Gra z unikatową mechaniką.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Gra z unikatową mechaniką.

Post autor: kudlacz135 »

Kolejny raz chciałoby się poszerzyć kolekcję, ale mam wątpliwości. Może moglibyście pomóc? Szukam gry która wyróżniałaby się na tle innych. Myślałem o Łowcach smoków i ich twardej licytacji, która decyduje o grze, oraz o sankcjonowanym podkradaniu żetonów innych graczy. Ponieważ dużą wagę przywiązuję do wykonania gry, wpadło mi w oko też Tokaido, ale to takie luźniejsze granie. Z cięższych tytułów Sekigahara, która również jest pięknie wydaną grą wojenną. Rozpiętość jest duża, ale jak pisałem chciałbym poszerzyć kolekcję o coś nowego, ciekawego. Prócz walorów estetycznych i czegoś co ją wyróżni na mojej półce, niestety konkretów brak. Gra dobrze, żeby działała na 2-4 graczy i skalowała się dla nich dobrze (Łowcy pokazują, że nie jest to wymóg, ale możliwość grania wyłącznie z moją lepszą połówką jest ważna). Nie szukam gier imprezowych, coś o ciężarze gry średni/trudny mile widziane :)
Poniżej link do tego co mam na swojej półce:
http://boardgamegeek.com/collection/user/Mondai
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gra z unikatową mechaniką.

Post autor: Pixa »

Tzolkin ma ciekawa mechanike worker placement. Wykonanie ladne, dobrze się skaluje.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra z unikatową mechaniką.

Post autor: Bea »

Lewis & Clark fajnie łączy worker placement z deckbuildingiem, przy tym jest ładny i czuć w nim klimat wyścigu :).
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra z unikatową mechaniką.

Post autor: kudlacz135 »

Worker placement taki klasyczny jakoś nie koniecznie, coś takiego z pazurem, albo z dynamiką, albo ukrytym pięknem w prostocie. Słowem, tytuł w którym gra urzeka i chce się do niego wracać z przyjemnością :)


EDIT▼: Ciekawy ten Forge War, muszę go przemyśleć, bo zepchnąłby Sekigaharę/Shoguna, z planów o wyższym budżecie :) Ale prezentuje się naprawdę ciekawie, mimo że oprawa graficzna kart questów nie do końca uderza w mój gust.

A z takich średniaków, żebym z przyjemnością mógł grać z moją lepszą połówką. Myślałem o Takenoko, Relic Runners, Tokaido (w tej kolejności) i zastanawiałem się co wybrać.
Ostatnio zmieniony 16 cze 2014, 23:29 przez kudlacz135, łącznie zmieniany 3 razy.
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra z unikatową mechaniką.

Post autor: uday »

Spójrz na Forge War.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra z unikatową mechaniką.

Post autor: Karit »

może w tym wątku znajdziesz tez jakieś interesujące tytuły:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 43&t=26256
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra z unikatową mechaniką.

Post autor: kudlacz135 »

Po założeniu mojej prośby zauważyłem podobny wątek... Znalazłem parę ciekawych pomysłów na najbliższe zakupy, co nieco już nawet jest w drodze ;) Ale mam jeszcze jedno pytanie, myślałem o czymś z elementami dedukcji i powiedzmy, zwodzenia. Coś jak Mr. Jack, ale nie dokońca, oglądając recenzje i gry, wydaje mi się, że tej grze czegoś brakuje mimo wszystko. Co miałoby podobny element zabawy, ale byłoby bardziej złożone, lub ciekawsze?
metyu
Posty: 381
Rejestracja: 12 gru 2012, 11:08
Been thanked: 1 time

Re: Gra z unikatową mechaniką.

Post autor: metyu »

sprawdź Listy z Whitechaple
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Gra z unikatową mechaniką.

Post autor: DarkSide »

metyu pisze:sprawdź Listy z Whitechapel
+1
Do tego Troyes, Tzolkin, RftG, Robinson Crusoe, Trajan
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra z unikatową mechaniką.

