Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: DarkSide »

A propos scenariusza nr 1 to nie można w jednej rundzie zapełnić więcej, niż jednej kolumny stosu ogniska. Czyli np.: nie można w jednej rundzie 3 kostkami drewna zapełnić dwóch pierwszych kolumn lub skończyć kolumny czwartej stosu i od razu zacząć piątą.
Innymi słowy jak gracze nie zaczęli układać stosu najpóźniej w ósmej rundzie to nie ma sensu dalej grać.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
piotrek007r
Posty: 150
Rejestracja: 14 cze 2014, 23:36

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: piotrek007r »

Wszystko co napisaliście robiliśmy poprawnie. Chyba mieliśmy trochę farta no i mózgownica jest rozgrzana od Agricoli (kombinowanie jest podobne).

Ciągle mam wątpliwości odnośnie mojego 1 pytania. Chodzi o specjalne żetony odkryć, w scenariusz 1

Zioła - mają narysowane 2 serduszka
Medalik z portretem kobiety - ma narysowane 3 determinacji

Nigdzie nie jest napisane komu ile za to się należy, czy wszyscy dostają, czy dostaje ten kto odkrył żeton, czy gracz rozpoczynający i czy da się determinację porozdzielać między innych?
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Peter128 »

Wg mnie można rozdzielać, na pewno nie dostaje kazdy po 2 serduszka.
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: YuZ »

piotrek007r pisze:Ciągle mam wątpliwości odnośnie mojego 1 pytania. Chodzi o specjalne żetony odkryć, w scenariusz 1
Powyższe żetony, gdy trafią już do Dostępnych surowców może użyć dowolny gracz w dowolnej chwili. Oczywiście jednorazowo, po użyciu żeton jest odrzucany. Poza tym Zioła dają tylko jedno serduszko (posiadam pierwszą edycję gry, nie wiem czy w drugiej to się zmieniło).
Mortycja
Posty: 6
Rejestracja: 16 lip 2014, 12:55

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Mortycja »

Witam chciałabym się zapytać o karty przygody, gdy losujemy takową karte jest ona podzielona na dwie części ta poniższa jest pułapką.... więc na ktorą część mamy patrzeć w pierwszym rzędzie. Na dole jest napisane odłóż i wylosuj kolejną , nie bardzo rozumiem , jeśli odkładamy losujemy kolejną ale można tak losowac i losować? :|
Awatar użytkownika
Poochacz
Posty: 268
Rejestracja: 16 maja 2014, 17:27
Has thanked: 17 times
Been thanked: 78 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Poochacz »

Mortycja pisze:Witam chciałabym się zapytać o karty przygody, gdy losujemy takową karte jest ona podzielona na dwie części ta poniższa jest pułapką.... więc na ktorą część mamy patrzeć w pierwszym rzędzie. Na dole jest napisane odłóż i wylosuj kolejną , nie bardzo rozumiem , jeśli odkładamy losujemy kolejną ale można tak losowac i losować? :|
Jeśli wylosujesz kartę Przygód z Budowy/Eksploracji/Pozyskania Surowców to najpierw rozpatrujesz górny efekt. Jeśli pisze tam: "Wtasuj tą kartę do Talii Wydarzeń" to ją tam wtasowujesz. Jeśli w którejś rundzie ciągnąc na początku kartę z Talii Wydarzeń natrafisz na tą kartę Przygód to wtedy rozpatrujesz drugi efekt. Jeśli jest tam jakieś zalecenie a po nim treść "Odłóż tą kartę i wylosuj kolejną" to rozpatrujesz treść zalecenia, odrzucasz tą kartę i losujesz kolejną z Talii Wydarzeń
Mortycja
Posty: 6
Rejestracja: 16 lip 2014, 12:55

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Mortycja »

Achhh.... dziekuję za odpowiedź! zapewne będę mieć setki pytań ..... bo dopiero zaczynam grac .... od wczoraj :D dzięki i pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
Poochacz
Posty: 268
Rejestracja: 16 maja 2014, 17:27
Has thanked: 17 times
Been thanked: 78 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Poochacz »

