The Lord of the Rings / Władca Pierścieni LCG - zasady, pytania, wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: Olgierdd »

W Podróży do Rohsgobel jest podobna karta http://www.cardgamedb.com/index.php/lot ... yador-ajtr
W instrukcji dołączonej do tej przygody jest napisane, że karta zmienia właściciela gdy zmienia się pierwszy gracz.
Sądzę, że analogicznie zachodzi ta sama sytuacja z Gildorem.
Wlodzimiesz
Posty: 6
Rejestracja: 23 maja 2014, 23:47

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: Wlodzimiesz »

Zagrywam Beorna z Ataku z Zaskoczenia:
Beorn: Akcja: Do końca tej fazy Beorn otrzymuje + 5 . Na koniec fazy, w której aktywowałeś ten efekt, wtasuj Beorna z powrotem do swojej Talii (tylko raz na rundę).
Atak z Zaskoczenia: Akcja: Umieść w grze 1 kartę sprzymierzeńca ze swojej ręki. Jeśli pod koniec tej fazy ten sprzymierzeniec wciąż znajduje się w grze, cofnij go na swoją rękę.
Cofnę na rękę, czy wtasuję?
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: uday »

Tak czy siak wtasowujesz do talii.

Zwróć uwagę, że akcja Beorna nie wyszczególnia czy jest on w grze, czy na ręce. Gdy faza walki się skończy bierzesz go z powrotem na rękę, po czym wyrzucasz go do talii.
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1149
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 202 times
Been thanked: 98 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: zioombel »

Wlodzimiesz pisze:Zagrywam Beorna z Ataku z Zaskoczenia:
Beorn: Akcja: Do końca tej fazy Beorn otrzymuje + 5 . Na koniec fazy, w której aktywowałeś ten efekt, wtasuj Beorna z powrotem do swojej Talii (tylko raz na rundę).
Atak z Zaskoczenia: Akcja: Umieść w grze 1 kartę sprzymierzeńca ze swojej ręki. Jeśli pod koniec tej fazy ten sprzymierzeniec wciąż znajduje się w grze, cofnij go na swoją rękę.
Cofnę na rękę, czy wtasuję?
Sam wybierasz co dzieje się najpierw. Ja bym wybrał tę drugą opcję ;-)
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: Yavi »

Decyduje pierwszy gracz.
Wyjaśnia to punkt 1.02 FAQ: http://www.galakta.pl/pliki/Image/gry/w ... le_tlo.pdf
Tak czy siak wtasowujesz do talii.
Zwróć uwagę, że akcja Beorna nie wyszczególnia czy jest on w grze, czy na ręce. Gdy faza walki się skończy bierzesz go z powrotem na rękę, po czym wyrzucasz go do talii.
A tego nie słuchaj, sprzeczne z FAQ-iem ;)
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: uday »

Rzeczywiście! A ja już grzebałem na BGG bo byłem pewien, że gdzieś to już było roztrząsane...
Wlodzimiesz
Posty: 6
Rejestracja: 23 maja 2014, 23:47

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: Wlodzimiesz »

Dzięki, tak też mi się wydawało, a nie zauważyłem tego w FAQu.
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: godpuppet »

Taka sytuacja:

Khazad-Dum, scenariusz "W Otchłań".

Skończyła mi się talia przeciwności. Zgodnie z instrukcją powinienem ją przetasować na początku fazy Wyprawy w kolejnej turze (str. 14 w instrukcji, wspomniane też przy rozdawaniu kart cienia na str. 18.).

Ale chcę użyć Jaskiniowej Pochodni, zaatakować Dowódcę Patrolu i wyczerpać postać z przydzielonym "Czujnym Wzrokiem" - każda z tych czynności wymaga dociągnięcia karty z talii przeciwności.

Zgodnie z instrukcją powinienem czekać do kolejnej fazy wyprawy, czy zgodnie ze złotą zasadą przetasować i dociągnąć - jakbyście to zinterpretowali?

Ja bym stawiał na przetasowanie - choć w tej akurat grze dostawałem ostre baty, więc zinterpretowałem na swoją korzyść, za co zostałem ukarany szybką śmiercią wszystkich bohaterów ;)
All work and no play makes Jack a dull boy!
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1149
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 202 times
Been thanked: 98 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: zioombel »

Ja zawsze jak brakuje kart to przetasowuje. Ale wziąłem to jako cos oczywistego z innych gier karcianych. Czy to jest zgodne z zasadami WP jakos nie chce mi się roztrząsać ;-)
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: uday »

Talię przeciwności formuje się na nowo tylko w trakcie fazy wyprawy.

