Re: Among the Stars (Pośród gwiazd)

Post autor: pvdel »

Czasami moj zmysl estetyki i pragnienie kupienia perfekcyjnej gry musza pozostac niezaspokojone i godze sie na drobne ustepstwa. :P

Ale zeby nie brnac dalej w offtopic, to moze popatrzmy na obrazki :D

Wersja made by Portal vs wersja oryginalna:

Obrazek
Obrazek

Oryginal ma:
- zywsze kolory, bardziej przyciagajce uwage
- lepszy kontrast
- ladniejsza czcionke
- ikonka kosztu w zestawieniu z cyfra tez lepiej wypada w oryginale - jest czytelniejsza, portalowa jest strasznie napackana, choc tutaj jeszcze jest powiedzmy ok, bo symbol jest drastycznie rozny od ikonki punktow zwyciestwa, co moze minimalnie poprawiac czytelnosc kart, choc z drugiej strony to nie byl problem oryginalu; jesli pieniazki w portalowej wersji przypominaja ikonke, to tez jest to jakies wytlumaczenie i maly plusik, choc mimo wszystko nadal wole minimalnie oryginal
- punkty zwyciestwa - oryginalna cyfra ma obramowanie, ktore sprawia, ze jest czytelniejsza, portalowa trojka zlewa sie z tlem i wydaje sie byc ciut za duza
- szare tlo gryzie sie z rozowym, w oryginale nie ma tego efektu, w dodatku jestem fanem jasnego tla i ciemnych napisow - jest wowczas czytelniej w kiepskim oswietleniu
- w oryginale wszystkie cyfry sa jednego koloru, w portalowym jedne sa czarne, inne biale - razi mnie ta niekonsekwencja
- obrzydliwe "NA KONIEC", ktore o ile jest praktyczne, to jest napisane strasznie nieciekawa czcionka, z bardzo nudnym gradientem, ktory totalnie nie pasuje do reszty karty

Portalowa wersje ratuje troche to, ze gdybym nie ocenial jej porownaczo, tylko jako suwerenny produkt, to ocena bylaby troche lepsza. Wersja Portalowa jest przyzwoita - takie 3-3,5/5, gdzie oryginal to 4,5/5.
Borek224
Posty: 348
Rejestracja: 25 lis 2010, 13:35
Been thanked: 1 time

Re: Among the Stars (Pośród gwiazd)

Post autor: Borek224 »

Chociaz też nie jestem fanem zmian Portalu (ale mnie nie dotyczą mam oryginał i się cieszę) - chciałbym zaprotestować i apelować sprawdzenie faktów przed pisaniem posta.

Grafika która użyłeś do porównania nie jest grafiką z wersji angielskiej - tylko z prototypu! Finalna wersja ma inną czcionkę, i inne ikony lokacji i zasięgu.

Mam tylko nadzieję że Portal naprawił jedno poważne niedociągnięcie wersji oryginalnej. Na wielu (chyba większości) kart w treści umiejętności użyte są symbole typów lokacji bez liter i dodatkowo ich kształt i wielkość przypomina symbol punktów. Jest to kłopotliwe dla osób z daltonizmem (czy innymi zaburzeniami postrzegania), a mam taką w mojej grupie.

Podsumowywując chętnie widziałbym te karty ładniejsze - ale cieszę się że przynajmniej wydają się praktyczniejsze od oryginalnych.
pvdel
Posty: 255
Rejestracja: 11 sty 2014, 22:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 101 times

Re: Among the Stars (Pośród gwiazd)

Post autor: pvdel »

Ciezko znalezc odpowiedni obrazek w internecie zeby moc porownac dwie te same karty. Skoro jednak portalowa wersja jest gorsza od prototypu... tym gorzej. :p

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 177 times

Re: Among the Stars (Pośród gwiazd)

Post autor: lacki2000 »

pvdel pisze:Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka
Chwalisz Appla a używasz Samsunga? Miszcz :mrgreen:
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Among the Stars (Pośród gwiazd)

Post autor: Karit »

lacki2000 pisze:
pvdel pisze:Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka
Chwalisz Appla a używasz Samsunga? Miszcz :mrgreen:
Nie chwali, tylko zwraca uwagę na fakt iż przywiązanie Jobsa do szczegółów miało wpływ na finalną jakość produktów Appla i ich światowy sukces...

