Nations / Wojna Narodów (R. Håkansson, N. Håkansson, E. Rosén, R. Rosén)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
syfon
Posty: 209
Rejestracja: 30 wrz 2013, 20:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nations

Post autor: syfon »

Też mi ta nazwa zgrzytneła w głowie jak ją przeczytałem, znając grę.

Co więcej pojęcie "narodu" jest samo w sobie dość nowe (XVIII wiek) i nie pasuje w takim razie do tematyki gry. Historycznie mozna mówić własnie o nacjach czy państwach.

Choć przyznaję że nie jest to łatwy tytuł do przetłumaczenia. Proponuję: "Nacje", "Cywilizacje" albo jeżeli już to "Wojny Narodów" a nie "wojna", bo w grze nie chodzi o jedną wojnę tylko ciąg zmagań.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Nations

Post autor: vojtas »

Piehoo pisze:Serio oficjalny tytuł to "Wojna Narodów" ? Słabo to brzmi. Pomijając że to nie jest gra wojenna (co może sugerować tytuł), nie można czegoś dosłownego zaproponować?
"Nacje", "Narody" cokolwiek takiego.
Wojna Narodów najlepiej nie brzmi (w kontekście tematyki), ale Nacje/Narody - jeszcze gorzej moim zdaniem.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Nations

Post autor: Zet »

Tak się zastanawiałem, jak bym to tłumaczył (teraz, to każdy z nas jest mądry, prawda? ;) ) i samo "Narody" jednak brzmi dziwnie, "Nacje" od razu mi się kojarzy z nacjonalizmem, "Państwa" od razu by się prosiły o dodatek: "i Miasta". "Starcie Narodów" też by pewnie wielu osobom nie pasowało. Może ta Wojna Narodów to nie takie najgorsze wyjście.
Domyślam się, że wydanych do tej pory kart promo tam nie będzie :( ?
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Nations

Post autor: Pixa »

Jeżeli może być dość luźne tłumaczenie to może: "Zmagania cywilizacji", "Zmagania narodów" albo "Starcie cywilizacji".
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
tassman
Posty: 389
Rejestracja: 31 sty 2008, 10:52
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 2 times

Re: Nations

Post autor: tassman »

Oj... chyba za luźne. Moim zdaniem nie bardzo się nadają na tytuł gry.

Wysłane z mojego Nexus 4 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
ogi
Posty: 120
Rejestracja: 14 lis 2012, 09:36
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 3 times

Re: Nations

Post autor: ogi »

Dlaczego nazwy Narody/Nacje wydają się wam takie dziwne skoro to jest to samo co Nations? Autorom najwyraźniej taka nazwa najbardziej pasowała i dlatego ją wybrali, a nie np. War of Nations.
Awatar użytkownika
zedd
Posty: 331
Rejestracja: 24 sty 2007, 21:09
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Nations

Post autor: zedd »

ogi pisze:Dlaczego nazwy Narody/Nacje wydają się wam takie dziwne skoro to jest to samo co Nations? Autorom najwyraźniej taka nazwa najbardziej pasowała i dlatego ją wybrali, a nie np. War of Nations.
Zet pisze:(...) samo "Narody" jednak brzmi dziwnie, "Nacje" od razu mi się kojarzy z nacjonalizmem(...)
Podpisuję się pod powyższym. Dodatkowo z punktu widzenia sprzedawcy uważam, że nazwa "Wojna Narodów" brzmi bardziej obiecująco niż "Nacje" czy "Narody", które nic nie mówią.
Awatar użytkownika
arminger
Posty: 26
Rejestracja: 17 kwie 2009, 11:13

Re: Nations

Post autor: arminger »

A dlaczego nie zostawić "Nations" ? Co polacy mają z tym tłumaczeniem wszystkich tytułów np. filmów. Z tego co widziałem niemcy zostawiają często oryginalny tytuł.

Wojna narodów ma się nijak do gry w której akurat wojny jest najmniej...
Awatar użytkownika
zedd
Posty: 331
Rejestracja: 24 sty 2007, 21:09
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Nations

Post autor: zedd »

arminger pisze:A dlaczego nie zostawić "Nations" ? Co polacy mają z tym tłumaczeniem wszystkich tytułów np. filmów. Z tego co widziałem niemcy zostawiają często oryginalny tytuł.

