Coup (Światowy konflikt)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Coup (Światowy konflikt)

Post autor: jolietjake »

Kurcze, tak bardzo się napalilem po waszych recenzjach i... wielkie rozczarowanie :( musiałem wrecz prosić wspolgraczy o kolejną jedną szansę... Po 3 grach w 4-osobowym, ogarnietym składzie pierwsze wrażenie bardzo słabe. Na pewno gry jeszcze się nie pozbędę i liczę że może "zaskoczy" w pewnym momencie skoro tak kocham element blefu. Może jeszcze nie ogarnelismy płynnie mechaniki i sposobów na blef. Co do wydania to zupełnie mi ten retheme nie koli, gra się z nim ok, grafiki świetne, a zaznaczanie kasy nawet nie przeszkadza mimo że wydawało się być okropne.
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2083
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 147 times
Been thanked: 393 times

Re: Coup (Światowy konflikt)

Post autor: walkingdead »

Czy ktoś się orientuje jaka jest cena gry? Na stronie Empiku 28,99, a po wybraniu "dostępność w salonie Empik" pokazuje wszędzie 39.99. Na facebooku FoxGames jest informacje o zniżce -30% w Empikach. Czy ktoś wie w którym warszawskim Empiku gra jest za 28.99, albo ewentualnie mniej? :D
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Coup (Światowy konflikt)

Post autor: windziarz44 »

w każdym
Awatar użytkownika
syfon
Posty: 209
Rejestracja: 30 wrz 2013, 20:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Coup (Światowy konflikt)

Post autor: syfon »

W sobotę byłem przypadkiem w empiku w złotych tarasach w wawie i była po 39.99 ale może promo jest od poniedziałku. Osobiście kupiłem w internetach za całe 27pln i właśnie dziś mam zamiar rozdziewiczyć.
Awatar użytkownika
flowerus
Posty: 490
Rejestracja: 06 lut 2010, 12:47
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Coup (Światowy konflikt)

Post autor: flowerus »

W Olsztynie też jest przecena na FoxGames: Światowy Konflikt za 27,99 - kupione :)
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
Awatar użytkownika
syfon
Posty: 209
Rejestracja: 30 wrz 2013, 20:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Coup (Światowy konflikt)

Post autor: syfon »

Ok, mimo że zagraliśmy tylko na 2 osoby, więc bodaj najmarniej jak się da, mam kilka małych spostrzeżeń i jedno duże.
Po pierwsze temat dużo lepiej działa niż myślałem, zwracam honor. Chociaż nadal uważam że Assassin jest bardziej intuicyjny niż Protest.
Po drugie, karta z zaznaczaniem pieniędzy którą trzeba ciągle odwracać zamiast żetonów to pomyłka.
No i po trzecie, i tutaj ukryję bo jest to problem tego konkretnego wydania (a może egzemplarza, oby, choć wątpię), z którego zdawanie sobie sprawy może spieprzyć nam zabawę forever na zawsze, otóż:
Spoiler:
I jeszcze 2 pytania co do zasad:
- Czy używając Mediów (Ambassador) mówimy czy i ile wymieniliśmy czy może dobieramy 2 kary do 4 na ręku i odkładamy 2 na stos?
- Czy Policja (Capitan) może zostać zadeklarowany na gracza który ma tylko 1 milion (monetę)?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Coup (Światowy konflikt)

Post autor: kwiatosz »

1. Bierzemy dwie, tasujemy pod stołem, wybieramy które dwie odkładamy, nikt nie wie co wzięliśmy i ile odłożyliśmy.
2. "Jeżeli gracz, przeciwko któremu wymierzona jest akcja Policja posiada mniej pieniędzy niż 2000000$, odbiera mu się wszystkie posiadane pieniądze".
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Coup (Światowy konflikt)

Post autor: rastula »

cena 27 w Empiku osłabiła gardę...


mnie się oprawa podoba ( choć oczywiście kontrowersję rozumiem) - dla większości "nie graczy" z którą mam zamiar pograć w to może być to nawet bardziej intrygujące niż anonimowy świat Resistance...


karta pieniędzy to może i dobre na stole ( i pewnie uzasadnione kosztowo) ale na wyjeździe użyje raczej groszówek czy innych zastępników...

grę biorą na weekendowy wypad festiwalowy , na kocyk akurat ( odpadający idzie po piwo :)
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Coup (Światowy konflikt)