Ja też używam Samsunga a z opinią o sukcesie Appla i wizjonerstwie Jobsa się zgadzam, tu nie ma żadnej sprzeczności...
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Among the Stars (Pośród gwiazd)

Post autor: vojtas »

pvdel pisze:Oryginal ma:
- zywsze kolory, bardziej przyciagajce uwage
- lepszy kontrast
To akurat o niczym nie świadczy. Obecne barwy Twojego monitora =/= barwy wydrukowanych kart.
pvdel pisze:- ladniejsza czcionke
Nie powiedziałbym. Impact jest ciężki - o ile do liczb się dobrze nadaje, to IMO do dłuższych tytułów średnio z uwagi na mniejszą czytelność - to cecha wielu wąsko-grubych fontów. Poza tym jest często stosowany (np. Star Wars LCG), więc odmiana zawsze się przyda. Font wybrany przez Portal jest czytelniejszy, a to już duży plus.
pvdel pisze:- punkty zwyciestwa - oryginalna cyfra ma obramowanie, ktore sprawia, ze jest czytelniejsza, portalowa trojka zlewa sie z tlem i wydaje sie byc ciut za duza
Kontrast na wydruku może być lepszy, tu akurat dużo zależy od kalibracji monitora. Aczkolwiek zgadzam się, że podkładka (czarny outer glow) mogłaby być lepszym wyjściem niż ostry cień.
pvdel pisze:- szare tlo gryzie sie z rozowym, w oryginale nie ma tego efektu, w dodatku jestem fanem jasnego tla i ciemnych napisow - jest wowczas czytelniej w kiepskim oswietleniu
Nie gryzie się, bo jest to ciemniejszy odcień szarego (grafitowy), a więc koresponduje z czarną obwódką. Nie wykluczam, że biały wyglądałby tu lepiej - być może taki wybór wiąże się z dodatkową funkcją.
pvdel pisze:- w oryginale wszystkie cyfry sa jednego koloru, w portalowym jedne sa czarne, inne biale - razi mnie ta niekonsekwencja
Niekonsekwencja to by była, gdyby ikony jednego typu się różniły. W tym wypadku jest to świadomy wybór. Niby dlaczego wszystkie cyfry miałyby być białe, skoro chodzi o ikony różnego typu?
pvdel pisze:- obrzydliwe "NA KONIEC", ktore o ile jest praktyczne, to jest napisane strasznie nieciekawa czcionka, z bardzo nudnym gradientem, ktory totalnie nie pasuje do reszty karty
Obrzydliwe? Serio? Piękne nie jest, ale wytrzymuje próbę.
Awatar użytkownika
Malash
Posty: 197
Rejestracja: 18 sty 2012, 22:49
Lokalizacja: Warszawa Praga Płd.
Has thanked: 14 times
Been thanked: 19 times

Re: Among the Stars (Pośród gwiazd)

Post autor: Malash »

Po przeczytaniu postów kolegi pvdel zastanawiam się czy to hate, trolling, czy autentyczne rażące kolegę szczegóły.

- Nasycenie kolorów? Tam jest jakaś różnica? Nawet jeśli - rzecież trzeba by porównać wydrukowane karty, a nie projekty. Co to ma do rzeczy... I czy tylko ja jestem ignorantem, że to nie ma dla mnie znaczenia?
- Dla mnie czcionki dzielą się na czytelne i nieczytelne. Ta jest ok.
- Napis "na koniec"? - w sumie spoko, jest bardziej instynktownie. Co w nim obrzydliwego...?
- Jeszcze tylko żeby napisy "max. 1" i oznaczenia energii wymaganej do kart były czytelniejsze niż w oryginale...
- koszt kart mi się akurat nie bajdzo podoba, jakiś mało czytelny, napaćkany kolorami.

