Android: Netrunner (Richard Garfield, Lukas Litzsinger)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Borek224
Posty: 348
Rejestracja: 25 lis 2010, 13:35
Been thanked: 1 time

Re: Android: Netrunner

Post autor: Borek224 »

Bohr pisze:.....zgadzam się z Leserem że istnieje niechęć do spolszczonych LCG (znam to z warhammera) - i niestety, bardzo mnie to dziwi dlaczego wszyscy wolą grać po angielsku?
Jak były amatorsko-turniejowy gracz w Magica odpowiem:
- bo obowiązującymi zasadami są te na angielskich kartach - czyli i tak musze znać ich treść
- bo internet jest angielskojęzyczny, jakby się wciągnął to pewnie czytałbym większość materiałów po angielsku, więc nie chcę się uczyć gry w dwóch językach

Osobiście jestem przeciwny tłumaczeniu rozbudowanych i cały czas "żyjących" karcianek, im dalej w las tym większa szansa że angielscy projektanci wymyślą mechaniki, słowa kluczowe itp. które będzie bardzo trudnio poprawnie i zgrabnie przetłumaczyć na polski bez straty w znaczeniu. Ważne jest to szczególnie w przypadku gier z ambicjami turniejowymi.
Awatar użytkownika
Figas
Posty: 269
Rejestracja: 15 mar 2012, 10:07
Lokalizacja: Stromiec Radom
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Figas »

D
syd3r pisze:Netrunner po prostu nie ma mocnego osadzenia w popkulturze. Nie ma topowych, holiłudzkich filmów o cyber-punk-hakerach. Ludziom brak rozbudzających wyobraźnię odniesień.

Sytuacja Inwazji była specyficzna. To po części klasyczne fantasy - gatunek mający swojego ambasadora na świat w postaci LotR-a.
To Warhammer - świat pierwszej zachodniej gry fabularnej wydanej w Polsce, więc klasyk. Inwazja wyszła w momencie gdy ludzie, którzy na studiach łupali w RPG, pożenili się i poszli do pracy. Już nie mają czasu (ani pozwolenia żony) na zarywanie nocy, ale pewnie niejeden z sentymentu dla Warha i starych czasów kupił sobie tę zabawkę.
Wreszcie, Inwazja była dla wielu alternatywą dla Magica. Prosta naparzanka fantasy, ale mniej rozbudowana, tańsza i po polsku.
Dokładnie tak. Chciałem napisać to samo. Kiedy jak szukałem chętnych do gry w Netrunnera to słyszałem, że cyberpunk to nie mój klimat. Co innego fantasy. Większość ludzi woli trochę nudne już elfy i krasnoludy od cyberpunkowych włamywaczy. Dlatego gry nie kupiłem. Może kiedyś
Bohr
Posty: 167
Rejestracja: 16 maja 2009, 00:52
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 37 times
Been thanked: 43 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Bohr »

Z tym uczeniem i znajomością obydwu wersji to bym polemizował - akurat warhammer był według mnie dobrze przetłumaczony i nie pamiętam żebym musiał odnosić się do angielskich kart żeby zobaczyć jak tam jest napisana jakaś właściwość czy cecha, polski język znamy i podstawy czytania ze zrozumieniem wynieśliśmy z podstawówki:)

Natomiast rzeczywiście mogę się z tobą zgodzić że jak się wkręcisz na maxa (albo pół maxa) to rzeczywiście znajomość angielskich nazw jest jak najbardziej wskazana bo często korzysta się z witryn angielskojęzycznych czy też dyskutuje o karcie w języku angielskim - ja pomimo że wkręciłem się w inwazje dość mocno, nigdy nie byłem graczem który pamięta nazwy kart (nawet po polsku) czy tez szuka porad / taktyk na stronach angielskich. Często ktoś jak opowiadał mi jakieś tam komba czy taktyki to musiał mi powiedzieć konkretnie o jaką karte chodzi (nie po nazwie).

