XCOM: The Board Game (Eric M. Lang)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: XCOM od FFG

Post autor: Maxxx76 »

Panowie, to jest wątek poświęcony X-Com. Chcecie się wypowiadać na temat rynku gier w Polsce? Świetnie, ale w innym wątku. Chcecie sobie podogryzać? Ok, wyślijcie sobie PW. Ja chciałbym przeczytać tutaj opinie na temat gry. I tylko na temat...
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: XCOM od FFG

Post autor: Maxxx76 »

Natomiast jeśli chodzi o samą grę, to trochę za mało informacji mam, by ją ocenić.
W kwestii aplikacji, nie razi mnie połączenie gry planszowej z elektroniką (szczególnie jeśli chodzi o grę z tematu s-f:-)). Pytanie, które mnie nurtuje, to czy aplikacja będzie pomagać w grze (w sensie mechaniki, klimatu, tempa gry itp)...
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: XCOM od FFG

Post autor: Pierzasty »

Maxxx76 pisze:Panowie, to jest wątek poświęcony X-Com. Chcecie się wypowiadać na temat rynku gier w Polsce? Świetnie, ale w innym wątku. Chcecie sobie podogryzać? Ok, wyślijcie sobie PW. Ja chciałbym przeczytać tutaj opinie na temat gry. I tylko na temat...
+1
Awatar użytkownika
Poochacz
Posty: 268
Rejestracja: 16 maja 2014, 17:27
Has thanked: 17 times
Been thanked: 78 times

Re: XCOM od FFG

Post autor: Poochacz »

Neoberger pisze:Ocena na BGG 4,75. Wystarczy za recenzję.
Ocena na BGG za grę która dostała raptem jedną zapowiedź do tej pory :lol: Sorry, ale pozwolisz że nie będę się nią posiłkował.

A jeśli nie znając mnie określasz mnie mianem "piwko i pozytywna energia" to jesteś po prostu frustratem i kończę z Tobą dyskusję.
Maxxx76 pisze:Natomiast jeśli chodzi o samą grę, to trochę za mało informacji mam, by ją ocenić.
W kwestii aplikacji, nie razi mnie połączenie gry planszowej z elektroniką (szczególnie jeśli chodzi o grę z tematu s-f:-)). Pytanie, które mnie nurtuje, to czy aplikacja będzie pomagać w grze (w sensie mechaniki, klimatu, tempa gry itp)...
Z opisu wywnioskowałem że aplikacja z jednej strony ma nadawać tempo gry, z drugiej na bieżąco sterować poczynaniami UFO w odpowiedzi na Twoją strategię. Taka komputerowa AI w planszówce?
Ostatnio zmieniony 10 sie 2014, 13:08 przez Poochacz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: XCOM od FFG

Post autor: Krwawisz »

Neoberger pisze:Ocena na BGG 4,75. Wystarczy za recenzję.
.
Taa, szczególnie, że pochodzi ona ze średniej dwóch ocen, a "1" wystawiła osoba, która nie widziała gry na oczy zapewne..

Ja jestem mocno zaintrygowany i na pewno sprawdzę jak dotrze do Polski :-)
gaseki
Posty: 412
Rejestracja: 25 lut 2013, 22:16
Lokalizacja: Doncaster

Re: XCOM od FFG

Post autor: gaseki »

Rafal_Kruczek pisze:
gaseki pisze:Nie jest to pierwsza gra planszowa wymagająca tabletu... Jakiś czas temu wyszły "klasyki" hasbro wymagające iPada.
Ale w Monopoly czy inne takie da sie zagrać bez tableta.
Nie w wersje Zapped - w Monopoly np nie było pieniędzy tylko zbliżeniowe karty bankowe, którymi się płaciło za rzeczy (plus minigry jak np ta na wyjście z więzienia itd); w Game of Life nie było spinnera - był tylko wyświetlany na ipadzie (plus znów minigierki na ekranie).

Jestem pewien, że ktoś rozpisze AI XCOM na papierze, i tak jak w Monopoly Zapped można zrobić notatki dotyczące pieniędzy, tak będzie można grać w XCOM bez apki. Tylko będzie to upierdliwe. W drugą stronę już się z resztą spotkałem - ktoś przełożył tabelki z Labyrinth: War on Terror na stronę internetową, przez co AI może być łatwiejsze do ogarnięcia dla niektórych.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: XCOM od FFG

Post autor: mat_eyo »

Dokładnie, swojego czasu sam korzystałem z tych aplikacji do Labiryntu i nie miałem problemu z tym, że mieszam planszówki z technologią, było to dużo wygodniejsze i szybsze niż siedzenie w nosie z tabelkami.
Awatar użytkownika
Macok
Posty: 171
Rejestracja: 18 gru 2011, 22:58
Lokalizacja: NeoGliwice 3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times

