The Builders: Middle Ages / Budowniczowie: Sredniowiecze (Frederic Henry)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
loshameros
Posty: 43
Rejestracja: 02 mar 2011, 13:59
Lokalizacja: Wrocław i okolica
Been thanked: 7 times

Re: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: loshameros »

Czy wiadomo kiedy wreszczcie gra pojawi się w sprzedaży :evil:
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: TTR_1983 »

loshameros pisze:Czy wiadomo kiedy wreszczcie gra pojawi się w sprzedaży :evil:
2 połowa września
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: REBEL.pl »

loshameros pisze:Czy wiadomo kiedy wreszczcie gra pojawi się w sprzedaży :evil:
Druga połowa września, albo nawet koniec września. Do odbioru z fabryki jest 20go września. Informacja, którą dostaliśmy od wydawcy:

"We finally get a delivery date from Bombyx.
The games will be available around the 20th of September.
The game realease was also chaotic last year in France but finally was a great success as everybody was waiting for it. Let’s hope you’ll have the same situation."
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: TTR_1983 »

Rebel rozesłał dziś newsletter, w którym poinformował że nastąpiło kolejne przesunięcie terminu. Nowy to przełom października/listopada.
Ktoś tam nie jest poważny w tej fabryce.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Odp: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: adam_k27 »

Przełom października i listopada oznacza że realnie gra trafi do zamawiających nie wcześniej niż w połowie listopada.
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Odp: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: REBEL.pl »

adam_k27 pisze:Przełom października i listopada oznacza że realnie gra trafi do zamawiających nie wcześniej niż w połowie listopada.
Gra jest właśnie odbierana z portu, będzie dostępna w połowie października. Za opóźnienie raz jeszcze przepraszamy.
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: ChlastBatem »

Właśnie dostałem paczkę od Rebel'a :) Ładna puszka z ładnymi kartami. Rozgrywka prosta i nawet szybka (spodobała się dziewczynie co nie jest to łatwe). Jedyny minus to brak interakcji i czekanie, aż w końcu będzie znów moja tura.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: Pixa »

Jeszcze jakies wrazenia?
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: adam_k27 »

U nas jak dotąd grana tylko 5 razy z braku czasu :cry: . Graliśmy w wariantach na 2,3 i 4 osoby. Pierwszą partię graliśmy na 4 osoby i oczekiwanie na swoją turę momentami nieco nużące, ale myślę, że wynikało to z tego, że była to pierwsza rozgrywka i gra się trochę zamulała. Ostatnią partię graliśmy w 3 osoby i już wszystko szło bardzo płynnie. Ogólnie jest to szybka gra, którą można rozegrać w 30-40 minut. Dzieciakom (8 i 10 lat) gra się spodobała, spokojnie grę ogarniają i chętnie siadają do rozgrywki. Ja czuję niedosyt bo raz tylko wygrałem z żoną, a poza tym najczęściej byłem ostatni :cry:
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: Pixa »

Rozumiem, ze nie jest to gra dajaca przyjemnosc tylko dzieciom?
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: Maxxx76 »

Dołączam do pytania. Jaki jest poziom trudności/zaawansowania tej gry? Jak się ma np do Na Chwałę Rzymu, Belfortu itd?
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: Pixa »

Po recenzjach widac, ze jest prostsza niz "Na chwale Rzymu". Raczej kategoria lekkich gier ekonomicznych. Pytanie czy nie za lekka ;-)
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: BartP »

Jeśli chodzi o skomplikowanie zasad i złożoność to jest wg mnie dwie półki niżej niż Na Chwałę Rzymu. Draftujemy karty robotników z tych dostępnych na środku stołu i staramy się użyć zasobów/zdolności, których dostarczają, do wybudowania kart budynków, które wydraftowaliśmy z innej puli, również dostępnej dla wszystkich na stole. Zasady mało skomplikowane, do wytłumaczenia w parę minut, podatność na przeliczanie, optymalizację, a co za tym idzie zamulanie dość spora wg mnie, bo chcemy jak najlepiej dopasować wymagania na dostępne budynki ze zdolnościami zapewnianymi przez dostępnych robotników jak i tych, których już mamy na ręce.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: Pixa »

Kupilem, za 45 zl chyba warto, skoro da sie pokombinowac podczas rozgrywki.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: adam_k27 »

Pixa pisze:Rozumiem, ze nie jest to gra dajaca przyjemnosc tylko dzieciom?
Nie była kupowana jako gra dla dzieci. Z 5 partii 2 graliśmy z dziećmi a 3 tylko ja z żoną.

