gra ekonomiczna ucząca jak inwestować i zarabiać (?!)

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: gra ekonomiczna ucząca jak inwestować i zarabiać (?!)

Post autor: sqb1978 »

Poważnie ludzie myślą, że od grania w Cashflow odmieni im się sytuacja finansowa?
Owszem czytałem Kiyosakiego, również w grę zagrałem parę razy. Specjalnie głupot tam nie znalazłem, raczej oczywistości.
Może owi ludzie nie doczytali, że należy podjąć pewne działania, a nie zatrzymać się na etapie grania w grę? :)
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: gra ekonomiczna ucząca jak inwestować i zarabiać (?!)

Post autor: asiok »

antykwator pisze:nasz Polski, nieskomplikowany, średnio przyjęty i związany z giełdą MERCURIUS. Sklepy się go pozbywają, więc jest w korzystnej cenie :P

Zdecydowanie nie - nudaaaaaaaa....

Pomyśl o Pret-a-Porte, Wysokim Napięciu lub - ostatecznie - Greed.

P.S. Co do tytułu wątku - grając w Cashflow czy Pret-a-Porte tyle się nauczysz o inwestowaniu i zarabianiu co grając we Wsiąść do Pociągu - pracy maszynisty.
Awatar użytkownika
Misio205
Posty: 418
Rejestracja: 30 lis 2012, 11:18
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 2 times

Re: gra ekonomiczna ucząca jak inwestować i zarabiać (?!)

Post autor: Misio205 »

sqb1978 pisze:Poważnie ludzie myślą, że od grania w Cashflow odmieni im się sytuacja finansowa?
Owszem czytałem Kiyosakiego, również w grę zagrałem parę razy. Specjalnie głupot tam nie znalazłem, raczej oczywistości.
Może owi ludzie nie doczytali, że należy podjąć pewne działania, a nie zatrzymać się na etapie grania w grę? :)
Kup grę i załóż klub Cashflow to naprawdę się wzbogacisz (na wejściówkach) :mrgreen:
Awatar użytkownika
witek
Posty: 254
Rejestracja: 15 kwie 2010, 18:05
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 14 times

Re: gra ekonomiczna ucząca jak inwestować i zarabiać (?!)

Post autor: witek »

Cashflow faktycznie przekazuje pewne oczywistości, ale czasem warto takie oczywistości nazwać. Ja polecałbym raz, góra 2 razy zagrać (nigdy za 400 zl!), a potem wziąć się za poważne ekonomie.
Awatar użytkownika
hamanu
Posty: 856
Rejestracja: 16 lis 2006, 14:19
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: gra ekonomiczna ucząca jak inwestować i zarabiać (?!)

Post autor: hamanu »

niedoceniany, a świetny i moim zdaniem bardzo innowacyjny (w dodatku polski) tytuł Master of Economy
"Jutro to dziś, tyle że jutro."
S. Mrożek
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: gra ekonomiczna ucząca jak inwestować i zarabiać (?!)

Post autor: kwiatosz »

sqb1978 pisze:Poważnie ludzie myślą, że od grania w Cashflow odmieni im się sytuacja finansowa?
Jeżeli grę kupią to na pewno im się odmieni sytuacja finansowa ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1093
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 86 times
Been thanked: 31 times

Re: gra ekonomiczna ucząca jak inwestować i zarabiać (?!)

Post autor: Rafal_Kruczek »

Aresgracz pisze:Witam,

Problem wygląda następująco: byłem na zlocie fanów gry Cashflow. Dla tych co nie wiedzą jest to gra planszowa której celem jest nauczenie graczy koncepcji inwestowania, zarabiania pieniędzy i rozwoju inteligencji finansowej... Po zagraniu w gre uznałem że jest to jeden wielki bełkot.[...] Chciałbym pokazać im coś bardziej konkretnego, niekoniecznie stricte związanego z pieniędzmi ale po prostu z ekonomią. Gre która na prawde czegoś może nauczyć i tutaj nasuwa mi się pytanie co polecacie ? Wysokie Napięcie ? Le Havre ? Puerto Rico ? Czy coś jeszcze innego ? Podawajcie proszę tylko gry które są normalnie do kupienia w Polsce żebym potem nie musiał czatować na aukcjach ;)