Post autor: SeeM »

rastula pisze:mnie się oprawa podoba ( choć oczywiście kontrowersję rozumiem) - dla większości "nie graczy" z którą mam zamiar pograć w to może być to nawet bardziej intrygujące niż anonimowy świat Resistance...
Dokładnie, w polskiej wersji od razu wiadomo o co chodzi i kto kogo bije. Fantastyka nie chwyci każdego, a tym bardziej anonimowe i niszowe "resistance universe". Może gwiezdne wojny, czy transformers to ludzie rozpoznają, ale resistance?
+ (BGG)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Coup (Światowy konflikt)

Post autor: mig »

Zagrałem wczoraj w Światowy konflikt i wydaje mi się jednak, że - zwłaszcza na początku - Coup jest bardziej intuicyjne. Znacznie łatwiej zapamiętać (i posługiwać się dalej w grze tą terminologią) np. że zabójca "zabija ci kartę" niż, że tracisz ją w wyniku afery czy protestu. U mnie, po kilkudziesięciu partyjkach w Coupa, mogło to być wynikiem przyzwyczajenia, ale podobnie twierdzili także ci, którzy wcześniej w oryginał nie grali. Jakoś też mniej niż zazwyczaj było emocji...

Za to wydanie jest świetne. Karty są bardzo ładne (choć ja wolę styl Coupa), tylko ikonologia raczej średnio czytelna. Największym atutem pozostaje polskojęzyczna karta pomocy. :)
Ale w tej cenie to nie ma się nad czym zastanawiać.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Coup (Światowy konflikt)

Post autor: tomb »

Podchodzi do mnie kolega (wie o istnieniu planszówek i w coś tam grał), trzymając w ręku pudełko "Światowego konfliktu" i mówi: "Czy to nie jest przegięcie? Gra z Putinem?"
Nie każdemu pasuje temat i to nie tylko geekom, a przypadkowym klientom też. Uff...
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Coup (Światowy konflikt)

Post autor: Kolejarz »

Niszowe uniwersum Resistance to smaczek dla fanów innej gry, ale nie powinno przeszkadzać wsiąknąć nie-geekom.
Intrygi, walka o wpływy i władzę to uniwersalny temat, czy to sci-fi, teraźniejszość, wybrany okres historyczny... Równie łatwo to załapać.
W kontrowersjach wokół polskiej wersji nie chodzi przecież o to, że temat jest od czapy.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Coup (Światowy konflikt)

Post autor: RunMan »

Co by nikt nie wtopił tak jak ja - koszulki Magnum Mayday minimalnie zbyt wąskie, pewnie od innych firm będzie podobny problem. Słabo... :?
Awatar użytkownika
flowerus
Posty: 490
Rejestracja: 06 lut 2010, 12:47
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Coup (Światowy konflikt)

Post autor: flowerus »

RunMan pisze:Co by nikt nie wtopił tak jak ja - koszulki Magnum Mayday minimalnie zbyt wąskie, pewnie od innych firm będzie podobny problem. Słabo... :?
U mnie pasowała dopiero trzecia paczka (miałem zachowane na dodatki do 7 cudów świata). Co ciekawe, dwie pierwsze były dobre na szerokość, ale były za długie i nie chciały dobrze wejść do papierowej wypraski w pudełku.
Także trzeba przetestować kilka paczek (ja na szczęście mam taką możliwość w zaprzyjaźnionym sklepie).
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 951
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 314 times
Been thanked: 203 times

Re: Coup (Światowy konflikt)

Post autor: Losiek »

RunMan pisze:Co by nikt nie wtopił tak jak ja - koszulki Magnum Mayday minimalnie zbyt wąskie, pewnie od innych firm będzie podobny problem. Słabo... :?
Polecam Arcane Tinmen Extra Large. Przed chwilą zakoszulkowałem swojego Putina w takie właśnie koszulki. Na szerokość pasują perfekcyjne a na długość mieszczą się - z małym oporem w wyprasce.
Bencao
Posty: 13
Rejestracja: 01 lip 2010, 15:19

Re: Coup (Światowy konflikt)

Post autor: Bencao »

A jaki wariant na 2 graczy robicie bo bazowy sie jakos nie sprawdza wcale?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Coup (Światowy konflikt)

Post autor: kwiatosz »

Wyciągamy inną grę. Generalnie skalowanie 2-6 to przeważnie jest ściema i Coup nie jest tu wyjątkiem.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Coup (Światowy konflikt)

