Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Indar
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Indar »

Sprzedaje tylko ten który zagrał trade/consume, ale każdy MUSI konsumować pozostałe karty.
Wosho
Posty: 1443
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Wosho »

No to tu zle gralismy, dzieki ;)
Wosho
Posty: 1443
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Wosho »

Pytanie o podobną grę karcianą, czy metallum/among the stars są równie fajne?
Tylko nie polecajcie summoner wars..
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2084
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 147 times
Been thanked: 395 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: walkingdead »

Wosho pisze:Pytanie o podobną grę karcianą, czy metallum/among the stars są równie fajne?
Tylko nie polecajcie summoner wars..
Masz na myśli Mettallum wydane przez Galaktę? To nie jest gra karciana.
Wosho
Posty: 1443
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Wosho »

W sumie racja, cos mi sie pokrecilo ;)
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2084
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 147 times
Been thanked: 395 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: walkingdead »

Co nie zmienia faktu, że to jest bardzo dobra gra. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Bea »

Wosho pisze:Pytanie o podobną grę karcianą, czy metallum/among the stars są równie fajne?
Tylko nie polecajcie summoner wars..
Podobna, ale według mnie nawet lepsza, jest Nowa Era.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1093
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 86 times
Been thanked: 31 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Rafal_Kruczek »

Bea pisze:
Wosho pisze:Pytanie o podobną grę karcianą, czy metallum/among the stars są równie fajne?
Tylko nie polecajcie summoner wars..
Podobna, ale według mnie nawet lepsza, jest Nowa Era.
To czemu nie pójść na całośc i polecić Imperial Settelers czyli Osadników - za jakiś miesiąc będą...

I tak, Prośród Gwiazd jest fajne, ale nie jest podobne. A właściwe jest fajne poniewaz nie jest podobne. Jakby było podobne to musiało by być lepsze od RFTG żebym je kupił...

p.s. Nowa wersja RFTG Keldona na http://keldon.net/rftg/ zawierająca Alien Artifacts (BEZ orba)
Wosho
Posty: 1443
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Wosho »

Osadnicy są na radarze, bo MPŻ narzeka że ciągle tylko kosmos i wojny ;)
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1093
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 86 times
Been thanked: 31 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Rafal_Kruczek »

Wosho pisze:Osadnicy są na radarze, bo MPŻ narzeka że ciągle tylko kosmos i wojny ;)
W takim razie Zbuduj Swoje Miasto może być idealne.
Jest szybsze, tańsze i łatwiejsze niż RFTG, ma "strategicznom głembie" polnego strumyka , ale ten sam autor i mechanika( no przynajmniej część mechaniki).
I buduje sie budynki w mieście ( w tym sklepy). :)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 318 times
Been thanked: 347 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: tomb »

Rafal_Kruczek pisze:p.s. Nowa wersja RFTG Keldona na http://keldon.net/rftg/ zawierająca Alien Artifacts (BEZ orba)
Dzięki za info. Pierwsza partia za mną (przegrana towarami) - świetne karty, fajnie mieszają. Znowu trzeba się będzie uczyć gry i to jest piękne w Rejsie.
Ale na papierze nie zagram pewnie w tym roku, bo w domu nie wprowadziliśmy jeszcze wszystkich starych dodatków. Od ponad roku tylko podstawka i ewent. pierwszy dodatek.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

TomB pisze:Znowu trzeba się będzie uczyć gry i to jest piękne w Rejsie.
Wszystko jest piękne w Rejsie. :D
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: ghostdog »

Nie wszystko. Jak dla mnie zawsze za krótko trwa
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 318 times
Been thanked: 347 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: tomb »

ghostdog pisze:Jak dla mnie zawsze za krótko trwa
Co kto lubi. Dzięki krótkiej rozgrywce można:
- szybko zagrać rewanż, zamiast tłumaczyć się, że karty nie podeszły,
- pyknąć 15 partii z kolegami w robocie (na BGA) i każdy coś wygra, zamiast spędzić cały dzień nad Agricolą, po której tylko jeden idzie do domu zadowolony (sprawdzone!).
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Wyścig to wyścig. Trzeba się umieć zmieścić w czasie ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Pixa »