Z góry dzięki ;)
Tak, dla wszystkich gier wydanych przez Lacertę. Najlepiej żeby każdy z klubu kupił 2 komplety. Bedą środki na wydanie Innovation Echoes (i Caverny itp.) :)
A na powaznie -
Le Havre ma bardzo fajne poczucie lekkiej śnieznej kuli rozpędzajacego się przedsiębiortwa które z małego małego rybackiego kutra zmienia się w potentata frachtu. "cash flowocom" trzeba wytłumaczyć że żywienie co runde "jest metaforom, (trudne słowo)" rosnacych kosztów utrzymania takiego przesiębiorstwa, które wraz ze wzrostem skali ma rosnące koszty utrzymania. Także punktacja zliczjaca na koniec wartośc środków trwałych i gotówki jest bardzo prosta do wytłumaczenia.
I Le Havre ponadto kosztuje 30-40% ceny CF.
Ale lepsze rzeczywiście może być na przykład Global Mogul (Zajrzyj do recenzji - nie będę się powtrzać :) )
Widziałem ostatnio GM w "duzym polskim sklepie internetowym".
Panic on Wall Street ( wydany uprzednio jako Master of Commerce) jest grą idealnie pasującą do klubu CF. Gracze sa podzieleni na dwie grupy (posiadaczy lub podnajemców) i w każdej z nich jest oddzelny zwyciężca. Przy mneijszej liczbie graczy muszą oni wykonywać obie funkcje naraz. W grze jest sporo negocjacji pod presją czasu, niepewnośc zmian na rynku, rachunek ekoomiczny krótkoterminowy ( czy w danej rundzie wynajem sie opłaca) rachunek ekonomiczny długoterminowy ( po ile opłaca sie wylicytowac dana firmę rozwazajac jej kurs ilośc rund do końca gry). Prze większośc gry, gra się w czasie rzeczywistym, szybko i intensywnie. Po pierwszej partii można zaraz zagrać kolejną partie z odwróconymi rolami( zupełnie inne doświadczenie).
Jeśli problemu nie stanowiłoby małą dostępność i czas rozgrywki dokonała grą może być jakaś gra kolejowa z serii 18XX.
Ale jeśli chodzi o gry podobne, ale bardziej dostepne i przystępne to mogę polecić Chicago Express i German Railways. gdzie gracze operują amerykańskimi lub pruskimi spólkami kolejowymi. Gry te posiadają jedną bardzo ważną cechę - pieniądze graczy i spółek prze niego posiadanych są oddzielone. Gracze podejmują działania spółkami w których mają udziały , czasami wydając pieniądze zainwestowane w spółke przez wspólnika. Są w tych grach emisja akcji, i wypłaty dywidend, które są zależna od odpowiedniego sieci połaczeń kolejowych wybudowanych przez spółkę.
W trochę inna strone idą gry z "serii" Age of Steam , Steam, Railways of the World (dawniej Railroad Tycoon)- gdzie kazdy gracz operuje własna spółką i rywalizacja jest o przewóz towarów do odpowiednich miast. Ciekawą sprawą jest to że nie ma tam dużych problemów z emisją akcji i pozyskaniem kapitału, problemem jest to ze każda wyemitowana akcja wymaga zapłacenia dywidend co rundę.

Nie brakuje dobrych gier ekonomicznych, w których operuje się pieniędzmi , model ekonomiczny jest całkiem wiarygodny (w pewnym określonym przez grę zakresie) i pozostają w dalszym ciągu ciekawą grą.
Jak już było wspomniane CF to gra edukacyjna "nauczenie graczy koncepcji inwestowania[...]".
Wiekszość ciekawych gier ma też element zarządzania - czasami bardzo specyficzny dla branży, to bywa ciekawe ale nie koniecznie dla wszytkich.
Master of Commerce/Panic on wall street jest najbliżej tego wyabstrahowanego modelu inwestora - spólki o różnych kolorach mają różny profil ryzyka. Jest tam elemnet bezposrednich negocjacji, szybkie podejmowanie decyzji. Dobrze skaluje się dla liczby graczy >=4. To chyba najlepszy kolejny krok po CF.
Ale jeśli znajdziesz chętnych na gry bardziej skierowane na zarzadzanie to dowolna z wyżej wymienionych wyżej gier jest dobra( ale niektóre sa bardziej przystepne i mają szybszą rozgrywke)
Awatar użytkownika
Aresgracz
Posty: 23
Rejestracja: 11 paź 2013, 09:49
Lokalizacja: Chorzów

Re: gra ekonomiczna ucząca jak inwestować i zarabiać (?!)

Post autor: Aresgracz »

O wielkie dzięki ! Na taką odpowiedź czekałem. Jestem prawie pewien że zainwestuję w Panic on Wall Street ;) Następna w kolejce myślę że będzie Wysokie Napięcie :)
ODPOWIEDZ