Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2465
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 572 times
Been thanked: 279 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Markus »

Zabawne ze gracze musza odwalac cala robote za wydawnictwo. Rozumiem milosc do danego tytulu ale.... Galakta cos robi? Czy tylko liczy ile zeszlo jej z magazynow ?
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1562
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 65 times
Been thanked: 106 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Muad'Dib »

Markus pisze:Zabawne ze gracze musza odwalac cala robote za wydawnictwo. Rozumiem milosc do danego tytulu ale.... Galakta cos robi? Czy tylko liczy ile zeszlo jej z magazynow ?
Znowu, chcąc nie chcąc, muszę wystąpić w obronie Galakty. Czy 50szt to jest taka wielka liczba, że wydawnictwo musi się angażować? To jest test dla społeczności, ilu jest naprawdę aktywnych zbieraczy, żeby chociaż wychodzili na 0. To jakie błędy popełnili to wszyscy wiemy ale czasu nie cofniesz. Teraz sprawdzają ile jest osób, które faktycznie kupią grę, żeby nie ponosili kolejnych strat, właściwie to starają pewnie zrekompensować te popełnione błędy bo żeby coś na tym zarobili - nie wierzę.
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
Christoforos
Posty: 437
Rejestracja: 22 lut 2009, 22:51
Lokalizacja: Lublin / Czerniejów
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Christoforos »

Nie wiem czy to już było pisane ale: sklep TropemGier.pl dorzucił do puli nagród rozszerzenie "Hobbit: Górą i Dolem".
Casualgaming.pl opublikował informację na FB i ma już dostępnych "Czarnych Jeźdźców".
ziomeks
Posty: 1
Rejestracja: 23 wrz 2013, 16:30
Has thanked: 2 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: ziomeks »

Informacyjnie - We czwartek zamówiłem swój egzemplarz Czarnych Jeźdźców.
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: wojo »

Ok jedziemy dalej. Ostatnia prosta! Damy radę jeszcze ostatnie 3 dni akcji!

Krótkie podsumowanie co się dzieje:
1. Liczba deklaracji zakupionych Czarnych Jeźdźców:
- forum gry planszowe.pl: 16
- forum galakta: 16

2. Teksty:
- Na dniach powinien pojawić się tekst Lekta o tworzeniu własnych kart do WP:LCG, wraz z mini poradnikiem jak przygotować projekt i jak wydrukować.
- Moja wrażenia z pierwszego scenariusza. Będzie ciężko zdążyć przed końcem akcji ale może się uda.
- Wywiad z Mariuszem Gandzelem - podobnie będzie ciężko czasowo zdążyć ale walczymy.

3. Masa info na FB. Ja wiem o: Game Troll TV (gdzie wywiązała się dyskusja) i Casual gaming.

4. Nasz wielki orędownik Christoforos (Board Times) chciałby wesprzeć akcję. Niestety fundusze i przekonanie małżonki stoją na drodze. Możecie wspomóc akcję kupując coś z jego używanych gier (a on zamówi za tę kasę Czarnych J.) tutaj link do propozycji: LINK

5. Jeszcze raz rzucam listę sklepów które nas wsparły. Kupujcie u nich jeżeli możecie:
ą. http://xjoy.pl/ info na FB, promocja i mailing do klientów
a. http://sklepogr.pl/ info na FB
b. http://casualgaming.pl/ info na FB i zamówili CJ do sklepu
c. http://www.grabaty.pl/ info na FB
d. http://mistrzgry.com/ promocja na CJ (80 zł) + info na FB
e. http://pro-gamer.com.pl/ info w newsletterze do klientów + info na FB
f. http://tropemgier.pl/ info na FB + promocja na CJ + nagroda w konkursie (Hobbit: Górą i Dołem)

g. http://www.morgad.pl/ info w newsletterze do klientów + świetna cena
h. http://www.am76.pl/ info na FB

6. Konkurs - Przypominam i jeszcze raz przypominam - zgłaszajcie wszystkie zakupione egzemplarze. Nie mam nawet połowy tylu zgłoszeń ile zadeklarowaliście zakupów. Od razu mała kwestia techniczna, Wasze hasła anonimowo będą oceniać osoby które zaofiarowały wpłaty na akcję. To ich głosy zdecydują, a ponieważ będą to robić to wg swoich własnych kryteriów - to każdy ma szanse na zwycięstwo. Jeszcze raz nagrody:
Dowolny duży dodatek - od fanów gry
Dowolny mały dodatek - od fanów gry
Gra 7 Ronin – od wydawnictwa Badger’s Nest
Dodatek do gry Władca Pierścieni LCG – Hobbit Górą i Dołem - od sklepu TropemGier.pl
Dziewięć grafik formatu A5 z autografem twórcy od Mariusza Gandzel
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Awatar użytkownika
Halmaris
Posty: 116
Rejestracja: 30 kwie 2014, 19:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Halmaris »

No ja też się zdecydowałem kupić.
Awatar użytkownika
Blueberry
Posty: 93
Rejestracja: 07 sty 2014, 19:48

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Blueberry »

U mnie również zamówienie na CJ poszło w 3trollach :)
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: wojo »

Halmaris pisze:No ja też się zdecydowałem kupić.
Dzięki!

