Splendor (Marc André)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Splendor

Post autor: Bea »

Ja mam zakoszulkowane. Mimo, że leżą na stole to są to jednak zwykłe kartoniki z papieru, mogą się szybko zniszczyć. A nie wszystkie karty koszulkuję, bo np Race for the Galaxy u mnie daje radę bez koszulek, mimo że tam trzymamy karty w ręce. Jakość tych kart i materiał z którego są zrobione to zupełnie inna bajka.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1365
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 164 times
Been thanked: 169 times

Re: Splendor

Post autor: Zet »

Bea pisze:
Harth pisze:Pytanie do tych którzy Splendor już mają: czy jeśli wsadzę karty w koszulki zmieszczą się one do pudełka? Widziałem na jednym ze zdjęć fajną wypraskę z tym że czasami takie bonusy nie pozwalają na wsadzenie kart w protektorach.
Do wypraski w pierwotne wyżłobienia się nie mieszczą. Ja wkładam je obrócone o 90 stopni. Wtedy daje radę, klinują się ładnie i nawet nie latają po pudełku. Szkoda wyjmować wypraskę bo żetony w niej fajnie siedzą.
Ja z kolei trzymam zakoszulkowane karty w woreczkach pod wypraską, ale muszę spróbować samego obrócenia :)
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Splendor

Post autor: Gambit »

Moja wideorecenzja Splendor:
https://www.youtube.com/watch?v=wdg-vNmOCeg
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Splendor

Post autor: mig »

Bardzo fajna gra. Zagraliśmy w pełnym składzie i mimo, że było nieco chaotycznie, to wrażenia świetne. Wydaje się, że na 2 czy 3 osoby grać się będzie jeszcze lepiej, bo łatwiej będzie ogarnąć co robią przeciwnicy i niweczyć ich plany :) W czwórkę trochę pasjansowato było.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Rockas
Posty: 143
Rejestracja: 02 lip 2014, 12:38

Re: Splendor

Post autor: Rockas »

Grałem w każdym składzie i gra się fajnie w każdej kombinacji, ale rzeczywiście Splendor najlepiej sprawdza się przy 2-3 osobach.
We dwójkę jest moim zdaniem najwięcej planowania naprzód. Na trzech już nieco mniej, ale za to akcja rezerwacji karty staje się dużo bardziej opłacalna niż w przypadku gry dwuosobowej.
W pełnym składzie to już bardzo ciężko cokolwiek zaplanować i ogranąć sytuację rywali. Tutaj widziałbym chętnie jakiś wariant drużynowy :D Generalnie pierwsze wrażenia bardzo pozytywne.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Splendor

Post autor: pan_satyros »

Recenzja na ZnadPlanszy: Pełną parą
http://pelnapara.znadplanszy.pl/2014/09 ... -jubilera/
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Splendor

Post autor: mig »

Po kolejnych partiach stwierdzam, ze faktycznie na 3 osoby jest znacznie lepiej niż na cztery. Dużo większa kontrola i interakcja.
Mieliśmy tylko wątpliwości, czy mozna wykonać akcję wzięcia rożnych kamieni, gdy na stole są dostępne jedynie ich dwa rodzaje?
Jest tez możliwa sytuacja, gdy nie ma możliwości wykonania jakiegokolwiek ruchu (nie ma żadnych kamieni do wzięcia, ręka jest pełna a na stole same karty nie nadające sie do zakupu). Co wtedy? U nas taka sytuacja niemal sie wydarzyła (na stole była jedna karta, którą mozna było zakupić, wiec udało się z tego wybrnąć, ale taka sytuacja spokojnie mogła nastąpić...)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Splendor

Post autor: janekbossko »

Nie mozna miec wiecej niz 12 kamieni(?)
Zawsze mozna wziac karte z jokerem
:)
Mnie nigdy nie zabraklo a gralem w kazdej konfiguracji. Imo najlepiej we 2
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Splendor

