Karcianka - horror

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
gaseki
Posty: 412
Rejestracja: 25 lut 2013, 22:16
Lokalizacja: Doncaster

Karcianka - horror

Post autor: gaseki »

Właśnie się zastanawiam nad kupieniem Call Of Cthulhu Card Game, ale mam pewne wątpliwości. Podoba mi się setting (oczywiście), mechanizmy (np usunięcie kart z gry, żeby móc płacić za karty, karty opowieści, zmagania o te karty), ale trochę mnie stopuje fakt, że to LCG. Miałem już A Game of Thrones i Netrunner, i mimo że podobały mi się, to poszły na wymianę, bo:
1. to LCG, czyli co chwilę dodatek, który MUSZĘ mieć (a nie koniecznie mnie na to stać)
2. budowanie talii - niestety nie mam do tego ani cierpliwości ani umiejętności (na tym etapie ciężko mi zajarzyć jak karty działają razem)
Czy ktoś ma jakiś pomysł na karciankę, którą by polecił komuś z takim problemem?
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Karcianka - horror

Post autor: hsiale »

gaseki pisze:1. to LCG, czyli co chwilę dodatek, który MUSZĘ mieć (a nie koniecznie mnie na to stać)
Przymusu nie ma. Szczególnie jeśli nie chcesz grać na wysokim poziomie turniejowym. A nawet wtedy niekoniecznie jest. Właśnie złożyłem sobie jedną z talii na turniej Netrunnera, na który jutro się wybieram, najnowsza karta, jaka w niej jest, wyszła na wakacjach.

Poza tym do CoC akurat w tej chwili dodatki wychodzą już dużo rzadziej, co kilka miesięcy.

gaseki pisze:2. budowanie talii - niestety nie mam do tego ani cierpliwości ani umiejętności (na tym etapie ciężko mi zajarzyć jak karty działają razem)
To już większy problem. Brak umiejętności jeszcze jest bezproblemowo do zlikwidowania, to nie jest trudne, nauczyć się może każdy (może niekoniecznie będzie genialnym deckbuilderem tworzącym nowatorskie i rewelacyjnie działające talie, ale nauczyć się składać coś co porządnie działa raczej da radę każdy średnio inteligentny człowiek). No ale właśnie żeby się nauczyć trzeba trochę cierpliwości, żeby nie zniechęcić się po pierwszych nieudanych próbach.

Czemu akurat koniecznie ma to być karcianka?
gaseki
Posty: 412
Rejestracja: 25 lut 2013, 22:16
Lokalizacja: Doncaster

Re: Karcianka - horror

Post autor: gaseki »

Bo bardzo podoba mi się hand management, szczególnie taki jak w CoC - co poświęcić na zasoby; czasem też deck-building (np w Core Worlds). To nie musi być w 100% karcianka, ale wydaje mi się, że takie efekty łatwiej kartami osiągnąć.
A co do "przymusu" to taki bardziej wewnętrzny on jest. No i z LCG jest jeszcze jeden problem - prawdopodobnie byłbym jedyną osobą, która ma grę, więc to do mnie należałoby budowanie talii, a przez to też byłaby mniejsza przyjemność z gry (tak miałem z poprzednimi).
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Karcianka - horror

Post autor: Rune »

Nie trzeba daleko szukać, proszę bardzo - Vampire Empire. Pięknie wydana karcianka polskiego projektanta. Blef, podpuszczanie, kołki osikowe i wampiry. Sam miód ;)
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
gaseki
Posty: 412
Rejestracja: 25 lut 2013, 22:16
Lokalizacja: Doncaster

Re: Karcianka - horror

Post autor: gaseki »

Fajnie, zapomniałem o tej grze. Ale zobaczmy co jeszcze komuś przyjdzie do głowy (w równoległym wątku na BGG, ktoś mi polecił Blue Moon Legends).
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Karcianka - horror

Post autor: Rune »

Na razie jeszcze nie ma na rynku ale możesz wrzucić na wishlistę jeszcze to Dark Gothic Sam czekam.
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Rumburak
Posty: 96
Rejestracja: 12 gru 2012, 00:08
Lokalizacja: Wrocław

Re: Odp: Karcianka - horror

Post autor: Rumburak »

Może Nightfall?
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 668
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 152 times

Re: Karcianka - horror

Post autor: Tyrek »

Co do CoC - gra jest bardzo fajna i gorąco ją polecam, ale ...

1) Trzeba mieć z kim grać - nawet jak by to miała być tylko jedna osoba, to dobrze będzie, jeśli będzie czuła ciąg do kombinowania i budowania talii.
2) Wypada kupić 2 lub w skrajnym przypadku 3 Core Sety - w jednym Core Secie każda karta jest w jednej sztuce, co totalnie ogranicza możliwości budowania talii czy jakiejkolwiek gry reakcyjnej na poczynania przeciwnika :(

Na samych Core Setach można bawić się dość długo i fajnie, ale raczej w domowym zaciszu - na turniejach braknie nowych kart...

Obecny system dodatków jest bardzo lekko strawny - wychodzą deluxy co kilka miesięcy zawierające 55 wzorów kart - każda w 3 sztukach - i są to karty bardzo fajne, na których można składać konkretne talie :) Obecnie chyba najrozsądniej uzupełniać pulę kart Core Seta właśnie deluxami. Asylumy jak ktoś się już wciągnie, lub tak jak ja zapragnie po prostu zebrania całości z uwagi na kolekcjonerstwo i lekki hmm... "fanatyzm" :P
gaseki
Posty: 412
Rejestracja: 25 lut 2013, 22:16
Lokalizacja: Doncaster

Re: Karcianka - horror

Post autor: gaseki »

@Tyrek:
Dzięki bardzo. Ostatecznie wybiłeś mi z tego głupiego łba CoC. ;)
Mimo wszystko bym w coś ciekawego karcianego zagrał... trzeba zobaczyć co chłopaki w klubie mają.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Karcianka - horror

Post autor: mat_eyo »

Nie wiem czy o to chodzi, ale płacenie kartami z ręki za karty zagrywane masz w Race for the Galaxy, a możliwość zagraniw jednej karty na kilka sposobów w Nowej Erze. W obu odpada deckbuilding.

Edit: Oczywiście żadna nie ma horrorowego settingu.
gaseki
Posty: 412
Rejestracja: 25 lut 2013, 22:16
Lokalizacja: Doncaster

Re: Karcianka - horror

Post autor: gaseki »

W CoC jest to trochę inaczej rozwiązane. Dzięki za sugestie. Stan mam na celowniku (a dokładniej Nową Erę), a RTFG miałem i nie podobało mi się.
ODPOWIEDZ