7 Ronin

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: 7 Ronin

Post autor: palladinus »

Blefowanie, taktyka i szczęście w japońskich klimatach - recenzja "7 Ronin" na naszym blogu CiekaweGry.
Awatar użytkownika
GoldenDragon
Posty: 611
Rejestracja: 11 lut 2009, 22:50
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: 7 Ronin

Post autor: GoldenDragon »

I następna recenzja :)
Awatar użytkownika
Fleschu
Posty: 157
Rejestracja: 20 maja 2012, 19:44
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: 7 Ronin

Post autor: Fleschu »

powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: 7 Ronin

Post autor: powermilk »

Czas na moją recenzję.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: 7 Ronin

Post autor: mig »

Zagraliśmy i było bombowo! Świetna dwuosobówka, przepięknie i (zazwyczaj) solidnie wykonana. Wielka dbałość o detale (np. plansza planowania atakującego jest bardziej "niechlujna", pisana patykiem na ziemi, a plansza planowania obrońcy to normalna mapka wioski).
Początkowo wydawało się, że roninowie (ronini?) będą mieli łatwiej (to nie zarzut o brak balansu, ale wydawało się, że po prostu nauka grania obrońcą będzie wymagała większego doświadczenia w sensownym wykorzystywaniu zdolności roninów. Okazało się inaczej - we wszystkich naszych grach górą byli obrońcy.
W ogóle zaskoczeń było sporo - gdy się dostaje 40 kosteczek do ręki, to spichlerz dający dodatkowe dwie kostki z puli - na pierwszy rzut oka wydawał się dość słaby. Okazało się, że w każdej naszej grze w którymś momencie robiło się pusto w rezerwach. Z powątpiewaniem patrzyliśmy na cmentarz ("po jakiego grzyba zdejmować coś co wcześniej sporym trudem postawiliśmy"). Okazało się, że cmentarz (obok ww spichlerza to pola wręcz kluczowe - co najmniej dwa razy jedynym ratunkiem dla ninja było posiadanie któregoś z nich itd.

Zaskakujące jak kilkoma - na pozór przeciętnymi/przeciętnie przydatnymi - zdolnościami roninów i obszarów wioski można stworzyć całkiem niezły silniczek (np. oddanie walkowerem jednego z pól i przerzucanie tam ilu się da ninja zdolnością Yobu). Albo tandem: Yobu i Musashi (podrzucanie ninja na egzekucję). Na pewno nie odkryliśmy jeszcze 1% fajnych zagrań, ale gra już nas oczarowała. Wielki potencjał (i wielkie gratulacje dla autorów!)
W zasadzie nie mam żadnych zastrzeżeń (ok, zasłonki mogłyby być solidniejsze - najlepiej z bambusa;). Karty pomocy mogłyby być dwie (choć po 2 jednej partii nie korzystaliśmy z żadnej). No i kolory roninów mogły by być bardziej różniące się od siebie (fiolet, szary i brązowy trochę się myliły w słabym świetle). Ale gra jest super - daje dokładnie to co obiecuje; jest i klimat, i blef, i czytanie przeciwnika, i taktyka. Nic, tylko grać :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Fleschu
Posty: 157
Rejestracja: 20 maja 2012, 19:44
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: 7 Ronin

Post autor: Fleschu »

Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: 7 Ronin

Post autor: kwiatosz »

Recenzja i opis zasad w formie festiwalu "światło i dźwięk" w Gradaniu, zapraszamy :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: 7 Ronin

Post autor: Gambit »

Całkiem fajny ten 7 Ronin. Klimacik trzyma, pomyśleć też się da, choć w pewnym momencie do głosu zaczyna dochodzić fart. Moja wideorecenzja na Gildii
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: 7 Ronin

Post autor: kwiatosz »

Fart w grze bez elementu losowego? Ja bym raczej powiedział o niewielkim zwiększaniu roli metagry, w żadnym wypadku o farcie :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: 7 Ronin

Post autor: Gambit »

Fart w znaczeniu "trafiłem w miejsce gdzie poszedł przeciwnik, choć wcale tego nie wykoncypowałem z jego posunięć" :)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: 7 Ronin