Zgodzę się także z tym że angielski tekst jest napisany jakoś klarowniej/jaśniej i tak prawdę mówiąc wszystkie lcg które mam po polsku (star wars i netrunner) poznawałem przez angielskie instrukcje - bo jakoś łatwiej mi się to wszystko czyta:)......ale karty wole zdecydowanie po polsku.

I mam nadzieje że galakta jeszcze nie raz nas zaskoczy i następne lcg takie jak warhammer 40k czy też diuna lcg (a co fajnie by było) tez wyda po Polsku....
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1385
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 192 times

Re: Odp: Android: Netrunner

Post autor: Brylantino »

Nie rozumiem tylko jednego: w czym przeszkadza mieszanie wersji? Bo nagle wszyscy grający (zwłaszcza widać to na forum Netrunnera i profilu FB) zachowują się jakby gra stała się niegrywalna i koniecznie trzeba ją sprzedać...
Bohr
Posty: 167
Rejestracja: 16 maja 2009, 00:52
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 37 times
Been thanked: 43 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Bohr »

Popieram:)...mi nigdy to nie przeszkadzało....jedyny problem to gdy współgracz nie zna angielskiego na tyle dobrze - dzieci itd :(
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Android: Netrunner

Post autor: NTomasz »

dla niektórych osób mieszanie kart w różnych językach jest normalnie nie fajne, mało atrakcyjne wizualnie...
niektóre osoby mają gdzieś to czy będzie po polsku niemiecku hiszpansku czy każda karta inna. inni lubią mieć jednolite językowo karty/elementy
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: vojtas »

Figas pisze:Kiedy jak szukałem chętnych do gry w Netrunnera to słyszałem, że cyberpunk to nie mój klimat. Co innego fantasy. Większość ludzi woli trochę nudne już elfy i krasnoludy od cyberpunkowych włamywaczy.
Może to się trochę zmieni po premierze Cyberpunka 2077 od CD Projekt RED. :) To będzie duża rzecz i może wkręcić wielu ludzi w te klimaty. Kto wie, może nawet CDPR pokusi się o wydanie planszówki lub karcianki Cyberpunk (nie-LCG oczywiście).
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner

Post autor: kwiatosz »

Epyon pisze: No to trzeba było nie sprowadzać, przecież decyzja o wydaniu polskiej wersji była podjęta dużo, dużo wcześniej.
Z tego co się orientuję, to umowa dystrybucyjna wygląda tak, że jak ktoś chce kupić w danym kraju, to kupuje przez dystrybutora - a dystrybutor musi dystrybuować produkty firmy, z którą ma umowę. Ale może mnie ktoś poprawi, kto ma pewniejsze dane.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1385
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 192 times

Re: Odp: Android: Netrunner

Post autor: Brylantino »

I tylko z tego powodu, że nie podoba ci się mieszanie, sprzedałbyś grę która Ci daje masę frajdy?
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Piehoo »

Bohr pisze:Popieram:)...mi nigdy to nie przeszkadzało....jedyny problem to gdy współgracz nie zna angielskiego na tyle dobrze - dzieci itd :(
Wydaje mi się że "targetem" AN jest raczej starszy gracz, ze względu na sporą ilość zasad.
Wiadomo że fajnie jak gry wychodzą po polsku, ale dramatu w tym wypadku nie mogę zrozumieć.
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Odp: Android: Netrunner

Post autor: Olgierdd »

Brylantino pisze:I tylko z tego powodu, że nie podoba ci się mieszanie, sprzedałbyś grę która Ci daje masę frajdy?
Niektórzy nie kupują pewnych gier, bo nie ma pionków w ich ulubionym kolorze, więc czym tu się dziwisz ;)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Odi »

Zauważcie, że wszyscy jednoznacznie uważają, że wcześniejsze ukazanie się wersji angielskiej było tak niesprzyjającą okolicznością. Ale to raczej było wyzwanie, a nie zagrożenie. Wyzwanie, czyli możliwe było obrócenie go na swoją korzyść.

