Cytadela - proszę o pomoc

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
max_star
Posty: 125
Rejestracja: 21 wrz 2005, 11:49
Lokalizacja: Sosnowiec

Cytadela - proszę o pomoc

Post autor: max_star »

Witam.
Kupiłem od znajomego angielską wersję Cytadeli z dodatkiem. Niestety jest trochę wybrakowana. Na stronie wydawcy polskiego jest wyraźnie napisane, że w pudełku znajdują się:

80 kart dzielnic (66+14)
18 kart postaci
8 kart pomocy
30 żetonów złota
1 pionek korony
instrukcja

Pomijając brak instrukcji - nie mam wszystkich kart Dzielnic. I tu mam problem :) Nie wiem jakich brakuje ?? Czy ktoś może pomóc ?

Mam:
Castle (2)
Church (3)
Cathedral (2)
Docks (3)
Harbor (3)
Haunted City (1)
Graveyard (1)
Fortress (2)
Palace (3)
Manor (3)
Monastery (2)
Library (1)
Tavern (3)
Market (3)
Watchtower (3)
Keep (3)
Temple (3)
Obserwatory (1)


czyli w sumie posiadam 42 karty. Sporo brakuje ale liczę na pomoc.
Awatar użytkownika
Gorigon
Posty: 59
Rejestracja: 20 cze 2007, 16:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Gorigon »

W mojej cytadeli jest :
Zielone:
Tawerna 5
Targowisko 4
Port 3
Doki 3
Skład Handlowy 3
Ratusz 2
Czerwone:
Więzienie 3
Strażnica 3
Pole bitwy 3
Forteca 2
Niebieskie:
Kościół 3
Świątynia 3
Klasztor 3
Katedra 2
Złote:
Zamek 4
Dwór 5
Pałac 3
Fioletowe:
Wielki mur
Uniwersytet
Szkoła magii
Nawiedzone miasto
Laboratorium
Fort 2
Biblioteka
Cmentarz
Obserwatorium
Smocza brama
Kuźnia
+ 14 z dodatku
Pozdrawiam i mam nadzieje że sie przydała moja pomoc!
Awatar użytkownika
max_star
Posty: 125
Rejestracja: 21 wrz 2005, 11:49
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: max_star »

dzieki - przydala sie bardzo
Awatar użytkownika
Gorigon
Posty: 59
Rejestracja: 20 cze 2007, 16:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Gorigon »

Przyjemność po mojej stronie :)
"Gramy patrząc sobie w oczy, ręce muszą chodzić same
I pod stołem decydować o rozgrywce."
-J.K
optimus
Posty: 15
Rejestracja: 18 lut 2008, 15:33
Lokalizacja: Warszawa-Kobyłka

Cytadela-help

Post autor: optimus »

Witam

Zakupiłem sobie cytadele i po przeczytaniu instrukcji nasuwa sie tylko jedna mysl gdzie sie podziale jej reszta(instrukcji)... jest tak niejasno napisana ze nie bardzo wiem czy dobrze rozumiem zasady tej gry czy ona jest po prostu taka kiepska. Moze opisze co po kolei robie a ktos by mnie poprawil w razie czego.:) chodzi o gre w 2 osoby


-gracz który zaczyna wybiera karte postaci z wierzchu i ja odklada zakryta i jedna wybiera sobie
- drugi gracz wybiera 2 karty jedna odklada druga zabiera dla siebie
- to samo co drugi robi pierwszy...
-i znow drugi to samo

- oki teraz gre zaczyna ta osoba ktora ma postac z najnizsza cyfra porzadkowa: wystawia ja na stol odkryta: i albo bierze 2 zlota albo 2 karty i jedna odklada. potem moze lub nie wybudowac dzielnice i skorzystac ze zdolnosci postaci i koniec. potem nastepna postac wedlug numerkow potem 3 i potem 4 i koniec rundy