Jeśli chodzi o złotą zasadę, to karta mówi o pociągnięciu karty z talii przeciwności, a nie o sformowaniu nowej talii przeciwności, ergo nie ma sprzeczności między zasadą ogólną i szczególną.
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: godpuppet »

czyli można złapać chwilę oddechu :)

dziś wykorzystałem ten myk w tej samej przygodzie do bezkarnego użycia Jaskiniowej Pochodni i zlikwidowania wkurzającego Dowódcy Patrolu (wybronił się od 3 ataków, na jeden zmarnowałem Gandalfa), co zakończyło 2 etap wyprawy i pozwoliło pokonać trzeci jednym skokiem.

Swoją drogą Dowódca Patrolu jest bardzo klimatyczny, ci jego podwładni chroniący go przed atakami graczy :)

W ogóle Khazad-Dum jest wg mnie fajnie zrobiony, a "W Otchłań" stał się jednym z moich ulubionych scenariuszy (gram chronologicznie) - te zbieranie się Goblinów za Bramą (brak testów zwarcia i dobrowolnych ataków), wzrost zagrożenia po wkroczeniu do Pierwszej Sali i bieg przez most (nie ma nawet czasu na zagrywanie kart) - za to uwielbiam tę grę :D
All work and no play makes Jack a dull boy!
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 577 times
Been thanked: 1030 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: RUNner »

Jeszcze raz na temat Jeźdźca Wilków pojawiającego się jako cień. Przypomnę efekt cienia tej karty:
Cień: Broniącego się gracza atakuje Jeździeć Wilków. Ten gracz może zadeklarować 1 postać jako obrońcę. Rozdaj Jeźdźcowi Wilków jego własną kartę cienia. Kiedy zakończysz walkę, cofnij Jeźdźca Wilków na wierzch talii Spotkań.

Załóżmy że JW wraca na wierzch talii Spotkań. I w kolejnej fazie wyprawy pojawi się w strefie przeciwności. Moje pytanie jest następujące - czy JW wygeneruje mroczną falę? Czy należy go traktować jako kartę odkrytą z talii Spotkań?
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Odp: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: Olgierdd »

Wygeneruje falę, ponieważ ma ją nadrukowaną.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: Andy »

RUNner pisze:Cień:Rozdaj Jeźdźcowi Wilków jego własną kartę cienia.
Zawsze mnie zastanawiało jak można rozdać jedną kartę. ;)

Ale cóż, to taka specyfika WP LCG PL.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: ChlastBatem »

Cześć wszystkim,

przeczytałem dwa razy instrukcję, obejrzałem game-play i mimo to powstało w mojej głowie parę pytań. Przepraszam z góry za durne pytania, bądź takie, które już tutaj się pojawiały... ale podobno kto pyta ten nie błądzi :)

no to myk:

1) Jeśli podczas fazy podróżowania nie wybiorę żadnego bohatera (bo jeśli dobrze pamiętam tylko bohaterami możemy udawać się do lokacji itp.) to czy mimo to muszę odkryć jedną kartę z tali wroga (spotkań)?

2) Ile kart ze strefy wroga mogę wybrać do zwarcia ze mną? Bo mają za wysoki koszt aby sami dołączyli do zabawy ze mną.

3) Czy jeśli mój kompan wybrał kogoś do obrony przed atakiem wroga to czy ja mając postać z cechą WARTOWNIK mogę też zadeklarować jako drugiego obrońcę przed tym atakiem (chyba opcja totalnie nie opłacalna aby tak zrobić ale różnie bywa :P). Bo rozumiem, że ja sam maksymalnie przed jednym wrogiem maksymalnie bronię się jedną postacią, nie mogę więcej?

4) Podobna sytuacja ale tym razem z funkcją DYSTANS. Czy mogę razem z jakąś kartą mojego kompana wysłać na atak jeszcze moją kartę z słowem dystans? Domniemam, że raczej tak.

5) Jeśli zaatakowałem już jakiegoś Orka i przeżył to czy mogę inną jednostką go ponownie zaatakować (która nie jest wyczerpana). Taka sama sytuacja z funkcją DYSTANS. Jeśli gracz drugi zaatakował i tylko zranił np. Orka to czy mogę ja ponowić atak na tego samego Orka kartą z zdolnością dystansową?

Z góry dziękuję za cierpliwość i odpowiedź oraz chęci pomocy mi :)
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 577 times
Been thanked: 1030 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: RUNner »

1. Podróż nie wymaga delegowania nikogo do odwiedzenia obszaru. Po prostu deklarujesz podróż i dany obszar staje się aktywnym i opuszcza strefę przeciwności. Zdarza się że obszar stawia jakieś wymogi podróży, np. wyczerpanie bohatera bądź odrzucenie 2 losowych kart. Warunek podróży musisz spełnić w całości jeśli taki istnieje.