Maxxx76 pisze:Dołączam do pytania. Jaki jest poziom trudności/zaawansowania tej gry? Jak się ma np do Na Chwałę Rzymu, Belfortu itd?
Nie grałem w te gry więc nie mogę porównać. Mogę porównać do Splendoru w który grałem ostatnio. Powiedziałbym, ze poziom trudności zbliżony (jeśli chodzi o zasady), aczkolwiek gra jest mniej abstrakcyjna niż Splendor więc łatwiej ogarnąć zasady. Móżdżenia jest jednak więcej niż w Splendorze,n więcej rzeczy można zaplanować i więcej opcji trzeba rozważyć, stąd dłużej można czekać na swoją turę, ale też i gra ciekawsza i bardziej regrywalna w mojej ocenie.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: Pixa »

Jestesmy po 2 pierwszych partiach z dziewczyna - obie w plecy ;-) Calkiem przyjemna ekonomiczna gra worker-placement. Mozna pokombinowac, troche pomyslec. Jak dla mnie dobra pozycja, z tym, ze lepej grac do 25 punktow bo inaczej za szybko sie konczy.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: Pixa »

I pytanie nam sie nasunelo - czy wyslanie wybudowanej maszyny do pracy tez kosztuje akcje? Zakladalismy, ze tak.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Odp: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: adam_k27 »

Pixa pisze:I pytanie nam sie nasunelo - czy wyslanie wybudowanej maszyny do pracy tez kosztuje akcje? Zakladalismy, ze tak.
No właśnie też się nad tym zastanawiałem. Graliśmy do tej pory ze tak. Aczkolwiek jeśli wysłanie maszyny do pracy kosztuje akcję, to raczej nie opłaca sie ich budować.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: ChlastBatem »

Pixa pisze:Calkiem przyjemna ekonomiczna gra worker-placement.
To nie jest gra z mechaniką worker placement.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: BartP »

ChlastBatem pisze:
Pixa pisze:Calkiem przyjemna ekonomiczna gra worker-placement.
To nie jest gra z mechaniką worker placement.
Dziękuję, bo już nie chciałem wyjść na tego, co zawsze tego samego się czepia. Ta gra to jeden wielki optymalizacyjny draft kart.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Odp: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: Pixa »

adam_k27 pisze:
Pixa pisze:I pytanie nam sie nasunelo - czy wyslanie wybudowanej maszyny do pracy tez kosztuje akcje? Zakladalismy, ze tak.
No właśnie też się nad tym zastanawiałem. Graliśmy do tej pory ze tak. Aczkolwiek jeśli wysłanie maszyny do pracy kosztuje akcję, to raczej nie opłaca sie ich budować.
Z drugiej strony potem wyslanie maszyn jest darmowe pod wzgledem finansowym, daja tez zawsze jakies punkty zwyciestwa. Zakladajac, ze uzyjesz maszyny 4 razy to oszczedzisz ok. 15-20 monet (2 pkty zwyciestwa) i jeszcze dostaniesz ze 2 pkty za sama maszyne.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: adikom5777 »

Zasady są dużo prostsze niż Glory to Rome oraz Belfort. Beflort to zupełnie inny ciężar i inny gatunek. Mój 9 latek (teraz już 10cio) bez problemu grał w Buildersów i nawet nieźle mu szło.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Odp: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: adam_k27 »

Pixa pisze:
adam_k27 pisze:
Pixa pisze:I pytanie nam sie nasunelo - czy wyslanie wybudowanej maszyny do pracy tez kosztuje akcje? Zakladalismy, ze tak.
No właśnie też się nad tym zastanawiałem. Graliśmy do tej pory ze tak. Aczkolwiek jeśli wysłanie maszyny do pracy kosztuje akcję, to raczej nie opłaca sie ich budować.
Z drugiej strony potem wyslanie maszyn jest darmowe pod wzgledem finansowym, daja tez zawsze jakies punkty zwyciestwa. Zakladajac, ze uzyjesz maszyny 4 razy to oszczedzisz ok. 15-20 monet (2 pkty zwyciestwa) i jeszcze dostaniesz ze 2 pkty za sama maszyne.
Użycie jest darmowe, ale za wybudowanie nie dostajesz ani grosza. Tak więc po wybudowaniu trzeba maszyny użyć 2-3 krotnie aby finansowo wyjść na zero. Tymczasem maszyna jest słabym robotnikiem, bo genruje 2-3 surowce i to zawsze jednego rodzaju.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: Pixa »

Wiele razy nie gralem, ale chyba sa maszyny, ktore mozna postawic doslownie jednym robotnikiem? I wtedy po pierwszym uzyciu mamy juz czysty zysk. Rozumiem, ze uzycie maszyny kosztuje nas akcje, ale nie pieniadze?
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Budowniczowie: Sredniowiecze

Post autor: Pixa »

I jak wyglada sprawa po wiekszej ilosci rozgrywek? Zagralismy okolo 15-20 partii, zwykle 2-3 pod rzad. We dwojke mozna sie uwinac w 20 minut.

Gracz wygrywajacy mial zwykle okolo 22-24 punktow. A u was?

Jesli chodzi o jakies strategie, to dochodze do wnioskow, ze

- warto miec zaczete 2-3 budowy zeby nie slac robotnikow do tej samej kosztem wiekszej ilosci akcji
- nie warto pakowac sie w katedry, etc.
- lepiej budowac budynki dajace zysk 12-14 monet
- optymalna liczna robotnikow to okolo 5
- pierwsza budowle trzeba wybudowac kosztem 10 poczatkowych monet, czekanie za monety to najwieksza strata

Generalnie pomimo prostych zasad nad gra mozna spokojnie troche poglowkowac.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
ODPOWIEDZ