Nowa gra dla 2 osób. Podobna do Zombiaki, Konwój, Carcassonn

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Elisek
Posty: 105
Rejestracja: 25 paź 2013, 23:52

Nowa gra dla 2 osób. Podobna do Zombiaki, Konwój, Carcassonn

Post autor: Elisek »

Witam,

Kolejny raz potrzebuję waszej pomocy. Poszukuję gry głównie dal 2 osób podobnej jak w temacie do Zombiaków, Konwoju oraz Carcassonne. Teraz chociaż wiem jakie gry nie podchodzą mi i dziewczynie, bo pod młotek idzie Robinson Crusoe oraz SmallWorld (jak coś to PW).

Myślałem o zakupie dwóch gier i jak narazie zainteresowała mnie 51. Stan oraz Agricola.

W związku z tym pytania.

W 51. Stan jak wygląda sprawa z interakcją ? Lubimy jak można wzajemnie sobie utrudniać grę, a nie coś w stylu, że każdy swoje plecie, a potem podliczamy punkty. Mimo, że w SmallWorldzie interakcja była to samo przesuwanie figurek na planszy nie jest czymś wspaniałym. Lubimy gdy gra jest trochę bardziej rozbudowana i każda karta daje ciekawe opcje i jest ich duża różnorodność.

Oczywiście zapoznałem się i wiem, że do wyboru idzie najpierw 51. Stan lub Nowa Era, tylko właśnie jak wygląda ta interakcja pomiędzy graczami i od czego lepiej zacząć przygode.

Na drugi ogień idzie coś co klimatycznie bardzo podobałoby się mojej dziewczynie, czyli Agricola, ale także tutaj podobnie jak wygląda przeszkadzanie sobie w sadzeniu ogórków, czy wypasaniu krów.

Oczywiście otwarty jestem na inne propozycję i zamieszczę główne oczekiwania także:

- dobra dla 2 osób
- duża regrywalność
- mocno zróżnicowane opcję rozgrywki (mam na myśli jak w zombiakach wiele możliwości zagrania na ręce i wiele rodzajów kart)
- dużo interakcji pomiędzy graczami, najlepiej negatywnej.
- najlepiej karcianka, karcianko-planszówka, ale innych super tytułów także wysłucham.

Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam !
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 50 times
Been thanked: 66 times

Re: Nowa gra dla 2 osób. Podobna do Zombiaki, Konwój, Carcas

Post autor: kamron6 »

Labirynt: Wojna z terroryzmem / Zimna Wojna ;) A z mniejszej ligi: ewolucja, rune age. Plus propozycje z poradnika dla początkujących, Agricola to raczej pasjanse. 51. Stan podstawka nie ma interakcji poza jedną kartą.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Elisek
Posty: 105
Rejestracja: 25 paź 2013, 23:52

Re: Nowa gra dla 2 osób. Podobna do Zombiaki, Konwój, Carcas

Post autor: Elisek »

@up

Dzięki za odpowiedź.

No właśnie na temat 51. Stan podstawki czytałem, że ciężko z tą interakcją, ale jak ona się rozwija jeśli kupiłbym 51. Stan Nowa Era, bo tam podobno jest większy nacisk an interakcję.

Ewolucję mam i przyjemna nawet, ale na 2 osoby nie ma szału.

Co do Labiryntu oraz Zimnej Wojny to jednak wolimy oderwać się od rzeczywistości podczas gry :)

Jeszcze dorzucę może do wyboru:

- Innowację
- Epoka Kamienia
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Nowa gra dla 2 osób. Podobna do Zombiaki, Konwój, Carcas

Post autor: jolietjake »

Jeśli masz dylemat między 51. Stanem a Nową Erą to nawet się nie zastanawiaj i bierz to drugie. To poprostu "druga część", która lepiej wykorzystuje mechanike. Poprawiono mankamenty "pierwszej części" - zarówno te dotyczące samych zasad, jak i wykonania komponentów. Do tego Nowa Era włącza do gry dużo więcej interakcji (umowy miedzy graczami i wzajemne palenie sobie cennych lokacji), której w 51. Stanie nie było za wiele. Mimo jednak że w NE interakcja jest, to pamiętaj, że to nadal gra oparta na budowaniu własnego poletka i najbardziej efektywnego zarządzania surowcami i kombującymi się kartami produkującymi punkty/dobra. Nie jest to gra nastawiona na bezpośrednie starcie jak Zombiaki i Konwój.