Wojna narodów ma się nijak do gry w której akurat wojny jest najmniej...
Gra (edit:produkt) z angielską nazwą sprzedaje się tak z 4 razy gorzej. Odpada jej wiele kanałów sprzedaży.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Nations

Post autor: vojtas »

ogi pisze:Dlaczego nazwy Narody/Nacje wydają się wam takie dziwne skoro to jest to samo co Nations?
Dlatego że angielski ≠ polski. Polszczyzna jest językiem bardziej giętkim, toteż i tytuły (pomijając kwestię semantyczną) wymagają jakiegoś rytmu i dobrego brzmienia.
Awatar użytkownika
ogi
Posty: 120
Rejestracja: 14 lis 2012, 09:36
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 3 times

Re: Nations

Post autor: ogi »

vojtas pisze:Polszczyzna jest językiem bardziej giętkim,
Tak ci się tylko wydaje, bo mówisz po polsku. Giętki język odnosi się do tego jak ktoś się nim posługuje, a nie do samego języka.

Dobra kończę ten OT bo nic nie wnosi do dyskusji. Jasne jest że większość woli jak wszystko jest w swoim natywnym języku, tylko mnie to dziwi, że Polacy przeważnie potrzebują bardziej spektakularnych tytułów.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Nations

Post autor: Bea »

A może jakiś podwójny tytuł typu: Cywilizacja: Starcie Narodów?
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2814
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: Nations

Post autor: Ink »

Bea pisze:A może jakiś podwójny tytuł typu: Cywilizacja: Starcie Narodów?
Nooo... żeby była czwarta gra do mylenia, jak ktoś mówi, że grał w "Cywilizację"?
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Nations

Post autor: vojtas »

ogi pisze:
vojtas pisze:Polszczyzna jest językiem bardziej giętkim,
Tak ci się tylko wydaje, bo mówisz po polsku. Giętki język odnosi się do tego jak ktoś się nim posługuje, a nie do samego języka.
Do języka to się także odnosi. Wystarczy tylko porównać, ile polszczyzna ma synonimów, i jak wiele słów można zdrobnić/zgrubić na kilka, a w przypadku niektórych imion, nawet na kilkanaście sposobów. Angielski wymięka, ale też i łatwiej zacząć się go uczyć.
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Nations

Post autor: Piehoo »

zedd pisze:
arminger pisze:A dlaczego nie zostawić "Nations" ? Co polacy mają z tym tłumaczeniem wszystkich tytułów np. filmów. Z tego co widziałem niemcy zostawiają często oryginalny tytuł.

Wojna narodów ma się nijak do gry w której akurat wojny jest najmniej...
Gra (edit:produkt) z angielską nazwą sprzedaje się tak z 4 razy gorzej. Odpada jej wiele kanałów sprzedaży.
Mamy spodziewać się od Lacerty KAWERNY (albo jaskini)? ;) Z czym związane jest to ograniczenie kanałów sprzedaży? Rebel wykupuje tylko możliwość wydania gry po polsku, jednocześnie nie ograniczająć sprzedaży angielskiej wersji? Nie rozumiem tego.
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
zedd
Posty: 331
Rejestracja: 24 sty 2007, 21:09
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Nations

Post autor: zedd »

Piehoo pisze:
zedd pisze:Gra (edit:produkt) z angielską nazwą sprzedaje się tak z 4 razy gorzej. Odpada jej wiele kanałów sprzedaży.
Z czym związane jest to ograniczenie kanałów sprzedaży? Rebel wykupuje tylko możliwość wydania gry po polsku, jednocześnie nie ograniczająć sprzedaży angielskiej wersji? Nie rozumiem tego.
Polskie edycje sprzedają się lepiej, dlatego są robione nawet polskie edycje gier niezależnych językowo. Jeśli chodzi o kanały sprzedaży to na przykład do sieci handlowych nie wstawi się na półkę produktu z polsko brzmiącą nazwą. Już nie chodzi o samą możliwość wstawienia, ale o fakt, że statystyczny klient w tym miejscu nie ściągnie z półki gry z nazwą w obcym języku.

