Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: sqb1978 »

Za 9 zł można przy okazji jakichś zakupów growych zamówić tackę:
Spoiler:
Awatar użytkownika
niwgnip
Posty: 330
Rejestracja: 03 lut 2009, 01:19
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 52 times
Been thanked: 16 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: niwgnip »

Ja kupiłem jakiś większy rozmiar, 28zł. W sumie jak tak patrze, to nawet połowy nie wykorzystałem na tę wypraskę. Maty do cięcia nie mam, mam takie małe coś na czym ciąłem, trzeba było tylko uważać żeby nie uciekło to gdzieś spod płyty. W sumie myślę że jeszcze z 2 wypraski do jakichś innych tytułów uda mi się z tego zrobić, więc koszt nie wychodzi strasznie duży, jakieś 10 zł na sztukę (jeśli nie kupujesz oczywiście tej całej maty samogojącej ;p)

Co do tacek, też dobry pomysł ;) Ja miałem organizery takie 2 małe na żetony, ale niewygodnie mi się z nich wyciągało + nadal musiałem karty wszystkie po kolei wyciągać. Teraz myślę że będzie szybciej rozpoczynać się rozgrywkę.

EDIT: Linijkę mam zwykłą, taka 30cm, niemetalową. Dało radę ;)
Ostatnio zmieniony 21 sie 2014, 15:42 przez niwgnip, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: kwiatosz »

Skąd taka tacka? Ja lubię robić wypraski sam, bo po pierwsze lubię coś sam do gry dodać, takie hobby jak nie ma z kim grać, a po drugie czasem potrzeba mi szalony kształt, tak jak np. dzisiaj kleiłem wypraskę trójkątną do Cash 'n Guns Yakuzas, żeby mi się podstawka razem z dodatkiem zmieściła.

Ja kupiłem matę kilka lat temu do samoróbek, jeszcze nie myśląc o wypraskach i teraz się świetnie przydaje, bo dobrze się na tym tnie :) Raz kupiony nożyk też wystarcza na długo, tylko trzeba ostrza dokupować - a że od ostrza bardzo dużo zależy, to ja kupuję angielskie, tak po burżuju ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
niwgnip
Posty: 330
Rejestracja: 03 lut 2009, 01:19
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 52 times
Been thanked: 16 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: niwgnip »

Fakt ;) Mata to wydatek jednorazowy. Jeśli planuje się dalsze robótki, to oczywiście jest to obowiązkowy zakup (wygoda itd). Co do noży, nie widać może tego na zdjęciach, ale początkowe kilka cięć robiłem tępym nożykiem i ... niestety powichrowało mi brzegi. Jako że strasznie mi to nie przeszkadza, przejechałem papierem ściernym, wymieniłem nożyk na nowy i reszta poszła sprawnie :)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Bea »

sqb1978 pisze:Za 9 zł można przy okazji jakichś zakupów growych zamówić tackę:
Spoiler:
O! gdzie to kupiłeś i jakie są tego wymiary?
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2337
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 578 times
Been thanked: 933 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Galatolol »

To są tacki (counter tray) używane głównie przez graczy wojennych do gier żetonowych.
http://i-szop.pl/szukaj2/1/counter+tray
http://i-szop.pl/szukaj2/1/tacka
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: sqb1978 »

22 x 28cm. Tak więc mieści się idealnie w standardowym kwadratowym pudełku.
Używam do Zamków Burgundii, Robinsona, Eldritch Horror i Chaos w Starym Świecie.
Skraca setup i jest bardzo ergonomiczna zarówno na stole jak i w pudełku.

Produkowałbym gdybym wiedział jak :)
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Odp: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: mbork »

A takie tacki nadają się do przechowywania tylko? Zastanawiam się nad tym, gdzie trzymać żetony w czasie gry (na razie używam kilku małych kuchennych miseczek - są zaokrąglone, więc żetony się łatwo wyjmuje). Czy jest sens kupić taką tackę, żeby trzymać w niej żetony podczas gry?
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Odp: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: ChlastBatem »

mbork pisze:A takie tacki nadają się do przechowywania tylko? Zastanawiam się nad tym, gdzie trzymać żetony w czasie gry (na razie używam kilku małych kuchennych miseczek - są zaokrąglone, więc żetony się łatwo wyjmuje). Czy jest sens kupić taką tackę, żeby trzymać w niej żetony podczas gry?
Tak, nadaje się idealnie.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: sqb1978 »

Dokładnie o to chodzi: tylko zdejmujemy przezroczystą pokrywę i gramy :)
Jedynie w Zamkach Burgundii trzeba żetony pomieszać przed grą.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: DarkSide »

kwiatosz pisze:Płyta kartonowo-pianowa 100x70cm 14zł, klej magic 2zł. Jeżeli nie masz maty do cięcia, linijki i noża to odpowiednio +50zł, + 15zł, + 15zł.
niwgnip pisze:Ja kupiłem jakiś większy rozmiar, 28zł.
kwiatosz, niwgnip: gdzie takową płytę można nabyć? W Castoramie za odpowiedź służył wytrzeszcz twarzy i zapytanie czy aby nie pomyliłem się i nie chodziło mi o płytę kartonowo-gipsową(sic!) :lol:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: kwiatosz »