Skoro już się interesujesz światem Neuroshimy i grami wydawnictwa Portal - no to łap się za klasyka, Neuroshima Hex!. Spełnia wszystkie Twoje wymienione wymagania, oprocz wlasciwie ostatniego, bo jednostki są na żetonach a nie kartach, jak np. w Konwoju. Gra ma proste zasady i szybsze do oswojenia niż np wymieniony już Konwój. Jest też dużo krótsza i daje możliwość zarówno grania na lajcie przy piwku, gdy sił brak, jak i możliwość ciężkiego móżdżenia, gdy trafił nam się dobry przeciwnik :wink: Gra ma olbrzymią regrywalność, bo strategie poszczegolnych frakcji nie są oczywiste od samego początku i można przez wiele rozgrywek grę poznawać od nowej strony. Do tego stale powiększająca się, a już okazała kupa dodatkowych armii.

Skoro Oracz i Portal to moze jeszcze Tezeusz? Trochę ciężej i bardziej abstrakcyjnie, ale nadal świetnie. Ponownie: dobra dla 2, duża regrywalność i roznorodnosc rozgrywek i gra oparta na negatywnej interakcji. I są też karty :wink:

Inna propozycja: Basilica. Agresywna 2os polegająca na ciągłej negatywnej interakcji, ale czerpiąca też trochę z wymienionego przez Ciebie Carcassonne. Jednakże dość abstrakcyjna jesli chodzi o "temat". Ja jej nie kocham, ale wiele osob chwali, więc możesz obczaić.

Może jeszcze Mr Jack in New York? Trochę z innej parafii, możesz sobie wygooglować, czy to by Ci podpadło.

Pozdrawiam :wink:
Joliet Jake na BGG
Elisek
Posty: 105
Rejestracja: 25 paź 2013, 23:52

Re: Nowa gra dla 2 osób. Podobna do Zombiaki, Konwój, Carcas

Post autor: Elisek »

Dzięki za odpowiedź :)

Postanowione, że idzie na pierwszy ogień 51. Stan Nowa Era ewentualnie jak się uda to jakies dodatki dojdą.

Co do Twoich propozycji to Nerushima Hex mam na tablecie i coś tam sobie pogrywam, a Basilica nie wygląda za dobrze niestety.


Jak natomiast wygląda sprawa z innymi moimi propozycjami ?

Agricola
Innowacje
Epoka Kamienia

Jak one wpasowują się w moje wymagania ?

Dzięki i pozdrawiam
Przygod
Posty: 66
Rejestracja: 19 lis 2012, 19:53
Lokalizacja: Gdynia

Re: Nowa gra dla 2 osób. Podobna do Zombiaki, Konwój, Carcas

Post autor: Przygod »

Wg mnie Innowacje powinny Ci podejsć. Dużo negatywnej interakcji, choć zdarzają się rozgrywki gdzie brak nam na ręku agresywnych kart. Czas rozgrywki pozwala na szybki rewanż.
Agricola to mocno zaawansowany pasjans. Największą interakcją jest blokowanie sobie pól.
Stone Age super gateway w moim towarzystwie, prostszy i szybszy od Agricoli, lecz interakcja podobna, blokowanie kart i budynków.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Nowa gra dla 2 osób. Podobna do Zombiaki, Konwój, Carcas

Post autor: Bea »