Post autor: mat_eyo »

kwiatosz pisze:Wyciągamy inną grę. Generalnie skalowanie 2-6 to przeważnie jest ściema i Coup nie jest tu wyjątkiem.
+1

Jak dla mnie liczba graczy powinna być 4-6, w czwórkę już można grać, natomiast to jest ewidentnie gra, w której im więcej graczy na start, tym lepiej.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Coup (Światowy konflikt)

Post autor: Tycjan »

Wywiad z autorem gry - Rikki Tahta: http://info.znadplanszy.pl/2014/07/15/s ... t-medialny , a w nim m.in o tym co sądzi on o polskim wydaniu jego gry :)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Coup (Światowy konflikt)

Post autor: mat_eyo »

Fajnie, że autorowi gry podoba się wydanie naszej polskiej edycji, ale w sumie co innego miał powiedzieć? ;) żeby nie było, ja sam jestem w grupie, dla której klimat świetnie współgra z mechaniką i jeśli tylko nie bierzemy tego zbyt poważnie to straszenie telefonem do Putina lub wtykami w policji daje dużo frajdy!
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Coup (Światowy konflikt)

Post autor: Tycjan »

mat_eyo pisze:Fajnie, że autorowi gry podoba się wydanie naszej polskiej edycji, ale w sumie co innego miał powiedzieć? ;) żeby nie było, ja sam jestem w grupie, dla której klimat świetnie współgra z mechaniką i jeśli tylko nie bierzemy tego zbyt poważnie to straszenie telefonem do Putina lub wtykami w policji daje dużo frajdy!
Nie spotkałem się jeszcze z reakcją "Co polityka? Nigdy!". Ci co grali, to z ciekawości próbują, a tych co nie grali właśnie współczesna tematyka zachęca do spróbowania. Nie każdy kocha klimaty fantasy/SF :)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Coup (Światowy konflikt)

Post autor: mat_eyo »

Ale ja się w pełni zgadzam! Pisałem tylko w kontekście wcześniejszych komentarzy w tym wątku - gra z Putinem? Przasada! itd.
Jak dla mnie Putin i jego polityka to tak samo dobry temat na grę jak zbieranie poziomek ;) dlaczego nikt się nie burzy na gry wojenne w klimacie wojen światowych? Sytuacja mi trochę przypomina kontrowersje, jakie w USA wzbudził Labirynt Wojna z Terroryzmem. Nie dajmy się zwariować.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Coup (Światowy konflikt)

Post autor: Tycjan »

mat_eyo pisze:...Nie dajmy się zwariować.
+

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Coup (Światowy konflikt)

Post autor: mig »

mat_eyo pisze:światowych? Sytuacja mi trochę przypomina kontrowersje, jakie w USA wzbudził Labirynt Wojna z Terroryzmem. Nie dajmy się zwariować.
Albo okładka do polskiego wydania Clash: Jihad vs McWorld.

A co do uniwersalności czy hermetyczności tematu, to mam wrażenie jednak, że bardziej uniwersalne jest walczenie w wpływy w de facto anonimowym miejscu (Coup) niż rywalizacja Obamy, Putina itp.

Żeby nie było - polską wersję hobbystycznie sobie kupiłem. Za tą cenę, to grzech odpuścić. Ale mnie znacznie bardziej odpowiada temat i klimat wersji pierwotnej. Już nie wspominając o mało fajnej ikonologii. I pewnie grać będę dalej w Coup a nie Światowy konflikt. Choć nie wykluczam, że może to być kwestia przyzwyczajenia.

Natomiast jestem bardzo ciekawy nowej karty w wydaniu polskim (ONZ). Grał już może ktoś z nią? Na pierwszy rzut oka zmienia sporo i jest dość mocna.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Coup (Światowy konflikt)

Post autor: espresso »

Temat Światowego konfliktu może nie jest kontrowersyjny, ale np. dla mnie gra osadzona w bieżącej polityce jest z góry skreślona (ŚK, Clash, Wojna z terroryzmem - choć w tym ostatnim przypadku ciekawość pewnie kiedyś weźmie górę...). Po prostu, mając do wyboru gry z inną tematyką, po politykę nie sięgnę. W dziale "co kupić" jest mnóstwo wymagań w stylu "byle nie fantasy, tylko bez cyberpunku", więc wcale mnie nie dziwi, że część graczy unika gier o polityce.
ODPOWIEDZ