Stone Age - zasady, pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Hobold
Posty: 46
Rejestracja: 27 mar 2013, 14:35
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: Hobold »

Z domkami nie miałem problemów. Dzięki za odpowiedzi. Będą zawsze 4 karty cywilizacji wykładane :).
Leigh
Posty: 7
Rejestracja: 24 paź 2010, 20:04

Re: Stone Age

Post autor: Leigh »

Widzę, że odkurzam wątek po kilku miesiącach :)

Za mną dopiero 1 gra w SA i już w trakcie gry pojawiła się niejedna wątpliwość. Większość rozwiałem przeglądając różne instrukcje na bgg i ten wątek, ale temat chatek pozostał bez rozwiązania.

Czy po zakupie chatki z puli ogólnej i dodaniu do swojej tekturki można dalej (w następnych turach) z niej korzystać?
Jeśli tak, to czy można korzystać z chatek innego gracza?
Jeśli nie, to po jaką cholerę zostawili pola na planszy gracza zamiast kazać odkładać chatki jedna na drugą?
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: FortArt »

Ale jak korzystac? One sa jednorazowe. Placisz surowcami, masz punkty i tyle.

Rozkładanie ich na planszy gracza ma tylko taki sens, że możesz je policzyć u rywali. A to może mieć znaczenie bo są karty cywilizacji dające punkty za mnożnik. Warto rozważyć ich podbieranie jeśli rywal ma za dużo budynków.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Stone Age

Post autor: wc »

W dodatku jest kilka chatek, które pozwalają na korzystanie z nich po wybudowaniu. Np. "prywatny las" - na pewno nie mogą z nich korzystać pozostali gracze.
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Leigh
Posty: 7
Rejestracja: 24 paź 2010, 20:04

Re: Stone Age

Post autor: Leigh »

Wielkie dzięki za szybkie odpowiedzi - wątpliwości rozwiane, graliśmy dobrze :)
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Stone Age

Post autor: Pixa »

Mam kilka pytan co do zasad:

1) Narzędzi mogę używać w dowolnej akcji (polowanie, wypalanie cegieł, etc)? Nie muszę ich używać, jeśli nie chce?
2) W grze na 2 graczy tylko jeden z nich moze ustawic pionki na drewnie lub cegle, kamieniu, zlocie? Jak juz pierwszy gracz wybierze zbieranie surowcow to drugi juz nie moze? Analogicznie przy grze na 3 graczy tylko dwoch? Ale obydwoje moga wybrac np. drewno? W grze na 4 graczy nie ma ograniczen?
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Stone Age

Post autor: romeck »

Gry już dawno nie mam, więc mam nadzieję, że nic nie przekłamię. :)
Pixa pisze:1) Narzędzi mogę używać w dowolnej akcji (polowanie, wypalanie cegieł, etc)? Nie muszę ich używać, jeśli nie chce?
Narzędzi się używa (ale nie ma obowiązku) dla powiększenia sumy wyrzuconych oczek przy akcji pozyskiwania jakiegoś dobra, ale tylko tam, gdzie jest dzielenie całkowite (polowanie, drewno, cegła, kamień, złoto).
Pixa pisze:2) W grze na 2 graczy tylko jeden z nich moze ustawic pionki na drewnie lub cegle, kamieniu, zlocie? Jak juz pierwszy gracz wybierze zbieranie surowcow to drugi juz nie moze? Analogicznie przy grze na 3 graczy tylko dwoch? Ale obydwoje moga wybrac np. drewno? W grze na 4 graczy nie ma ograniczen?
W opcji na dwóch graczy, jeśli jeden pójdzie np. na drewno, to drugi już na drewno nie może w tej rundzie. W opcji dla trzech graczy, jeśli dwóch pójdzie np. na kamień, to trzeci już w tej rundzie na kamień nie może. I tak dalej. Zasada nie dotyczy polowania.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Stone Age

Post autor: Pixa »

romeck pisze:Gry już dawno nie mam, więc mam nadzieję, że nic nie przekłamię. :)
Pixa pisze:2) W grze na 2 graczy tylko jeden z nich moze ustawic pionki na drewnie lub cegle, kamieniu, zlocie? Jak juz pierwszy gracz wybierze zbieranie surowcow to drugi juz nie moze? Analogicznie przy grze na 3 graczy tylko dwoch? Ale obydwoje moga wybrac np. drewno? W grze na 4 graczy nie ma ograniczen?
W opcji na dwóch graczy, jeśli jeden pójdzie np. na drewno, to drugi już na drewno nie może w tej rundzie. W opcji dla trzech graczy, jeśli dwóch pójdzie np. na kamień, to trzeci już w tej rundzie na kamień nie może. I tak dalej. Zasada nie dotyczy polowania.
Czyli w grze na dwie osoby jak jeden pójdzie po drewno, to drugi może iść po kamień? W instrukcji stoi:
"W grze 2 osobowej tylko 1 racz może postawić swoich ludzi na lesie, gliniankach, kamieniołomie oraz rzece". Pytanie jak to interpretować. 1 gracz stawia na drewnie to drugi może np. na kamieniu czy 1 gracz zbiera surowce, to drugi już nie może.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Shogman
Posty: 165
Rejestracja: 19 sty 2011, 18:56
Lokalizacja: L-wa

Re: Stone Age

Post autor: Shogman »

Jeżeli jeden idzie na drewno, to drugi może iść np. na kamień, tak jak mówisz.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Stone Age

Post autor: romeck »

Pixa pisze:[...] czy 1 gracz zbiera surowce, to drugi już nie może.
To by była masakra. :D
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Stone Age

Post autor: Pixa »

Karty cywilizacji mogę kupować za dowolna kombinację surowów - np. 2 drewna i 1 kamien?
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Stone Age

Post autor: gafik »

Tak
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Stone Age

Post autor: Tomzaq »

Dot. punktacji zielonych kart cywilizacji

Kupiłem grę kilka dni temu. Przeleciałem ten wątek i muszę stwierdzić, że moja instrukcja nie pozostawia wątpliwości. Mnożymy tylko jeden zestaw kart. Za Wszystkie powtarzające się dostajemy tylko po jeden punkt.