- wszystkie postacie sie tasuje i to samo od poczatku


Bede wdzieczny jesli ktos to skoryguje bo z tej instrukcji tyle zrozumialem

pozdrawiam
Awatar użytkownika
westwood
Posty: 432
Rejestracja: 04 gru 2007, 02:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Cytadela-help

Post autor: westwood »

optimus pisze:jest tak niejasno napisana ze nie bardzo wiem czy dobrze rozumiem zasady tej gry czy ona jest poprostu taka kiepska.
Instrukcja do Cytadeli jest bardzo dobrze napisana :)
optimus pisze:Bede wdzieczny jesli ktos to skoryguje bo z tej instrukcji tyle zrozumialem
Zasady przytoczyłeś jak najbardziej poprawnie. Brakuje tylko zasad liczenia punktów na koniec :wink:
Awatar użytkownika
Rathi
Posty: 883
Rejestracja: 04 cze 2004, 10:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Cytadela - proszę o pomoc

Post autor: Rathi »

westwood pisze:Brakuje tylko zasad liczenia punktów na koniec
I warunku konca gry : )

Generalnie Cytadela najlepiej dziala przy duzej ilosci graczy. Gra w 2 osoby to prawie jak jazda subaru tylko na pierwszym biegu. Niby wszystko jest, ale jednak czegos brakuje.
Robert Jaskuła
Dragonus - gry planszowe, sklep i wypożyczalnia
http://dragonus.pl/
Awatar użytkownika
moonman
Posty: 250
Rejestracja: 25 mar 2005, 12:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Cytadela - proszę o pomoc

Post autor: moonman »

Rathi pisze:Generalnie Cytadela najlepiej dziala przy duzej ilosci graczy. Gra w 2 osoby to prawie jak jazda subaru tylko na pierwszym biegu. Niby wszystko jest, ale jednak czegos brakuje.
przy dużej liczbie graczy jest wesoło i gra się naprawdę fajnie...
ale we dwie osoby gra robi się bardziej taktyczna, przemyślana.

Wg mnie najlepiej gra się w Cytadelę we dwie osoby lub w >=5.
W cztery osoby też jest w miarę fajnie.. najgorzej gra mi się w trzyosobowym składzie (co nie oznacza, że źle - bo Cytadela to eXtra gierka).
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Cytadela - proszę o pomoc

Post autor: Lim-Dul »

Nie zgadzam się z tym byciem "bardziej taktyczną" na dwie osoby. Staje się raczej bardziej losową w stylu "komu trafi się lepszy kombos po odrzuceniu karty". To, że ma się dwa ruchy zamiast jednej, oznacza chociażby, że złodziej jest niemal bezużyteczny, bo nie trzeba zbierać pieniędzy między turami. Grałem sporo w dwie osoby z moją dziewczyną i nigdy nie powiedziałbym, że rozgrywka dwuosobowa jest pod jakimkolwiek względem lepsza od rozgrywki w cztery osoby i więcej.
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
moonman
Posty: 250
Rejestracja: 25 mar 2005, 12:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Cytadela - proszę o pomoc

Post autor: moonman »

we dwie osoby zawsze gramy Wiedźmą i Poborcą Podatkowym...
właśnie planowanie tych kombosów o których mówisz, jest najlepsze we dwie osoby (moim zdaniem oczywiście)
optimus
Posty: 15
Rejestracja: 18 lut 2008, 15:33
Lokalizacja: Warszawa-Kobyłka

Re: Cytadela - proszę o pomoc

Post autor: optimus »

Mam jeszcze jedno pytanie do tych zasad: przy korzystaniu ze zdolnosci postaci to zaczyna to dzialas po zakonczeniu jej tury czy wszuyskich tur??
i jeszcze jedno pytanie czy jak sie uzywa postaci to ma sie je wczeniej na reku czu po wylosowaniu wszytskie umieszcza sie odrazu na stole??

pozdro:)
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Cytadela - proszę o pomoc

Post autor: Sztefan »

Umięjętność możemy wykorzystać raz na turę. Od nas zależy, czy chemy to zrobić na początku, czy pod koniec tury.