Zainteresuj się Alien Frontiers albo Summoner Wars.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Nowa gra dla 2 osób. Podobna do Zombiaki, Konwój, Carcassonn

Post autor: schizofretka »

Agricola to rewelacyjna gra jest, ale dwie osoby to nie idealny skład jest. Bliższa wymienionym jest 'mała' agricola - 2p only, szybsza. Innowacje się kocha lub nienawidzi, przygotuj się na to ;) Jazda bez trzymanki, żeby grać choć minimalnie sensownie trzeba dobrze znać wszystkie karty. Jako regularny tytuł w 2 osoby może się jednak sprawdzić. Epoka Kamienia jest straaasznie pasjansowata w porównaniu do wszystkich gier, które wymieniłeś - nawet Carcassone. Poza tym są lepsze gry tej ciężkości, ja z uporem promuję Ninjato.

Ponieważ wymieniasz gry wybitnie konfrontacyjne (no, pytanie jak gracie w carca), to może jakieś LCG bez napalania się nawet na małe dodatki? Ja bardzo lubiłem Inwazję (zamknięta już, więc przynajmniej widać dno wydatków ;), niesamowitą forurę robi Netrunner. z przystępniejszych jest Star Wars. Summoner Wars też może przypasować, ale akurat ze wszystkich tego typu gier wydał mi się zdecydowanie najmniej ciekawy..

Nowa Era (nie mówiąc już o 51 stanie) to euro. Niby jest jakieś napadanie, ale tak naprawdę patrzysz jaka kombinacja przyniesie ci najwięcej punktów. Moim zdaniem sprawdza się w niszy 'cięższa, zamknięta karcianka', ale żebym miał zagrać w to w domu, gdy jest mnóstwo innych gier pod ręką, to nie.

EDIT: a co tam, polecę Dungeon Command. Cięższe i dłuższe od tego w co gracie, ale może wam będzie odpowiadać? Dla mnie bylo to odkrycie roku 2012/2013, jeśli jesteście z Warszawy mogę udostępnić dowolne sety i nauczyć ;)

Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Elisek
Posty: 105
Rejestracja: 25 paź 2013, 23:52

Re: Nowa gra dla 2 osób. Podobna do Zombiaki, Konwój, Carcas

Post autor: Elisek »

Juz postanowilem ze pierwsza gra ma byc 51. Stan

Dlatego pozostaje wybor drugiej ktora ma byc bardziej pod upodobania dziewczyny oraz hmmm... cos z plansza jakimis budynkami a nie jedynie karty.

Kolejno:

Czy Agricola jest rzeczywiscie kiepska dla 2 graczy ?

Co mozecie powiedziec o tworach jak La Havre porownujac do Agricoli ?

Zastanawiam sie tez na Strongholdem czy jest warta uwagi w tym przypadku.

I jeszcze spytam jak wypada Stone Age porownujac z Agricola ?
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Nowa gra dla 2 osób. Podobna do Zombiaki, Konwój, Carcas

Post autor: Pixa »

Elisek pisze: Dlatego pozostaje wybor drugiej ktora ma byc bardziej pod upodobania dziewczyny oraz hmmm... cos z plansza jakimis budynkami a nie jedynie karty.

I jeszcze spytam jak wypada Stone Age porownujac z Agricola ?
Moze Suburbia - gra w budowanie miasta? Dziewczynom z reguly sie podoba, trudnosc zasad proste/srednie. Troche interakcji jest (trzeba patrzec co buduje przeciwnik, mozna podbierac sobie kafelki budynkow). Swietnie chodzi na dwoch graczy, ale i rownie dobrze na 3 i 4 (bedzie w co pyknac w szerszym gronie).

Stone Age od Agricoli rozni sie przede wszystkim stopniem skomplikowania- Agricola jest gra trudna pod tym wzgledem, a Stone Age latwa.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
ODPOWIEDZ