Post autor: kudlacz135 »

Trajan i Tzolkin wydają się mieć poziom złożoności którego szukam (chodzi mi o możliwość różnych decyzji w swojej turze), ale wygląda na to, że za dużo w tu suchego zbierania punktów i chociaż obie gry mają zaimplementowane ciekawe rozwiązania i z chęcią bym w nie zagrał, to nie koniecznie przeznaczyłbym na nie budżet ;) Brakuje mi w nich starcia, albo uszczypliwości między graczami, ew. licytacja nie jest wymagana, ale ukrycie części swoich działań jest w cenie w naszej ekipie . Z tego samego powodu Robinson choć ciekawy, to musi odpaść, nie jestem specjalnie fanem kompletnych kooperacji w większych tytułach, ale może to dlatego, że dotychczasowe gry nie sprawiały wyzwania, które by mnie dostatecznie pobudziło.
Listy mnie zaciekawiły i to dość poważnie :) Trochę wysoka cena jak za ilość komponentów, ale granie wydaje się być bardzo interesujące. Jak w praktyce wygląda skalowalność tego tytułu?
A coś podobnego do Gry o Tron? Shogun mógłby ją przebić? Ewentualnie, nie wiecie czy dodatek do Shoguna również będzie spolszoczny/wydany przez Rebel, jeśli nie to łączenie różnych wersji językowych jest problemem i czy dostatecznie rozbudowuje rozgrywkę? Dopytuję się o niego, ponieważ z różnych recenzji wydaje mi się, że mógłby być bliski tego co szukam.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gra z unikatową mechaniką.

Post autor: Pixa »

kudlacz135 pisze:Z tego samego powodu Robinson choć ciekawy, to musi odpaść, nie jestem specjalnie fanem kompletnych kooperacji w większych tytułach, ale może to dlatego, że dotychczasowe gry nie sprawiały wyzwania, które by mnie dostatecznie pobudziło.
Listy mnie zaciekawiły i to dość poważnie :) Trochę wysoka cena jak za ilość komponentów, ale granie wydaje się być bardzo interesujące. Jak w praktyce wygląda skalowalność tego tytułu?
Robinson to naprawde fajne wyzwanie - gra jest trudna i na poczatku mysle, ze 90% partii to beda kleski. Z czasem wraz z wprawa dojdziecie pewnie do poziomu 70-30, ale nadal dla gry :-)

Co do Listow - mam i bardzo lubie. Z tym, ze jest to tytul na min. 2 godziny grania (aczkolwiek sie nie dluzy i trzyma w napieciu). Co do skalowalnosci - jest to gra 1 na 1, ew. 2 policjantow na Kube. W wiecej osob czesc policjantow sie wylacza i ziewa z nudow pytajac "dlugo jeszcze?". Zeby zachowac rownowage pomiedzy graczami trzeba Kubie utrudnic nieco zadanie. My gramy nastepujaco i wtedy gra odzyskuje balans:

1) Kuba może wejść do kryjówki najwcześniej w 5 ruchu
2) Kuba nie może mordować na tych samych miejscach (jak zabił na polu 3 lub jeśli czekał i morderstwo wypadło gdzieś w okolicy to i tak na 3 nie może postawić kolejnej ofiary)
3) Zredukowana liczba powozów do dwóch w pierwszej rundzie.
4) Zredukowana liczba zaułków do jednego w każdej rundzie.
5) Policja może posługiwać się pościgiem.

Poscig jest w regulach opcjonalnych, pkt. 1 i 2 jest z BGG a 3 i 4 to home-rules.
Ostatnio zmieniony 24 cze 2014, 08:39 przez Pixa, łącznie zmieniany 1 raz.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Gra z unikatową mechaniką.

