Wysokie napiecie etao 2 przy 6 osobach

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
cfalek
Posty: 33
Rejestracja: 26 gru 2006, 14:34
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Wysokie napiecie etao 2 przy 6 osobach

Post autor: cfalek »

czesc

Moim zdaniem etap 2 przy grze w 6 osoba zaczyna sie gdy ktos wlaczy 6 miasto do sieci, tzn nastepna osoba w fazie rozbudowy moze polozyc miasto na polu oznaczonym 15. Zdaniem moich przeciwnikow nie moze polozyc na 15 poniewaz etap 2 rozpoczuya sie pomiedzy faza 4 a piata (a to znaczy po zakonczeniu 4 fazy).

jakie jest Wasze zdanie?

pozdrawiam

Slawek
Awatar użytkownika
gsg80
Posty: 10
Rejestracja: 10 gru 2005, 11:51
Lokalizacja: Tychy

Post autor: gsg80 »

Moim zdaniem Twoi przeciwnicy mają rację. Etap 2 zacznie się po całej fazie rozbudowy. :)
cfalek
Posty: 33
Rejestracja: 26 gru 2006, 14:34
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Post autor: cfalek »

ale jak czytam zasady to etap 2 zaczyna sie jak ktos wlaczy miasto (przy 6 osobach) a nie jak konczy sie faza 4 gdy ktokolwiek wlaczyl w niej 6 miasto.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

cfalek pisze:ale jak czytam zasady to etap 2 zaczyna sie jak ktos wlaczy miasto (przy 6 osobach) a nie jak konczy sie faza 4 gdy ktokolwiek wlaczyl w niej 6 miasto.
Wg instrukcji: Krok 2 rozpoczyna sie przed faza 5, gdy pierwszy gracz podlaczyl swoje siodme miasto podczas fazy 4 (Budowanie).

Przy 6 osobach zmienia sie tylko liczba miast, ale nie cala procedura. Analogicznie: "gra konczy sie gdy pierwszy gracz podlaczy co najmniej 14 miast." nie oznacza, ze konczy sie natychmiast, tylko na koniec fazy.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
cfalek
Posty: 33
Rejestracja: 26 gru 2006, 14:34
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Post autor: cfalek »

To ze zmienia sie tylko liczba miast, a nie cala procedura
moim zdaniem nie wynika z instrukcji.
Problemem jest mozliwosc podwojnego rozumienia slowa "pierwszy".

W ogolnosci:

"Gra konczy sie gdy pierwszy grac bedzie mial w sieci co najmniej 17 miast po fazie 4" - ok tu pierwszy oznacza pozycje po zakonczeniu fazy jasne jak slonce.

W szczegolnosci dla 6:

"Gra konczy sie, kiedy pierwszy z graczy podlaczy minimum 14 miast"
W tym zdaniu slowo "pierwszy" jasno okresla tego co pierwszy wykonal czynnosc - i nie widze mozliwosci zrozumienia tego inaczej.

A dla mnie wyjatek, zawsze jest wazniejszy niz ogolnosc i ja bym gre w 6 zakonczyl zaraz po tym jak ktos wlaczy 14 miasto.


Ogolne zasady etapu 2, tez nie jednoznacznie daja mozliwosc kontynuowania wlaczen inym na polach 10 po tym jak ktos wlaczyl 7 miasto. Ja to rozumiem ze w momencie jak ktos wlaczy 7 miasto to ta faza sie konczy. Jedynym miejsce gdzie kontynuowanie jest jasno okreslone jako mozliwe sa porady dla pierwszej rozgrywki.(no ale obligatoryjne sa tylko dla pierwszej..)

Wczoraj podczas gry zapanowalo prawdziwe wysokie napiecie, jak sobie to wyjasnialismy:)
Rozumiem ze dajesz odpowiedz bo znasz intencje autora z innych zrodel niz instrukcja?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

cfalek pisze:Rozumiem ze dajesz odpowiedz bo znasz intencje autora z innych zrodel niz instrukcja?
Nie znam intencji autora, tylko mysle logicznie. Gdyby zmieniala sie cala procedura, byloby to jasno okreslone w instrukcji. Zmienia sie wylacznie liczba miast (odpowiednio dla 2 etapu i dla konca gry) i nic wiecej. Zadales pytanie, ja odpowiedzialem. Jak chcesz sie upierac przy swojej interpretacji, zdajac sobie sprawe, ze jest bledna, to prosze bardzo - to nie moja sprawa i nie jestem od tego aby Ci to tlumaczyc. Zal mi tylko Twoich wspolgraczy :/
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
gigi
Posty: 823
Rejestracja: 24 lip 2006, 16:19
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: gigi »

cfalek pisze: W szczegolnosci dla 6:

"Gra konczy sie, kiedy pierwszy z graczy podlaczy minimum 14 miast"
W tym zdaniu slowo "pierwszy" jasno okresla tego co pierwszy wykonal czynnosc - i nie widze mozliwosci zrozumienia tego inaczej.

