Dla dzieci z problemami...

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
xYowza
Posty: 43
Rejestracja: 08 wrz 2013, 21:26
Lokalizacja: Czechowice - Dziedzice

Dla dzieci z problemami...

Post autor: xYowza »

Tak się zastanawiam, czy przychodzą Wam do głowy jakieś gry, które można przedstawić dzieciom delikatnie opóźnionym. Chodzi mi o coś w co grając będą mogły się rozwijać. Wiem, że istnieje wiele stopni opóźnienia i wszystko trzeba rozpatrywać indywidualnie, ale teraz nawet nie przychodzą mi do głowy żadne tytuły. Jedyne na co wpadłem to stosowanie gier z niższymi niż standardowo progami wiekowymi (np. gra przeznaczona od 4 roku życia u 10-12 latka). Czy istnieją może wydawnictwa/serie gier specjalizujące się w takiej kategorii?

Poza tym szukam czegoś dla dziecka autystycznego. Słyszałem kiedyś, że Dixit jest grą powstałą na bazie jakiejś gry dla dzieci autystycznych, ale nie wiem na ile to prawda. A oprócz Dixita, czy coś Wam przychodzi na myśl?

Liczę się także z tym, że może będzie trzeba uprościć reguły gry, ale szukam takiej "bazy" na której mogę działać.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Dla dzieci z problemami...

Post autor: Pixa »

Proponuje np. memogry
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Dla dzieci z problemami...

Post autor: adam_k27 »

Znajznak
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Dla dzieci z problemami...

Post autor: rastula »

Pewnie wiele gier od Haba , szczególnie tych wykorzystujących zdolności manulane da się zaadaptować dla takiego dziecka.

np.: zwierzak na zwierzaku

http://www.planszostrefa.pl/pl/c/HABA/42

inna propozycja Zamek Kasteliny

http://www.planszostrefa.pl/pl/p/Zamek-Kasteliny/3173

El Bazar z układaniem kształtów z podstawowych elementów też ma dość elastyczne zasady

http://www.planszostrefa.pl/pl/p/El-Bazar/2864

dixit poruszy każdego ;) - ale nie wiem czy da się w to ZAGRAĆ z opóźnionym dzieckiem ....

tu dużo , jak pisałeś , zapewne zależy od stopnia i obszaru opóźnienia ale da się na pewno coś znaleźć
xYowza
Posty: 43
Rejestracja: 08 wrz 2013, 21:26
Lokalizacja: Czechowice - Dziedzice

Re: Dla dzieci z problemami...

Post autor: xYowza »

Dzięki za propozycje i porady. Gdyby ktoś jeszcze na coś wpadł to pisać śmiało.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Dla dzieci z problemami...

Post autor: zakwas »

Z racji bycia pedagogiem miałem i miewam styczność z dziećmi o których piszesz i jedyną grą, w którą grałem i która mi przychodzi do głowy jest Dobble, ale może się okazać dla niektórych frustrująca, jeżeli nie będą mogli znaleźć wspólnego symbolu...
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Dla dzieci z problemami...

Post autor: KubaP »

Kto Pozmywa, Łap Psiaka, Łap Prosiaka, Miau, Graffiti, Słowostworki, Znikające Ciasteczka, Pędzące Żółwie - wszystko zależnie od możliwości. Dla autystycznych dzieciaków to kwestia triggera - co je "włącza" - dla jednych to będzie rysowanie i wtedy takie zabawy jak Pictomania czy Graffiti będą super.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 177 times

Re: Dla dzieci z problemami...

Post autor: lacki2000 »

do powyższych można jeszcze dodać Story Cubes, skłaniające do opowiadania. Jest wersja dużych kości.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
polaquinha
Posty: 251
Rejestracja: 29 gru 2012, 11:49
Lokalizacja: Łódź

Re: Dla dzieci z problemami...

Post autor: polaquinha »

+1 dla Story Cubes dlatego, że nie ma wygranych ani przegranych a tworzymy opowieść :)

Nie będę ukrywała, że znam się na potrzebach wszystkich dzieci z problemami ale obserwując nasze co prawda rozwijające się zwyczajowym tempie ale za to hiperemocjonalne dziecko - mogę powiedzieć, ze proponowałabym te gry, które minimalizują rywalizację -czyli kooperacyjne. Jest ich sporo na rynku. My mamy Królewnę z Sunny Games (mało znane ale ta firma specjalizuje się w coopsach).
Do tego naparwdę polecałabym wykonanie razem z dziećmi ich autorskiej gry na ustalonych przez nich zasadach.
Awatar użytkownika
Harth
Posty: 272
Rejestracja: 28 lis 2013, 12:38
Lokalizacja: Skierniewice
Has thanked: 9 times
Been thanked: 19 times

Re: Dla dzieci z problemami...