Wystarczy, że jedna osoba w mojej pięcioosobowej rodzinie nie zna języków obcych i już dla całej piątki będę szukał gry w polskim wydaniu. Szukam oglądając, więc pierwszym komunikatem, który otrzymuję patrząc na produkt, jest jego nazwa.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Nations

Post autor: gafik »

Jaka jest w ogóle polska alternatywa (ciekawa, przewrotna, chwytliwa...itp) dla nazwy Nations?
Rozmyślałem jakiś czas nad tym hobbystycznie :P
I do żadnych ciekawych wniosków nie doszedłem. Próbowałem nawiązać do narodów, nacji, patriotyzmu, rodzajów, gatunków, plemion, wojen, starć, ewolucji, rewolucji, rozwoju, wzrostu, świtu... i wielu innych.
Oby to nie świadczyło o moim poziomie :oops:

Ale nie dam za wygraną i popróbuję jeszcze bo to ciekawe wyzwanie :D

Myślę, ze wcześniej czy później padnie tu hasło, które "siądzie".
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Nations

Post autor: Bea »

arminger pisze:A dlaczego nie zostawić "Nations" ?
Bo generalnie produkty sprzedawane w Polsce powinny mieć polskie nazwy.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Nations

Post autor: tomb »

Dla mnie "Narody" brzmi dobrze. ("- W co gracie? - W Narody.")
Alternatywę widziałem w "Zmaganiach narodów", a już mniej w "Wyścigu narodów".

Rozumiem argument handlowy o polskiej nazwie, ale czy słowo wojna nie będzie straszakiem zwiastującym militarną grę. Chyba lepiej przekonywać klienta, że w grze będziemy się zmagać z innymi (co nie wyklucza wojny), niż obiecywać lub straszyć (co kto woli), że przeciwnika trzeba zniszczyć lub podbić.

Ale jak rozumiem polska nazwa jest już klepnięta?
Bea pisze:
arminger pisze:A dlaczego nie zostawić "Nations" ?
Bo generalnie produkty sprzedawane w Polsce powinny mieć polskie nazwy.
Ostro. Dobrze, jak polska nazwa jest, ale czy to powinność wydawcy, albo mus? - tu już nie jestem taki stanowczy.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Nations

Post autor: Bea »

TomB pisze: Ostro. Dobrze, jak polska nazwa jest, ale czy to powinność wydawcy, albo mus? - tu już nie jestem taki stanowczy.
Nie wiem czy jest taki przepis, pewnie nie, ale wydaje mi się, że to logiczne i w interesie wydawcy, żeby jak najwięcej ludzi z kraju w jakim wydawana jest gra, rozumiało jej nazwę czyli w zasadzie wiedziało co jest tematem gry. Dlatego na przykład książki tłumaczone na język polski mają też polskie tytuły, zagraniczne produkty polskie nazwy itp. Chyba, że to jest jakaś nazwa własna, ale to inna bajka.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1903
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Nations

Post autor: tomuch »

Wrócę jeszcze raz do gry 2-osobowej... testował ktoś mocniej? Na BGG 70% głosujących (40 osób) grę poleca przy tym składzie. Jakie są wasze wrażenia?

PS. Na BGG wciąż wisi data polskiego wydania w pierwszym kwartale 2014. Coś przeoczyłem? :lol:
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Nations

Post autor: Krwawisz »

Spokojnie można grać w dwie osoby - w takim składzie gram najczęściej i nie czuć, żeby było gorzej niż przy większym składzie - jeśli już to wręcz przeciwnie :-)
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1903
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Nations

Post autor: tomuch »

Krwawisz pisze:Spokojnie można grać w dwie osoby - w takim składzie gram najczęściej i nie czuć, żeby było gorzej niż przy większym składzie - jeśli już to wręcz przeciwnie :-)
ah ah ah... a już myślałem, że wypadnie z kolejki gier do kupienia... Krwawisz, co żeś narobił! :lol:
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Nations

Post autor: Krwawisz »

Wybacz ;-)
arturroq
Posty: 76
Rejestracja: 27 maja 2012, 09:21
Lokalizacja: Szczecin

Re: Nations

Post autor: arturroq »

tomuch pisze:Wrócę jeszcze raz do gry 2-osobowej... testował ktoś mocniej? Na BGG 70% głosujących (40 osób) grę poleca przy tym składzie. Jakie są wasze wrażenia?
Jest rewelacyjna. Podobnie jak TTA z tym że tu nie wychodzą wszystkie karty z talii, więc jest ciekawiej. Polecam!
ODPOWIEDZ