2. Jedną.

3. Można wyznaczyć tylko 1 obrońcę.

4. Możesz.

5. Na każdego wroga możesz zadeklarować atak tylko raz. Postacie ze słowem dystans mogą wybierać cele będące w zwarciu z innym graczem.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: sqb1978 »

Uzupełnię:

1. Wydaje mi się, że podobnie jak wielu początkujących mylisz Fazę Wyprawy i Fazę Podróży. A są one zupełnie niezależne od siebie:
- Bohaterów możesz przydzielić (lub nie) tylko do fazy Wyprawy. Karty z talii przeciwności ciągniesz niezależnie czy i ilu bohaterów przydzielisz.
- Natomiast Faza Podróży polega na przeniesieniu karty Obszaru ze Strefy Przeciwności do Strefy Aktywnego Obszaru. I nic więcej. Tu nie przydzielasz bohaterów. Aktywny Obszar następnie pełni rolę bufora na żetony postępu Wyprawy. Jeśli masz jakieś przydzielić to najpierw przydzielasz je do Aktywnego Obszaru a dopiero potem (jeśli Aktywny Obszar został "zaliczony") do Karty Wyprawy.

3. Cechę Wartownik można użyć tylko w celu obrony przed wrogiem, względem którego nie został zadeklarowany żaden Obrońca.

4 i 5. Generalnie walkę rozgrywa się w ten sposób, że:
1) wybierasz wroga w zwarciu
2) losujesz mu kartę cienia
3) deklarujesz obrońcę (lub brak), rozpatrujesz atak wroga i zadajesz ewentualne obrażenia
4) deklarujesz dowolną liczbę atakujących i zadajesz obrażenia wrogowi. Jeśli postać posiada cechę DYSTANS to może być deklarowana przy atakach na wrogów innego gracza, ale tylko w momencie kiedy ten gracz rozgrywa atak na tego wroga. Poza tym nie można atakować jednego wroga kilka razy w tej samej Fazie Walki. Czyli np. nie można zaatakować wroga postacią X, potem przygotować postać X i znowu wroga zaatakować.

Oczywiście od wszystkiego istnieją wyjątki, ale to musi być konkretnie napisane na karcie, która wprowadza zmianę w zasadach ogólnych.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 577 times
Been thanked: 1030 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: RUNner »

sqb1978 pisze:
4) Jeśli postać posiada cechę DYSTANS to może być deklarowana przy atakach na wrogów innego gracza, ale tylko w momencie kiedy ten gracz rozgrywa atak na tego wroga.
Tu się nie do końca mogę zgodzić. Postać z dystansem może samodzielnie ustrzelić wroga będącego w zwarciu z innym graczem (faq 1.11). Oczywiście, zwykle bardziej opłaca się przyłączenie do ataku innego gracza niż taki samodzielny atak, niemniej jest on całkowicie dozwolony.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: sqb1978 »

Masz rację, lecz nie napisałem, że drugi gracz -musi- wystawić swojego atakującego.
Po prostu moment, kiedy można użyć postaci z dystansem na konkretnym wrogu (będącym w zwarciu z innym graczem) następuje dokładnie wtedy gdy rozstrzyga się ataki przeciwko temu wrogowi. Tak jak piszesz, ten drugi gracz niekoniecznie musi uczestniczyć w tym ataku.
Ostatnio zmieniony 11 wrz 2014, 12:40 przez sqb1978, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
krokodiler
Posty: 402
Rejestracja: 30 kwie 2008, 11:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: krokodiler »

Podczas atakowania wrogów w fazie Walki ważne jest rozróżnienie między atakiem rozpatrywanym (zadeklarowanym) przez gracza a atakiem wykonywanym przez postać.

Jeśli gracz posiada postać ze słowem "Dystans", to może sam zadeklarować atak na wrogów będących w zwarciu z innym graczem, ale tylko jeśli jest jego kolej ataku. Jeśli to tamten gracz jest aktywnym atakującym, to postacie ze słowem "Dystans" mogą tylko dołączyć się do tego ataku, ale tylko pod warunkiem, że tamten gracz zadeklaruje ten atak czyli wyczerpie przynajmniej jedną swoją postać.

Co więcej, użycie postaci ze słowem "Dystans" pozwala nawet na zaatakowanie tego samego wroga więcej niż 1 raz na rundę.

Jeśli gracz A jest w zwarciu z wrogiem i zadeklarował na niego atak - czyli wyczerpał jedną ze swoich postaci - gracz B (a nawet C i D) mogą dołączyć się do tego ataku ze swoimi postaciami ze słowem kluczowym "Dystans". Jeśli gracz B ma możliwość przygotowania swojej uczestniczącej w tym ataku, wyczerpanej postaci (np. dzięki Nieoczekiwanej Odwadze), to może, kiedy nadejdzie jego kolej, zadeklarować atak na tego samego wroga (będącego w zwarciu z graczem A) wyczerpując ponownie tę samą postać. Również gracze C i D, jeśli mogliby przygotować swoje wyczerpane w pierwszym ataku postacie, mogliby się dołączyć do tego ataku. Postacie gracza A nie mają już jednak możliwości dołączenia się do takiego ataku.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: ChlastBatem »

krokodiler pisze:Podczas atakowania wrogów w fazie Walki ważne jest rozróżnienie między atakiem rozpatrywanym (zadeklarowanym) przez gracza a atakiem wykonywanym przez postać.

