Jaka gra was oczarowała swoją mechaniką?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Legrad
Posty: 45
Rejestracja: 04 lut 2014, 22:52
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jaka gra was oczarowała swoją mechaniką?

Post autor: Legrad »

Mage Knight

Robinson
Awatar użytkownika
gocho
Posty: 173
Rejestracja: 10 wrz 2009, 14:19
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 3 times

Re: Jaka gra was oczarowała swoją mechaniką?

Post autor: gocho »

Zdecydowanie Władca pierścieni LCG za:
1- dużą możliwość kombinacji zestawienia bohaterów, talii
2- każdy dodatek to nowa, czasami zupełnie inna mechanicznie, przygoda (pod którą należy ułożyć talię)
3- zawsze można sobie odświeżać scenariusze, które już się zaliczyło poprzez granie jedno,dwu,trzy,cztero osobowo (przy czym więcej osób nie zawsze znaczy łatwiej - niektóre podstępy bardziej bolą przy większej liczbie graczy)
4- można grać solo na 3/6/9/12 bohaterów
5- ludzie na BGG sami dorabiają scenariusze i karty do nich (wydruk i kilka kolejnych partii mamy do rozegrania)

Dla mnie gra, do której z pewnością będę częściej wracał niż do Cywilizacji poprzez wieki.
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaka gra was oczarowała swoją mechaniką?

Post autor: Sandman »

TtA - za wszystko
mage Knight - że deck building może mieć sens ;)
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
lintu
Posty: 244
Rejestracja: 26 lut 2011, 21:57
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times

Re: Jaka gra was oczarowała swoją mechaniką?

Post autor: lintu »

War of the Ring
Terra Mystica
Robinson
Netrunner
okon
Posty: 508
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Jaka gra was oczarowała swoją mechaniką?

Post autor: okon »

Sandman pisze:TtA - za wszystko
mage Knight - że deck building może mieć sens ;)
Święta racja sam osobiście deck buldingu nie znoszę. Właśnie to sprawiało że w MK nie chciałem inwestować dopiero filmik Gambita mnie przekonał i jestem grą zachwycony . Deck bulding jest w tej grze elementem który nie przeszkadza i gra nie traci na klimacie .
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1385
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 192 times

Re: Odp: Jaka gra was oczarowała swoją mechaniką?

Post autor: Brylantino »

Netrunner!
elmer
Posty: 18
Rejestracja: 22 lut 2012, 21:59
Has thanked: 1 time

Re: Jaka gra was oczarowała swoją mechaniką?

Post autor: elmer »

Póki co nie zagrałem nawet jeszcze w 100 tytułów, więc może nie mam tak dużego przeglądu różnych mechanik. Ale powiem jedno. Nie zauroczył mnie ani Mage Knight, ani Robinson, Race for the Galaxy czy Terra Mystica i wiele innych, jak zauroczył mnie Netrunner. Chociaż wszystkie te gry bardzo lubię i naprawdę nie mam im nic do zarzucenia, to jednak tą jedyną miłość od pierwszego wejrzenia wzbudził tylko Netrunner. Świetna asymetryczność, doza blefu, budowanie talii. Nie wiem czy jakaś inna gra aż tak mnie zauroczy.

Co prawda wcześniej mogłem się wypowiedzieć w ten sposób o BSG, ale po premierze Netrunnera została zdeklasowana ;)
tomiz123
Posty: 150
Rejestracja: 16 sty 2013, 22:37
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 5 times

Re: Jaka gra was oczarowała swoją mechaniką?

Post autor: tomiz123 »

Zamki Burgundii- gra to czysta mechanika, bardzo przyjemna
Shogun ( wieża )
Android: Netrunner
Summoner Wars - każda frakcja to inne strategie
Tzolkin - zębatki
7 cudów
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Jaka gra was oczarowała swoją mechaniką?

Post autor: Arkadiusz »

Neuroshima Hex. Zachwyca mnie, ile tematu i klimatu udało się twórcom upchnąć w tak abstrakcyjnej mechanice. I że kolejne rozszerzenia wprowadzają przemyślane modyfikacje, które nadają poszczególnym frakcjom unikalnego charakteru. Te frakcje są tak ciekawe i różnorodne, że w moim przypadku wybór nie sprowadza się do tego, którą armię bardziej lubię ale do tego, na jaki styl rozgrywki mam w danym momencie ochotę. I mimo, że cała rozgrywka odbywa się na dość małej planszy i w krótkim czasie, to jednak naprawdę daje się odczuć, że to potyczka między dwoma armiami a nie tylko dopasowywanie kolejnych trójkątów i innych znaków. I to wszystko naprawdę działa i nieustannie bawi.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
omam
Posty: 287
Rejestracja: 08 wrz 2005, 10:34
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Jaka gra was oczarowała swoją mechaniką?

Post autor: omam »

Maelstrom: Vortex - wykorzystywanie kafli frakcyjnych (każda frakcja to inna strategia) tworzących "modularną planszę", która powoduje nieograniczone możliwości taktyczne.
Malin
Posty: 30
Rejestracja: 13 mar 2014, 11:54
Been thanked: 11 times

Re: Jaka gra was oczarowała swoją mechaniką?

Post autor: Malin »

Dla mnie bardzo dobrą mechanikę (choć losową) ma Pandemia. Ta gra co i róż zaskakuje. Za każdym razem może wydarzyć się coś co pokrzyżuje nam plany. A do tego te poziomy trudności. No super.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Jaka gra was oczarowała swoją mechaniką?