Post autor: schizofretka »

Jak pisano: listy warte każdej złotówki, ale tylko 1-1 lub 1-2 i to o ile policjantami są równorzędni gracze myślący razem. Absolutnie nie da się grać każdy sobie. Zagrajcie na początek z oryginalnymi regułami + p. 2 powyżej i dopiero potem poczytajcie wątek o home rulach, bo można się przerazić - każdy używa trochę innego zestawu ;)

Szogun jest genialny, ale oficjalne minimum to 3 i jest to wyraźnie słabszy wariant. Gra niezależna, dodatek będzie pasował bo wymienia wszystkie karty. Niestety gier 'jak got' działających na mniej niż 4 osoby nie ma i zaklinanie rzeczywistości nie pomoże. Lyssan działa od 3 i jest to raczej wyjątek, no i nie jest to gra bez wad i nie ma efektu wow. Dobrze skalują się eclipse i runewars, obie z rozmachem, jedna gorsza, druga lepsza :evil: niedawno zauroczyłem się niedocenianym ze względu na nieameritrashowość hegemonikiem, ale nie wiem zupełnie jak się skaluje w dół.

Ostatnio nie ja jeden polecam Omega Protocol, więc zrobię to tutaj znowu z większą pewnością.


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Gra z unikatową mechaniką.

Post autor: KubaP »

Jeśli inność mechaniki jest kluczowym elementem, to rzuć może okiem na Tobago.
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 755
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Gra z unikatową mechaniką.

Post autor: pingus »

KubaP pisze:Jeśli inność mechaniki jest kluczowym elementem, to rzuć może okiem na Tobago.
Popieram, mechanika jest wyjątkowa, a gra też b. dobra.

Polecam również zamki burgundii, w grze mechanika urzeka. Nic poza mechaniką w tej grze nie ma, więc ciężko żeby urzekała czymś innym. :)
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra z unikatową mechaniką.

Post autor: kudlacz135 »

Inność, albo raczej unikatowość... chodzi mi bardziej o to, że mechaniki, czy ogólne zasady, mogą być powielone, ale dołożono do nich jakąś cegiełkę, która sprawia, że będzie to "wow"; albo niech to będzie temat, który jest wyraźnie odczuwalny przez komponenty, a te znacząco umilają granie, jak na przykład w Wyścigu do Renu.

Gra Shogunowego typu właśnie miała być z przeznaczeniem dla grania z kumplami w 4-5 osobowym składzie. Jeśli chodzi o Listy z Whitechapel to trafią do mojej Wish Listy, dzięki za podpowiedź :)

Dzięki bardzo za podpowiedzi, na tę chwilę do zakupowych planów wchodzą Listy z Whitechapel do domowego grania i Shogun do grania grupowego :) Tobago też ciekawe, postaram się w nie zagrać przy najbliższej okazji.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1310 times

Re: Gra z unikatową mechaniką.

Post autor: rastula »

coś czego nie ma w żadnej ( znanej mi) grze)

rozgrywka w czasie rzeczywistym ( jest 30 minutowy soundtrack)


problemem są oczywiście gracze, którzy zapominają, że to nie gra optymalizacyjna i czas leci ...

nie dla każdego ... ale jak zaskoczy...

time n space
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra z unikatową mechaniką.

Post autor: kudlacz135 »

Time 'n' Space'a pooglądałem i podoba mi się generalnie zabawa z czasem :) Ostatnio graliśmy w Łowców smoków i fajnie to działa, gdy widzisz, że ktoś próbuje swoje racje przeforsować i nerwowo patrzy na klepsydrę, by jednak w ostatniej sekundzie się zgodzić. Ale spróbuję w niego zagrać przy jakiejś możliwości. A jeśli chodzi o gry z dedukcją, bo faktycznie zainteresowały mnie Listy z Whitechapel, ale dzisiaj przeglądając z różne gry, wpadło mi w oko P.I. LzW wyglądają, że bardziej działają na 2 osoby a P.I. na więcej, ale wiecie czy sama rozgrywka jest ciekawa? Mam na myśli czy ukryte informacje i ich odkrywanie jest dostarczająco emocjonujące?
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Gra z unikatową mechaniką.

Post autor: mig »

P.I. jest rewelacyjne. Wysoka regrywalnosc, fajne wykonanie. Bardzo proste zasady i przejrzysta mechanika a z drugiej trzeba pomyśleć. To moja ulubiona gra dedukcyjna.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra z unikatową mechaniką.