Postacie wychodza zgodnie z kolejnością. Czyli pierwszy jest zabójca. Dopiero po wykonaniu tury przez zabójcę (zakładając, że ktokolwiek wybrał zabójcę, inaczej przechodzimy od razu do następnej postaci), wchodzi następna postać itd.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Cytadela - proszę o pomoc

Post autor: zephyr »

W ogóle to król wyczytuje po kolei postacie, a te mają się zgłaszać pokazując odpowiednią kartę i wykonując swoją turę.

Może w praktyce rzadko się na to zwraca uwagę (poza Salą balową :P) ale do tłumaczenia zasad ten opis wydaje się najsensowniejszy.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Onslow
Posty: 42
Rejestracja: 07 lis 2007, 13:03
Lokalizacja: Konstancin

Re: Cytadela - proszę o pomoc

Post autor: Onslow »

Po wylosowaniu postacie możesz trzymac na ręku, stole, bądź gdziekolwiek chcesz - byle by pozostały zakryte do czasu wywołania ich przez Króla/Cesarza.

W Cytadelę grywam głównie z Małżonką (wiele odbytych partii) i stosujemy wariant z Wiedźmą miast Zabójcy, aczkolwiek użycie Poborcy w miejsce Złodzieja (przy grze dwuosobowej) wydaje się ciekawym pomysłem.
Awatar użytkownika
krwck
Posty: 66
Rejestracja: 12 sty 2008, 19:46
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Cytadela - proszę o pomoc

Post autor: krwck »

zephyr pisze:W ogóle to król wyczytuje po kolei postacie (...)
Precyzując: osoba posiadająca żeton korony. To też często myli się nowym graczom. W angielskiej wersji jest on chyba tekturowy?

A specjalną zdolność postaci trzeba w przypadku niektórych z nich wykonać po akcji - jeśli tak jest napisane na karcie - np. w przypadku postaci architekta. Dla jasności - akcja to dociągnięcie kart dzielnic lub wzięcie dwóch monet.
krwck, czyt. karwacki :)
kolekcja
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Cytadela - proszę o pomoc

Post autor: Lim-Dul »

W angielskiej wersji jest on chyba tekturowy?
Nie, jest drewniany. Tekturowy, czyli w kształcie normalnej karty, był tylko w edycji bez dodatku - na przykład niemieckiej. Zabawnym zbiegiem okoliczności mam obie. ;-)
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
max_star
Posty: 125
Rejestracja: 21 wrz 2005, 11:49
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Cytadela - proszę o pomoc

Post autor: max_star »

Często się myli ale właściwie już po pierwszej rozgrywce wiadomo że nie osoba która teraz jest królem wywołuje postacie tylko osoba która w poprzedniej rundzie była królem.
Też popełniliśmy ten błąd na początku ale od razu krzyczałem że nie można wiedzieć że to ja jestem królem :):):)
Zdecydowanie zagram: Rosyjskie Koleje
Z chęcią zagram: Caylus
Zawsze zagram: Zimna Wojna
zewsi
Posty: 122
Rejestracja: 17 lut 2006, 16:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 1 time

Re: Cytadela - proszę o pomoc

Post autor: zewsi »

max_star pisze:Często się myli ale właściwie już po pierwszej rozgrywce wiadomo że nie osoba która teraz jest królem wywołuje postacie tylko osoba która w poprzedniej rundzie była królem. (...)
Wywołuje postaci ten, przy którym znajduje się korona. A korona wędruje do nowego gracza wtedy, gdy ten nowy gracz ujawni że jest królem (czyli przyjdzie kolej na jego postać). Czyli króla wywołuje jeszcze stary król, ale biskupa już nowy.
Awatar użytkownika
LostLukas
Posty: 215
Rejestracja: 31 sie 2007, 22:17
Lokalizacja: Karpacz

