Planszówka RPG like

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
harakuru
Posty: 23
Rejestracja: 16 sie 2014, 14:26

Planszówka RPG like

Post autor: harakuru »

Witam,
jest to mój pierwszy post na forum tego typu i właściwie to właśnie dla niego w ogóle założyłem to konto.
Planszówki co jakiś czas przewijają się przez moje życie i teraz przyszła taka chwila, żeby coś sobie nowego zakupić. Tak, wiem, że było pierdyliard podobnycch tematów, ale wolę zasięgnąć opinii z grami, które mogły być wydane w tym roku.

Szukam tytułu, który:
1. Posiada duży poziom regrywalności.
2. Nie jest szczególnie skomplikowany, ale jeśli w systemie bardziej rozbudowanym wystarczy jedna osoba, która ogarnia zasady to nie pogardzę :).
3. Rozgrywa się w świecie fantasy (nie sci-fi).
4. Ma elementy RPG - rozwijania postaci itp.
5. Liczba graczy 1+ lub 2+ - nie ma górnej granicy.
6. Może być, ale nie musi podkładanie sobie świń.
7. Może zawierać element losowości.
8. Możliwość rozbudowy tytułu o dodatki.

Tytuły które przypadły mi do gustu:

Talisman, Warhammer: Invasion (karcianka, ale bardzo fajna)

W inne gry nie miałem raczej okazji pograć.

Po przekopaniu internetów znalazłem parę gier które mogły by mnie zainteresować:
1. Horror w Arkham. (fajnie, że są dodatki, no ale brakuje mi tu podkładanie świń lo)
2. Drakula.
3. Warhammer Chaos w Starym Świecie
4. Nasz rodzimy Robinson.

Proszę o jakieś podpowiedzi i uzasadnione opinie.

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Planszówka RPG like

Post autor: Wolf »

Najbliżej RPG (w sensie typowo papierowych rpg-ów z mistrzem gry itd.) jest Posiadłość Szaleństwa.
Zamiast Arkham Horror proponuję zainteresować się Eldritch Horror (ta sama tematyka, ale krótszy czas rozgrywki).
Awatar użytkownika
Bardias
Posty: 303
Rejestracja: 19 sty 2014, 04:07
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Planszówka RPG like

Post autor: Bardias »

Runebound (taki hack'n'slashowy, dużo ciekawszy talisman), Descent (dużo bardziej RPGowy, w trybie kampanii dłuższy), Dragon's Ordeal (polski talisman z możliwością chodzenia we wszystkich kierunkach, nie ma dodatków), Mage Knight.
harakuru
Posty: 23
Rejestracja: 16 sie 2014, 14:26

Re: Planszówka RPG like

Post autor: harakuru »

Jeśli chodzi o posiadłość szaleństwa to trochę odrzuca mnie jedynie 5 scenariuszy, bo po prostu nie zamierzam w krótkim odstępie czasu kupować dodatków do gry.
Co do długości rozgrywki to tak 2-3 godziny to nie ma problemu bo jak się zbieramy ze znajomymi to głównie na cały wieczór przy piwku :).
Z kolei mówiąc o Eldritch Horror to nie znalazłem nigdzie jakiejś wideorecenzji, a szczerze to wolę tak obejrzeć grę, bo po części wyjaśnia sposób prowadzenia rozgrywki.

Runebound sam nie wiem, wydaje się dosyć ciekawy. Zwłaszcza kokszenie postaci :). Czy posiada jakieś dodatki (ok już zauważyłem, że posiada xD)?
Descent znów brak jakiejś wideorecenzji i odstraszająca cena ponad 250 złotych (pewnie głównie przez figurki) :/.
Dragon's Ordeal swego czasu oglądałem recenzję u Wookiego i nie zachwyciło mnie za specjalnie.

Swoją drogą to bardzo podobają mi się wydania od Fantasy Flight Games, są po prostu niesamowicie wykonane i nadają klimatu.

Wiem, że nie jest to gra tak zupełnie w tematyce w której szukam, ale co myślicie o grze Small World?
Awatar użytkownika
Sever
Posty: 127
Rejestracja: 16 sie 2014, 18:22
Has thanked: 39 times
Been thanked: 31 times

Re: Planszówka RPG like

Post autor: Sever »

A może Pathfinder: The Adventure Card Game (Gra karciana z połączeniem RPG. Wybierasz klasę postaci, scenariusz, przechodzisz, levelujesz. Zbierasz loot, zabijasz potwory. można grać solo jak i w większym gronie) ?

Co do Arkham Horror, to jest to gra moim zdaniem na co najmniej 3 godziny, a we dwóch może i dłużej. Natomiast Chaos w Starym Świecie jest dla 3-4 osób (5 jeśli masz dodatek).