Post autor: kudlacz135 »

A jak w porównaniu z P.I. i Listami z Whitechapel wypada Ninja: Legenda klanu skorpiona? Szukam konkretnie gry z mechaniką dedukcji.

Z innej beczki, szukam też gry konfrontacyjnej, dobrze działającej na 3 osoby. Temat jest ważny, ale nie najważniejszy, gra powinna być ze średniej/ciężkiej kategorii wagowej. Do tego ładnie wykonana (jestem estetą). Konfrontacja, jeżeli będzie otwarta, tym lepiej (tzn. gra strategiczna, bitewna, wojenna, nie koniecznie karciana, ale nie odrzucam tego); jeżeli konfrontacja będzie na zasadzie kalkulacji ruchów, przewidywania zagrań i brużdżeniu moimi własnymi akcjami, to ok (takie ninjato, patrząc na gry które już mam u siebie w zbiorze), ale powiedzmy, że bardziej mnie interesuje pierwszy wariant.

Z góry dzięki za pomoce w moim niezdecydowaniu (nie mylić z lenistwem), sporo czytam i szukam sam różnych planszówek, porównując mechaniki, bgg, youtube itp. Ale mimo to, nie zawsze znajduję dokładnie to czego szukam.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Gra z unikatową mechaniką.

Post autor: schizofretka »

Ninja jest bardzo fajne, ale to trochę takie AT przy euro LzW. Jest sporo myślenia, ale gra luźniejsza. Więcej się dzieje, bo intruzi muszą co chwila zdradzać w przybliżeniu swoją aktualną pozycję, jest bicie się nawzajem. Większe ryzyko, łatwiej wpaść przez przypadek, chyba większe emocje. Lubię i chętnię zagram, ale dopiero przy listach czacha dymi. Podobnie jak listy, max 3 osoby, choć z innych powodów.


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Raltay
Posty: 26
Rejestracja: 19 lis 2013, 20:25
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gra z unikatową mechaniką.

Post autor: Raltay »

Co prawda głównie dla dwóch graczy, ale jeśli szukasz czegoś naprawdę unikalnego, to szczerze polecam Battlecon: Devastation of Indines :)

W ogromnym skrócie - jest to gra planszowa (IMO) świetnie imitująca znane z konsol "bijatyki" w stylu Street Fightera, Tekkena czy Blazblue. Charakteryzuje się zerową losowością, wszystkie informacje na temat obu stron są znane (tzw. open-information game), liczy się tylko taktyka, spryt oraz umiejętność przewidzenia posunięć/taktyki przeciwnika :wink:

Na zachętę cytat z recenzji Toma Vasela: "Battlecon: Devastation of Indines is one of the best games I've ever played. Ever."

Recka Toma

Inna ciekawa recenzja z BGG

Gorąco polecam :)
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra z unikatową mechaniką.

Post autor: kudlacz135 »

Czyli nawet temat Listów nie zdetronizuje na wishliście :) Schizofretka, dzięki za podpowiedź :)

O Battlecon'ie słyszałem, ale nie zagłębiałem się aż do teraz, naprawdę fajna propozycja, nawet mocno fajna, bo wydaje się szybka, ale w żaden sposób nie prostacka, widać, że ktoś się postarał przy tej konwersji bijatyki z wersji cyfrowej i mimo dostępnych wariantów, to jest jednak walka 1 na 1 i niestety jest raczej trudno dostępna, w tym dużym pakiecie.'

EDIT▼: Właśnie też Kemet i Cyklady z innego wątku, wpadły mi w oko, ale jeszcze nie wiem, które są bardziej warte kupienia :)
Ostatnio zmieniony 18 lip 2014, 13:58 przez kudlacz135, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1310 times

Re: Gra z unikatową mechaniką.

Post autor: rastula »

Opis "bitewniaka" który podałeś pasuje mi do Kemeta... niedługo polska edycja ( choć gra jest bez napisów na elementach)...
ODPOWIEDZ