1944: Wyścig do Renu / Race to the Rhine (Jaro Andruszkiewicz, Waldek Gumienny)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
hutriel
Posty: 1221
Rejestracja: 11 maja 2012, 07:13
Lokalizacja: Legionowo
Has thanked: 1 time
Been thanked: 28 times

Re: 1944: Wyścig do Renu (1944: Race to the Rhine)

Post autor: hutriel »

Każdy dostaje drugi zestaw naklejek gratis? Ciekawe ile osób zorientuje się już po naklejeniu z obu stron bloczków że coś jest chyba nie tak :D .
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: 1944: Wyścig do Renu (1944: Race to the Rhine)

Post autor: rastula »

hutriel pisze:Każdy dostaje drugi zestaw naklejek gratis? Ciekawe ile osób zorientuje się już po naklejeniu z obu stron bloczków że coś jest chyba nie tak :D .

a co jest nie tak z naklejkami na obu stronach? chcesz grać z nieaktywnymi korpusami naklejką do dołu? to skąd będziesz wiedział, który jest który? to nie gra bloczkowa gdzie jednostki przeciwnika są tajne :) - naklejki powinny być na obu stronach bloczków...
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 177 times

Re: 1944: Wyścig do Renu (1944: Race to the Rhine)

Post autor: lacki2000 »

rastula pisze:to nie gra bloczkowa gdzie jednostki przeciwnika są tajne :) - naklejki powinny być na obu stronach bloczków...
no i cały misterny plan przechytrzenia wroga w...du (wykropkowane ze względu na ciszę wyborczą :P )
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
hutriel
Posty: 1221
Rejestracja: 11 maja 2012, 07:13
Lokalizacja: Legionowo
Has thanked: 1 time
Been thanked: 28 times

Re: 1944: Wyścig do Renu (1944: Race to the Rhine)

Post autor: hutriel »

rastula pisze: a co jest nie tak z naklejkami na obu stronach? chcesz grać z nieaktywnymi korpusami naklejką do dołu? to skąd będziesz wiedział, który jest który? to nie gra bloczkowa gdzie jednostki przeciwnika są tajne :) - naklejki powinny być na obu stronach bloczków...
Przyjdzie faza logistyki, nie będziesz miał prowiantu w korpusie, wspomnisz moje słowa. :D
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: 1944: Wyścig do Renu (1944: Race to the Rhine)

Post autor: rastula »

hutriel pisze:
rastula pisze: a co jest nie tak z naklejkami na obu stronach? chcesz grać z nieaktywnymi korpusami naklejką do dołu? to skąd będziesz wiedział, który jest który? to nie gra bloczkowa gdzie jednostki przeciwnika są tajne :) - naklejki powinny być na obu stronach bloczków...
Przyjdzie faza logistyki, nie będziesz miał prowiantu w korpusie, wspomnisz moje słowa. :D

ja rozumiem o co ci chodzi :) - ale gram tak że aktywne korpusy stoją pionowo (jak w grach bloczkowych) - natomiast te zblokowane kładę - obracanie ich pustą stroną do góry (gdyby taka była) powoduje że nie widzę który korpus, jest który...

ale przyznaję w instrukcji jest mowa o "flippingu" face down ... widać intuicyjnie wymysliłem sobie fajniejszy sposób na grę ;)
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 6 times
Been thanked: 16 times

Re: 1944: Wyścig do Renu (1944: Race to the Rhine)

Post autor: Wothan »

hutriel pisze:
rastula pisze: a co jest nie tak z naklejkami na obu stronach? chcesz grać z nieaktywnymi korpusami naklejką do dołu? to skąd będziesz wiedział, który jest który? to nie gra bloczkowa gdzie jednostki przeciwnika są tajne :) - naklejki powinny być na obu stronach bloczków...
Przyjdzie faza logistyki, nie będziesz miał prowiantu w korpusie, wspomnisz moje słowa. :D
rastuula nie doczytał instrukcji, rastuula nie doczytał instrukcji, lalalalala la :)
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: 1944: Wyścig do Renu (1944: Race to the Rhine)

Post autor: ozy »