Post autor: Harth »

Może Jungle speed? Zobacz też filmik na youtube Toma Vasela (The Dice Tower) o grach dla dzieci w szkołach (jego najnowsze top10).
Mam/Miałem
3Trolle 7%
Mir4ge
Posty: 116
Rejestracja: 05 maja 2013, 18:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dla dzieci z problemami...

Post autor: Mir4ge »

ekhm oglądałeś to top 10? Skupiali się tam na starszych dzieciakach...
Awatar użytkownika
Harth
Posty: 272
Rejestracja: 28 lis 2013, 12:38
Lokalizacja: Skierniewice
Has thanked: 9 times
Been thanked: 19 times

Re: Dla dzieci z problemami...

Post autor: Harth »

Owszem ale zawsze można tam szukać inspiracji.
Mam/Miałem
3Trolle 7%
kasia_d
Posty: 23
Rejestracja: 01 lip 2014, 12:17

Re: Dla dzieci z problemami...

Post autor: kasia_d »

Może coś z Alexandra? Ma szeroką ofertę gier dla dzieci, najczęściej jakieś edukacyjne, ale proste. I co ważne są to tanie pozycje.

Np. Nawlekaj nie czekaj - ćwiczy pamięć i zdolności manualne, albo Opowiem Ci mamo - na podstawie kilku obrazków układa się historyjkę.

Albo coś prostego na spostrzegawczość i szybkość - Halli Galli, czy Speed Cups.
Awatar użytkownika
Kasper
Posty: 210
Rejestracja: 04 gru 2010, 00:04
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dla dzieci z problemami...

Post autor: Kasper »

Przez rok czasu prowadziłem zajęcia z grami dla 5 chłopców w wieku 15 lat u których zdiagnozowano niepełnosprawność intelektualna w stopniu lekkim. Graliśmy między innymi w Truciznę, Shinobiego, 7 smoków, Serce smoka, Fince, Dobble, Carcassone, Cytadele, Dawno dawno temu. Ale tak jak pisałeś każdy przypadek jest inny i do każdego musisz podejść indywidualnie.
patka3000
Posty: 108
Rejestracja: 13 sty 2020, 13:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 9 times

Re: Dla dzieci z problemami...

Post autor: patka3000 »

Podbijam temat. Poszukuje gry dla wysokofunkcjonujacego autystyka, 18latka na prezent ale tak by mogl grac z rodzicami, ale by jego mama go nie zagadala😉
Awatar użytkownika
VoytWGM
Posty: 38
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:59
Has thanked: 2 times
Been thanked: 21 times

Re: Dla dzieci z problemami...

Post autor: VoytWGM »

W temacie posta - dzisiejszy board news
https://youtu.be/t991-3wnAdE
Omówiona jest seria gier rehabilitacyjno terapeutycznych od Aleksandra.
Cyel
Posty: 2600
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1237 times
Been thanked: 1459 times

Re: Dla dzieci z problemami...

Post autor: Cyel »

Jeśli to stereotypowy wysoko-funkcjonujący Aspie to raczej trzeba dopasować grę tak by z miejsca nie zaczął swoich rodziców masakrować jak tylko rozłoży sobie w głowie mechanikę na czynniki pierwsze i wymyśli wygrywające strategie i od razu kontry na nie ;)
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
patka3000
Posty: 108
Rejestracja: 13 sty 2020, 13:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 9 times

Re: Dla dzieci z problemami...

Post autor: patka3000 »

Alexander raczej odpada, kwestia grafiki dobrej raczej na zajecia terapeutyczne. Chodzi o gre w ktora zagraja chetnie wszyscy rowniez koledzy. Pomimo, ze chlopak gral w szachy, nie sadze by byl w stanie wymyslec jakies super strategie, chociaz moze. Z kooperacjami mam zle doswiadczenie znam hanabi i zakazana wyspa. Niestety bladze, a czasu coeaz mniej.
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Dla dzieci z problemami...

Post autor: scarletmara »

Troche skapych info udzieliłaś, więc ciezko coś doradzić. Napisz może co dokładniej mamy rozumieć pod pojeciem wysokofunkcjonujęcego autystyka, z czym chłopak ma problemy i w jakim stopniu a z czym sobie dobrze radzi. Jakie ma doświadcznie w grach oprócz szachów i jak mu w te gry mniej więcej idzie i jakie lubi, no i równie ważne jaki ma być cel poleconej gry ? Czysta zabawa (jesli tak to co chłopak lubi, jakie ma zainteresowania, jaki temat by go zainteresował ? ) czy może ma spełniac jakąs dodatkowa funkcję ? edukacyjną, pobudzającą motoryczność (coś w kierunku zręcznościowym, manualnym bardziej ?) czy pobudzajacą szare komórki (bardziej mózgożerną ?)
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1242
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 134 times
Been thanked: 61 times

Re: Dla dzieci z problemami...