Pierwsze co mi stanęło przed oczami po przeczytaniu tej krytyki: >>> :) <<<
WImięZasad.ZnadPlanszy.pl
także na: Facebooku , YouTube, Spotify i Apple Podcasts.
Analizujemy gry i ich mechaniki. Nie boimy się wytykać im błędów.
Często je naprawiamy, bądź przebudowujemy za pomocą prostych home rules.
pvdel
Posty: 255
Rejestracja: 11 sty 2014, 22:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 101 times

Re: Among the Stars (Pośród gwiazd)

Post autor: pvdel »

Po prostu te szczegoly mnie draznia. Nie hejtuje specjalnie Portalu, bo suma sumarum robia fajne gry. Po prostu liczylem, ze dostane taki a nie inny produkt. Wyszlo inaczej, stad moj zawod. Jak rozumiem nie mozna miec negatywnej opinii, bo to od razu trolling?

Troche pierwsze wrazenie juz sie 'ulezalo' i karty nie wygladaja az tak zle jak wczoraj. Choc wciaz - to nie to samo.

Jeszcze tylko jedno slowo aptopos kontrastu etc. - mozliwe, ze w rzeczywistosci bedzie lepiej, ale doswiadczenie podpowiada, ze jesli juz na etapie obrazka na monitorze kolory wydaja sie przygaszone, to w rzeczywistosci jest tylko gorzej.

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Among the Stars (Pośród gwiazd)

Post autor: Olgierdd »

eee tam, też nie widzę niczego do czego można się przyczepić w polskim wydniu (a ja lubię się czepiać Portalu ;)). Zmiany byłyby słabe, gdyby coś było rażącego BEZ porównywania z oryginałem. A tak, bez przykładania kafli z obu wersji, nikt się nawet nie zorientuje, czy mu kontrast odpowiada ;)
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Among the Stars (Pośród gwiazd)

Post autor: Trolliszcze »

pvdel pisze:Jak rozumiem nie mozna miec negatywnej opinii, bo to od razu trolling?
A kto od razu mówi o trollingu? Jak baletnicy przeszkadza rąbek spódnicy to ona nie jest trollem, tylko zwykłym mazgajem :D
Awatar użytkownika
Malash
Posty: 197
Rejestracja: 18 sty 2012, 22:49
Lokalizacja: Warszawa Praga Płd.
Has thanked: 14 times
Been thanked: 19 times

Re: Among the Stars (Pośród gwiazd)

Post autor: Malash »

Trolliszcze pisze:
pvdel pisze:Jak rozumiem nie mozna miec negatywnej opinii, bo to od razu trolling?
A kto od razu mówi o trollingu? Jak baletnicy przeszkadza rąbek spódnicy to ona nie jest trollem, tylko zwykłym mazgajem :D
Ja użyłem tego słowa, więc pytanie podstawne.
Po prostu mnie dziwi takie drobiazgowe wypatrywanie różnić i wszystko ewidentnie na nie.
No... ale ja jestem z tych, którzy stawiają mechanikę na pierwszym miejscu,
a wykonanie musi być na "minimalnych wymaganiach", byle lepsze niż Kuźni Gier,
czy nieraz bywało (mam nadzieję, że mogę o tym mówić już w czasie przeszłym) w portalu.
WImięZasad.ZnadPlanszy.pl
także na: Facebooku , YouTube, Spotify i Apple Podcasts.
Analizujemy gry i ich mechaniki. Nie boimy się wytykać im błędów.
Często je naprawiamy, bądź przebudowujemy za pomocą prostych home rules.
omam
Posty: 287
Rejestracja: 08 wrz 2005, 10:34
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Among the Stars (Pośród gwiazd)