Naklejki naklejamy po jednej stronie, tak jak to widać w przykładzie w instrukcji. Ale jak kto woli, może nakleić po obu i grać "postawionymi" bloczkami, a w razie braku jedzonka je przewracać. Od nadmiaru głowa nie boli. :)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: 1944: Wyścig do Renu (1944: Race to the Rhine)

Post autor: rastula »

Wothan pisze:
hutriel pisze:
rastula pisze: a co jest nie tak z naklejkami na obu stronach? chcesz grać z nieaktywnymi korpusami naklejką do dołu? to skąd będziesz wiedział, który jest który? to nie gra bloczkowa gdzie jednostki przeciwnika są tajne :) - naklejki powinny być na obu stronach bloczków...
Przyjdzie faza logistyki, nie będziesz miał prowiantu w korpusie, wspomnisz moje słowa. :D
rastuula nie doczytał instrukcji, rastuula nie doczytał instrukcji, lalalalala la :)
:mrgreen:

zapłaciłem - będę grał po swojemu :D...

pewnie się zasugerowałem zdjęciami :)

Obrazek
Awatar użytkownika
Platan
Posty: 161
Rejestracja: 03 maja 2008, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 3 times

Re: 1944: Wyścig do Renu (1944: Race to the Rhine)

Post autor: Platan »

Mam pytanie odnośnie strzałek. Strzałka sugeruje jedyny kierunek poruszania się, lecz w instrukcji wyczytałem, że możemy poruszać się "pod prąd" to po co stosować strzałkę skoro można w dwie strony. Może czegoś nie doczytałem?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: 1944: Wyścig do Renu (1944: Race to the Rhine)

Post autor: rastula »

Platan pisze:Mam pytanie odnośnie strzałek. Strzałka sugeruje jedyny kierunek poruszania się, lecz w instrukcji wyczytałem, że możemy poruszać się "pod prąd" to po co stosować strzałkę skoro można w dwie strony. Może czegoś nie doczytałem?

myślę, że żeby było "sztabowo" no i jako przypomnienie , że choć teoretycznie można się cofać to parcie naprzód jest celem gry :)
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1135
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 29 times
Been thanked: 131 times

Re: 1944: Wyścig do Renu (1944: Race to the Rhine)

Post autor: kaimada »

Oto jesteśmy po drugiej rozgrywce. Po raz kolejny ja wylosowałem Armię Brytyjską pod dowództwem Montgomery'ego, dziewczyna Bradleya a trzeci gracz dostał Pattona.
Tym razem objąłem kurs na szybkie zdobycie portu w Antwerpii. XXX korpus ruszył jak z procy, dostał nawet w nagrodę Krzyż Walecznych. Oczywiście po chwili koledzy z innego korpusu musieli im przywieźć paliwo... Bradley zaczął spokojnie, potem miał bardzo ciekawą przeprawę pościgową (2 Les Boches i 2 dywizje niemieckie na 5 kart, a tasowane było porządnie) przez co mógł spokojnie zaopatrywać się z bazy. Patton... Patton tradycyjnie popędził "bokiem" mapy szybko dobiegając do swoich ciężarówek z zaopatrzeniem XII korpusem a XX parł na przód po uciekających niemiaszkach porzucających wszelkie paliwo i amunicję za sobą (tu wystąpiło szczęście w kartach z kolei). Gdy XXX korpus Montyego wznowił swój marsz na Antwerpię doszło do niesamowitego skandalu! Gdy Bradley poszedł zrobić sobie i Pattonowi kolację dowiedzieliśmy się, że w Warszawie już od 32 dni powstańcy walczą z naszym wspólnym wrogiem bez sprzętu, paliwa czy jedzenia. Oburzenie rządu Polskiego na uchodźstwie wobec postawy amerykańskich generałów było zdecydowane i głębokie... Należy dodać, że Niemcy w tamtym czasie skupili się na odcięciu Arnhem i drogi do Dusseldorfu co niemalże wykorzystał Patton i gdyby tylko miał jedną beczkę paliwa więcej przekroczyłby Ren zanim Bradley zaczął by do niego się zbliżać. Ja zdobyłem wszystkie porty, Patton dozbroił swój XX korpus a Bradley doprowadził swój V o jeden bastion niemiecki od Koloni. Tutaj zaczął się festiwal historyczności. Pattonowi po raz kolejny kwatera nie przydzieliła wystarczającej ilości zapasów przez co nie dał rady przebić się przez niemiaszków mimo posiadania największej ilości medali. Monty wykonał operację Market-Garden "lekko" się przy tym spiesząc co skończyło się rozbiciem dywizji spadochronowych. A Bradley w końcu przekroczył Ren i zakończył tę cholerną wojnę zanim Rosjanie przekroczyli Wisłę.