Post autor: Lothrain »

"co i róż" :?: :roll: co i fiołek...
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 333
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 160 times

Re: Jaka gra was oczarowała swoją mechaniką?

Post autor: olocop »

Mnie też róż zaskoczył, choć podchodzi raczej pod fiolet. :D


A w temacie, to na pewno Robinson i Troyes.
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
Malin
Posty: 30
Rejestracja: 13 mar 2014, 11:54
Been thanked: 11 times

Re: Jaka gra was oczarowała swoją mechaniką?

Post autor: Malin »

Oj mały błąd się wkradł. :twisted:
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 176 times

Re: Jaka gra was oczarowała swoją mechaniką?

Post autor: lacki2000 »

nikt chyba jeszcze nie wspomniał, że czarującą mechanikę ma Rój
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Jaka gra was oczarowała swoją mechaniką?

Post autor: gafik »

Netrunner - za serwery i motyw skoku na serwer.

Pokolenia - za możliwość wyboru czy poświęcamy czas czy wpływ na wykonanie dobra. Jeśli poświęcimy czas to ludzie szybciej "odchodzą" - super mechanizm.

Trains - za to, że im więcej budujemy, tym więcej śmieci do talii wchodzi, "rozcieńczając" ją.

Darjeeling - za pochyła rampę popytu na herbatę - staczające się walce są cool.

TTA - za to, że zaniedbanie zrównoważonego rozwoju swojej cywilizacji kończy się ostatecznym krachem systemu.

Puerto Rico / Rftg - za wybór i rozgrywanie ról/faz, który likwiduje downtime.

Taluva - za dokładanie kafelków planszy, symulujących erupcję wulkanu.

Can't Stop - za to, że nie umiem się powstrzymać od "jeszcze jednego" rzutu kośćmi ;P

Helvetia - za "dzielnicowego", który budzi wybraną część wioski.

Nightfall - za mechanizm łańcucha.

Niagara - za "fizycznie" płynącą rzekę.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1802
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Jaka gra was oczarowała swoją mechaniką?

Post autor: Legun »

Czołówka mojej listy:
* Nie, Dziękuję i Dixit - cudowne w swej prostocie mechanizmy żółtej interakcji - korelacji,
* Tobago - system wskazówek, modularna mapa i podział skarbów, wszystko zaś bardzo zgrabnie połączone,
* 7 Cudów - przekazywanie kart sąsiadowi i systemy powiązań różnych ścieżek rozwoju,

Do tego wspomniane już: Niagara, Tajemnica Opactwa i San Juan (za to samo co w PR i RftG)
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Jaka gra was oczarowała swoją mechaniką?

Post autor: powermilk »

Jako, że na Pyrkonie niedługo będę prowadził prelekcję o ciekawszych mechanikach w grach planszowych, to ten wątek wydaje się być idealny na moje potrzeby :)

Chciałbym rozgraniczyć pewną rzecz. Wpierw należy zdefiniować czym jest mechanika. Z czego co rozumiem jest co całość działania gry, więc opis mechaniki na moje równa się opisowi zasad. Dana mechanika składa się z mechanizmów, takich jak worker placement, deck-building, licytacja, itp. Gdy dany mechanizm wyróżnia się z pośród innych w danym tytule, można ogólnie powiedzieć, że ten mechanizm jest mechaniką gry. W tym świetle, jak ktoś mówi, że lubi grę taką i taką, bo oczarowała go ta i ta czynność, to najczęściej mowa o samym mechanizmie, a nie mechanice.

A teraz do sedna tematu: najbardziej to oczarowały mnie drobne gry zręcznościowo-logiczne, które w swej prostocie są genialne. Panic lab, Uga buga, Jungle Speed, Tak mroczny władco, Palce w pralce, czy 6. bierze!

Warto też wspomnieć o Liście Miłosny, za to, że tylko 16 kart, a cieszy :)

Z bardziej skomplikowanych to Tezeusz, daje to tyle kombinacji, a cała mechanika gry jest oparta na poruszeniu tylko jednego piona i zagraniu jednej karty.
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 729
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 148 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Jaka gra was oczarowała swoją mechaniką?

Post autor: Munchhausen »

powermilk pisze: A teraz do sedna tematu: najbardziej to oczarowały mnie drobne gry zręcznościowo-logiczne, które w swej prostocie są genialne. Uga buga, Jungle Speed, Tak mroczny władco, Palce w pralce, czy 6. bierze!
Dokładnie! Sam uważam, że najciekawsze mechaniki da się zaobserwować w tych prostszych, imprezowych tytułach. Uga Buga i Jungle Speed to świetne przykłady, sam dodałbym jeszcze Dixit, Maskaradę oraz Cash&Guns. Zwłaszcza ten ostatni zasługuje na wyróżnienie, bo mechanika stanowi wręcz jedność z tematem (gracze wcielają się w bandytów, którzy po wielkim skoku muszą podzielić się kasą; negocjacje są burzliwe, bo każdy ma przy sobie broń. Cała gra polega na zagrywaniu karty i celowaniu do innych graczy za pomocą piankowych pistoletów).
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1242
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 134 times
Been thanked: 61 times

Re: Jaka gra was oczarowała swoją mechaniką?

Post autor: poooq »

Magia i Miecz, ale to było ćwierć wieku temu...
Po co piać, gdy można grać?
Odkrycie roku 2019: nie każdego interesuje moje zdanie.
Wosho
Posty: 1443
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Jaka gra was oczarowała swoją mechaniką?

Post autor: Wosho »

Netrunner i Mage Wars.
ODPOWIEDZ