Tu masz Eldritch Horror https://www.youtube.com/watch?v=cYgrRVTc-Ys rozgrywka z komentarzem PL :)
Ostatnio zmieniony 16 sie 2014, 18:30 przez Sever, łącznie zmieniany 2 razy.
Terry Pratchett - Smok to metafora całej przeklętej ludzkiej egzystencji. Jakby sam w sobie nie był paskudny, to jeszcze jest wielki, gorący i lata.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8801
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2709 times
Been thanked: 2396 times

Re: Planszówka RPG like

Post autor: Curiosity »

harakuru pisze:Descent znów brak jakiejś wideorecenzji i odstraszająca cena ponad 250 złotych (pewnie głównie przez figurki) :/.
Używanego Descenta łatwo wyrwać taniej. Ludzie sprzedają, bo nie znajdują chętnych do gry (fajnie mieć 4-5 osób na kampanię, która może zająć +/- 15-20 godzin). Ja kupiłem używanego w świetnym stanie za 150zł, a na forum są oferty po 180zł.

Spójrz na oceny na BGG - gra zajmuje okolice 30 miejsca na liście gier wszech czasów. Nie twierdzę, że trzeba w zaślepieniu patrzeć na rankingi, ale blisko 7.000 osób oceniających i półtora tysiąca polecających to już coś :)
Ja grę polecam, ale zdecydowanie najlepiej jest gdy masz ekipę do kampanii. Tylko wtedy można rozwijać umiejętności i ekwipunek.

Skąd jesteś? Może w Twoim mieście odbywają się spotkania planszówkowe, na które możesz wpaść i zaznajomić się z grą?

http://www.boardgamegeek.com/boardgame/ ... nd-edition
Ostatnio zmieniony 16 sie 2014, 19:21 przez Curiosity, łącznie zmieniany 1 raz.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Bardias
Posty: 303
Rejestracja: 19 sty 2014, 04:07
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Planszówka RPG like

Post autor: Bardias »

Runebound doczekał się (w Polsce) 12 małych dodatków (w czterech 3-pakach), 2 dużych i 6 classdecków (w dwóch 3-pakach), czyli talii będących niejako drzewkami umiejętności bohaterów. Obecnie dostępne są wyłącznie classdecki, 6 małych dodatków i 1 duży (nie licząc rynku wtórnego), ale podstawowa gra + małe dodatki obecnie dostępne spokojnie wystarczają na wieeele godzin gry. Zawsze można też sobie wydrukować kilkudziesięciu nowych fanowskich bohaterów :-)
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1149
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 202 times
Been thanked: 98 times

Planszówka RPG like

Post autor: zioombel »

Ja mam i Runebound z dodatkami i Descenta z dodatkami.
Jesli ktos mi zaproponuje gre w obie gry to zawsze wybiorę Descenta. Gra idzie szybko, każdy jest zaangażowany cały czas. Myśli sie kto gdzie ma pójść, jak ubić potwory. Jest dużo emocjo bo walczymy przeciw żywemu przeciwnikowi, a nie grze. W Runebound to każdy sobie rzepkę skrobie. Długie tury i walki innych graczy sprawiają , że człowiek się po prostu nudzi a z czasem każdy dostaje oddzielna kość do walki i tury idą niemalże jednocześnie by tylko przyspieszyć rozgrywkę.
harakuru
Posty: 23
Rejestracja: 16 sie 2014, 14:26

Re: Planszówka RPG like

Post autor: harakuru »

Z miejscem własnie jest problem bo w okolicach w których mieszkam (Krosno) nic w tym guście się nie dzieje i wątpię czy dziać się będzie :/, bo jeśli chodzi o takie rzeczy to to jest zadupie.

Pathfinder - dzięki za propozycję, ale tym razem poszukuję gry planszowej :).

Co do Descenta problem może być to, że z reguły jak się spotykamy to jest nas 3-4 osoby i warto zaznaczyć, że poszukuję czegoś do rozgrywki jednowieczorowej tj. skończenie gry nie zajmie więcej jak parę godzin. Dlatego raczej motyw z 20 godziną kampanią raczej odpada, bo do tego raczej wolał bym papierowe gry rpg. Niemniej jednak dziękuję za propozycje :).
Kosma
Posty: 349
Rejestracja: 01 gru 2013, 12:40
Lokalizacja: Festung Breslau
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Planszówka RPG like

Post autor: Kosma »

Nie kupuj Descenta,jak nie masz do niego ekipy. :(
harakuru
Posty: 23
Rejestracja: 16 sie 2014, 14:26

Re: Planszówka RPG like

Post autor: harakuru »

Kosma pisze:Nie kupuj Descenta,jak nie masz do niego ekipy. :(
Własnie z tego powodu ta gra musi niestety odpaść :/.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Planszówka RPG like

Post autor: rastula »

Własnie z tego powodu ta gra musi niestety odpaść :/.

bez ekipy to Robinson :lol:
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1149
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 202 times
Been thanked: 98 times

Re: Planszówka RPG like

Post autor: zioombel »

My gramy w Descenta we 4 i jest super. Gramy co tydzien jeden scenariusz z kampanii. W 4 bardzo dobrze się gra. Nie wiem o co chodzi Kosmie.
Kosma
Posty: 349
Rejestracja: 01 gru 2013, 12:40
Lokalizacja: Festung Breslau
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Planszówka RPG like

Post autor: Kosma »

4 to już ekipa!
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1149
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 202 times
Been thanked: 98 times

Re: Planszówka RPG like

Post autor: zioombel »

Kosma pisze:4 to już ekipa!
Sorka nie zauważyłem słowa "jak" i wyszło, zeby nie kupował bo nie ma ekipy.