Spokojnie, Robinson tylko wydaje się skomplikowany ale łatwo idzie się go nauczyć :) Sam mam grę raptem tydzień ale po dwóch, trzech grach wszystkie zasady się klarują
Mortycja
Posty: 6
Rejestracja: 16 lip 2014, 12:55

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Mortycja »

Ach.... no ja wczoraj zaczełam grac z mamą ktora regularnie gra w gry mmorpg itp ale równiez nie ogarnia tematu skonczylo sie na tym że poskladałyśmy plansze , wszystko do okoła i nagle bum.... co dalej, jak zacząć.... takie to proste ale jak zaczać :)
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: YuZ »

Mortycja pisze:Ach.... no ja wczoraj zaczełam grac z mamą ktora regularnie gra w gry mmorpg itp ale równiez nie ogarnia tematu skonczylo sie na tym że poskladałyśmy plansze , wszystko do okoła i nagle bum.... co dalej, jak zacząć.... takie to proste ale jak zaczać :)
Bardzo dobry miejscem, o którego powinnaś rozpocząć swoją przygodę z Robinsonem dział z plikami wideo na stronie Portalu:

http://portalgames.pl/pl/robinson-cruso ... iały_video

Szczególnie te filmy: Przygotowanie do gry oraz Przykładowa rozgrywka, część 1 i część 2.

Kopalnią wiedzy jest również ten właśnie wątek na forum. Wiem, że przebicie się przez ponad 40 stron będzie czasochłonne, ale zapewniam, że warto.
Ostatnio zmieniony 16 lip 2014, 20:18 przez YuZ, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: YuZ »

Mortycja pisze:Ach.... no ja wczoraj zaczełam grac z mamą ktora regularnie gra w gry mmorpg itp ale równiez nie ogarnia tematu skonczylo sie na tym że poskladałyśmy plansze , wszystko do okoła i nagle bum.... co dalej, jak zacząć.... takie to proste ale jak zaczać :)
Bardzo dobry miejscem, o którego powinnaś rozpocząć swoją przygodę z Robinsonem dział z plikami wideo na stronie Portalu:

http://portalgames.pl/pl/robinson-crusoe/#Materiały_video

Szczególnie te filmy: Przygotowanie do gry oraz Przykładowa rozgrywka, część 1 i część 2.

Kopalnią wiedzy jest również ten właśnie wątek na forum. Wiem, że przebicie się przez ponad 40 stron będzie czasochłonne, ale zapewniam, że warto.
Mortycja
Posty: 6
Rejestracja: 16 lip 2014, 12:55

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Mortycja »

Dziekuję ! dziękuję ! :)) bardzo mi pomogliście
Awatar użytkownika
niwgnip
Posty: 330
Rejestracja: 03 lut 2009, 01:19
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 52 times
Been thanked: 16 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: niwgnip »

Dodatkowo od drugiej edycji masz w pudle "Pomoc gracza". Po kolei, w skrócie, wszystko opisane co w danym momencie ma się dziać. Bardzo pomocne ;)
wirusman
Posty: 1981
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 88 times
Been thanked: 28 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: wirusman »

Potrzebuje potwierdzenia mojego toku rozumowania. Jeśli w fazie nocy się lecze i przesunę znacznik morali to oczywiście morale mi się nie podnoszą.
Lecz potem w fazie np. akcji dostanę rany i znów przesunę znacznik w prawo przez ten sam symbol morali. To morale mi spadają, czy pozostają bez zmian.
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Furia »

wirusman pisze:Potrzebuje potwierdzenia mojego toku rozumowania. Jeśli w fazie nocy się lecze i przesunę znacznik morali to oczywiście morale mi się nie podnoszą.
Lecz potem w fazie np. akcji dostanę rany i znów przesunę znacznik w prawo przez ten sam symbol morali. To morale mi spadają, czy pozostają bez zmian.
Spadają.
tf4RdY
Posty: 20
Rejestracja: 08 kwie 2014, 16:06

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: tf4RdY »

Tylko dlaczego śpiąc przesuwasz jedno i drugie? Wybierasz albo porządkowanie obozu albo sen z regeneracją... Chyba że źle się wyraziłeś i chodziło o "przesuwam znacznik PRZEZ znaczek morali" ?

