co kupić?

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
komar france
Posty: 79
Rejestracja: 31 sty 2006, 11:09
Lokalizacja: Bieruń

Post autor: komar france »

Po zapoznaniu się z Waszymi propozycjami, pozostały tylko dwie gry:
- Palazzo
- St. Petersburg
co lepsze?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Post autor: kwiatosz »

W Palazzo nie grałem, natomiast w st Petersburgu trzeba umieć przeboleć fakt stylizacji rysunków (ikoniczne, czy coś, nie znam się na tym) - przy pierwszym kontakcie wyglądają nieco... dziwnie. Ale jest fajny mechanizm rozpędzania się - masz coraz więcej kasy, za którą kupujesz coraz więcej, co znowu daje Ci coraz więcej kasy. Ja zawsze bardzo lubię taki efekt "bogacenia się", więc dodatkowy plus dla Petersburga ode mnie. I generalnie też tę grę polecam :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

Żeby nie było tak łatwo, to ja nie jestem zwolennikiem St.Petersburga. Żeby było zabawniej, podoba mi się graficznie, mechanika jest fajna... ale bardzo szybko mi się znudziła... w Palazzo grałem tylko raz, nie lubię zbyt szybko oceniać... pierwsze spotkanie było miłe, przyjemne... z nieabstrakcyjnych gier które fajnie się gra w 2 osoby to polecam Samuraja. Łatwa do nauki, ma wiele możliwości, niestety interakcja nie jest mała, ale wszystkim trzem moim kobietom od najmłodszej do najstarszej, bardzo się podoba...

Z drugiej strony St.Petersburg też się podoba... dlatego jest w naszej kolekcji...
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

St. Petersburg to jedna z najlepszych eurogier w jakie grałem. Dużo czasu już minęło od ostatniej rozgrywki, ale sądze, że i dzisiaj by mi sie podobał. Palazzo jest fajne i też warto o nim pomyśleć w przyszłości, ale przy takim wyborze stawiam na St. Petersburg w pierwszej kolejności.
Awatar użytkownika
klema
Posty: 461
Rejestracja: 20 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1 time

Post autor: klema »

Mniej więcej rok temu to właśnie Pancho polecił mi St. Petersburg... nie żałowałem tego wyboru ani razu :) Natomiast Palazzo mam od niedawna, rozegraliśmy jakieś trzy partie i... na razie nikt nie prosi o więcej... Myślę, że powinieneś spróbować gdzieś zagrać w obie pozycje, wtedy będzie Ci łatwiej zdecydować...
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

Była już na forum dyskusja o St.Petersburgu - proponuję poszukać. Gra się bardzo podoba na początku, ale wiele osób szybko się nią nudzi - strategia zwycięska jest w zasadzie tylko jedna, nie ma wielu dróg do wygranej. Karty arystokratów nie są zbyt dobrze zbalansowane, między dwoma doświadczonymi graczami o wygranej decyduje przypadek (komu podejdą właściwi arystokraci).

EDIT: Ale z drugiej strony nie jestem też wielkim fanem Palazzo - w zasadzie to nie wiem, co ludzie widzą w tej grze. Wybór między Palazzo a St.Petersburgiem jest wyborem mniejszego zła i postawiłbym mimo wszystko na St.P.
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

ja w zasadzie widze to jak ja_n - st.petersburg za pierwszym razem podobal mi sie srednio, za drugim calkiem calkiem, za trzecim uznalem ze juz wiecej nie musze w to grac kiedykolwiek. palazzo tez mnie nie porwalo - moge grac, ale bez jakiejs szczegolnej ekscytacji. (choc jak mozna bylo zlapac palazzo u niemcow za 30 zlotych to wzialem....)

wzialbym st.p, bo wiecej osob widzialem ktorym to sie podobalo.
morciba
Posty: 381
Rejestracja: 15 lut 2006, 12:57
Lokalizacja: Kraków

Post autor: morciba »

ja_n pisze:Karty arystokratów nie są zbyt dobrze zbalansowane, między dwoma doświadczonymi graczami o wygranej decyduje przypadek (komu podejdą właściwi arystokraci).
Nie mogę się z tym zgodzić. Nie będę się rozpisywał bo to nie topic Petersburga. Powiem tylko, że przy 4 graczach owszem, szczęście z arystokracją może trochę wypaczać wynik, ale przy trzech a już na pewno przy dwóch nie jest to czynnik decydujący o zwycięstwie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Pomimo krytycznych uwag moich kolegów, jeżeli będziesz miał listę:
-Feudo (ja_n)
-Age of Stream (bazik)
-St. Petersburg
-Palazzo

Najlepiej wyjdziesz jak wybierzesz dwie ostatnie :D
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

skad ci sie wzial ten AoS w temacie gry na 45minut? to ze petersburg sie nudzi po 3ech grach nie znaczy ze nie ma dziesiatek innych gier ktore sie nie nudza..
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Pancho pisze:Pomimo krytycznych uwag moich kolegów, jeżeli będziesz miał listę:
-Feudo (ja_n)
-Age of Stream (bazik)
-St. Petersburg
-Palazzo

Najlepiej wyjdziesz jak wybierzesz dwie ostatnie :D
To był zdecydowanie Zły Pancho :twisted:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Geko pisze:To był zdecydowanie Zły Pancho :twisted:
Zły Pancho vs Brak Poczucia Humoru bazik :P
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Post autor: aswiech »

ja_n pisze:Palazzo - w zasadzie to nie wiem, co ludzie widzą w tej grze. Wybór między Palazzo a St.Petersburgiem jest wyborem mniejszego zła i postawiłbym mimo wszystko na St.P.
Tu zalezy, czego sie szuka. Jesli sie juz zalapie punktacje - gra staje sie naprawde ciekawa. Decyzje sa na kazdym etapie - mozna kupic JEDEN element za kupe pieniedzy, wylicytowac kilka lub wziac kaske, a koledzy zarabiaja... Zaznaczam, ze nie gralem w St.P, wiec nie moge powiedziec, co sie MNIE podobalo bardziej. Akurat ja z tych, co to pana RK lubia;)
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
Awatar użytkownika
komar france
Posty: 79
Rejestracja: 31 sty 2006, 11:09
Lokalizacja: Bieruń

Post autor: komar france »

Okazuje się, że nie ma gry spełniającej moje wymagania, którą wszyscy mogliby z czystym sumieniem polecić. (tak jak np. jest to przy grach familijnych gdzie jednym głosem krzyczy się Osadnicy albo TtR, lub ekonomicznych: PR, caylus, WN)

PS. Coraz bardziej skłaniam się w stronę Rosji, odpychając pokusy renesansowej Italii. 8)
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

komar france pisze: (tak jak np. jest to przy grach familijnych gdzie jednym głosem krzyczy się Osadnicy albo TtR, lub ekonomicznych: PR, caylus, WN)
Oj nie wiem czy by i tam nie było sporów. Obecnie jest tak duży wybór gier i tak różnorodny, że ciężko, aby wszyscy krzyczeli jednym głosem.
ODPOWIEDZ