Dalej uważam, że Descent to najlepsze wyjście dla Ciebie. Jesli masz smykałkę do gier RPG to wlasnie tu najłatwiej stworzysz swoje scenariusze.
harakuru
Posty: 23
Rejestracja: 16 sie 2014, 14:26

Re: Planszówka RPG like

Post autor: harakuru »

zioombel pisze:
Kosma pisze:4 to już ekipa!
Sorka nie zauważyłem słowa "jak" i wyszło, zeby nie kupował bo nie ma ekipy.

Dalej uważam, że Descent to najlepsze wyjście dla Ciebie. Jesli masz smykałkę do gier RPG to wlasnie tu najłatwiej stworzysz swoje scenariusze.
Ze smykałką to tak 50/50, bo po prostu nie miałem wiele okazji by zagrać w jakiegokolwiek RPG, choć bardzo lubię takie gry ;). No i dalej boli mnie trochę cena gry, no chyba, że ktoś by sprzedawał.
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1149
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 202 times
Been thanked: 98 times

Re: Planszówka RPG like

Post autor: zioombel »

Często są oferty w dziale handel. Z reguły ceny są ok 180 zł choć mozna znaleźć taniej.
harakuru
Posty: 23
Rejestracja: 16 sie 2014, 14:26

Re: Planszówka RPG like

Post autor: harakuru »

No dobra pomijając już tę kwestię to znacie jakąś ciekawą grę, która była by bardzo dobrze skalowalna mniej więcej w tych kryteriach podanych w pierwszym poście? Pytam, bo możliwe, że często będziemy grali w dwie osoby.
Sytro
Posty: 24
Rejestracja: 02 mar 2008, 08:39
Lokalizacja: Siedlce/Warszawa

Re: Planszówka RPG like

Post autor: Sytro »

harakuru pisze:Wiem, że nie jest to gra tak zupełnie w tematyce w której szukam, ale co myślicie o grze Small World?
Ja go polecam każdemu kto szuka czegoś lekkiego i przyjemnego, z przymrużeniem oka.

ad1. duży poziom regrywalności.
ad 2. Nie jest szczególnie skomplikowany.
ad 3. Rozgrywa się w świecie fantasy (nie sci-fi).
ad 4. Nie ma żadnego rozwoju postaci/rasy.
ad 5. 2 - 5 graczy w podstawie -w wersji 2-3 os. robi się z SW mała gra taktyczna (chociaż z uwagi na prostą, nieskomplikowaną mechanikę taktyka to chyba słowo na wyrost), w 4-5 mamy mniejszy wpływ na to co się dzieje na całej mapie, więc
6. Można podkładać sobie świnie, ale znowu nie są jakoś tam straszne (ot czasem zablokować kogoś można)
7. Losowość odpowiada tutaj za regrywalność -tzn. losowe w każdej grze są kombinacje rasa/umiejętności - reszta prawie nie losowa (prawie zapomniałem o kostce, którą czasem można rzucić)
8. Dodatki są i zwiększają losować (liczbę ras/umiejętności głównie).

Ja od siebie polecę też Mage Knight - spełnia w zasadzie wszystkie warunki, poza pkt.2 Trochę tych zasad jest- ale jest cały przewodnik(obok instrukcji) specjalnie napisany do wprowadzania nowych graczy no i dedykowany scenariusz, gdzie krok po kroku tłumaczone jest wszystko co potrzebne. Sam kupiłem nie dalej jak w poniedziałek :D
harakuru
Posty: 23
Rejestracja: 16 sie 2014, 14:26

Re: Planszówka RPG like

Post autor: harakuru »

Sytro pisze: Ja od siebie polecę też Mage Knight - spełnia w zasadzie wszystkie warunki, poza pkt.2 Trochę tych zasad jest- ale jest cały przewodnik(obok instrukcji) specjalnie napisany do wprowadzania nowych graczy no i dedykowany scenariusz, gdzie krok po kroku tłumaczone jest wszystko co potrzebne. Sam kupiłem nie dalej jak w poniedziałek :D
Przeczytałem, że gra może trwać nawet do siedmiu (yauza!) godzin, co u mnie zdecydowanie odpada xd.

No, ale powiedzmy, że temat został przedawniony. Do zamknięcia.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Planszówka RPG like

Post autor: Rocy7 »

Smallworld IHMO na 2 to nuda poza tym w zasadzie nie pasuje do kryteriow z 1 posta.
ODPOWIEDZ