Wcześniejsze wydanie wersji angielskiej, to - oprócz minusów, także zalety:
- darmowa reklama wersji PL - dziesiątki zadowolonych, rozentuzjazmowanych graczy, którzy sami namawiają innych
- blogerzy - wśród tych graczy można było wyłuskać parę osób, które by pisały o netku na dedykowanej stronie galakty
- obalenie mitu o trudnej grze - taka popularność NR wskazuje jednak na to, że gra nie może być aż taka trudna (i nie jest - nie zgodzę się, że w 20 min nie da się jej wytłumaczyć), poza tym poprzez czytanie o niej łatwo złapać podstawy zasad
- turnieje - organizowane nie od zera, tylko przy wsparciu istniejącej już społeczności, którą można zmobilizować do tworzenia spotkań.
Owszem, wymagałoby to niestandardowego podejścia ze strony Galakty, może większego nakładu pracy, no ale akurat ta gra była tego warta.

I z tą prostotą Warhammera też bym nie przesadzał. Mechanika łańuchów akcji była złożona i generowała mnóstwo wątpliwości interpretacyjnych.
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odp: Android: Netrunner

Post autor: NTomasz »

Olgierdd pisze:
Brylantino pisze:I tylko z tego powodu, że nie podoba ci się mieszanie, sprzedałbyś grę która Ci daje masę frajdy?
Niektórzy nie kupują pewnych gier, bo nie ma pionków w ich ulubionym kolorze, więc czym tu się dziwisz ;)
zacznijmy od tego że nie kupiłbym wersji pl :) ale tak... sprzedałbym i kupił eng gdyby tylko byla opcja:)
pionki akurat są obojętne całkowicie, ale i takie przypadki zapewne są:)
Awatar użytkownika
anorak
Posty: 158
Rejestracja: 18 paź 2010, 16:37
Lokalizacja: Zielona Góra
Been thanked: 15 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: anorak »

Odi pisze: - obalenie mitu o trudnej grze - taka popularność NR wskazuje jednak na to, że gra nie może być aż taka trudna (i nie jest - nie zgodzę się, że w 20 min nie da się jej wytłumaczyć), poza tym poprzez czytanie o niej łatwo złapać podstawy zasad
Oczywiście, że jest masa znacznie bardziej skomplikowanych gier niż Netrunner, zwłaszcza gier karcianych. Problem w tym, że głównym konkurentem na rynku karcianym, i tak bardzo w naszym kraju małym, jest MTG; ewentualnie Inwazja jako LCG. Wielokrotnie na spotkaniu planszówkowym widziałem jak ktoś chce nauczyć się jakiejś karcianki, bo obrazki ładne, bo był przy otwieraniu boostera i wszyscy się cieszyli. To taki typ, chłopak, 15 - 20 lat, grał w Dobble i Munchkin mu się też podobał. Przeskok z Munchina na Netrunnera jest porażający. Jak ktoś zaczyna od tłumaczenie od "fabuły", to słuchacz już jest powoli tracony, bo często nie wie co to cyberpunk. Do tego dochodzi tłumaczenie gry runnnerem i korporacją, a to jest dla ludzi kosmiczny koncept - każdy grał w eurobiznes, a nikt w jakąkolwiek grę asymetryczną. A obok siedzi typ, który mówi: "dawaj, masz tu talię startową do Magica! Jest twoja! To zajebiaszczy pojedynek dwóch magów. Jak się gra? no, tapujesz, wystawiasz atakujesz."

Tłumaczenie samych zasad Netrunnera trwa długo, a pierwsza gra obowiązkowo musi się odbyć z nauczycielem. Oczywiście, nie dotyczy to osoby, która ma zaparcie i chce jej się czytać instrukcję. Ale ktoś początkujący w karcianym i planszówkowym świecie prawie nigdy nie ma tego zaparcia. Nam jest łatwo, bo znamy dziesiątki mechanik etc.