Z ciekawostek mechanicznych. Po raz kolejny wydawało się, że Patton już zaraz wygra po czym okazuje się, że te jego ciężaróweczki z boku planszy są niczym wobec potęgi portów Montyego z jego dodatkową zdolnością, choć tym razem bardzo rozsądnie Patty ruszył się dwoma korpusami równolegle. Bradley miał ten problem, że jego zdobyte ziemie były podatne na kontrataki niemieckie [gdyby w Koloni stała dywizja pancerna to przegrałby bez większych szans na dostarczenie V korpusowi zapasów przez najbliższe 3 rundy]. Monty... ciężko tak na pałę na Antwerpię jednak biec, ale się da :P.
Mapa [widać przerwane linie zaopatrzeniowa Bradleya]:
Obrazek
Soundtrack:
https://www.youtube.com/watch?v=IWDXH7_KudM
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: 1944: Wyścig do Renu (1944: Race to the Rhine)

Post autor: ozy »

Dzieki za relację. Jeśli Brad nie miał łączności między Renem a bazą, to tej wojny wcale nie zakończył. :)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1135
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 29 times
Been thanked: 131 times

Re: 1944: Wyścig do Renu (1944: Race to the Rhine)

Post autor: kaimada »

ozy pisze:Dzieki za relację. Jeśli Brad nie miał łączności między Renem a bazą, to tej wojny wcale nie zakończył. :)
I tak by wygrał bo by z bazy po prostu poszedł zabezpieczyć teren a już późno było :wink:
Awatar użytkownika
hutriel
Posty: 1221
Rejestracja: 11 maja 2012, 07:13
Lokalizacja: Legionowo
Has thanked: 1 time
Been thanked: 28 times

Re: Odp: 1944: Wyścig do Renu (1944: Race to the Rhine)

Post autor: hutriel »

ozy pisze:Naklejki naklejamy po jednej stronie, tak jak to widać w przykładzie w instrukcji. Ale jak kto woli, może nakleić po obu i grać "postawionymi" bloczkami, a w razie braku jedzonka je przewracać. Od nadmiaru głowa nie boli. :)
Rozważałem i opcję "na baczność". Myślę, że kluczowe jest pytanie gdzie planujemy rozkładać grę. :lol: W przypadku kiedy plansza ląduje na podłodze oznaczenia po bokach pionowo postawionego bloczka mogą być mało czytelne. Tak więc dopóki nie dorobię się większego stołu - zostaje jedna naklejka :lol: Ale faktycznie alternatywa istnieje.
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2083
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 147 times
Been thanked: 393 times

Re: 1944: Wyścig do Renu (1944: Race to the Rhine)

Post autor: walkingdead »

Ta plansza jest taka wielka czy to moje mylne wrażenie optyczne? :shock:
Awatar użytkownika
hutriel
Posty: 1221
Rejestracja: 11 maja 2012, 07:13
Lokalizacja: Legionowo
Has thanked: 1 time
Been thanked: 28 times

Re: Odp: 1944: Wyścig do Renu (1944: Race to the Rhine)

Post autor: hutriel »

walkingdead pisze:Ta plansza jest taka wielka czy to moje mylne wrażenie optyczne? :shock:
84 x 56 cm + miejsce na zasoby graczy. Trochę to zajmuje.
Awatar użytkownika
Platan
Posty: 161
Rejestracja: 03 maja 2008, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 3 times

Re: 1944: Wyścig do Renu (1944: Race to the Rhine)

Post autor: Platan »

Ja znaczniki oporu i pola zwycięstwa obsadziłem żołnierzykami z Memoir'44.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: 1944: Wyścig do Renu (1944: Race to the Rhine)

Post autor: rastula »

Platan pisze:Ja znaczniki oporu i pola zwycięstwa obsadziłem żołnierzykami z Memoir'44.