Post autor: REBEL.pl »

mig pisze:(...) Mieliśmy tylko wątpliwości, czy mozna wykonać akcję wzięcia rożnych kamieni, gdy na stole są dostępne jedynie ich dwa rodzaje?
Nie można, bo nie spełnia się warunków wykonania akcji. Trzeba wtedy wybrać jedną z 3 pozostałych.
mig pisze:Jest tez możliwa sytuacja, gdy nie ma możliwości wykonania jakiegokolwiek ruchu (nie ma żadnych kamieni do wzięcia, ręka jest pełna a na stole same karty nie nadające sie do zakupu). Co wtedy? U nas taka sytuacja niemal sie wydarzyła (na stole była jedna karta, którą mozna było zakupić, wiec udało się z tego wybrnąć, ale taka sytuacja spokojnie mogła nastąpić...)
Jeśli nie ma żadnych kamieni do wzięcia (w grze trzyosobowej), kiedy w puli jest ich 25 +5 złota to znaczy, że każdy gracz ma ich średnio 7-8 w puli.
Podążając za zasadami, które mówią, że gracz w swojej turze musi wykonać jedną z czterech akcji właściwie nie ma szans na blokadę. Jak ma dużo kamieni w puli to kupi kartę, jak nie ma 3 kart na ręku, to będzie musiał jakąś zarezerwować. Jeśli są kamienie to będzie musiał je kupić. Rozegraliśmy naprawdę sporo partii i nie zdarzyło się jeszcze, aby gracz nie mógł wykonać którejś z 4 akcji.
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1365
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 164 times
Been thanked: 169 times

Re: Splendor

Post autor: Zet »

REBEL.pl pisze:
mig pisze:(...) Mieliśmy tylko wątpliwości, czy mozna wykonać akcję wzięcia rożnych kamieni, gdy na stole są dostępne jedynie ich dwa rodzaje?
Nie można, bo nie spełnia się warunków wykonania akcji. Trzeba wtedy wybrać jedną z 3 pozostałych.
Ehem, ehem. Tutaj uważają inaczej:
http://www.spacecowboys.fr/faq
"I cannot take three tokens, and the two remaining stacks are less than four tokens high. Can I take tokens anyway ?
The action "take three different tokens" allows you to pick only two different tokens, or even one."

Chyba, że w polskiej wersji zostały zmienione zasady.
Ostatnio zmieniony 02 wrz 2014, 09:39 przez Zet, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Splendor

Post autor: mig »

@Rebel.pl

Oczywiscie to pewnie rzadkość i skutek ewidentnie złej gry ale zdarzyć tak sie moze.

Wczoraj testowaliśmy rożne (czasem wariackie;) strategie. Jeden z graczy starał sie przyblokowac możliwość zakupu kart z kamieniami zielonymi i niebieskimi i zbierał tyle ile to było możliwe. Zapchal sobie tez rękę trzema kartami poziomu trzeciego a złoto wydał na jedna wysoko punktowaną kartę ze stołu. I tak wyszło, ze jak przyszła jego kolej to miał pełną rękę więc nie mógł wziąsc kolejnej karty na rękę (złoto jeszcze na stole było), kamieni w innych kolorach nie było żadnych dostępnych, bo pozostali gracze mieli po 9 i 10 a na stole (prawie) same karty wymagające kamieni białych lub czarnych, których ten gracz nie posiadał. Tak jak pisałem- była jedna karta, ktora dało sie kupić i on ją kupił wiec gra ostatecznie się nie zablokowała. Ale była możliwość, ze na stole bedą same karty nie do kupienia (zresztą karta, ktora wyszła po wybudowaniu tej jedynej możliwej taka właśnie była, tyle ze była juz kolejka gracza, który nie miał takiego problemu).

A wiec ryzyko wystąpienia takiej sytuacji jest realne, choc zgadzam się ze bardzo rzadkie. Stad pytanie, co w takiej sytuacji należy zrobic? Nie mogący zrobic ruchu przegrywa? Jesli konieczne jest dodatkowo wykonywanie kompletnych akcji (wnioskując z poprzednich postow nie mozna rownież zabrać złota bez brania karty), to specjalnie innych rozwiązań nie widzę...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Splendor

Post autor: adikom5777 »

nie przegrywa, tylko wybiera akcję brania 3 kamieni, nie ma żadnych więc nic nie bierze i kończy kolejkę. Następnym razem jak do niego dojdzie kolejka, to może się coś zmieni.
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Splendor

Post autor: REBEL.pl »

Zet pisze:
REBEL.pl pisze:
mig pisze:(...) Mieliśmy tylko wątpliwości, czy mozna wykonać akcję wzięcia rożnych kamieni, gdy na stole są dostępne jedynie ich dwa rodzaje?
Nie można, bo nie spełnia się warunków wykonania akcji. Trzeba wtedy wybrać jedną z 3 pozostałych.
Ehem, ehem. Tutaj uważają inaczej:
http://www.spacecowboys.fr/faq
"I cannot take three tokens, and the two remaining stacks are less than four tokens high. Can I take tokens anyway ?
The action "take three different tokens" allows you to pick only two different tokens, or even one."