Z powyższych wypocin wynika, że społeczność Netrunnerowa nie jest młoda, bo ciężko wciągnąć kogoś nowego. Oprócz wysokiego progu wejścia w postaci zasad, jest jeszcze próg finansowy. Świeża krew, czyli napędzający sprzedaż kart młodzi, nie przyjdzie. Pozostaje grupa starszych graczy, z której co jakiś czas ktoś się będzie wykruszał, bo żona, bo dzieci, bo ludzie, bo drzewa. W ten sposób już i tak mała baza graczy będzie maleć coraz bardziej.

Netrunner jest świetnym pomysłem w USA, gdzie kultura grania jest znacznie bardziej rozwinięta niż u nas. Amerykanie mają bardzo dużo starszych graczy, którzy są targetem Netrunnera. W Polsce natomiast, jest bardzo dużo 15latków, którzy chętnie by zagrali w coś innego niż Diablo. A to da im Magic, bo po prostu jest łatwieszy. No i ta euforia towarzysząca rozrywaniu boosterka... :) Hazard dla nerdów po prostu.
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Android: Netrunner

Post autor: NTomasz »

anorak pisze:
Odi pisze: To zajebiaszczy pojedynek dwóch magów. Jak się gra? no, tapujesz, wystawiasz atakujesz."

:) Hazard dla nerdów po prostu.
so sad :D to w takim razie netrunnera można opisac jak się gra? no grasz runnerem musisz losowo trafić w takie karty co dadzą Ci punkty, a korporacją - no układasz zakrytych kart troche i masz nadzieje że tamten nie trafi!" ?

wejscie w mtg jest łatwe? ktoś kto chce grać i bawic się w mtg inaczej niż z kolegą starterdeckiem nie kupi boostera ot tak coby go otwierać bo się to nie opłaca :)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner

Post autor: kwiatosz »

Dlatego czasami fajnie jest mieszkać w Lublinie, który fantastykę ma silną - dla mnie kosmosem jest, że ktoś może nie kojarzyć Cyberpunka (co prawda Pondsmith na Falkon ostatecznie nie dotarł, ale to wiedzy środowisku nie ujmuje ;) ). A fandom mangowy to już w ogóle na okrągło coś mieli cyberpunkowego. Inny świat :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: mig »

Bohr pisze:
Ciekawi mnie skąd te dane że sprzedaż wersji angielskiej w stosunku do polskiej jest 30:1?....
Pisał o tym Adikom5777, więc pewnie na podstawie własnych doświadczeń z Planszostrefy.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
anorak
Posty: 158
Rejestracja: 18 paź 2010, 16:37
Lokalizacja: Zielona Góra
Been thanked: 15 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: anorak »

NTomasz pisze:
anorak pisze: To zajebiaszczy pojedynek dwóch magów. Jak się gra? no, tapujesz, wystawiasz atakujesz."

:) Hazard dla nerdów po prostu.
so sad :D to w takim razie netrunnera można opisac jak się gra? no grasz runnerem musisz losowo trafić w takie karty co dadzą Ci punkty, a korporacją - no układasz zakrytych kart troche i masz nadzieje że tamten nie trafi!" ?

wejscie w mtg jest łatwe? ktoś kto chce grać i bawic się w mtg inaczej niż z kolegą starterdeckiem nie kupi boostera ot tak coby go otwierać bo się to nie opłaca :)[/quote]

Hazard dla nerdów to właśnie otwieranie boosterów. Szansa na wygranie w kasynie jest niewiele mniejsza niż trafienie cennej karty w boosterze. I oczywiście, że kupowanie boosteròw się nie opłaca, ale nikt na to nie patrzy kupujac boostery. Chodzi o radość z wygranej.