Post autor: omam »

A u mnie odwrotnie: wykonanie gry musi stać na wysokim poziomie, w przeciwnym razie ciężko mnie zachęcić do rozegrania choćby jednej partii. W tym przypadku gra wygląda świetnie, a detale, o których mowa powyżej nie mają dla mnie żadnego znaczenia.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Among the Stars (Pośród gwiazd)

Post autor: Karit »

Ja w tej sytuacji zgadzam sie z @pevdel
Jako właściciel wersji angielskiej, porównując ja z edycją portalu zdecydowanie bardziej odpowiada mi pierwotna wersja angielska, nowa portalu jest dla mnie mniej czytelna.
Jako że mam wersje Eng to polskiej nie bede kupowal wiec dla mnie wielkiego problemu nie ma. Jednak gdyby portal zostawil wszystko tak jak było (tylko zrobil spolszczenie) to rozwazylbym kupienie wersji polskiej. Jednak przy takiej zmianie graficznej nie zamierzam kupować wersji portalu.

A to jak kto postrzega szczegóły to kwestia indywidualna - wiec jednym bedzie to przeszkadzać a innym nie...
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Among the Stars (Pośród gwiazd)

Post autor: Bea »

trzewik pisze: 3. Cena będzie znana w przyszłym tygodniu, kiedy ruszymy z przedsprzedażą. Staramy się, by była atrakcyjna.
Faktycznie przedsprzedaż ruszy w tym tygodniu czy będzie jakiś obsuw?
trzewik

Re: Among the Stars (Pośród gwiazd)

Post autor: trzewik »

Nie będzie obsuwy, w środę rusza przedsprzedaż. :)
ernin
Posty: 555
Rejestracja: 20 lut 2012, 10:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 35 times
Been thanked: 27 times

Re: Among the Stars (Pośród gwiazd)

Post autor: ernin »

Przedsprzedaż na stronie portalu będzie z bonusami jak to mialo miejsce np przy avalon?
trzewik

Re: Among the Stars (Pośród gwiazd)

Post autor: trzewik »

W dniu dzisiejszym rusza przedsprzedaż polskiej edycji Pośród gwiazd. Zapraszamy do sklepu Portal Games lub do Waszego ulubionego sklepu z grami. Grę przygotowaliśmy w atrakcyjnej cenie, a w ramach przedsprzedaży mamy dodatkowo prezent w postaci dodatkowych kart.

Obrazek
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Among the Stars (Pośród gwiazd)

Post autor: TTR_1983 »

dobra cena :)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Among the Stars (Pośród gwiazd)

Post autor: Bea »

Czy w innych sklepach też dziś ruszy przedsprzedaż i czy też będą dodawane te karty promo?
Czy ktoś może poleć jakiś fajny filmik z przebiegiem rozgrywki, albo dobrą recenzję?
trzewik

Re: Among the Stars (Pośród gwiazd)

Post autor: trzewik »

Tak, będą karty promo w innych sklepach, o ile sklepy zamówią grę w ofercie przedsprzedaży.
Tak, video instrukcja będzie opublikowana w przyszłym tygodniu.
Awatar użytkownika
Blacksad
Posty: 284
Rejestracja: 14 lut 2014, 01:02
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 35 times
Been thanked: 9 times

Re: Among the Stars (Pośród gwiazd)

Post autor: Blacksad »

Bea pisze:Czy ktoś może poleć jakiś fajny filmik z przebiegiem rozgrywki, albo dobrą recenzję?
http://boardgamegeek.com/video/30648/am ... -the-stars
ernin
Posty: 555
Rejestracja: 20 lut 2012, 10:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 35 times
Been thanked: 27 times

Re: Among the Stars (Pośród gwiazd)

Post autor: ernin »

ODPOWIEDZ