Post autor: kwiatosz »

To już raczej stara jak świat dyskusja "czy posunięcia przeciwnika to los czy nie" ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: 7 Ronin

Post autor: Gambit »

Nie traktowałem tu posunięcia przeciwnika jako "losu". Chodziło mi o to, że częściej w trakcie gry pojawiał się komentarz typu "Ale miałem farta, że na Ciebie tu trafiłem" niż "Wiedziałem, że tu się rozstawisz i dlatego wykonałem taki ruch".
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: 7 Ronin

Post autor: kwiatosz »

I to brzmi zupełnie inaczej niż "w pewnym momencie zaczyna dochodzić do głosu fart", co odebrałem jako sugerujące, że z kolejnymi partiami zaczyna się zwiększać wpływ losu. Dlatego wdałem się w dyskusję :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
for2players
Posty: 859
Rejestracja: 06 sie 2013, 17:43
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: 7 Ronin

Post autor: for2players »

Przed chwilą opublikowaliśmy recenzję gry 7 Ronin. Czytajcie!
Znajdź nas na: NASZA STRONA, FACEBOOK
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3389
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1055 times
Been thanked: 2064 times

Re: 7 Ronin

Post autor: Ardel12 »

Rozegrałem 4 partie z dziewczyną wraz ze zmianą stron. I ronini zawsze u nas są górą. Taktyk dla ninja pojawia się wiele, ale na razie wszystko niweczą ronini. Też macie takie dysproporcje w wygranych?

Co do gry to daje duże możliwości taktyczne. Ma świetny klimat i co ważniejsze dziewczynie się spodobał. Ładne wykonanie jak i szybkość partii na pewno wpłynęły na jej decyzję. Teraz tylko chcemy spróbować partii z innymi graczami, by sprawdzić czy wygranie ninja jest baardzo ciężkie, czy jednak zależy od jakiś czynników.
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: 7 Ronin

Post autor: jolietjake »

Patrząc po treściach połowy postów w tym temacie można by dojść do wniosku, że w ten tytuł grają tylko recenzenci i (prawie) nikt więcej :D

A do rzeczy: czy 7 Ronin oferuje coś czego nie oferują inne 2-osobowki? Warto wzbogacać nim kolekcję czy innymi tytułami lepiej lukę gier 2-osobowych zapełnimy?
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
cactusse
Posty: 482
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 407 times
Been thanked: 338 times

Re: 7 Ronin

Post autor: cactusse »

Jak dla mnie bardzo udana gra, jedna z niewielu, w której element "odgadywania" przeciwnika nie zamienia się w banalne papier-kamień-nożyce, ale ma odpowiednią dozę strategii.

Obie strony mają ciekawe wyzwania - atakujący musi wykombinować jakąś taktykę, która złamie obronę samurajów, a obrońca musi obstawić kluczowe pola w taki sposób, by nie pozwolić ninjasom na odpalenie specjalnych zdolności. Gra dostarcza dużo satysfakcji w tych radosnych momentach, gdy uda nam się "trafić" przeciwnika lub odpalić kombinacje pól bądź zdolności.

Proste zasady, szybkie partie, ochota na rewanż i odpowiednia ilość losowości, tak by przegrany miał na co zwalić winę a wygrany mógł chwalić się umiejętnościami ;-) .

Nie każdemu gra podejdzie, ale dla mnie jest bardzo miłym zaskoczeniem.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: 7 Ronin

Post autor: Maxxx76 »

Zgadzam się :-)
Mi osobiście bardzo przypadł do gustu mix intuicji i strategii. Oddaje klimat osaczonej wioski, gdy obie strony próbują ustalić i uderzyć w słabe punkty przeciwnika:-)
Sporo dobrej zabawy, niemało główkowania, nie mówiąc już o oprawie graficznej i wykonaniu. Starannie narysowana plansza planowania dla roninów oraz naszkicowana patykiem na piasku plansza dla ninja to majstersztyk :-) Niby proste i oczywiste, a jednak w niewielu grach autorzy potrafią oddać klimat w takich detalach:-)
Słowa pochwały należą się również autorom za wspieranie graczy w problemach z grą. Szybki, profesjonalny kontakt, jestem pod wrażeniem :-)
alagor
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:25