+10
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: 1944: Wyścig do Renu (1944: Race to the Rhine)

Post autor: mat_eyo »

Kurcze ja też okleiłem bloczki z obu stron... Informacja o tym jak powinno być prawidłowo powinna być gdzieś na początku instrukcji, np. przy spisie komponentów. Ot taki mały hint do drugiej edycji ;)
Grał już ktoś z bloczkami oklejonymi z obu stron? Zdaje to egzamin, czy lepiej zdzierać naklejki?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: 1944: Wyścig do Renu (1944: Race to the Rhine)

Post autor: rastula »

mat_eyo pisze:Kurcze ja też okleiłem bloczki z obu stron... Informacja o tym jak powinno być prawidłowo powinna być gdzieś na początku instrukcji, np. przy spisie komponentów. Ot taki mały hint do drugiej edycji ;)
Grał już ktoś z bloczkami oklejonymi z obu stron? Zdaje to egzamin, czy lepiej zdzierać naklejki?

ja okleiłem z obu stron - zupełnie logiczne wydawało mi się ( i nadal wydaje`)ze stojący bloczek jest aktywny, leżący zablokowany - tak gram ( solo, więc to tylko moja opinia) i nadal tak wydaje mi się lepiej i czytelniej ... ( cały czas widzę który bloczek odpowiada której karcie) - w momencie deaktywacji kilku korpusów nie wiem który jest który ( oczywiście to nie jest wielkie wyzwanie ale mimo wszystko ...) :)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: 1944: Wyścig do Renu (1944: Race to the Rhine)

Post autor: rastula »

Na lini Gustawa ( tak ma na imię mój mały) zapadła senna błogość więc spróbujemy starego solidnego Brada pchnęć za Ren...

obraz bitwy po pierwszej fazie logistyki : szło tak szybko że nawet nie wykorzytsałem dodatkowej akcji wsparcia lotniczego ... ale zaraz będzie jatka ;)

Obrazek
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: 1944: Wyścig do Renu (1944: Race to the Rhine)

Post autor: Banan2 »

mat_eyo pisze:Kurcze ja też okleiłem bloczki z obu stron... Informacja o tym jak powinno być prawidłowo powinna być gdzieś na początku instrukcji, np. przy spisie komponentówi
W instrukcji jest taka informacja. Bodajże po spisie komponentów.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: 1944: Wyścig do Renu (1944: Race to the Rhine)

Post autor: Banan2 »

Ja mam prośbę. Czy dałoby się przygotować skrót zasad, taki jaki jest na końcu instrukcji, w formacie np. kartki A4 albo dwustronnego B5? Do własnego wydruku oczywiście. Z obecnego formatu trudno zrobić ksero czy wydruk w taki sposób, żeby to się zmieściło na np. A4. Małe karty pomocy są OK, ale ten duży jest zdecydowanie lepszy i fajnie byłoby gdyby każdy gracz mógł mieć taką ściągę pod ręką.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: 1944: Wyścig do Renu (1944: Race to the Rhine)

Post autor: rastula »

Banan2 pisze:Ja mam prośbę. Czy dałoby się przygotować skrót zasad, taki jaki jest na końcu instrukcji, w formacie np. kartki A4 albo dwustronnego B5? Do własnego wydruku oczywiście. Z obecnego formatu trudno zrobić ksero czy wydruk w taki sposób, żeby to się zmieściło na np. A4. Małe karty pomocy są OK, ale ten duży jest zdecydowanie lepszy i fajnie byłoby gdyby każdy gracz mógł mieć taką ściągę pod ręką.
Pozdrawiam

to jest dobry pomysł - bierzesz worda i do roboty! :D
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: 1944: Wyścig do Renu (1944: Race to the Rhine)

Post autor: ozy »

Ależ proszę:

https://www.dropbox.com/s/dl99johxm5tea ... 202.1.docx

Autorem skrótu zasad jest WRS. Za co serdecznie mu w tym miejscu dziękuję! :)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
ODPOWIEDZ