Wejście w mtg jest darmowe. Koledzy dadza pudło commonów za friko. A jak się ktoś wciagnie, to już nigdy kieszonkowego w sklepiku szkolnym nie wyda.
Ostatnio zmieniony 10 kwie 2014, 08:27 przez anorak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: gafik »

NTomasz pisze:
anorak pisze:
Odi pisze: To zajebiaszczy pojedynek dwóch magów. Jak się gra? no, tapujesz, wystawiasz atakujesz."

:) Hazard dla nerdów po prostu.
so sad :D to w takim razie netrunnera można opisac jak się gra? no grasz runnerem musisz losowo trafić w takie karty co dadzą Ci punkty, a korporacją - no układasz zakrytych kart troche i masz nadzieje że tamten nie trafi!" ?

wejscie w mtg jest łatwe? ktoś kto chce grać i bawic się w mtg inaczej niż z kolegą starterdeckiem nie kupi boostera ot tak coby go otwierać bo się to nie opłaca :)
anorak +1

tak, wejście w mtg jest łatwe i banalne. właśnie ktoś kto chce grać i bawic się w mtg z kolegą starterdeckiem kupi boostera ot tak coby go otwierać i jarać się bombowymi kartami i to robi 90 % zysku firmie :P

Niestety nasz kraj jest biedny. Dalej na zachód (a zwłaszcza za oceanem) paczka kart to równowartość butelki napoju gazowanego (który dla bardziej dorosłych jest piwem), często nawet mniej. Gdyby w Polsce paczka kart MtG kosztowała 4 zeta, żadna gra nie miałaby z MtG szans. Wszyscy masowo otwieraliby paczki dla dreszczyku emocji. Los za 1-2 zeta w porównaniu to jak kupowanie biletu MZK... :P
Awatar użytkownika
Desaix1800
Posty: 284
Rejestracja: 01 mar 2011, 18:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Desaix1800 »

Może chociaż warto zawalczyć o dodatki w formie DnŻ ??? Jeśli talie do PS czy SH opłaca się drukować to i do A:N też. Galakta zbiera zamówienia i FFG drukuje..Może się pokłócili z Ameryką :D...
Awatar użytkownika
Volkh
Posty: 4
Rejestracja: 16 mar 2014, 17:46
Lokalizacja: Stettin

Re: Android: Netrunner

Post autor: Volkh »

syd3r pisze:Netrunner po prostu nie ma mocnego osadzenia w popkulturze.
Całkowita bzdura. Cyberpunk to jeden z najsilniejszych nurtów w literaturze i filmie. Blade Runner, Matrix, Ghost in the Shell, Johnny Mnemonic - nie wierzę że ktoś może nie znać tych tytułów. Wyszła cała masa gier komputerowych osadzonych w klimatach cyberpunku oraz gier rpg. Powieści Bruca Stirlinga czy Williama Gibsona powinny być znane każdemu wielbicielowi fantastyki. Osadzenie Netrunnera w popkulturze jest IMO silniejsze niż Warhammera i porównywalne z Władcą Pierścieni a nawet Star Wars.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1385
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 192 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Brylantino »

Może i tak, ale nie w Polsce. 95 % osób, która oglądała te filmy, mogę się założyć iż nie ma bladego pojęcia, iż należą one do gatunku Cyberpunk, a samo słowo niewiele im mówi. Cyberpunk bardziej "rozpoznawany" od Warhammera? No bez jaj... Wystarczy sobie wejść na dowolne forum gier RPG i zobaczyć jaki malutki procent stanowią ludzie, którzy bawią się właśnie w inne kliamty, aniżeli Warhammer bądź D&D. Przez 3 lata pracowałem w największej księgarni w swoim mieście i głównie opiekowałem się działem fantasy/SF. Jedna osoba na trzydzieści w ogóle chciała się zainteresować czymś z tego nurtu, jak prosili o polecenie czegoś ciekawego i innego z gatunku fantasy, a takich którzy przychodzili sami z siebie po Gibsona, Dicka, Stephensona czy Cadigan, to mogę na palcach jednej ręki policzyć przez te 3 lata (a osób kręcących się w tym dziale były ogromne ilości). Cała masa gier komputerowych? Wskaż mi tę masę poza Deus Exem, System Shockiem czy Shadowrunem.
Awatar użytkownika
syd3r
Posty: 164
Rejestracja: 16 gru 2012, 11:28
Lokalizacja: Nidzica