Re: 7 Ronin

Post autor: alagor »

Maxxx76 pisze:Zgadzam się :-) Sporo dobrej zabawy, niemało główkowania, nie mówiąc już o oprawie graficznej i wykonaniu. Starannie narysowana plansza planowania dla roninów oraz naszkicowana patykiem na piasku plansza dla ninja to majstersztyk :-) Niby proste i oczywiste, a jednak w niewielu grach autorzy potrafią oddać klimat w takich detalach:-)
Ba! Nawet mrówki czy inne owady po piasku chodzą :wink: Mnie gra także przypadła do gustu. Nieco większe szanse mają Ronini, ale jak uda się szybko kilku zlikwidować to sytuacja diametralnie się zmienia. Ze względu na temat może nie przypasować niektórym kobietom. Moja żona stwierdziła, że jest sporo kombinowania i wyczuwania gdzie przeciwnik uderzy, ale nie może się wczuć z żadną ze stron :(
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: 7 Ronin

Post autor: Maxxx76 »

Oboje z żoną uwielbiamy 7 Samurajów, więc problemu z wczuwaniem nie ma:-)
A co do balansu, to zgadzam się. Jeżeli ninja nie zrobią szybkiego blitzkriegu, to później jest im ciężko. I ta złudna przewaga liczbowa bardzo szybko topnieje:-)
alagor
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:25

Re: 7 Ronin

Post autor: alagor »

Maxxx76 pisze:Oboje z żoną uwielbiamy 7 Samurajów, więc problemu z wczuwaniem nie ma:-)
Nie generalizuję i pewnie wiele kobiet, przy tej grze, będzie się świetnie bawić.
jolietjake pisze:Patrząc po treściach połowy postów w tym temacie można by dojść do wniosku, że w ten tytuł grają tylko recenzenci i (prawie) nikt więcej :D

A do rzeczy: czy 7 Ronin oferuje coś czego nie oferują inne 2-osobowki? Warto wzbogacać nim kolekcję czy innymi tytułami lepiej lukę gier 2-osobowych zapełnimy?
Rzeczywiście szkoda, że tak mało o Roninach słychać. Grze zdecydowanie warto dać szansę.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: 7 Ronin

Post autor: kwiatosz »

W 7 Ronin na pewno też grają ludzie, którzy przychodzą na piątki z planszówkami Cytadeli Syriusza - bo nieodmiennie polecam :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: 7 Ronin

Post autor: romeck »

Ostatnio kupiłem przyjaciołom na prezent, więc czynnie działam na rzecz propagowania 7R, nie tylko pokazując i objaśniając. :)

Musiałem jednak wyjaśnić kilka pytań odnośnie zasad (gdy już zasiedli do gry po przeczytaniu instrukcji). Moje upierdliwe szukanie dziur (w temacie pytań o zasady) okazało się przydatne. Mieli praktycznie te same wątpliwości co ja, a nawet kilka nowych. Uzupełnienie instrukcji o FAQ wydaje mi się absolutnie niezbędne.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: 7 Ronin

Post autor: Maxxx76 »

Z tego co wiem, to trwają prace nad FAQ
Awatar użytkownika
Peter
Posty: 46
Rejestracja: 26 sie 2014, 00:35
Lokalizacja: Kraków

Re: 7 Ronin

Post autor: Peter »

Niby gra fajna, ale z mojego doświadczenia szybko nudzi.
Nie wiem, ale więcej tu szczęścia niż faktycznej taktyki, nie czuję też kompletnie klimatu grając po stronie ninja, z roninami już jest lepiej, ale to wciąż nie to czego oczekiwałem.
Komponenty też niezbyt do mnie przemawiają, żetony mogliby zrobić z jakiegoś fajnego drewna i dodać symbole żeby dało się rozpoznać, który odpowiada jakiemu roninowi, zamiast tego na planszy widać dziwaczną tęcze.

Jest po prostu zbyt wiele świetnych gier dla dwóch graczy, a to taki średniak w mojej opinii.
ODPOWIEDZ