Re: XCOM od FFG

Post autor: Macok »

Krwawisz pisze:
Neoberger pisze:Ocena na BGG 4,75. Wystarczy za recenzję.
.
Taa, szczególnie, że pochodzi ona ze średniej dwóch ocen, a "1" wystawiła osoba, która nie widziała gry na oczy zapewne..
Dodatkowo osoba która wystawiła ocenę 1 wystawia tylko 1 i 10.
1 dostały też inne gry które jeszcze nie wyszły, więc posiłkowanie się takimi ocenami jest mało produktywne.


Jak dla mnie super, że coś takiego wychodzi. Odrobina innowacji jest zawsze mile widziana. Jeżeli będzie klapa - jedna więcej słaba gra w roku nic nie zmieni, jeżeli będzie udana - tylko się cieszyć z nowych pomysłów w planszówkach.

Znajomy już się zadeklarował, że kupi więc nie umiem się doczekać.
Spoiler:
Owned
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: XCOM od FFG

Post autor: rastula »

Neoberger pisze:Ocena na BGG 4,75. Wystarczy za recenzję.
ty to serio - czy tak dla jaj?

ktoś sobie kliknąłł oceny dotyczące gry , której nikt na oczy nie widział ... możliwe że Ty sam dałeś "1" :)


edit


ups... napisałem - a tu w międzyczasie cała nowa strona w wątku :)
Szaweł
Posty: 1898
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: XCOM od FFG

Post autor: Szaweł »

Neoberger pisze:Ocena na BGG 4,75. Wystarczy za recenzję.
Pozostaje tylko pogratulować jeśli jako recenzją kierujesz się oceną 4 osób, które z pewnością mają grę obadaną wzdłuż i wszerz, rozegrali pewnie ze trzy palikotyliony partii, sprawdzili wszelkie opcje aplikacji, a może nawet sami ją napisali a potem zhackowali, żeby była po prostu zła. Może poczekaj z oceną do jutra poproszę paru kumpli żeby oddali głos z oceną 10, dobijemy tak ze średnią do 9 i wtedy napiszesz, że gra jest genialna.

Przepraszam, ale takie podejście do tematu jest po prostu denerwujące. Przed sugerowaniem sobie i innym oceny sprawdzaj choćby komentarze.
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Borek224
Posty: 348
Rejestracja: 25 lis 2010, 13:35
Been thanked: 1 time

Re: XCOM od FFG

Post autor: Borek224 »

Awatar użytkownika
Rewer
Posty: 196
Rejestracja: 30 mar 2009, 19:05
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: XCOM od FFG

Post autor: Rewer »

Zastanawia mnie po co bawić się w łączenie aplikacji z planszówką, zwłaszcza w momencie gdzie program ma decydujące znaczenie dla działania mechanizmów gry. Nie można było tego po prostu wydać w postaci elektronicznej, w całości, do ściągnięcia za opłatą. Każdy ściągnął by sobie aplikację, siadł przed swoim kompem w domu, załączył jakiś komunikator i grał w planszą na kompie, dlaczego nie?

Zgadzam się z tym co napomknęło paru przedmówców na temat, że takie rozwiązanie jak prezentowane w XCOM od FFG nie jest żadną innowacją, a tylko pewną wariacją i próbą zainteresowania tą rozrywką ( a co za tym idzie zarobku ) od innej strony, i że na szerszą skalę w takiej postaci raczej się nie przyjmie.

Wracając jednak do pierwszego akapitu, czasem żałuję, że niektóre gry nie są wydawane również w formie elektronicznej, jak chociażby czyni to Days of Wonders bodajże, w sensie, że mamy pełnoprawną grę planszową, ale ta sama gra istnieje również na dobrze zorganizowanej i zautomatyzowanej platformie online. Z własnego doświadczenia, niestety muszę stwierdzić, że moi dobrzy znajomi równie od planszy są w odległy ode mnie punktach kraju, niektórzy za granicą, i fajnie byłoby z nimi móc w ten sposób od czasu do czasu w coś zagrać. Wiem że jest Vassal i inne podobne platformy, ale mi chodziło by o coś bardziej zautomtyzowanego pod pewnymi względami przez co przyjaznego dla zwykłego gracza, użytkownika komputera, i posiadającego wsparcie producenta.
W grze o tron zwyciężasz albo giniesz. Nie ma ziemi niczyjej. - Cersei LannisterSkromna lista gier na BGG.
Awatar użytkownika
marioosh
Posty: 150
Rejestracja: 21 mar 2009, 10:53
Lokalizacja: Kościerzyna
Kontakt:

