Warhammer: Diskwars

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Aduanath
Posty: 495
Rejestracja: 31 paź 2012, 18:55
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Warhammer: Diskwars

Post autor: Aduanath »

Zakładam nowy wątek, bo jeszcze takowego nie znalazłam (jeśli przeoczyłam, proszę o podpięcie pod temat właściwy).

W trakcie rozgrywki pojawiło nam się taka sytuacja (kolory dysków, to poszczególne armie, więc 2 i 3 są z tej samej frakcji):

Obrazek

W tym momencie wiadomo, że w przypadku walki 2 atakuje 1. Jednak pytanie, co z 3? Bo 3 leży na 2, jednak swoim obrębem zahacza również 1. Czy w takiej sytuacji 3 również atakuje 1? (gdyby 3 leżała na 1, a nie na 2, to sprawa byłaby jasna, a tak taka zagwozdka nam się stała...)
Nasza kolekcja - ciągle się rozwija :)
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1348
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 565 times
Been thanked: 284 times

Re: Warhammer: Diskwars

Post autor: Atamán »

Walka w zwarciu będzie tylko pomiędzy 1 i 2 dyskiem.

Przecież dokładnie taki przykład jest podany na stronie 4 instrukcji.
Oraz definicja też jest jednoznaczna:
instrukcja strona 4 pisze:Pinning occurs when a disk is on top of another disk. The disk
on top pins the disk on bottom, which is known as the pinned
disk. However, if there is a disk between two disks, then the top
disk is not pinning the bottom disk; only the disk in the middle is
pinning the bottom disk.
instrukcja strona 9 pisze:An engagement is created each time a disk pins an enemy disk.
Awatar użytkownika
Aduanath
Posty: 495
Rejestracja: 31 paź 2012, 18:55
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Re: Warhammer: Diskwars

Post autor: Aduanath »

Właśnie o to chodzi, że w instrukcji na przykładzie, 3 nachodzi tylko na 2, a o 1 już obszarowo nie zahacza ;) . Poza tym 2 i 3 w przykładzie są różnych kolorów (z tego co pamiętam, teraz tego nie sprawdzę).
Dzięki za odpowiedź :) . Tak mi się właśnie wydawało, ale przy pierwszej rozgrywce się już o to zdążyłam z Narzeczonym pokłócić :D
Nasza kolekcja - ciągle się rozwija :)
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Warhammer: Diskwars

Post autor: Wolf »

Warto dodać, bo to czasem też sprawia wątpliwości, że nie jest istotne czy dysk 3 fizycznie jest w kontakcie z dyskiem 1, jeżeli jest pomiędzy nimi inny dysk to tak jak zacytował Ataman nie będą walczyć.

Jeżeli dysk 2 zostanie w trakcie tego starcia zabity to dyski 1 i 3 będą walczyć dopiero w następnej rundzie, ale warto zwrócić uwagę, że tak utworzone nowe starcie odpali umiejętności dysków takich jak Archaon lub Tyrion.
Awatar użytkownika
Migdał
Posty: 224
Rejestracja: 21 wrz 2012, 20:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Warhammer: Diskwars

Post autor: Migdał »

Co z sytuacją kiedy dysk A leży na dysku 1 który leży na dysku B który leży na dysku 2, taki ładny scrum ;-) dysk A zadaje obrażenia dyskowi 1 oraz obrażenia dostaje, ale dyski síe nie zabijają. Czy w takiej sytuacji przeprowadzam walkę dysku 1 z dyskiem B oraz B z 2? Instrukcja mówi że dysk nie może być naraz atakukacym i obrońca tak więc wydaje mi síe że dysk 1 który dalej broni síe przed dyskiem A nie może zaatakować dysku B. Ale czy dysk B który jest pod dyskiem 1 może zaatakować dysk 2? Lub 1 skoro jest pinned?


Wysłane z mojego ST26i
SPRZEDAM: Sword&Sorcery z dodatkami, Drakula, Zatoka Kupców z dodatkami.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Warhammer: Diskwars

Post autor: BartP »

Nie grałem jeszcze w grę, więc się wypowiem. Instrukcja mówi, że najpierw rozpatrujesz sytuacje, w których dysk się broni, a potem te, w których atakuje; czyli od góry do dołu. W Twoim wypadku najpierw A atakuje 1, zadają sobie obrażenia. Jeśli 1 żyje, to potem następuje druga walka: 1 vs B (zadają sobie obrażenia). Jeśli B przeżyje, to wali w dysk 2 (zadają sobie obrażenia).