Sklepy z zaopatrzeniem dla plastyków to najpewniejszy traf. Jeszcze można próbować płytę ze spienionego pcv, to w pracowniach reklamowych jest używane (jeżeli nie masz na podorędziu sklepu dla plastyków).
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Nataniel »

DarkSide pisze:Apeluję:

- by wątpliwości dotyczące zasad, ich interpretacji i wszelkie tego typu uwagi do przebiegu rozgrywek RC zamieszczać w oddzielnym wątku TUTAJ
- by prośby o podesłanie czegokolwiek na PW niech się odbywają poprzez ów priv. Wyobraźcie sobie, że nagle 30 osób zapragnie wejść w posiadanie namiarów na w/w firmę i każdy zrobi z tego powodu oddzielny wpis. Jak coś chcecie na priva, to sami piszcie używając PW. (nie mam nic do tej firmy - może sam się skuszę na pudełko)
- by admin czy moderator trochę uporządkował ten wątek.
Apeluję, by PRZESTAĆ zgłaszać posty "powinno trafić do forum zasad". Moderatorzy i administratorzy to normalni ludzie, którzy naprawdę nie mają czasu ani sił, przekopywać się przez każdy taki wątek, sprawdzać, które posty mają więcej o zasadach niż o innych rzeczach, poszukiwać odpowiedniego wątku, gdzie to przenieść, itp. Sprzeciwiałem się utworzeniu podforum "Zasady" właśnie z tego powodu.

Apeluję, by przestać oczekiwać, że administratorzy będą "trochę porządkować" wątki. A/M mogą wątek zablokować, usunąć trolle, usunąć wpisy, itp. Porządkować nie dadzą rady i nie od tego są. Też bym chciał, aby wszystko było pięknie, czysto i idealnie - ale koszt pracy, aby to osiągnąć, jest kompletnie niewspółmierny.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 951
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 314 times
Been thanked: 203 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Losiek »

kwiatosz pisze:Sklepy z zaopatrzeniem dla plastyków to najpewniejszy traf. Jeszcze można próbować płytę ze spienionego pcv, to w pracowniach reklamowych jest używane (jeżeli nie masz na podorędziu sklepu dla plastyków).
Kupiłem w jednym z marketów budowlanych (na P.) za nieco poniżej 20 zł podkłady pod panele ze spienionego PCV. Mają czarny kolor i pakowane są po ok. 8m2. Zrobiłem z nich organizer do Suburbii.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: ChlastBatem »

W 100% polecam ten sklep. Szybka wysyłka, tanio i dobrze zabezpieczona przesyłka. Mój Robinson w końcu doczekał się godnej wypraski :) nawet dodatek też.

http://artequipment.pl/k144,plyty-piankowe.html
maclis
Posty: 70
Rejestracja: 19 lis 2012, 16:43

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: maclis »

Czy da się ukończyć 3,4 i 7 scenariusz Robinsona grając solo i jak i kim tego dokonać?
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Maxxx76 »

Nie pamiętam jakie to scenariusze, ale da się :-) Byleby nie grać żołnierzem :-)
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Peter128 »

3 najlepiej Kucharzem, robić jedzenie dla Jenny za żetony, a Akcje poświęcać na drewno, skóry itp. Linę można łatwo znaleźć za pomocą totemów, szybko zrobić tratwę, zabezpieczyć się przed pogodą i robić łódkę. Ewentualnie grać Cieślą i zrobić wnyki żeby mieć spoko z jedzeniem. Broń najlepiej podnosić alternatywnymi metodami (proca, łuk, żetony Odkryć).
4 najlepiej odkrywcą, zrobić mapę, drabinkę, 1dachu i ognia. Tu jest przygoda więc ciężko coś dokładniej podpowiedzieć. Może tylko to, żeby od początku pamiętać o łódce.
7 scenariusz dawno grałem, ale tam chyba właśnie najlepiej żołnierzem, naprawiać sobie palisadę i budować ja również metodami alternatywnymi (cegły, ogrodzenie, ogień, zdolność żołnierza). Przepraszam za błędy ale pisane z telefonu.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: DarkSide »

W ostatnim czasie dane mi było trzykrotnie spotkać się w gronie 3-4 osób i rozegrać pare scenariuszy. Kilka spostrzeżeń:

- Granie w czterech jest chyba najbardziej wymagającą wersją przy realizacji scenariuszy. Dotyczy przede wszystkim tych scenariuszy, które nastawiają się na budowanie dachu i palisady. Koszty budowy każdego poziomu są kosmiczne, a ilość graczy (ilość możliwych akcji) nie rekompensuje tego. W scenariuszach gdzie trzeba non stop wędrować (Wyspa Ognia, Livingstone) 4 graczy daje radę, w scenariuszach stacjonarnych to znacznie większe wyzwanie niż przy grze solo.