Post autor: poooq »

Z gier które zaskoczyły u znanych mi asów w podobnym wieku: Zamki Burgundii (planszowe), Wysokie napięcie (planszowe) oraz Poprzez wieki. Gry ułożone pod względem poziomu trudności.
Po co piać, gdy można grać?
Odkrycie roku 2019: nie każdego interesuje moje zdanie.
patka3000
Posty: 108
Rejestracja: 13 sty 2020, 13:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 9 times

Re: Dla dzieci z problemami...

Post autor: patka3000 »

Niestety ja posiadam skąpe informacje- wiem tylko że "wysokofunkcjonujący autystyk, szkoła publiczna). Gra dla sąsiada, którego chciałabym zarazić planszówkami. Chciałabym mu dać prezent na 18-tke (nie kolejną PSP). Gra taka byśmy mogli spokojnie razem posiedzieć wszyscy i mieć z tego przyjemność i by nie leżała w koncie. Jakie dokładnie deficyty ma, niestety nie wiem. Wiem, że ciężko mu przychodzi przegrywanie (ale to większości :wink: ) i że "podobno" prochu nie wynajdzie za to ma świetna pamięć. Rodzice jego lubią np. Azula, Splendor, Wsiąść do pociągu, Dixit. Dobrze by gra była ciekawa również dla mojego dziecka, który nie lubi głupich gier. Może faktycznie Zamki lub Napięcie byłyby ok, w szczególności zamki w wersji drużynowej.
Swoją drogą ciekawe czy z Cywilizacją Poprzez wieki dałby radę (najlepiej sami chłopcy zamiast komputera).Jak tak myślę o tym to chyba problemem (ograniczeniem) mogą być bardziej rodzice, skoro on w szachy dawał sobie radę i był niezły.
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Dla dzieci z problemami...

Post autor: scarletmara »

Konkretnego tytułu ci niestety nie podpowiem bo jakos nic mi madrego do głowy nie przychodzi ale jak już będziesz podejmowała decyzję to czy tamto to postaraj sie na wszelki wypadek wybrac grę z mniejsza ilością elementów, oszczędniejszą graficznie bez zbędnych esów floresów. Wielu autystyków ma problem z ogarnianiem zbyt dużej ilosci "danych" jednocześnie szczególnie tych zbędnych "rozpraszaczy" dlatego szachy ze swoim minimalizmem bywają idealne, a skoro nie wiesz jak jest w jego przypadku, bezpieczniej będzie zastosować zasadę lepiej mniej niż więcej.

p.S. tak sobie pomyślałam o Ewolucji tej starej wersji. Ona jest oszczędna graficznie a jednocześnie daje duże możliwości jeśli chodzi o samą rozgrywkę. Tylko nie wiem czy rodzice by dali radę no i czy taka neipozorna gra za 30zeta Cię satysfakcjonuje jako prezent ?

W sumie po dłuższym namyśle moze Zamki Burgundii to byłby dobry wybór ? Graficznie raczej minimalistyczne, wodotrysków i rozpraszaczy brak, negatywnej interakcji chyba też tam specjalnie nie ma, więc jest to wybór w miarę "bezpieczny" chyba.
Awatar użytkownika
Piaskoryb
Posty: 423
Rejestracja: 14 lis 2016, 18:56
Has thanked: 112 times
Been thanked: 153 times

Re: Dla dzieci z problemami...

Post autor: Piaskoryb »

patka3000 pisze: 15 cze 2020, 13:23 Niestety ja posiadam skąpe informacje- wiem tylko że "wysokofunkcjonujący autystyk, szkoła publiczna). Gra dla sąsiada, którego chciałabym zarazić planszówkami. Chciałabym mu dać prezent na 18-tke (nie kolejną PSP). Gra taka byśmy mogli spokojnie razem posiedzieć wszyscy i mieć z tego przyjemność i by nie leżała w koncie. Jakie dokładnie deficyty ma, niestety nie wiem. Wiem, że ciężko mu przychodzi przegrywanie (ale to większości :wink: ) i że "podobno" prochu nie wynajdzie za to ma świetna pamięć. Rodzice jego lubią np. Azula, Splendor, Wsiąść do pociągu, Dixit. Dobrze by gra była ciekawa również dla mojego dziecka, który nie lubi głupich gier. Może faktycznie Zamki lub Napięcie byłyby ok, w szczególności zamki w wersji drużynowej.
Swoją drogą ciekawe czy z Cywilizacją Poprzez wieki dałby radę (najlepiej sami chłopcy zamiast komputera).Jak tak myślę o tym to chyba problemem (ograniczeniem) mogą być bardziej rodzice, skoro on w szachy dawał sobie radę i był niezły.
Szachy? I gra planszowa? I żeby można było zagrać z innymi?