Tak bym zagrał, tak rozumiem instrukcję, mam nadzieję, że dobrze.
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Warhammer: Diskwars

Post autor: Wolf »

Migdał pisze:Instrukcja mówi że dysk nie może być naraz atakukacym i obrońca
Nie... instrukcja mówi, że dysk nie może być jednocześnie atakującym i obrońcą, ale w jednym starciu!
W tym wypadku mamy 3 starcia. Scrum rozwiązujemy od góry, starcie po starciu.

Wygląda to tak (zakładając, że nikt po drodze nie zginął):
1.) A atakuje 1, jednocześnie 1 kontruje A
2.) 1 atakuje B, jednocześnie B kontruje 1
3.) B atakuje 2, jednocześnie 2 kontruje B

EDIT: właśnie się skumałem, że BartP już dobrze odpowiedział, no ale zostawiam posta jako potwierdzenie.
Awatar użytkownika
Migdał
Posty: 224
Rejestracja: 21 wrz 2012, 20:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Warhammer: Diskwars

Post autor: Migdał »

Dzięki, już wszystko jasne :-)

Wysłane z mojego ST26i
SPRZEDAM: Sword&Sorcery z dodatkami, Drakula, Zatoka Kupców z dodatkami.
Awatar użytkownika
Migdał
Posty: 224
Rejestracja: 21 wrz 2012, 20:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Warhammer: Diskwars

Post autor: Migdał »

Ok, wreszcie pierwsza gra za mną i pełno pytań w głowie :)

1. Czy podczas początkowego deploy mogę na stosie ustawić dowolna ilość dysków?

2. Czy jesli mam dyski ułożone w stos muszę najpierw ruszyć dysk z góry potem następny z dołu itp. nie mogę np. ruszyć ostatniego dysku w stosie?

3. Kiedy przeprowadzam walkę kiedy trzy dyski atakują jeden sumuje obrażenia atakujących dysków? czy zadaje te obrażenia po kolei? Jest to istotne w sytuacji walki z bohaterem który ma staminę np: bohater ma 5 żywotności i 1 staminy atakują go 3 dyski każdy ma po 4 ataku i co dalej:
a) atakuje wszystkimi dyskami naraz zadając w sumie 12 obrazeń i kładę na bohaterze żeton rany (wchodzi tylko 5 i zadaje rane reszta obrazeń przepada) i tyle czy może:
b) atakuje pierwszym dyskiem 4 obrazenia, drugim zadaje wounda trzecim zadaje ponownie 4 obrazenia czyli bohaer po tym ataku ma nabitego wounda i 4 obrazenia.

4. Rozumiem, że gracze mogą wybierać z całej puli command cards? z wyjątkiem kart z dopiskiem "only cos tam"

5. Jeśli aktywuje postac z Magic to jest to focus ability? Innymi słowy czy po użyciu magic kładę na dysku focus token?

6. Czy będąc pin przez inny dysk i mając magię mogę wypalic w ten dysk z magii?

7. Czy jesli na command card mam "Hero: Empower tagret disk within medium range" to moge Empower samego bohatera?

8. Czy jesli moja jednostka strzelająca jest pod innym, wrogim lub przyjacielskim, dyskiem to dalej mogę strzelić (nawet w jednostkę która mnie pinuje?)?

Póki co tyle i z góry dzięki za odpowiedzi :)
SPRZEDAM: Sword&Sorcery z dodatkami, Drakula, Zatoka Kupców z dodatkami.
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Warhammer: Diskwars

Post autor: Wolf »