Cytuję - strona 8 instrukcji:
"Najpierw mnoży się liczbę różniących się kart cywilizacji z zielonym tłem przez nią samą. Jeśli gracz posiada duplikaty, są one warte tylko 1 dodatkowy punkt. Gracz nie zdobywa punktów za drugi zestaw."

Zapis jest jednoznaczny i tak też obliczam punkty.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Stone Age

Post autor: romeck »

Tomzaq pisze:"Najpierw mnoży się liczbę różniących się kart cywilizacji z zielonym tłem przez nią samą. Jeśli gracz posiada duplikaty, są one warte tylko 1 dodatkowy punkt. Gracz nie zdobywa punktów za drugi zestaw."
Gry już dawno nie mam, więc nie jestem w stanie zajrzeć do oryginalnej (w moim przypadku niemieckiej) instrukcji, ale zdaje się, że ten zapis był zupełnie inny, tzn. podawał przykład liczenia zielonych kart i nic więcej. Zatem chyba masz uzupełnioną wersję instrukcji - good 4 U. :) Wydanie Barda?
Ostatnio zmieniony 16 sie 2014, 10:46 przez romeck, łącznie zmieniany 3 razy.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Stone Age

Post autor: Tomzaq »

Tak. Wydanie BARDA
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Stone Age

Post autor: romeck »

Sprawdź jeszcze co masz napisane w dodatku do instrukcji (tam jest taki przykład przy opisie kart cywilizacji).
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Stone Age

Post autor: Tomzaq »

Dodatek potwierdza instrukcję.

Cytat:
"Podczas obliczania punktacji końcowej każdy uczestnik mnoży liczbę różnych kart przez nią samą i dodaje dodatkowe karty".
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Stone Age

Post autor: romeck »

No i pięknie, bo wcześniejsze wersje miały tylko bardzo niefortunny przykład.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Stone Age

Post autor: Cin »

Temat wałkowany przez pół wątku - są różne instrukcje w różnych wydaniach. "U mnie w instrukcji..." globalnie niczego nie przesądza.

A z ciekawości - wg Twojej instrukcji można zejść z punktami poniżej zera?
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Stone Age

Post autor: romeck »

Cin pisze:Temat wałkowany przez pół wątku - są różne instrukcje w różnych wydaniach. "U mnie w instrukcji..." globalnie niczego nie przesądza.
Ale spokojnie można przyjąć, że im nowsze wydanie, tym zasady bardziej dopracowane i aktualnie obowiązujące.
A jak kto gra to i tak sprawa ktosia.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Stone Age

Post autor: Tomzaq »

Cin pisze: A z ciekawości - wg Twojej instrukcji można zejść z punktami poniżej zera?
Można.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Odp: Stone Age

Post autor: Cin »

Tomzaq pisze:
Cin pisze: A z ciekawości - wg Twojej instrukcji można zejść z punktami poniżej zera?
Można.
Gry mi się pomyliły. Z tym był problem w Egizii :-)
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Stone Age

Post autor: Cin »

romeck pisze:Ale spokojnie można przyjąć, że im nowsze wydanie, tym zasady bardziej dopracowane i aktualnie obowiązujące.
Bard w swoich grach i instrukcjach narobił już tyle baboli, że akurat do ich wersji bym się bardzo nie przywiązywał.
Również świeże wydanie amerykańskie: http://boardgamegeek.com/image/2022543/emilskoda
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Stone Age

Post autor: romeck »

Cin pisze:Bard w swoich grach i instrukcjach narobił już tyle baboli, że akurat do ich wersji bym się bardzo nie przywiązywał.
Narobił wiele razy, jak każde inne wydawnictwo. Ale to jest drugie wydanie SA z Barda, najwyraźniej poprawione (przynajmniej w tej kwestii).
Cin pisze:Również świeże wydanie amerykańskie: http://boardgamegeek.com/image/2022543/emilskoda
I niejednoznaczne.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: tomb »

Z innego wątku:
TomB pisze:Podobną strategię zastosował ostatnio na BGA gość, z którym grałem w Stone Age. Narobił ludków i nie przejmował się karmieniem, a potem wymiatał, kupując budynki i karty bonusujące ludków i budynki. Wygrał w cuglach, choć spadł do poziomu ok. -50 pkt.
romeck pisze:"Strategia" (*) niekarmienia w Stone Age jest chyba dość powszechnie znana
Cin pisze:Trochę się offtopic robi - jest też zaproponowana przez autorów inna wersja kar za niewyżywienie w Stone Age. Ale nie jest zaimplementowana na BGA
Jaka to punktacja? ja pierwszy raz spotkałem się z takim sposobem gry.
ODPOWIEDZ