Chyba, że w polskiej wersji zostały zmienione zasady.
Nie zostały, są takie same jak w każdej innej. Jeśli FAQ z oficjalnej strony wydawcy uściśla tą sprawę to nie ma dyskusji. Na pewno jest to lepsze rozwiązanie niż zmuszanie gracza do wykonywania innych akcji, chociaż tak literalnie wynika z instrukcji.
Oczywiście nie polecamy zapychania sobie ręki i dobierania w efekcie mniejszej ilości żetonów jako głównej taktyki podczas rozgrywki.
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Splendor

Post autor: mig »

adikom5777 pisze:nie przegrywa, tylko wybiera akcję brania 3 kamieni, nie ma żadnych więc nic nie bierze i kończy kolejkę. Następnym razem jak do niego dojdzie kolejka, to może się coś zmieni.
Ok, to ma sens. Pewnie drugi raz do takiej sytuacjinie doprowadzimy, ale lubię jak gra/oficjalne wyjaśnienia ;) przewidują rozwiazanie w kazdej możliwej sytuacji :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1001
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 54 times

Re: Splendor

Post autor: charlie »

U nas nie zdarzyło się tak, żeby gracz nie miał ruchu, ale może dlatego, że graliśmy w 2 lub 3 osoby jak dotąd i wtedy rezerwuje się w jednym momencie maksymalnie 2 karty, bo ta akcja jest zbyt kosztowna przy mniejszej liczbie graczy. Zdarzyło się natomiast, że 4 stosy kamieni były wyczerpane.

Wrażenia po kilku rozgrywkach bardzo pozytywne. Nie jest to gra wybitna, ale jako szybki przerywnik nadaje się znakomicie. Biorąc pod uwagę prostotę zasad, oferuje bardzo dużo. Cena może nieco za wysoka, ale jakość wydania za to pierwszorzędna. W weekend mam nadzieję wypróbować ja na dzieciakach w wieku 9-13, ciekaw jestem jak wyjdzie.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Splendor

Post autor: kwiatosz »

Recenzja Splendoru w Gradaniu ZnadPlanszy, zapraszamy :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Splendor

Post autor: Banan2 »

kwiatosz pisze:Recenzja Splendoru w Gradaniu ZnadPlanszy, zapraszamy :)
A mnie jedna rzecz zastanawia. Generalnie Splendor ma pozytywne opinie. Ja również oceniam ją OK. Oczywiście w swojej kategorii (gry lekkie, wprowadzające, fillery, raczej na 2-3 osoby niż 4). Natomiast Trzewik z Merry nie chcieli o niej rozmawiać (czytaj: gra się nie podobała). Ciekawe dlaczego?
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Splendor

Post autor: Gambit »

Banan2 pisze:A mnie jedna rzecz zastanawia. Generalnie Splendor ma pozytywne opinie. Ja również oceniam ją OK. Oczywiście w swojej kategorii (gry lekkie, wprowadzające, fillery, raczej na 2-3 osoby niż 4). Natomiast Trzewik z Merry nie chcieli o niej rozmawiać (czytaj: gra się nie podobała). Ciekawe dlaczego?
Pozdrawiam
To się nazywa gust. Każdy ma swój :) I to jest bardzo dobre. Dzięki temu są różni gracze, powstają różnorodne gry. :)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Splendor

Post autor: kwiatosz »

Banan2 pisze:Trzewik z Merry nie chcieli o niej rozmawiać (czytaj: gra się nie podobała). Ciekawe dlaczego?
Pozdrawiam
Obstawiam, że grali dwuosobowo, czyli w najbardziej sucharową wersję. Gdyby ta gra była tylko dwuosobowa to ode mnie też by się zbyt wielu dobrych słów nie doczekała ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Splendor