Migdał pisze:1. Czy podczas początkowego deploy mogę na stosie ustawić dowolna ilość dysków?
Tak.
Migdał pisze:2. Czy jesli mam dyski ułożone w stos muszę najpierw ruszyć dysk z góry potem następny z dołu itp. nie mogę np. ruszyć ostatniego dysku w stosie?
Dysk, który jest "pinned" nie może się ruszać. Także musisz najpierw ruszyć dysk, który jest na górze.
Migdał pisze:3. Kiedy przeprowadzam walkę kiedy trzy dyski atakują jeden sumuje obrażenia atakujących dysków? czy zadaje te obrażenia po kolei? Jest to istotne w sytuacji walki z bohaterem który ma staminę np: bohater ma 5 żywotności i 1 staminy atakują go 3 dyski każdy ma po 4 ataku i co dalej:
a) atakuje wszystkimi dyskami naraz zadając w sumie 12 obrazeń i kładę na bohaterze żeton rany (wchodzi tylko 5 i zadaje rane reszta obrazeń przepada) i tyle czy może:
b) atakuje pierwszym dyskiem 4 obrazenia, drugim zadaje wounda trzecim zadaje ponownie 4 obrazenia czyli bohaer po tym ataku ma nabitego wounda i 4 obrazenia.
Standardowo a) czyli wszystkie obrażenia są jednoczesne (również kontratak). Sytuacja zmienia się kiedy jakaś jednostka ma swift lub slow. Wtedy najpierw zadają obrażenia dyski ze swift, potem te bez swift/slow i na końcu te ze slow.
Migdał pisze:4. Rozumiem, że gracze mogą wybierać z całej puli command cards? z wyjątkiem kart z dopiskiem "only cos tam"
Tak.
Migdał pisze:5. Jeśli aktywuje postac z Magic to jest to focus ability? Innymi słowy czy po użyciu magic kładę na dysku focus token?
Tak.
Migdał pisze:6. Czy będąc pin przez inny dysk i mając magię mogę wypalic w ten dysk z magii?
Nie. Nie możesz aktywować dysku, który jest "pinned".
Migdał pisze:7. Czy jesli na command card mam "Hero: Empower tagret disk within medium range" to moge Empower samego bohatera?
Tak, bo bohater jest w średnim zasięgu z samym sobą ;).
Migdał pisze:8. Czy jesli moja jednostka strzelająca jest pod innym, wrogim lub przyjacielskim, dyskiem to dalej mogę strzelić (nawet w jednostkę która mnie pinuje?)?
Nie, ponownie: nie możesz aktywować dysku, który jest "pinned". Natomiast możesz strzelać jeżeli twoja jednostka pinuje jednostkę wroga (ale uwaga na scatter :P).
Awatar użytkownika
Migdał
Posty: 224
Rejestracja: 21 wrz 2012, 20:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Warhammer: Diskwars

Post autor: Migdał »

Wielkie dzięki :-)
Rozumiem, że jeśli mój dysk z możliwością strzału pinuje inny dysk mogę do niego strzelić (lub np. Użyć magii) i jeszcze dodatkowo w melee phase zaatakować?

Wysłane z mojego ST26i
SPRZEDAM: Sword&Sorcery z dodatkami, Drakula, Zatoka Kupców z dodatkami.
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Warhammer: Diskwars

Post autor: Wolf »

Jeżeli dysk pinuje inny dysk, ale nie był aktywowany (nie ma activation token) to może strzelić, czyli generalnie taka sytuacja będzie mieć miejsce jeżeli dyski były w starciu i przetrwały melee phase, wtedy w kolejnej rundzie ten na górze może zostać aktywowany i np. strzelić (lub wycofać się itp.), ewentualnie jeżeli dysk ma "mobile", wtedy może ruszyć się, spinować i strzelić w jednej aktywacji.

Obrażenia w melee phase są zawsze rozpatrywane, w trakcie melee phase wszystkie starcia muszą być rozstrzygnięte (za wyjątkiem starć utworzonych w trakcie trwania melee phase np. jak jakieś dyski w scrumowej kanapce zginęły w ten sposób, że inne dyski utworzyły nowe starcie, które na początku tej fazy nie istniało, wtedy takie nowe starcie będzie rozpatrywane w kolejnej rundzie - ale to raczej rzadki przypadek)
Awatar użytkownika
Migdał
Posty: 224
Rejestracja: 21 wrz 2012, 20:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Warhammer: Diskwars

Post autor: Migdał »

1. Czy podczas ruchu kiedy mój dysk "wchodzi" na inny mój dysk muszę zakończyć ruch? Lub innymi słowy czy mogę przez swoje dyski poruszać síe normalnie?
2. Rozumiem że jeśli mój dysk pinuje inny mój dysk to dysk podlega wszystkim restrykcja związanymi z byciem pinned? (brak możliwości użycia focus abillity, brak możliwości strzału itp)

Wysłane z mojego ST26i
SPRZEDAM: Sword&Sorcery z dodatkami, Drakula, Zatoka Kupców z dodatkami.
Awatar użytkownika
wis
Posty: 1231
Rejestracja: 20 sty 2009, 18:01
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 59 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Warhammer: Diskwars

Post autor: wis »

1) Przez swoje możesz przechodzić (ale działa Impact)
2) Nie można aktywować dysków 'pinned'.
Glory: A Game of Knights - nasza pierwsza gra Kickstarter / FB / Gamefound
Awatar użytkownika
niepooczach
Posty: 169
Rejestracja: 26 lip 2008, 09:17
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 22 times

Re: Warhammer: Diskwars

Post autor: niepooczach »

Hej, mam taką wątpliwość odnośnie żetonu empower. Jeżeli go zdejmuję na koniec rundy a na jednostce pozostają obrażenia równe jej wytrzymałości to dostaje wounda?
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Warhammer: Diskwars

