The Lord of the Rings / Władca Pierścieni LCG - zasady, pytania, wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
krokodiler
Posty: 402
Rejestracja: 30 kwie 2008, 11:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: krokodiler »

Powiedziałbym raczej, że Dystans umożliwia po prostu atakowanie wrogów będących w zwarciu z innym graczem. Umożliwia też dołączanie się do ataków deklarowanych przez innych graczy, co w konsekwencji daje możliwość zaatakowania tego samego wroga dwukrotnie, a nawet kilkukrotnie (podczas gry w więcej niż 2 osoby). Za każdym razem ta postać musi być przygotowana.
Mam | Mam mieć
Oh, what sad times are these when passing ruffians can say ni at will to old ladies... There is a pestilence upon this land, nothing is sacred.
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: uday »

krokodiler pisze:Tak na marginesie dodam, że przykład podany w punkcie 1.11 polskiego FAQ do WP jest trochę niefortunny:
Spoiler:
Przykład sugeruje, że Legolas mógłby zaatakować trolla wspólnie z Aragornem, a przecież nie można dołączyć się do ataku przeprowadzanego przez postać, na którą zostało zagrane Szybkie Uderzenie.
Właśnie że daje taką możliwość postaciom z cechą Dystans pod kontrolą innego gracza. Powyższy fragment FAQ to podkreśla.
Awatar użytkownika
krokodiler
Posty: 402
Rejestracja: 30 kwie 2008, 11:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: Odp: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: krokodiler »

Niestety nie, jest to podkreślone w FAQ (str. 7). Tylko jedna, ta wyczerpana właśnie postać wtedy atakuje.
Mam | Mam mieć
Oh, what sad times are these when passing ruffians can say ni at will to old ladies... There is a pestilence upon this land, nothing is sacred.
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: uday »

Kajam się i oddaję honory.

Zbyt dawno już nie czytałem FAQ i instrukcji :/
Awatar użytkownika
MartusMarcin
Posty: 113
Rejestracja: 31 sie 2013, 17:30
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: MartusMarcin »

Próbujemy rozegrać pierwszy scenariusz i mamy takie podstawowe pytanie :)
-Jeżeli sami deklarujemy zwarcie z wybranym wrogiem to czy wciąż najpierw atakuje wróg (obrona)?
-czy atak na wroga (kontratak)może być inną postacią niż postać, która broni?
-jeżeli przy deklaracji zwarcia postać się wyczerpuje to czy, gdy następuje krok ataku na wrogu to czy może zaatakować?
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1149
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 202 times
Been thanked: 98 times

Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: zioombel »

MartusMarcin pisze:Próbujemy rozegrać pierwszy scenariusz i mamy takie podstawowe pytanie :)
-Jeżeli sami deklarujemy zwarcie z wybranym wrogiem to czy wciąż najpierw atakuje wróg (obrona)?
-czy atak na wroga (kontratak)może być inną postacią niż postać, która broni?
-jeżeli przy deklaracji zwarcia postać się wyczerpuje to czy, gdy następuje krok ataku na wrogu to czy może zaatakować?
1. Zawsze wróg atakuje jako pierwszy - chyba, że treść karty mówi inaczej.
2. Atak musi byc inna postacią niż bronisz bo ta jest wyczerpana.
3. Nie rozumiem o co chodzi. Jeśli o wejście w zwarcie to nie wyczerpujesz postaci. Wyczerpujesz głownie przy podążaniu na wyprawę, obronie i ataku. Jak wchodzisz dobrowolnie w zwarcie nie ma wyczerpania.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: ChlastBatem »

Witajcie,

mam pytania do dwóch kart.

1)Steward of Gondor (nr 26). Powiem Wam jak zrozumiałem działanie tej karty, a Wy potwierdźcie lub wyprostujcie. Za dwa zasoby kupuję kartę i dodaję do bohatera. Od razu po kupnie używam akcji z tej karty i ją wyczerpuję (kartę attachment nie hero). Dzięki temu mam dwa zasoby więcej (czyli jakby karta wyszła mi za free) potem co turę mogę sobie znów tapować/wyczerpywać tę kartę do kolejnego zasilenia w postaci 2 zasobów?

2)Hill Troll (nr 82). Każda nadmiar jego ataku/rany jest zamieniany w punkty threat tzn. przesuwam o tyle zagrożenie i tyle?