Wysłane z telefonu, stąd lakoniczność wypowiedzi.
Awatar użytkownika
marioosh
Posty: 150
Rejestracja: 21 mar 2009, 10:53
Lokalizacja: Kościerzyna
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: marioosh »

Mam pytanie:
znalazłem znalezisko, które pozwala mi otrzymać lekarstwo. Rozumiem, jak to działa, gdy mam pomysł na lekarstwo, ale jak to się dzieje, gdy nie mam takiego pomysłu (bo uprzednio trafiłem na 3 karty, gdzie każda pozbyła mnie 3 pomysłów)
To samo z liną w jakimś scenariuszu..
Teraz mam podpis zgodny z regulaminem, krótszy niż 4 linijki i bez linku do mojego prywatnego bloga...
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Peter128 »

Znalezisko przepada, nie mając karty pomysłu "Lek" na planszy, nie możesz go wytworzyć, nawet poprzez bonusy. Jest to wcześniej w tym wątku i Portal potwierdzał z tego co pamiętam. To tak, jakby się ktoś chciał kłócić :evil:
Vognar
Posty: 19
Rejestracja: 12 maja 2014, 11:03

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Vognar »

Ok, póki co przeczytałem 8 stron tego tematu. Znalazłem między innymi wypowiedź Trzewika, który pisał że NIE wolno używać hamaku i łóżka razem, przed chwila przeczytałem też FAQ Portalu gdzie pisało że można (https://www.dropbox.com/s/2h3e3isw585zf ... _v1_PL.pdf strona nr 2)

To jak to w końcu jest?

edit: jeszcze jedno pytanie bo znowu widze sprzeczność faq vs Trzewik:

czy zdobywane zetony determinacji moge od razu wykorzystac czy musza pierw trafić do surowców przyszłych i dopiero później mogę ich użyc? Trzewik pisał, że pierw trafiaja do przyszłych a dopiero potem można użyć. Kłóci się to jednak z jednym z pytań z faq:

"Jestem Cieślą i nie mam znaczników determinacji, ale chcę wybudować dwa różne przedmioty
korzystając za każdym razem z jednego pionka. W pierwszej akcji rzut kości, nie ma sukcesu (+2
znaczniki Determinacji). W drugiej akcji rzut kości, nie ma sukcesu (+2 znaczniki Determinacji) - czy
mogę użyć znaczników Determinacji zdobytych przy pierwszym rzucie, aby przerzucić kość sukcesu
drugiego przedmiotu?"


i odpowiedź: "Tak, można tak zrobić. Nie można natomiast użyć znaczników Determinacji zdobytych właśnie w tym
rzucie. Z tego wynika, że można te znaczniki użyć w kolejnych rzutach."



ostatnie pytania:
-czy jeśli zbuduję w fazie akcji łuk to OD RAZU dostaję +3 do poziomu broni i w kolejnych akcjach może to być wykorzystane czy muszę czekać do następnej rundy?
-czy jeśli zbuduję worek/kosz to od razu w tej samej rundzie w fazie zbierania surowców mogę je wykorzystać czy dopiero w następnej rundzie? wydaję mi się że od razu bo faza budowania jest przed fazą zbierania ale wolę zapytać
Awatar użytkownika
marioosh
Posty: 150
Rejestracja: 21 mar 2009, 10:53
Lokalizacja: Kościerzyna
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: marioosh »

ostatnie pytania:
-czy jeśli zbuduję w fazie akcji łuk to OD RAZU dostaję +3 do poziomu broni i w kolejnych akcjach może to być wykorzystane czy muszę czekać do następnej rundy?
-czy jeśli zbuduję worek/kosz to od razu w tej samej rundzie w fazie zbierania surowców mogę je wykorzystać czy dopiero w następnej rundzie? wydaję mi się że od razu bo faza budowania jest przed fazą zbierania ale wolę zapytać
Jeżeli coś zbudujemy to kartę pomysłu umieszczamy w polu przyszłych surowców. Na koniec fazy akcji, gdy przenosimy z tego pola do pola bieżących surowców to bierzemy kartę pomysłu, roztrzygamy jej jednorazowy efekt i umieszczamy na swoim miejscu stroną produktu w górę.
Teraz mam podpis zgodny z regulaminem, krótszy niż 4 linijki i bez linku do mojego prywatnego bloga...
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: YuZ »