Zastanawiam sie nad kupnem RFTG - wydanie PL z Rebela. Podstawowe pytanie - czy gra chodzi dobrze na 2 osoby? A na wiecej? Czy faktycznie jest podobna do Puerto Rico, ktore mi nie za bardzo podeszlo (i czy warto ja wobec tego miec)?
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Olgierdd »

Pixa pisze:Zastanawiam sie nad kupnem RFTG - wydanie PL z Rebela. Podstawowe pytanie - czy gra chodzi dobrze na 2 osoby? A na wiecej? Czy mamy doczynienia z wredna negatywna interakcja czy raczej pasjans?
Chodzi bardzo dobrze we wszystkich konfiguracjach osobowych.
Na pewno nie ma w tej grze nic wrednego, raczej "pasjans", tzn. gra posiada lekką pośrednią interakcję, która nabiera znaczenia dopiero po kilku- kilkunastu rozgrywkah, gdy gracze mają świadomość tego co robią przeciwnicy.
Regrywalność jest nieskończona, kilkaset rozgrywek za sobą i dalej się nie nudzi (chociaż z dodatkami).
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Pixa »

Olgierdd pisze: Chodzi bardzo dobrze we wszystkich konfiguracjach osobowych.
Na pewno nie ma w tej grze nic wrednego, raczej "pasjans", tzn. gra posiada lekką pośrednią interakcję, która nabiera znaczenia dopiero po kilku- kilkunastu rozgrywkah, gdy gracze mają świadomość tego co robią przeciwnicy.
Regrywalność jest nieskończona, kilkaset rozgrywek za sobą i dalej się nie nudzi (chociaż z dodatkami).
A czy faktycznie jest podobna do Puerto Rico, ktore mi nie za bardzo podeszlo (i czy warto ja wobec tego miec)?
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
ivan2k5
Posty: 155
Rejestracja: 21 cze 2014, 16:13
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: ivan2k5 »

Tylko tym jest podobne, że wybierając kartę akcji Otrzymujesz z niej bonus (w PR bonus za wybraną rolę). RftG albo się kocha albo nienawidzi ;) moim skromnym zdaniem bardzo dobra gra.
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Race for the galaxy

Post autor: jolietjake »

Jakby sie przyjrzec to są podobne elementy do Puerto Rico, ale gry nie leżą blisko siebie i feeling z gry jest inny. Mnie PR nie podeszlo, a RftG wrecz przeciwnie, wiec sie nie musisz martwic ;)
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: skanna »

Pixa pisze:
Olgierdd pisze: Chodzi bardzo dobrze we wszystkich konfiguracjach osobowych.
Na pewno nie ma w tej grze nic wrednego, raczej "pasjans", tzn. gra posiada lekką pośrednią interakcję, która nabiera znaczenia dopiero po kilku- kilkunastu rozgrywkah, gdy gracze mają świadomość tego co robią przeciwnicy.
Regrywalność jest nieskończona, kilkaset rozgrywek za sobą i dalej się nie nudzi (chociaż z dodatkami).
A czy faktycznie jest podobna do Puerto Rico, ktore mi nie za bardzo podeszlo (i czy warto ja wobec tego miec)?
Jak widać po avatarze - kocham PR. I mało brakowało, żebym znielubiła RftG od pierwszego wejrzenia, bo chciano mnie zachęcić do poznania tej gry twierdząc, że jest podobne do Puerto Rico. Zniechęciłam się okropnie po pierwszej grze, bo nic podobnego oprócz wybierania akcji nie widziałam. I nadal nie widzę, choć kocham w tej chwili obie te gry :)
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: wc »

Bo Race nie tyle jest podobny do Puerto Rico, co do karcianej wersji PR - San Juan.