PS: Taka potowa sytuacja. Nie wiem czy to jest możliwe ale pojawiła mi się sytuacja na stole gdzie zostałem całkowicie zablokowany i dalsza rozgrywka nie miała sensu bo nic nie mogłem zrobić. Otóż gram sam, przeżył mi tylko Aragorn i jeden ally Snowbourn Scout. Na karcie quest leży bufor w postaci lokacji Enchanted Streah (nie mogę przez to dobierać kart, póki jest w grze). W Staging Area jest lokalizacja Gladden Fields (siły 3). Na ręku nie mam żadnych Ally ani nic co by pomogło. Nie mogę przejść aktywnej lokalizacji, ponieważ mój willpower jest niższy niż tej lokalizacji w Staging Area. Kart nie mogę dobierać... nie mam sprzymierzeńców na ręku... blok. Mimo, iż poziom zagrożenia 34. Chyba, że coś źle robię ale nie wydaje mi się.

PS 2: Czy w zestawie podstawowym z bohaterów do fioletowej talii mamy tylko Aragorna i Theodreda czy mam jakieś braki w zestawie?
Awatar użytkownika
krokodiler
Posty: 402
Rejestracja: 30 kwie 2008, 11:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: krokodiler »

ad 1 - dokładnie tak
ad 2 - dokładnie tak

Sytuacja patowa, ale jednym bohaterem i tak długo byś nie pociągnął.
Brakuje Ci Gloina.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: ChlastBatem »

Dziękuję za pomoc :) Jednak Gloin się odnalazł... chwilowo przeszedł na stronę cienia bo był w tamtej talii :P
Awatar użytkownika
MartusMarcin
Posty: 113
Rejestracja: 31 sie 2013, 17:30
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: MartusMarcin »

1. Zastanawiamy się czy po zdobyciu żetonów postępu powinniśmy je położyć na obszar znajdujący się w strefie przeciwności (nie wiemy właśnie czy taki obszar jest aktywny czy nie) czy na kartę etapu scenariusza?

2. Karta "LEŚNY PAJĄK"-Wymuszony: Kiedy Leśny Pająk wchodzi z graczem w zwarcie, do końca tej rundy otrzymuje +1 ataku
Kiedy sam decyduje, że wchodzę z nim w zwarcie to czy Leśny Pająk nadal otrzymuje +1 do ataku?
Ostatnio zmieniony 21 wrz 2014, 13:41 przez MartusMarcin, łącznie zmieniany 1 raz.
Matrin
Posty: 55
Rejestracja: 07 sty 2013, 11:58

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: Matrin »

Na kartę scenariusza. Jeśli jednak macie aktywny obszar, na który podróżowaliście to w pierwszej kolejności na obszar, z tym że taki obszar nie zalicza się do strefy przeciwności.
Awatar użytkownika
MartusMarcin
Posty: 113
Rejestracja: 31 sie 2013, 17:30
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: MartusMarcin »

Dzięki za odpowiedź :)
Jeżeli jeden gracz znajduje się w zwarciu z wrogiem to czy drugi gracz może zadeklarować swojego bohatera jako obrońcę?
Czy zarówno atak i obrona dotyczy gracza będącego w zwarciu?
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: uday »

Zarówno atak, jak i obrona dotyczą gracza z którym wróg jest w zwarciu. Obejść to może postać z cechą Wartownik (może zostać zadeklarowana jako obrońca podczas ataku na innego gracza, oczywiście trzeba ją wyczerpać) i z cechą Dystans (może zaatakować lub przyłączyć się do ataku na wroga będącego w zwarciu z innym graczem).
Awatar użytkownika
MartusMarcin
Posty: 113
Rejestracja: 31 sie 2013, 17:30
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: MartusMarcin »

1. Czy po wykorzystaniu efektu znajdującego się na karcie Dodatku należy ją odłożyć na stos kart odrzuconych czy ten efekt można wykorzystywać co rundę?
2. Czy, żeby aktywować obszar w fazie podróży trzeba/należy wyczerpać jednego z bohaterów? Co się dzieje jeżeli nie aktywuje się z obszaru/ów ze strefy przeciwności i będziemy robić postępy tylko na karcie scenariusza?
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: uday »

W fazie podróży nie trzeba wyczerpywać żadnej postaci. Polega ona tylko na tym, że dobrowolnie (chociaż czasem efekty kart to wymuszają) jeden z obszarów można uczynić aktywnym obszarem, czyli odbyć tam podróż.