Re: Cytadela - proszę o pomoc

Post autor: LostLukas »

kurcze, czyli my zawsze graliśmy na zupełnie złych zasadach, :? u nas zawsze ten sam król wywoływał do końca rundy :wink:
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Cytadela - proszę o pomoc

Post autor: Sztefan »

LostLukas pisze:kurcze, czyli my zawsze graliśmy na zupełnie złych zasadach, :? u nas zawsze ten sam król wywoływał do końca rundy :wink:
Bez przesady. Trudno tu mówić o złych zasadach ;) Zła konwencja.
Awatar użytkownika
westwood
Posty: 432
Rejestracja: 04 gru 2007, 02:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Cytadela - proszę o pomoc

Post autor: westwood »

moonman pisze:
Rathi pisze:Generalnie Cytadela najlepiej dziala przy duzej ilosci graczy. Gra w 2 osoby to prawie jak jazda subaru tylko na pierwszym biegu. Niby wszystko jest, ale jednak czegos brakuje.
przy dużej liczbie graczy jest wesoło i gra się naprawdę fajnie...
ale we dwie osoby gra robi się bardziej taktyczna, przemyślana.

Wg mnie najlepiej gra się w Cytadelę we dwie osoby lub w >=5.
W cztery osoby też jest w miarę fajnie.. najgorzej gra mi się w trzyosobowym składzie (co nie oznacza, że źle - bo Cytadela to eXtra gierka).
A ja akurat najbardziej lubię Cytadelę na 3 (w wersji z 9 postaciami - podstawowy zestaw + artysta). Nie zauważyłem żadnego ze wspomnianych problemów przy grze 2 postaciami (rzekoma bezużyteczność złodzieja, przegięte kombosy). Dobrze gra się tez przy 5 graczach. Przy większej liczbie gra staje się chaotyczna (choć w odpowiednim towarzystwie może być wesoło :wink: ) Natomiast najgorszą konfiguracją wg mnie jest 4 graczy - zbyt dużo postaci jest odrzucanych na początku.
Awatar użytkownika
LostLukas
Posty: 215
Rejestracja: 31 sie 2007, 22:17
Lokalizacja: Karpacz

Re: Cytadela - proszę o pomoc

Post autor: LostLukas »

Mam bardzo podobne odczucia co przedmówca. Za grą w 4 osoby nie przepadam, a najbardziej odpowiada mi rozgrywka w 3 lub 5 osób.
Nigdy jeszcze z artystą nie grałem. Przy kolejnej rozgrywce trzyosobowej na pewno spróbuję.
Kubsio
Posty: 93
Rejestracja: 27 cze 2005, 10:47
Lokalizacja: Łódź

Cytadela - plissss

Post autor: Kubsio »

Jes pozno z chlopakami pije piwo ..... wyciagnalem cytadele
i mamy pytabnie odnosnie zasad
czy magik zamienia karty z jakas postacia czy z gracze???
plissss potrzebuje pomocy pilnie bo jestesmy wtrakcie gry
generlnie mam nowych 3 graczy w naszym swiecie :)
Miejsce na Twoja reklame
EstEst
Posty: 282
Rejestracja: 02 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Kraków

Re: Cytadela - plissss

Post autor: EstEst »

Z graczem. Wskazuje konkretnego gracza i zamienia się z nim kartami w tym momencie - tak więc może np. przedtem zbudować jeden budynek ze swojej ręki i dopiero sprzedać resztę ręki. Ta postać zdaje się ma wymuszać szybkie budowanie i "niekiszenie" na ręce wielu wartościowych budynków (bo ktoś może je skraść).
Sługa Koła. Młot na humanistów. Miecz w ręku dyrekcji.

Gry EstEsta
ODPOWIEDZ