Re: XCOM od FFG

Post autor: marioosh »

Niestety nie podoba mi się to połączenie z tabletem. Rozumiem gry jako alternatywa na tablecie, ale nie jako must have. Napisałem "niestety" bo mam sentyment do XCOM i pewnie chciałbym pograć w planszówkową wersję, a teraz to przynajmniej zaoszczędzę kilka groszy. Martwi mnie ten precedens. Boję się, że więcej producentów skusi się aby część mechaniki gry wypchnąć poza planszę i wrzucić do tableta :/ Mam nadzieję że nie jest to początek końca...
Teraz mam podpis zgodny z regulaminem, krótszy niż 4 linijki i bez linku do mojego prywatnego bloga...
Awatar użytkownika
Rewer
Posty: 196
Rejestracja: 30 mar 2009, 19:05
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: XCOM od FFG

Post autor: Rewer »

Nom, oby nie było jak np. z Avatarem, gdzie po tym filmie nastąpił wysyp innych "3D" produkcji, czy było to potrzebne czy nie, czy dawało to jakiś efekt czy nie...
W grze o tron zwyciężasz albo giniesz. Nie ma ziemi niczyjej. - Cersei LannisterSkromna lista gier na BGG.
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: XCOM od FFG

Post autor: Hiu »

Mysle, ze jest to bardzo sluszna koncepcja. Wprowadza nowa jakosc do gier kooperacyjnych. Patrzac na flow rozgrywki - te unikalne role sa na tyle unikalne, ze kazdy sobie musi pilnowac swojego ogrodka - a mimo to wspolpracowac miedzy soba i informowac siebie nawzajem o postepie - co udalo sie osiagnac.

Odmierzanie czasu przez aplikacje wprowadza naturalny pospiech i cisnienie :) to juz nie tylko cisnienie w momencie rzutu koscia - uda sie czy nie - ale poczucie uplywajacego czasu wprowadza nowe, zupelnie inne doznania w trakcie rozgrywki.

Jestem na tak.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: XCOM od FFG

Post autor: sirafin »

Przy takiej mechanice zastosowanie aplikacji specjalnie nie dziwi. Niestety wygląda na to, że nie ma co liczyć na możliwość wyboru/stworzenia alternatywnej wersji obsługującej ufoków za pomocą jakichś talii. Ta "Faza Czasu" jest zbyt dynamiczna, by dało się to zrobić (właśnie wyobraziłem sobie gracza w panice obracającego klepsydry i żonglującego kilkoma taliami kart :lol:). Tak więc aplikacja w tym przypadku jest całkowicie uzasadniona, sam pomysł na rozgrywkę interesujący i na pewno znajdą się gracze, którym się to spodoba. Żałuję tylko, że planszowemu X-Com bliżej do RTS niż do strategii turowej, z moim refleksem szachisty raczej nie sięgnę po ten tytuł, mimo że tematyka tak przyjemnie znajoma.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
dewodaa
Posty: 356
Rejestracja: 12 lis 2006, 10:30
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Has thanked: 1 time

Re: XCOM od FFG

Post autor: dewodaa »

Smartfony i tablety w USA są szalenie powszechne i korzysta z nich każdy. W naszym kraju także nie ma z tym większego problemu. A ponieważ jak ktoś ma 280 zł na zakup planszówki to do biednych nie należy - nie widzę o co tyle szumu i problemów. To tylko zwiększa wachlarz możliwości i doznań z gry.
Peace out 8)
Moja kolekcja. Sprzedałem/wymieniłem/sprezentowałem
"To będzie jedna z tych okoliczności, którą ludzie bez znajomości prawa wielkich liczb nazwaliby przypadkiem."
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2810
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 312 times
Been thanked: 528 times

Re: XCOM od FFG

Post autor: kaszkiet »

Co do tego odliczania czasu, co z sytuacją jak poniższa?

- Panowie, muszę do kibla!
- Gramy na hardzie, lej w gacie, Kiler!
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: XCOM od FFG

Post autor: kwiatosz »

kaszkiet pisze:Co do tego odliczania czasu, co z sytuacją jak poniższa?

- Panowie, muszę do kibla!
- Gramy na hardzie, lej w gacie, Kiler!
Na pewno nie cała gra będzie na czas tylko fazy niektóre.