Może Samuraj :) gra lżejsza niż szachy, ale to coś jakby podobnego. Cała zabawa polega na "przejmowaniu" kafelek po kafelku rogionów na mapie i małej przepychance. Bardzo sprytna gra, każde kafelki jakie mamy posiadają rózne liczby 0d 1 do 4 oraz symbole i tak na przykład kafelek z symbolem buddy zdobywa figurki buddy, kafelek ryżu ryże a kafelki twierdzy zdobywają twierdze, są jeszcze samuraje którzy wywierają wpływ na wszystko (takie dżokery). Wybieramy na początek 5 kafelków a reszte kładziemy obok na stercie. To co wybraliśmy jest ukryte za zasłonkami żeby inni gracze nie widzieli czym dysponujemy ;) gra 5 stron intrukcji ale wytłumczyć można w 2 min :) Rozkłada się to cudo w 3min (już z wybraniem startowych kafelków) a potem rozkładamy wspólnie figurki na mapie :) i możemy zacząć przepychanke :) Figurki zdobywa ten którego stykające się kafelki wywierają więcej wpływu na daną figurkę czyli np gracz który ma 2 kafelki buddy przy figurce buddy o sile 4 przegra z graczem którego kafelki przy tej samej figurce mają siły 5 :) Jednak twist jest taki że nie wygrywa ten kto zgarnie ich najwięcej tylko ten kto zrobi to najsprytniej :) Bo wygrywa nie ten który będzie miał tylko 6 figurek buddy a ten kto będzie miał przewagę w 2 różnych typach :) Może brzmi to skomplikowanie ale nie jest i jest lżejsze od szachów (sam lubie poszachować) ale jest przy okazji bardzo przyjemne :) Można zagrać szybko w 20 min albo długo się zastanawiać nad ruchem i grać nawet 1h. Dodatkowo ta gra daje tak wiele możliwości zagrywek że to wciąż jedna z naszych ulubionych gier pomimo 1,5 -2 lat odkąd ją posiadamy :) Poziom trudności jednak, jest uwarunkowany od przeciwników :) Najczęściej gramy w 2 osoby, jednak mozna i w 4 :) Dodam że gra ma bardzo ładną oprawę, w pastelowych kolorach, czytelne oznaczenia na kafelkach i ładną składaną mapę japonii wraz z wyspami, której części się reguluje zależnie od liczby graczy.

Skoro to szachista to napewno polubiłby i Go! jednakże, gry takie jak szachy czy go w dużej mierze ich grywalność zależna jest od przeciwników z jakimi się gra. Samuraj dla porównania, angażuje nieco inaczej pozwalając na stopniowy rozwój wraz z partiami i myślę że jest dość elastyczny żeby po kilku grach nawet łatwy przeciwnik mógł stać się wyzwaniem :) w mało której grze przegrywałem partie kończoncym błyskotliwym ruchem dziewczyny który mi nawet do głowy nie przyszedł i w drugą strone równiez. W ostatniej grze miała przewagę nade mną 6 figurek do moich 2 zebranych (to ogromna przewaga) ale dosłownie w ostatnim ruchu tak udało mi się zagrać że zabrałem 2 figurki naraz i zakończyłem rozgrywkę zdobywając 2 przewagi nad jej jedną pomimo że miała prawie 2x tyle figurek!!!

Dodam że przed decyzja polecam może obejrzeć/ przeczytać jakąś recenzję ;p

Sama gra nie kosztuje dużo max 100zł. Pozdrawiam i powodzenia
patka3000
Posty: 108
Rejestracja: 13 sty 2020, 13:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 9 times

Re: Dla dzieci z problemami...

Post autor: patka3000 »

To chyba to, dziękuje. Niestety zakup 2 :D wymagany :D dla mnie i dla sąsiada. Zagralismy i ciesze sie ze gra podwojnie zakupiona bo naprawde zaskakujaco dobra. Gdyby nie forum bym nawet nie wiedziala o niej. Nie wiem vzemu ale dla mnie instrukcja Lacerty bardziej czytelna, choc autystyk sobie sam z 9 latka swietnie poradzili z oryginalna Galakty
patka3000
Posty: 108
Rejestracja: 13 sty 2020, 13:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 9 times

Re: Dla dzieci z problemami...

Post autor: patka3000 »

Samuraj, fajna gra, nawet bardzo w gronie rodzinnym i dla starszych. O dziwo, autystykowi się nie spodobała. Za to przy okazji grania w co innego polubił 6- bierze oraz Azul. Może do Samuraja dojrzeje jeszcze.
ODPOWIEDZ