Vognar pisze:czy zdobywane zetony determinacji moge od razu wykorzystac czy musza pierw trafić do surowców przyszłych i dopiero później mogę ich użyc?
Żetony determinacji nie trafiają do przyszłych surowców (wyjątkiem jest znalezisko), otrzymuje je bezpośrednio bohater i można je już użyć w następnej akcji po zdobyciu. Wyjątkiem jest cecha Cieśli pozwalająca budować taniej za determinację. W tym przypadku żetony użyte zamiast znacznika drewna musisz posiadać już w momencie planowania akcji.
piotrek007r
Posty: 150
Rejestracja: 14 cze 2014, 23:36

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: piotrek007r »

Moja dziewczyna wczoraj poszła na explorację dwoma pionkami i wylosowała 2 przygody. Pierwsza z nich nakazywała spędzić noc poza obozem, a druga dawała możliwość spędzenia nocy poza obozem.

Obrazek
image upload no compression

Jako że pierwszą przygodą była zagubiona w gęstwinie to było wiadomo że tak czy siak spędza noc poza obozem, jednak przy drugiej karcie mieliśmy już dylemat.
Kartę z pumą odrzuciliśmy bo i tak i tak nocowała poza obozem, jednak mam wątpliwości że zagraliśmy dobrze.
Czy powinno się policzyć spędzenie nocy poza obozem podwójnie czy też dobrze to rozegraliśmy.

Jaki jest w ogóle sposób aby nocując poza obozem nie tracić ran za brak wyżywienia u odkrywcy? Bo z tego co graliśmy nie ma opcji aby mieć jakieś żarcie przy sobie (no chyba że pożywne larwy z żetonu odkryć można skonsumować?)
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: YuZ »

piotrek007r pisze:Moja dziewczyna wczoraj poszła na explorację dwoma pionkami i wylosowała 2 przygody. Pierwsza z nich nakazywała spędzić noc poza obozem, a druga dawała możliwość spędzenia nocy poza obozem.
Zacznijmy od tego, że piszesz o eksploracji w liczbie pojedynczej. W takim przypadku popełniacie oczywisty błąd. Przy dwóch pionach przydzielonych do jednej eksploracji w najczęstszych przypadkach nie ciągnie się karty przygody w ogóle. Przyjmuję więc, że to literówka i chodzi o eksplorowanie dwóch różnych kafelków ;)

Karty spędzenia nocy poza obozem nie kumulują się. Rozegraliście to dobrze.
piotrek007r pisze:Jaki jest w ogóle sposób aby nocując poza obozem nie tracić ran za brak wyżywienia u odkrywcy? Bo z tego co graliśmy nie ma opcji aby mieć jakieś żarcie przy sobie (no chyba że pożywne larwy z żetonu odkryć można skonsumować?)
Istnieje ten sposób, który właśnie opisałeś. Każde znalezisko (w tym jedzenie) zdobyte podczas wykonywania akcji przez osobę zagubioną nie trafia do obozu po przed fazą pogody i pozostaje podczas nocy tylko do użytku przez zagubioną osobę.
piotrek007r
Posty: 150
Rejestracja: 14 cze 2014, 23:36

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: piotrek007r »

Przyjmuję więc, że to literówka i chodzi o eksplorowanie dwóch różnych kafelków ;)
Racja chodziło o eksplorowanie 2 kafelków.

Jeszcze jedno pytanko odnośnie budowania krzyży

Ile należy wysłać pionków aby zbudować krzyż (scenariusz 2) na:

1. Kafelku z obozem
2. Kafelku sąsiadującym z obozem
3. Na kafelku sąsiadującym z obozem na którym jest mgła
4. Na kolejnym kafelku za kafelkiem sąsiadującym z obozem
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: YuZ »

Wersje ryzykowne (rzut kośćmi na budowanie):

1. 1
2. 1
3. 2
4. 2 (a z mgłą 3)

By uniknąć rzutów kośćmi dodaj +1 do każdej odpowiedzi.
ODPOWIEDZ