A dla mnie wyjatek, zawsze jest wazniejszy niz ogolnosc i ja bym gre w 6 zakonczyl zaraz po tym jak ktos wlaczy 14 miasto.

zawsze gralem ze wszyscy koncza swoja ture nawet jak ktos juz podlaczyl ostatnie miasto i tak gra 100 procent moich wspolgraczy
Awatar użytkownika
gsg80
Posty: 10
Rejestracja: 10 gru 2005, 11:51
Lokalizacja: Tychy

Post autor: gsg80 »

Wydaję mi się cfalek, że za bardzo zasugerowałeś się nieco niefortunnym sformułowaniem dotyczącym rozpoczęcia 2 etapu przy 6 graczach. Na BGG są "skondensowane" zasady po angielsku, w których napisane jest, że etap 2 zaczyna się po fazie rozbudowy.
Wczoraj podczas gry zapanowalo prawdziwe wysokie napiecie, jak sobie to wyjasnialismy:)
Nie ma co się spinać - to tylko gra ;) No chyba, że gracie z wpisowym :D
cfalek
Posty: 33
Rejestracja: 26 gru 2006, 14:34
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Post autor: cfalek »

rozumiem wytlumaczenie i dziekuje za nie, i tak bede gral (lecz zdania co do mozliwosci zrozumienia zasad tak jak ja to zrobilem nie zmienie)

Mam jeszcze 3 pytania:

1) gralismy w 4 i kazdy z nas wybral obszar, ktory do siebie przylegal. Czy gdzies jest nakaz ze nie mozna wybrac obszaru jaki wybral ktos inny? Bo doszlismy do momentu ze istniaja szansa ze nikt nie dobije do 17tego miasta, grajac na 3 obszarach.

2) "po wylozeniu na rynek elektrowni 03-10 oraz wyjeciu elektrowni 13 usunac nelazy ze stosu 4 losowo wybrane karty elektrowni"

to znaczy ze 4 karty usuwa sie po wylozeniu 03-10 i kolejne 4 karty po tym jak na rynek wjedzie 13, czy tez 13 sie chowa sie na czas jednokrotnego usuwania 4 kar?

3) wyjatek dla pierwszej rundy "na poczatku gry kazdy musi rozpoczac budowe od wybrania miasta startowego, bla bla bla, gracze nie musza wybierac miasta startowego w pierwszej rundzie"

poza tym ze tego kompletnie nie rozumiem to co mi tak w ogolnosci daje ten punkt startowy?
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

cfalek pisze: 1) gralismy w 4 i kazdy z nas wybral obszar, ktory do siebie przylegal. Czy gdzies jest nakaz ze nie mozna wybrac obszaru jaki wybral ktos inny? Bo doszlismy do momentu ze istniaja szansa ze nikt nie dobije do 17tego miasta, grajac na 3 obszarach.
Kazdy musi wybrac inny obszar.
2)
to znaczy ze 4 karty usuwa sie po wylozeniu 03-10 i kolejne 4 karty po tym jak na rynek wjedzie 13, czy tez 13 sie chowa sie na czas jednokrotnego usuwania 4 kar?
Wykladasz 03-10 i odkladasz 13. Usuwasz 4 elelktownie losowe i kladziesz 13 na wierzch stosu.
poza tym ze tego kompletnie nie rozumiem to co mi tak w ogolnosci daje ten punkt startowy?
Od niego liczysz koszt nastepnych domkow. Jak dobrze ustawisz punkt startowy to nastepne domki bedziesz mogl tanio budowac (bo bedziesz mial tanie polaczenia), jesli nie to bedziesz mial ciezko. To bardzo istotny element gry.
Nie wiem, czego tutaj nie rozumiesz? Pierwszy domek mozesz postawic dowolnie, gdziekolwiek na mapie (na tych obszarach, ktore biora udzial w grze). Nie musisz tego robic w pierwszej turze.

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

W uzupełnieniu wyjaśnienia Don Simona odnosnie pytania 3:
Chodzi o to, że gracz może wybrać tylko jeden punkt startowy czyli miasto, w którym stawia pierwszy transformator. Za postawienie drugiego (i kazdego następnego) transformatora płaci się nie tylko opłatę miejską ale także opłatę za połączenie z innym miastem, należącym do już istniejącej sieci gracza
cfalek
Posty: 33
Rejestracja: 26 gru 2006, 14:34
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Post autor: cfalek »

ok, dzieki

nie rozumialem tego ze niby w pierwszej rundzie musze zaczac gre od wybrania punktu startowego (myslalem ze moze to znaczy ze wskazuje innym, o tutaj prosze nie stawiac bo ja to sobie wybralem i za chwile zaczne, tylko nie wiem kiedy), a zaraz potem pada zdanie ze nie musze wybierac w pierwszej.

Mysle ze mozna to napisac w bardziej klarowny sposob.

przynajmniej teraz wiem jak grac, dzieki;)
cfalek
Posty: 33
Rejestracja: 26 gru 2006, 14:34
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Post autor: cfalek »

pisze bo gdzies mi ten link mignal w trakcie przegladania forum w poszukiwaniu jasnych zasad do tej gry.


http://boardgamerspastime.com/downloads ... les-v1.pdf

nawiazalem kontakt z wydawca i dowiedzialem sie ze w zbiorczej tableli z powyzszego linku jest blad. brak zroznicowania wywalancyh kart w zaleznosci od liczby graczy.
Ta tabelke mozna zrozumiec tez ze wywala sie 9 kart (w tym numer 13) co tez jest nie prawda.
ODPOWIEDZ