Dodam tylko przy okazji że w weekend odbyłem drugie starcie z Czarnym Jeźdźcami. Nadal talia standardowa z instrukcji (podstawka + dodatek) - pierwszy scenariusz. Tym razem zmaganie było bardzo długie - do zwycięstwa potrzebowałam 20 tur. Spotkałem się chyba z 7 czy 8 jeźdźcami. Talię przeciwności przewinąłem prawie dwa razy a talię gracza prawie całą.

Byłem przez dłuższy czas pewny zwycięstwa, ale talia przeciwności kilka razy pokazała zęby i nawet myślałem, że jeden z hobbitów padnie (na szczęście przypomniało mi się że Sam zostaje przygotowany po wejściu w zwarcie z wrogiem z wysokim kosztem zwarcia - dzięki temu nie doszło do śmierci towarzysza). W skórę ponownie dał mi się Skrót przez Pieczarki gdzie duża liczba sprzymierzeńców to przekleństwo i gdyby nie Faramir to byłoby bardzo źle. Kilka razy o mało też nie zablokowały obszary.

Uwaga: teraz jeszcze bardziej niebezpiecznym wydaje mi się ten scenariusz w więcej osób. Chętnie poczytałbym opinię na ten temat.
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
maciejko
Posty: 2
Rejestracja: 19 maja 2014, 14:00

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: maciejko »

również zamówiłem CJ (3T)
zgłoszenie konkursowe wysłane :)
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Rune »

PAK, czyli Władca Pierścieni LCG jakiego nie znajdziecie w oficjalnym wydaniu. Zapraszamy do czytania pod tym linkiem ;)
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: wojo »

Jedziemy, ostatnie dni.

1. Liczba deklaracji zakupionych Czarnych Jeźdźców:
- forum gry planszowe.pl: 19
- forum galakta: 17

Bardzo dziękuję zwłaszcza tym, którzy założyli konta na forum żeby dać znać o zakupieniu! Wiem też ze zgłoszeń konkursowych, że jest też parę osób bez konta na forum, które zakupiły więc liczba powinna być większa.

2. Teksty:
Jak wspomniał Rune: poznajcie "półświatek" tworzenia własnych kart i scenariuszy do WP:LCG: LINK

3. Na koniec moja wtopa, za którą bardzo przepraszam. Źle policzyłem moment zamknięcia konkursu (kończy się 21 a można zgłaszać się do 22) tym czasem Galakta dała nam czas do niedzieli 25. Niestety problem jest o tyle duży, że info o konkursie poszło naprawdę daleko i przesuwnie teraz byłoby nieeleganckie/nie fair. Jeszcze debatujemy co z tym fantem zrobić ale na chwilę obecną traktujcie termin zgłaszania się: 22 maja, jako ostateczny. Prawdopodobnie akcję będziemy oficjalnie prowadzić do piątku (bo późniejsze zamówienia i tak nie dojdą na czas do Galakty). W poniedziałek powinniśmy dowiedzieć czy udało nam się zebrać odpowiednio silną drużynę!
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Awatar użytkownika
SmaugP
Posty: 29
Rejestracja: 10 lip 2013, 15:16
Lokalizacja: Kraków

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: SmaugP »

wojo pisze:Na koniec moja wtopa, za którą bardzo przepraszam. Źle policzyłem moment zamknięcia konkursu (kończy się 21 a można zgłaszać się do 22) tym czasem Galakta dała nam czas do niedzieli 25. Niestety problem jest o tyle duży, że info o konkursie poszło naprawdę daleko i przesuwnie teraz byłoby nieeleganckie/nie fair. Jeszcze debatujemy co z tym fantem zrobić ale na chwilę obecną traktujcie termin zgłaszania się: 22 maja, jako ostateczny. Prawdopodobnie akcję będziemy oficjalnie prowadzić do piątku (bo późniejsze zamówienia i tak nie dojdą na czas do Galakty). W poniedziałek powinniśmy dowiedzieć czy udało nam się zebrać odpowiednio silną drużynę!
Wydaje mi się, że gdyby skrócić czas trwania konkursu, byłoby to nie fair. Natomiast wydłużenie nie powinno być jakimś problemem. Jesli dzięki temu więcej osób ma kupić dodatek, sądzę, że warto to zrobić.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 577 times
Been thanked: 1030 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: RUNner »