Post autor: mig »

Banan2 pisze:
kwiatosz pisze:Recenzja Splendoru w Gradaniu ZnadPlanszy, zapraszamy :)
A mnie jedna rzecz zastanawia. Generalnie Splendor ma pozytywne opinie. Ja również oceniam ją OK. Oczywiście w swojej kategorii (gry lekkie, wprowadzające, fillery, raczej na 2-3 osoby niż 4). Natomiast Trzewik z Merry nie chcieli o niej rozmawiać (czytaj: gra się nie podobała). Ciekawe dlaczego?
Pozdrawiam
U mnie po prezentacjach w 3 różnych grupach zdecydowana większość ocen była bardzo pozytywna, wręcz entuzjastyczna, ale były też głosy odmienne: od lekkich ("bez szału, a za taką cenę to wręcz słabo") po ("więcej do tego nie usiądę, bo nuda, bezklimacie i zerowa interakcja" - to po rozgrywce czteroosobowej). Sądzę, że nie każdemu podejdzie - do uniwersalności jej dość daleko. A jak ktoś się nasłuchał "ochów i achów" albo sam zhajpował, to potem potencjalne rozczarowanie mogło być dość bolesne :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Splendor

Post autor: Nataniel »

Banan2 pisze:A mnie jedna rzecz zastanawia. Generalnie Splendor ma pozytywne opinie. Ja również oceniam ją OK. Oczywiście w swojej kategorii (gry lekkie, wprowadzające, fillery, raczej na 2-3 osoby niż 4). Natomiast Trzewik z Merry nie chcieli o niej rozmawiać (czytaj: gra się nie podobała). Ciekawe dlaczego?
Trzeba bardzo pamiętać, jaki to rodzaj gry - to prosta, szybka gra familijna, z ekonomicznym tylko lekkim tłem. To gra, która dla mnie sprawia, że gdy mam zagrać z kimś nowym (nie planszówkowym), to nie wyciągnę już Osadników, Wsiąść do Pociągu czy Carcassonne, ale właśnie Splendor.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
alagor
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:25

Re: Splendor

Post autor: alagor »

Nataniel pisze: to prosta, szybka gra familijna, z ekonomicznym tylko lekkim tłem. To gra, która dla mnie sprawia, że gdy mam zagrać z kimś nowym (nie planszówkowym), to nie wyciągnę już Osadników, Wsiąść do Pociągu czy Carcassonne, ale właśnie Splendor.
Otóż to. Ja fanem Splendoru nie jestem, ale cenię tę grę jako świetną familijną rozrywkę do gry "z każdym" (także z dziećmi). Mimo wszystko grą pierwszego rażenia pozostaje Carcassonne. Splendor, w tym zestawieniu, ląduje na miejscu drugim :wink:

Patent z dodatkowymi kartami dla dzieci, na start, sprawdza się rewelacyjnie. Po pierwszej grze córka uznała, że to nudne jest (rozgrywka bez bonusów na start), po drugiej, z trzema kartami na start, gra okazała się strzałem w dziesiątkę. Córka 18pkt, wujek 6, ja 12 :wink:
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Splendor

Post autor: adam_k27 »

Gambit pisze:Moja wideorecenzja Splendor:
https://www.youtube.com/watch?v=wdg-vNmOCeg
Fajna recenzja. Proste zasady, ładne wykonanie, ale niestety tytuł całkowicie suchy, zero klimatu - sama mechanika. Dlatego ta gra do mnie nie przemawia.
Awatar użytkownika
for2players
Posty: 859
Rejestracja: 06 sie 2013, 17:43
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Splendor

Post autor: for2players »

Oto nasza recenzja gry Splendor.
Znajdź nas na: NASZA STRONA, FACEBOOK
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Odp: Splendor

Post autor: adam_k27 »

for2players pisze:Oto nasza recenzja gry Splendor.
Fajna recenzja, dzięki. Mam tylko zastrzeżenia do nielogicznego systemu oceny końcowej. Oceniacie np interakcje, czy złożoność. Co zatem jak gra ma znikomą ilość interakcji co przecież wcale nie musi być wadą? Dostanie 0/6 i tym samym znacznie niższą ocenę końcową?
ODPOWIEDZ