Jeśli gracz posiada postać ze słowem "Dystans", to może sam zadeklarować atak na wrogów będących w zwarciu z innym graczem, ale tylko jeśli jest jego kolej ataku. Jeśli to tamten gracz jest aktywnym atakującym, to postacie ze słowem "Dystans" mogą tylko dołączyć się do tego ataku, ale tylko pod warunkiem, że tamten gracz zadeklaruje ten atak czyli wyczerpie przynajmniej jedną swoją postać.

Co więcej, użycie postaci ze słowem "Dystans" pozwala nawet na zaatakowanie tego samego wroga więcej niż 1 raz na rundę.

Jeśli gracz A jest w zwarciu z wrogiem i zadeklarował na niego atak - czyli wyczerpał jedną ze swoich postaci - gracz B (a nawet C i D) mogą dołączyć się do tego ataku ze swoimi postaciami ze słowem kluczowym "Dystans". Jeśli gracz B ma możliwość przygotowania swojej uczestniczącej w tym ataku, wyczerpanej postaci (np. dzięki Nieoczekiwanej Odwadze), to może, kiedy nadejdzie jego kolej, zadeklarować atak na tego samego wroga (będącego w zwarciu z graczem A) wyczerpując ponownie tę samą postać. Również gracze C i D, jeśli mogliby przygotować swoje wyczerpane w pierwszym ataku postacie, mogliby się dołączyć do tego ataku. Postacie gracza A nie mają już jednak możliwości dołączenia się do takiego ataku.
Dziękuję Tobie jak i pozostałym za odpowiedź i pomoc na moje pytania. Jednak Twoje objaśnienia mocno przeczą wyjaśnieniom pozostałym i nie wiem, które jest słuszne.

Niech ktoś ogarnie ten wątek i powie jak w końcu poprawnie się gra ;)
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: sqb1978 »

Nie zaprzeczają a uzupełniają :)

Przykład:

Ania jest w zwarciu z Trollem i Orkiem.
Krzyś jest w zwarciu z Goblinem i posiada postać Łucznik z cechą Dystans.

Są 3 możliwe użycia postaci ze słowem Dystans przez Krzysia:
- Gdy jest kolej Krzysia na atakowanie:
1. Krzyś może użyć Łucznika do zwykłego ataku na Goblina, z którym on sam jest w zwarciu
2. Krzyś może użyć Łucznika do ataku dystansowego na Orka lub Trolla, z którym Ania jest w zwarciu
- Gdy jest kolej Ani na atakowanie:
3. Kiedy Ania rozstrzyga atak na np. Trolla i zadeklaruje jakiegoś atakującego, to Krzyś może zadeklarować, że Łucznik dołącza się do tego ataku

Chyba tyle w tym temacie :)

edit: uzupełniłem o uwagę krokodiler poniżej
Ostatnio zmieniony 11 wrz 2014, 13:47 przez sqb1978, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
krokodiler
Posty: 402
Rejestracja: 30 kwie 2008, 11:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: krokodiler »

sqb1978 pisze:(...)
- Gdy jest kolej Ani na atakowanie:
3. Kiedy Ania rozstrzyga atak na np. Trolla to Krzyś może zadeklarować, że Łucznik dołącza się do tego ataku

Chyba tyle w tym temacie :)
Tylko trzeba pamiętać o tym, że Ania musi wówczas wyczerpać jakąś swoją postać, żeby zadeklarować ten atak i dopiero wtedy Łucznik Krzycha może się do ataku dołączyć,
Awatar użytkownika
krokodiler
Posty: 402
Rejestracja: 30 kwie 2008, 11:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: krokodiler »

Tak na marginesie dodam, że przykład podany w punkcie 1.11 polskiego FAQ do WP jest trochę niefortunny:
Spoiler:
Przykład sugeruje, że Legolas mógłby zaatakować trolla wspólnie z Aragornem, a przecież nie można dołączyć się do ataku przeprowadzanego przez postać, na którą zostało zagrane Szybkie Uderzenie.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: ChlastBatem »

Reasumując. Umiejętność dystans pozwala mi zaatakować DRUGI raz tego samego przeciwnika w zwarciu gracza nr 2. lub mogę się dołączyć do deklarowanego ataku gracza nr 2.
Ja sam nie mogę zaatakować raz po raz tego samego wroga kartą z um. dystans. Dobrze rozumiem?
ODPOWIEDZ