Dokładnie tak, wydłużenie czasu trwania konkursu nie będzie żadnym naruszeniem zasad :)

Sama akcja bardzo ładnie zorganizowana. Szkoda że wydawca nie potrafił zrobić czegoś sensownego w kwestii promocji od momentu pojawienia się WP w wersji polskiej. Jestem przekonany, że obecne "pospolite ruszenie" nie miałoby miejsca.
Rynek gier planszowych to ciągle nisza, ale wynika to z kiepskiej promocji takiego spędzania wolnego czasu. Miłośników tematyki Tolkiena nie brakuje i gdyby tylko rzucić hasłem w to grono, efekt mógłby być zaskakująco dobry.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: uday »

Jeśli mam w tej sprawie jakikolwiek głos to popieram przedmówców.
Awatar użytkownika
Figas
Posty: 269
Rejestracja: 15 mar 2012, 10:07
Lokalizacja: Stromiec Radom
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Figas »

Jako oczekujący na podstawkę Władcy pozwolę sobie skomentować przedostatnie zdanie kolegi RUNnera.
RUNner pisze: Rynek gier planszowych to ciągle nisza, ale wynika to z kiepskiej promocji takiego spędzania wolnego czasu.
Jako orędownik gier planszowych wśród znajomych widzę że część z nich chętnie pograłaby w coś jednak z uwagi na brak czasu/kasy/innych ludzi chętnych do gry lub wszystkich trzech wymienionych niestety ale gra praktycznie tylko w Monopol lub czasem ze mną w coś trochę bardziej ambitnego.
Obserwując znajomych około 10 osób w wieku 27-28 lat zauważam, że posiadanie wolnego czasu na gre i zgranie go z innymi w ich wolnym czasie to spory problem a wręcz luksus. Każdy orze jak może, pracuje na 1,5 etatu i stąd brak czasu. Wszyscy oczywiście lubią klimat Tolkiena i chętnie pograliby we tę grę. Jednak proza życia (już prawie) 30 latków w tym kraju nierzadko stoi nam na drodze.
Nie ustaję jednak w propagowaniu tego hobby tu i tam ;)
A żeby nie było offtopa pytam:
Który dodatek po podstawce?
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: godpuppet »

Czarni Jeźdźcy! :P

a serio - możesz kupić cykl Cienie Mrocznej Puszczy - czyli chronologicznie
Możesz kupić Sagę - pierwszego Hobbita lub faktycznie Czarnych Jeźdźców - bo chodzą nieźle z podstawką.
Jak lubisz krasnoludy - to Khazad-Dum

nie kupuj tylko Spadkobierców Numenoru - przygody są bardzo trudne i tylko się sfrustrujesz.
All work and no play makes Jack a dull boy!
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Yavi »

Figas pisze:Jako oczekujący na podstawkę Władcy pozwolę sobie skomentować przedostatnie zdanie kolegi RUNnera.
RUNner pisze: Rynek gier planszowych to ciągle nisza, ale wynika to z kiepskiej promocji takiego spędzania wolnego czasu.
Jako orędownik gier planszowych wśród znajomych widzę że część z nich chętnie pograłaby w coś jednak z uwagi na brak czasu/kasy/innych ludzi chętnych do gry lub wszystkich trzech wymienionych niestety ale gra praktycznie tylko w Monopol lub czasem ze mną w coś trochę bardziej ambitnego.
Obserwując znajomych około 10 osób w wieku 27-28 lat zauważam, że posiadanie wolnego czasu na gre i zgranie go z innymi w ich wolnym czasie to spory problem a wręcz luksus. Każdy orze jak może, pracuje na 1,5 etatu i stąd brak czasu. Wszyscy oczywiście lubią klimat Tolkiena i chętnie pograliby we tę grę. Jednak proza życia (już prawie) 30 latków w tym kraju nierzadko stoi nam na drodze.
Nie ustaję jednak w propagowaniu tego hobby tu i tam ;)
A żeby nie było offtopa pytam:
Który dodatek po podstawce?
My po podstawce i dwóch małych dodatkach z Puszczy kupiliśmy Czarnych Jeźdźców - jeszcze nie udało się nam wygrać, ale dodatek jest całkiem przyjemny.
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: hsiale »