Ma stamtąd "ściągniętą" całą mechanikę - wybór ról, karty wykorzystywane na 3 sposoby (jako lokacje, środek płatniczy i towary), nawet jeden z warunków zwycięstwa.

Ale większość osób (w tym ja) uważa, że Race od SJ jest wielokrotnie lepszy, bo wniósł cała masę dodatkowych elementów - podział kart na planety (a te jeszcze na czarne i czerwone) i developy, bardzo ważną dodatkową rolę (czyli konsumpcję - taki kapitan z PR, którego nie było w SJ), przede wszystkim ogromną różnorodność kat (w SJ był po 3 sztuki każdej z kart, a rodzajów było ze 30).
A dodatki to już w ogóle - cele, prestiż , przejęcia...

Jednak mechanicznie Race jest po prostu doskonałym rozszerzeniem możliwości drzemiących w San Juan.

No i mówi się, że Lehman bardzo głęboko maczał swoje palce przy tworzeniu San Juan właśnie ...
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1093
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 86 times
Been thanked: 31 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Rafal_Kruczek »

wc pisze:Bo Race nie tyle jest podobny do Puerto Rico, co do karcianej wersji PR - San Juan.

Ma stamtąd "ściągniętą" całą mechanikę - wybór ról, karty wykorzystywane na 3 sposoby (jako lokacje, środek płatniczy i towary), nawet jeden z warunków zwycięstwa.

Ale większość osób (w tym ja) uważa, że Race od SJ jest wielokrotnie lepszy, bo wniósł cała masę dodatkowych elementów - podział kart na planety (a te jeszcze na czarne i czerwone) i developy, bardzo ważną dodatkową rolę (czyli konsumpcję - taki kapitan z PR, którego nie było w SJ), przede wszystkim ogromną różnorodność kat (w SJ był po 3 sztuki każdej z kart, a rodzajów było ze 30).
A dodatki to już w ogóle - cele, prestiż , przejęcia...

Jednak mechanicznie Race jest po prostu doskonałym rozszerzeniem możliwości drzemiących w San Juan.

No i mówi się, że Lehman bardzo głęboko maczał swoje palce przy tworzeniu San Juan właśnie ...
I to ostanie zdanie jest prawdziwe. Reszta troche przeinacza historie :) Nie było bezposredniego kopiowanie, ale wspólny przodek. (temat był już WIELOKROTNIE poruszny w tym wątku)
Wydawca zapropownował T. Lemahmannowi zrobienie karcianej wersji Puerto Rico i projekt zaszedł do fazy prototypu.
W koncu jednak to Andreas Seyfarth stworzył karcianą wersję PR i skorzystał z prototypu Toma Lehmana - a dokładniej z machaniki odrzucania kart, żeby płacić za wystawianie innych kart. Za ta mechanikę TL (i chyba R. Borg)otrzymuje ułamek tantiemów od sprzedaży SJ.
W drugiej strony prototyp został przerobiony na RFTG. I Andreas Seyfarth otrzymuje ułamek tantiemów od sprzedazy RFTG - ciekawe kto lepiej wyszedł na tej wymianie? :)
http://boardgamegeek.com/blogpost/1931/ ... ace-galaxy
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Pixa »

Wybaczcie, że nie dałem rady przeczytać 110 stron wątku i być może moje pytanie już padło, ale:
Który dodatek do RftG jest najlepszy (i najmniej miesza w mechanice)? Który warto zakupić jako pierwszy? Czy wszystkie sa wydane po PL? Dopiero ogrywam podstawke, ale gra jest super i na pewno kupie jakis dodatek.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6360
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 491 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: yosz »

Dodatków po polsku brak i na razie nie ma żadnych zapowiedzi na ten temat.

Ja bym polecał Alien Artifacts - są dwa tryby gry (jak Ci nie przypasuje Alien Orb to grasz na normalnych zasadach) - dużo, fajnych kart i nie przekombinowuje.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
ODPOWIEDZ