Dewodaa - kupienie planszówki za 280zł a kupienie smartfouna za 2,5kzł to jednak co innego, ja np. nastawiam się na granie z kompem albo czyimś telefonem, bo nie mam smartofuna i raczej nie zamierzam (tableta też).
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Borek224
Posty: 348
Rejestracja: 25 lis 2010, 13:35
Been thanked: 1 time

Re: XCOM od FFG

Post autor: Borek224 »

kaszkiet pisze:Co do tego odliczania czasu, co z sytuacją jak poniższa?

- Panowie, muszę do kibla!
- Gramy na hardzie, lej w gacie, Kiler!
Wedłóg video jest faza czasowa gdzie gra rzuca w graczy decyzjami do podjęcia, a potem faza w które te wszystkie decyzje wchodzą w życie - która już nie jest na czas.
Awatar użytkownika
drapichrust7
Posty: 79
Rejestracja: 09 gru 2010, 22:35
Lokalizacja: Warszawa

Re: XCOM od FFG

Post autor: drapichrust7 »

kwiatosz pisze:
Dewodaa - kupienie planszówki za 280zł a kupienie smartfouna za 2,5kzł to jednak co innego, ja np. nastawiam się na granie z kompem albo czyimś telefonem, bo nie mam smartofuna i raczej nie zamierzam (tableta też).
Dobry smartfon można kupić za mniej niż 1k (w Q1 2014 smartfon miało 44 proc. Polaków).
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: XCOM od FFG

Post autor: costi »

Smartfon można kupić nawet za 100zł. Kto powiedział, że ma być nowy?

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: XCOM od FFG

Post autor: SeeM »

kaszkiet pisze:Co do tego odliczania czasu, co z sytuacją jak poniższa?

- Panowie, muszę do kibla!
- Gramy na hardzie, lej w gacie, Kiler!
Dogryzę w drugą stronę :twisted: :
Gramy w Poprzez Wieki.
- Panowie, muszę obebrać dziecko z przedszkola, zadzwońcie jak coś się stanie.
Po prostu włączasz pauzę. Na easy masz ich nieskończoność, na hard ileśtam minut na całą grę. Także na hardzie trzeba po prostu załatwić się przed rozgrywką.

Podoba mi się załatwienie sprawy zaglądania do instrukcji, bo apka na bieżąco pokazuje jakie karty z jakiej talii dobierać i jak rozgrywać każdą fazę gry.

W ogóle co do kwestii stopera w aplikacji. Kilka miesięcy temu znajomy poprowadził nam scenariusz w bitewniaka. Dostaliśmy kody operacyjne, kryptonimy do wszystkiego i musieliśmy właśnie nimi nadawać przez całą grę. Do tego mieliśmy dokłądnie 10 sekund przez naszym ruchem by uzgodnić co robimy, bo w skali gry jedna tura to 10 sekund. Było to zupełnie inne i bardzo odświeżające podejście do rozgrywki. Sporo czasu zajęło nam opracowanie ogólnego planu ataku, ale podczas gry tyle się działo, że po prostu nie nadążaliśmy reagować i czasem po prostu szliśmy skryptem.

Także można jak najbardziej zaplanować sobie mniej więcej co zrobimy w czasie, który przydzieli nam stoper, ale kiedy już się włączy, to możliwości manewru będą bardzo ograniczone. Podoba mi się to.
+ (BGG)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: XCOM od FFG

Post autor: kwiatosz »

drapichrust7 pisze:
kwiatosz pisze:
Dewodaa - kupienie planszówki za 280zł a kupienie smartfouna za 2,5kzł to jednak co innego, ja np. nastawiam się na granie z kompem albo czyimś telefonem, bo nie mam smartofuna i raczej nie zamierzam (tableta też).
Dobry smartfon można kupić za mniej niż 1k (w Q1 2014 smartfon miało 44 proc. Polaków).
Dobrą grę można kupić za mniej niż 100 zł, ale mam wrażenie, że nie o tym rozmawiamy:)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Poochacz
Posty: 268
Rejestracja: 16 maja 2014, 17:27
Has thanked: 17 times
Been thanked: 78 times

Re: XCOM od FFG

Post autor: Poochacz »

Hmm, do pomysłu samej apki byłem nastawiony neutralnie, ale nie wiem jak sprawdzi się takie klikanie non stop. Dobranie karty - klik. Przeczytanie instrukcji z ekranu - rozporządzanie żołnierzami - klik. Instrukcja - walka - klik. Do tego podawanie telefonu dookoła stołu żeby każdy zdążył się zapoznać z instrukcją dla siebie przed upływem czasu... Myślałem bardziej o aplikacji wspierającej grę ale tutaj praktycznie jest ona połową całej gry. Poczekam jeszcze aż pokażą opcję "easy" bo mam za słaby refleks na "hard" :lol:
ODPOWIEDZ