Figas pisze:Jposiadanie wolnego czasu na gre i zgranie go z innymi w ich wolnym czasie to spory problem a wręcz luksus. Każdy orze jak może, pracuje na 1,5 etatu i stąd brak czasu. Wszyscy oczywiście lubią klimat Tolkiena i chętnie pograliby we tę grę. Jednak proza życia (już prawie) 30 latków w tym kraju nierzadko stoi nam na drodze.
Władca Pierścieni to w takim razie idealna gra, bo jedna z lepszych do grania solo, więc z dwóch problemów zostaje tylko jeden :)
Awatar użytkownika
Figas
Posty: 269
Rejestracja: 15 mar 2012, 10:07
Lokalizacja: Stromiec Radom
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Figas »

Między innymi dlatego tę grę kupiłem. Trzymam kciuki za zebranie wymaganej liczby zamówień.
Awatar użytkownika
krokodiler
Posty: 402
Rejestracja: 30 kwie 2008, 11:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: krokodiler »

Coś tam wcześniej marudziłem: a to, że Bombadila nie ma, że Obieżyświata nie ma... Cóż, w końcu zagrałem (3x pierwszy scenariusz, talia ta sugerowana z niewielkimi zmianami) i:
- zdecydowanie RANT MODE OFF, parafrazując Laskę: Bombadila nie ma, ale też jest zajebiście ;)
- polecam wszystkim niezdecydowanym, w tym JEST klimat Tolkiena.

I jaka satysfakcja, kiedy Merry z Samem w jednym podejściu odsyłają Nazgula na łono Abrahama Saurona :D
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: wojo »

Ostatnie dni - akcja będzie się toczyć do piątku/soboty a w poniedziałek (jak sądzę) poznamy jej wyniki.

1. Przedłużamy konkurs do soboty. Czyli liczą się wszystkie egzemplarze zakupione od 5 maja do 24 maja (włącznie). Zgłoszenia do konkursu przyjmuję do 24 maja do 23:59. Odpowiednie zmiany w regulaminie powinny już być lub pojawić się jeszcze dzisiaj. Jeszcze raz przepraszam za to zamieszanie.

2. Liczba deklaracji zakupionych Czarnych Jeźdźców:
- forum gry planszowe.pl: 19
- forum galakta: 18

3. Ponieważ mój tekst o Czarnych Jeźdźcach cz II wisi na włosku proszę o jak najwięcej opinii od Was. Klimat, wykonanie, porady deckbuildingowe, klimat, problemy etc. wszystko się liczy. Niech wahający mają jak najbardziej rzetelną informację o tym czego mogą się spodziewać.
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Awatar użytkownika
SmaugP
Posty: 29
Rejestracja: 10 lip 2013, 15:16
Lokalizacja: Kraków

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: SmaugP »

Ja wczoraj odebrałem. Jeszcze nie miałem okazji zagrać, mam jednak nadzieję, że jutro się uda :) Zapoznałem się jednak z kartami i nie da sie ukryć, że klimat i grafiki są na bardzo wysokim poziomie. Wręcz nie mogę się doczekać aż to wszystko przetestuję.
Awatar użytkownika
krokodiler
Posty: 402
Rejestracja: 30 kwie 2008, 11:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: krokodiler »

Taka mała relacja z tego, jak potraktowała mnie Talia Spotkań w jednej rundzie, a konkretnie efekty cienia (Czarni Jeźdźcy, pierwszy scenariusz):
- atakuje mnie CzJ, efekt cienia: po tym ataku ma atakować ponownie, nie mam jak anulować tego efektu, więc
- druga karta cienia przy drugim ataku: po tym ataku ma wejść w zwarcie i zaatakować następnego gracza - gram solo na dwie ręce, więc
- atakuje drugiego gracza, trzecia karta cienia: po tym ataku cofa się do Strefy Przeciwności...
No, to było niezłe, przejechał się - na szczęście tylko po sprzymierzeńcach - i zwiał ;) . A miałem opracowany taki ładny plan na tę rundę...
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Rune »

UWAGA! Oficjalnie konkurs w ramach akcji 50 Czarnych Jeźdźców = The Road Darkens PL zostaje przedłużony do 24 maja. Zgłoszenia będą przyjmowane do 24 maja do godz. 23.59. Powodzenia ;)Link do regulaminu.
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 434 times
Been thanked: 126 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Coen »

Ech... to przedłużenie mnie skusiło :D
Czarny Jeźdźcy zamówieni w Gamiko.
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
ODPOWIEDZ