Co wybrać Horror w Arkham czy Eldritch Horror ?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
libertas
Posty: 1
Rejestracja: 14 maja 2014, 22:23

Co wybrać Horror w Arkham czy Eldritch Horror ?

Post autor: libertas »

Jak w temacie, nie wiem która grę kupić. Chcę grać głownie samemu, a od czasu do czasu 2 os. Która z tych gier polecacie. Zależy mi na dobrym klimacie i żeby gra się szybko nie znudziła, można było w nią zagrać wiele razy, a za każdym razem potrafiła zaskoczyć. Też nie chciałbym żeby jedna partia zajęła pół dnia. Tak do 3,5 h byłoby optymalnie. Skomplikowane reguły mi nie przeszkadzają ale oczywiście wszystko w granicach zdrowego rozsądku. Czytałem o obu grach i nie wiem nadal co wybrać. Do tej pory grałem w Ankh Morpork, Claustrophobie oraz oczywiście Talisman.
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 668
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 152 times

Re: Co wybrać Horror w Arkham czy Eldritch Horror ?

Post autor: Tyrek »

Pomijajac powyższe wypowiedzi - które wyglądają podejrzanie botowo ;) Ostatnio spory napływ takich osobników u nas na forum :( - postaram Ci się przedstawić krótkie porównanie AH do EH - tyle tylko, że decyzji za Ciebie nikt na pewno nie podejmie.

AH:

- długi czas gry, ale jeśli masz 3,5 godziny na jedną partię, to nie będzie problemu :)
- Większa ilość kart wydarzeń, niż w EH, może dawać poczucie większej niepowtarzalności partii (przynajmniej na początku)
- gra opiera się głównie na bieganiu po planszy i zamykaniu bram (więc ta różnorodność bywa różna)
- klimat jest, o ile potraficie go wyczuć i sami trochę postarać się go utrzymać (klimat w takich grach jest pojęciem bardzo względnym - dużo zależy od graczy. Fakt, że komponenty, otoczka tworzona tekstami tylko w tym pomagają, ale jak woli klimatycznej nie będzie wśród ludzi, to i gra klimatu mieć nie będzie).
- Większa ilość dostępnych dodatków - do EH jak na razie aż tylu nie ma, ale pewnie będą
- mechanika trochę skomplikowana, ale nie jakaś super trudna. Wymaga po prostu opanowania i ułożenia w głowie kolejności faz.
- przy większej ilości graczy może się ciągnąć niemiłosiernie, przy 1 - 2 graczach idzie w miarę sprawnie, ale krótko nie jest

EH

- czas gry odczuwalnie krótszy niż w AH
- klimat patrz jak wyżej
- wydarzeń mniej (mniejsze pule kart w podstawce - chociaż liczbowo wygląda to podobnie, to jest inna granulacja), co może powodować, że po 4 grach, różnica w kolejnych partiach może być niewielka (w szczególności jak poznamy już tajemnice każdego przedwiecznego, które musimy rozwiązać - boję się, że można popaść w schemat)
- zasady bardziej klarowne i prostsze, mechanika bardziej elegancka i łatwiejsza do ogarnięcia, ale gra na tym nie traci
- gra nie tylko o zamykaniu bram - tajemnice przedwiecznych wymuszają na nas robienie różnych rzeczy, poza tym jest więcej efektów, które realnie mogą zakończyć grę naszą porażką

Która lepsza - mi sie bardziej podoba EH, ale na razie jestem tylko po 2 grach i pewnie nakręca mnie hype nowości. Tak naprawdę musisz sobie odpowiedzieć sam, co Ci się bardziej podoba. Której nie kupisz, pewnie będziesz zadowolony, chociaz historia pokazuje, że na AH nie jedna osoba się przejechała i zraziła. To wszystko zalezy od oczekiwań i czy taki typ gry Ci odpowiada :)

Powodzenia :)
Awatar użytkownika
Adamso97
Posty: 91
Rejestracja: 02 mar 2013, 14:30

Re: Co wybrać Horror w Arkham czy Eldritch Horror ?

Post autor: Adamso97 »

To ja spytam na ile dodatki do AH zmieniają grę? Czy dodają jakieś naprawdę ciekawe, nowe możliwości czy głównie tylko zwiększają liczbę już istniejących elementów (kart, potworów, postaci itd)? Pytam, bo nie wiem czy lepiej zainwestować w dodatki do AH czy kupić Eldritch Horror, aby mieć wybór: jeśli miałbym dużo czasu i chciałbym trochę bardziej skomplikowanej gry to wyciągnąłbym AH, a jak miałbym mniej czasu czy chciałbym wciągnąć innych w planszówki to wybrałbym właśnie "Eldritch"
Aha i czy pomimo dużo prostszej rozgrywki i pominięcia wielu zasad z AH nadal daje podobnie dużo możliwości jak swój poprzednik?
Dodam, że w Arkham nie gram jakoś specjalnie często (raz na dwa tygodnie), więc bardziej przemawia do mnie kupno EH.

A wy co sądzicie? Którą opcję polecacie?
ODPOWIEDZ