Post autor: Wolf »

Nie, bo obrażenia też zdejmujesz. Zostają tylko rany (woundy).
Awatar użytkownika
niepooczach
Posty: 169
Rejestracja: 26 lip 2008, 09:17
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 22 times

Re: Warhammer: Diskwars

Post autor: niepooczach »

Dzięki, to wiele wyjaśnia :)
Awatar użytkownika
niepooczach
Posty: 169
Rejestracja: 26 lip 2008, 09:17
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 22 times

Re: Warhammer: Diskwars

Post autor: niepooczach »

Pojawiły nam się nowe wątpliwości, więc proszę o pomoc w ich rozwianiu :)
1. Deployment zone: Randevouz - wykorzystuję 1 aktywację i kładę dysk z rezerw w deployment zone ale nie kładę na nim żetonu aktywacji. Czy mogę ten dysk od razu aktywować za kolejny punkt aktywacji z tej samej karty dowodzenia?
2. Karl Franz - czy wykorzystując jego umiejętność mogę zdjąć żeton aktywacji z przed chwilą akywowanego dysku i ponownie aktywować go wykorzysując punkty z tej samej karty dowodzenia? Czy muszę czekac na kolejne zagranie karty?
3. Jeżeli karta dowodzenia ma jakiś dodatkowy efekt odnośnie np. herosa to czy ten heros musi być przez tę kartę aktywowany aby mógł tą umiejętność wykorzystać?
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Warhammer: Diskwars

Post autor: Wolf »

1. Tak
2. Tak, możesz go aktywować tą samą kartą.
3. Nie, nie musi. Tam gdzie efekt karty dowodzenia odnosi się tylko do aktywowanych jednostek jest to opisane na karcie.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Warhammer: Diskwars

Post autor: Maxxx76 »

Ile command cards biorę w standardowym setupie?
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Warhammer: Diskwars

Post autor: Wolf »

Ilość kart rozkazów jest zależna od ilości regimentów. Każdym regimentem dowodzi bohater, a każdy bohater ma podane ile kart dowodzenia dostajesz wybierając go. W podstawce wszyscy bohaterowie dają 2 karty (nie wiem czy w dodatkach jest jakiś bohater, który ma inną ilość kart). Także standardowo ilość regimentów razy 2.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Warhammer: Diskwars

Post autor: Maxxx76 »

Tak myślałem, ale nie byłem pewien. Dzięki :-)
Awatar użytkownika
niepooczach
Posty: 169
Rejestracja: 26 lip 2008, 09:17
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 22 times

Re: Warhammer: Diskwars

Post autor: niepooczach »

Czy hellcanon po wyrzuceniu symbolu chaosu rusza w stronę jakiegokolwiek dysku, który nie pinnuje innego czy w stronę najbliższego dysku nieprzyszpilonego przez Hellcanon?
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Warhammer: Diskwars

Post autor: Wolf »

To drugie, czyli "stronę najbliższego dysku nieprzyszpilonego przez Hellcanon". Przy okazji warto dodać, że ilość wyrzuconych symboli nie ma wpływu na tą akcję (czyli wyrzucając 3x chaos i tak przesuwamy raz).
Awatar użytkownika
niepooczach
Posty: 169
Rejestracja: 26 lip 2008, 09:17
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 22 times

Re: Warhammer: Diskwars

Post autor: niepooczach »

Hejka, kolejne bitwy za mną i oczywiście pojawiło się kilka wątpliwości. Gra jest super ale jest trochę zasad pozostawiających zbyt wiele do swobodnej interpretacji, przez co czasami mamy zgrzyty podczas rozgrywki. Na gorąco mam takie pytania (pewnie niedługo przypomnę sobie więcej):

1. Shield of Saphery - czy redukuje obrażenia zadane podczas Impact?
2. Archaon the Everchosen - po najechaniu na jednostkę zadaję jej również 1 arcane damage z umiejętności?
3. Blood for the Blood God - pozwala roztrzygnąć od razu jedno starcie. Czy w fazie bitwy rozstrzyga się je jeszcze raz czy uważa się za już odbyte?
4. Command cards - kiedy muszę zadeklarować użycie umiejętności z kart typu Blood for the Blood God? A kiedy np. Shield of Saphery? Mogę się ruszyć casterem a następnie rzucić nim tą tarczę?
5. Czy Magic X traktuje się jak ranged attack podczas używania umiejętności Mobile (podobnie jak focus ability)?

Z góry dzięki za pomoc.
ODPOWIEDZ