Re: Android: Netrunner

Post autor: syd3r »

Brylantino +1
Volkh pisze:
syd3r pisze:Netrunner po prostu nie ma mocnego osadzenia w popkulturze.
Całkowita bzdura. Cyberpunk to jeden z najsilniejszych nurtów w literaturze i filmie.
Cyberpunk to nie Netrunner. Netrunner to opowieść o tym, w jaki sposób futurystyczny haker przebija się przez zabezpieczenia serwerów, dla dodania atrakcyjności ustylizowana nieco na pojedynki stworów rodem z anime.
Volkh pisze:Blade Runner, Matrix, Ghost in the Shell, Johnny Mnemonic - nie wierzę że ktoś może nie znać tych tytułów.
Z tych tytułów większość ludzi kojarzy ewentualnie Matrixa. A Matrix to dla nich historia o facecie, który przenosi się do dziwnego świata i zostaje tam superbohaterem. Reszta tytułów to już starocie, które nie przebiły się do masowej świadomości. A nawet jeśli ktoś je pamięta, to nie są opowieści o hackowaniu.
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2083
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 147 times
Been thanked: 393 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: walkingdead »

Volkh pisze:
syd3r pisze:Netrunner po prostu nie ma mocnego osadzenia w popkulturze.
Całkowita bzdura. Cyberpunk to jeden z najsilniejszych nurtów w literaturze i filmie. Blade Runner, Matrix, Ghost in the Shell, Johnny Mnemonic - nie wierzę że ktoś może nie znać tych tytułów. Wyszła cała masa gier komputerowych osadzonych w klimatach cyberpunku oraz gier rpg. Powieści Bruca Stirlinga czy Williama Gibsona powinny być znane każdemu wielbicielowi fantastyki. Osadzenie Netrunnera w popkulturze jest IMO silniejsze niż Warhammera i porównywalne z Władcą Pierścieni a nawet Star Wars.
Ciężko zgodzić się z twierdzeniem, że cyberpunk jest równie rozpoznawalny w popkulturze co Star Wars czy WP. O popularności SW w masowej świadomości niech świadczą rozliczne gadżety czy wykorzystanie symboli nawet w odzieżowych sieciówkach. Podejrzewam, że często ci co kupują mydełka Lorda Vader'a, bokserki ze Stormtrooper i tysiąc innych gadżetów ogólnodostępnych, mogli nawet w życiu nie obejrzeć filmowego pierwowzoru. Po prostu, motywy SW są zakorzenione w popkulturze, eksploatowane i rozpoznawalne niemal dla wszystkich. Czy cyberpunk również? Śmiem wątpić.
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Epyon »

kwiatosz pisze:
Epyon pisze: No to trzeba było nie sprowadzać, przecież decyzja o wydaniu polskiej wersji była podjęta dużo, dużo wcześniej.
Z tego co się orientuję, to umowa dystrybucyjna wygląda tak, że jak ktoś chce kupić w danym kraju, to kupuje przez dystrybutora - a dystrybutor musi dystrybuować produkty firmy, z którą ma umowę. Ale może mnie ktoś poprawi, kto ma pewniejsze dane.
Wybacz, bo nie rozumiem. Wydaje mi się, że Galakta nie ma obowiązku być dystrybutorem wszystkich wydanych przez FFG gier - ot, choćby taki niszowy Blood Bound pojawił się w polskich sklepach dopiero niedawno. W przypadku Netrunnera na pewno dałoby radę wstrzymać się ze sprowadzeniem wersji angielskiej - a wtedy odsetek osób w nią grających na pewno byłby mniejszy.
ODPOWIEDZ