- Mieszane uczucia po scenariuszu "Śladami doktora Livingstone'a". Jakiś taki za bardzo losowy. Ok, rozumiem, że pomysł opiera się na powiązaniu celu i przebiegu gry z quasiparagrafówką, ale... jeśli to czy na końcu Livingstone przeżyje czy nie zależy od rzutu trzema kośćmi to jest trochę słabe :| (nawet jeśli pod pewnymi warunkami ma się możliwość przerzutu) Już wystarczy, że losowo wchodzą kafle wyspy, karty wydarzeń, ewentualne rzuty kością przy Akcjach i wreszcie losowa jest sama ścieżka w paragrafówce. Niby gracze współpracują, naradzają się, obierają jakąś strategię, ale wychodzi na to że na niewiele rzeczy mają wpływ jeśli chodzi o wynik końcowy. :| Doceniam ogrom pracy włożonej w ten scenariusz, widać że pod wieloma względami jest dopieszczony (acz gazetę trza było przyciąć by się mieściła w pudełku), niestety jest jak w dobrej potrawie której zabrakło jakiegoś składnika lub dodano za dużo jednej z przypraw która dominuje nad resztą.

- Przy grze 3-4 osobami polecam wybór Księdza. Ojczulek ma mocne zdolności specjalne. Pozwala kosztem jednej determinacji przekazywać żetony determinacji między graczami, pomaga w niepsuciu się żywności w Nocy (w scenariuszu o Livingstonie mamy do dyspozycji kombo Wór-Kosz!), wreszcie mniej więcej w połowie swej żywotności utrata zdrowia skutkuje WZROSTEM Morale (przez cierpienie do chwały? :P ) Dzięki temu stworzyliśmy oscylator poziomu Morale, polegający na podnoszeniu zdrowia ojczulka o jeden i wysyłanie go do zadań, gdzie może oberwać (co znowu skutkuje podniesieniem Morale). A gdy ma się Bębny i Dziennik to w zasadzie można nieźle poszaleć z żetonami determinacji. Takie małe perpetum mobile Determinacji.
Ostatnio zmieniony 30 sie 2014, 11:28 przez DarkSide, łącznie zmieniany 1 raz.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: kwiatosz »

DarkSide pisze:wreszcie mniej więcej w połowie swej żywotności utrata zdrowia skutkuje WZROSTEM Morale (przez cierpienie do chwały? :P )
On ma tylko inklinacje, to Wy uczyniliście z niego biczownika ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Peter128 »

Taki jest Livingstone - w końcu scenariusz gry przygodowej :) Da się na wiele przygotować, nazbierać poszczególnych rzeczy, podleczyć Postaci, itp. Dla mnie jeden z najlepszych scenariuszy.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: DarkSide »

Peter128 pisze:Taki jest Livingstone - w końcu scenariusz gry przygodowej :) Da się na wiele przygotować, nazbierać poszczególnych rzeczy, podleczyć Postaci, itp. Dla mnie jeden z najlepszych scenariuszy.
Tak jak wspomniałem wcześniej jeśli chodzi o ogrom pracy, staranność, oryginalność - chapeau bas
Byliśmy dobrze zabezpieczeni i ogólnie postacie bezpieczne jeśli chodzi o poziom życia. Mi chodziło tylko o to, że na nic wszelkie planowania, strategie, zabezpieczenia, jeśli o końcowej wygranej lub porażce decyduje rzut(y) kośćmi.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Piehoo »

Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Trolliszcze »

Dotarłem do scenariusza z kanibalami i czuję potrzebę, żeby wyrazić swój niesmak. To jest naprawdę kiepsko zaprojektowany scenariusz. Zaczynamy, wyszedł kafelek z wioską kanibali, pierwsza karta wydarzeń to księga - 6 ran dla wszystkich, bo nie możemy przenieść obozu. Absurd. Jeśli w drugiej turze znów wyjdzie księga, jest już po grze. Dłużej rozkładaliśmy Robinsona, niż w niego graliśmy. Całe szczęście, że ten scenariusz jest dopiero piąty w kolejności, bo gdyby się od niego zaczynało, chyba sprzedałbym tę grę (i popełniłbym błąd!). Zero poczucia kontroli nad czymkolwiek, jakbym grał w DungeonQuesta. On nawet nie jest trudny, bo strategia wydaje się dość prosta. On jest po prostu całkowicie losowy.

Wstydź się, Ignacy Trzewiczku. Nie przyłożyłeś się do tego scenariusza.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: sqb1978 »

Każdy jest bardzo losowy. A wy mieliście po prostu pecha. Zdarza się ;)
ODPOWIEDZ