Polecam obejrzenie filmików instruktażowych FFG i ponowne przeczytanie instrukcji. Niepotrzebnie doszukujesz się dodatkowych reguł tam gdzie ich nie ma.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: Olgierdd »

MartusMarcin pisze:Co się dzieje jeżeli nie aktywuje się z obszaru/ów ze strefy przeciwności i będziemy robić postępy tylko na karcie scenariusza?
Poziom zagrożenia w strefie przeciwności zaczyna rosnąć, przez co coraz trudniej jest zrobić jakikolwiek postęp w wyprawie.
Awatar użytkownika
krokodiler
Posty: 402
Rejestracja: 30 kwie 2008, 11:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: krokodiler »

MartusMarcin pisze:(...)
2. Karta "LEŚNY PAJĄK"-Wymuszony: Kiedy Leśny Pająk wchodzi z graczem w zwarcie, do końca tej rundy otrzymuje +1 ataku
Kiedy sam decyduje, że wchodzę z nim w zwarcie to czy Leśny Pająk nadal otrzymuje +1 do ataku?
Nadal otrzymuje +1, ale dotyczy to tylko tej rundy, w której wchodzi w zwarcie. W następnej już bonusu nie ma.
Co do wchodzenia w zwarcie, jest to wyjaśnione w instrukcji (str.16):
instrukcja pisze:Bez względu na to, czy gracz wejdzie w zwarcie
z wrogiem w wyniku testu zwarcia, efektu karty czy
własnego wyboru, rezultat jest taki sam: gracz i wróg
wchodzą w zwarcie. We wszystkich tych przypadkach
uważa się, że gracz wszedł w zwarcie z wrogiem, a wróg
wszedł w zwarcie z graczem.
MartusMarcin pisze:1. Czy po wykorzystaniu efektu znajdującego się na karcie Dodatku należy ją odłożyć na stos kart odrzuconych czy ten efekt można wykorzystywać co rundę? (...)
O ile nie jest to wprost napisane na karcie, to nie odkłada się. Dodatek albo się wyczerpuje, aby skorzystać z jego efektu, albo daje on efekt stały, działający "po prostu".
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: ChlastBatem »

Głupie pytanie. Czy jak na początku tury udało mi się dołożyć ostatni punkt do zakończenia misji to już automatycznie wygraliśmy? Od razu w tym momencie? Czy trzeba dokończyć turę aż do etapu porządkowania?

Też kwestia co się dzieje z wrogami, z którymi jesteśmy zaangażowani... musimy ich zabić czy mimo ich obecności wygrywamy scenariusz i jest koniec? Na logikę tłumaczę sobie to tak, że po prostu uciekamy ale to mało honorowe i nie w stylu Aragorna :D
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: sqb1978 »

Zależy co masz napisane na karcie wyprawy przy czym:
Gracze przechodzą do następnego etapu wyprawy natychmiast, kiedy umieszczą na obecnej karcie Wyprawy liczbę żetonów postępu równą lub większą od jej wartości punktów wyprawy.
Czyli sprawdzasz kolejny etap wyprawy i jeśli pisze, że wygrałeś to wygrałeś w tym momencie.

Ja jednak przeważnie gram do końca rundy. Ciężko sobie odmówić dobicie wrogów ;)
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: ChlastBatem »

Chociażby weźmy za przykład pierwszy scenariusz z podstawki (najłatwiejszy) i ostatnią kartę wyprawy/misji.

Więc jeśli kładę ostatni żeton w fazie quest to wygrana automatycznie i rozumiem, że kolejne fazy według zasad są omijane? Czyli nie dokańczam ani rundy ani zaangażowanych wrogów?
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: sqb1978 »

Nie wiem z czym nadal masz problem. Może wklej tekst i odnieś się konkretnie.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: Olgierdd »

ChlastBatem pisze:Chociażby weźmy za przykład pierwszy scenariusz z podstawki (najłatwiejszy) i ostatnią kartę wyprawy/misji.

Więc jeśli kładę ostatni żeton w fazie quest to wygrana automatycznie i rozumiem, że kolejne fazy według zasad są omijane? Czyli nie dokańczam ani rundy ani zaangażowanych wrogów?
Tak, gra kończy się się automatycznie, chyba, że na karcie przygody będzie napisane inaczej.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: ChlastBatem »

Wszystko jasne :) Dziękuję za wyjaśnienie.

IMO te automatyczne zakończenie rozgrywki psuje totalnie klimat i jest nielogiczne. Ale trudno czasem połączyć dobrą mechanikę z klimatem.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 577 times
Been thanked: 1030 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: RUNner »

Wg mnie klimat na tym wcale nie cierpi, bo w powieści wiele było momentów, w których bohaterowie uciekali przed wrogami, zamiast z nimi walczyć. Są scenariusze, w których trzeba wykończyć wszystkich wrogów.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
MartusMarcin
Posty: 113
Rejestracja: 31 sie 2013, 17:30
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: MartusMarcin »

1. Czy Dunhern może atakować drugi raz tego samego wroga (po przygotowaniu dzięki karcie "Nieoczekiwana odwaga") ?
2. Na koniec 1 scenariusza mieliśmy mały problem, mianowicie pokonaliśmy Pomiot Ungolianty, ale mieliśmy w strefie przeciwności 2 obszary i jeden z graczy był w zwarciu z wrogiem.
Czy po zabiciu pomiotu gra się kończy czy trzeba odkryć nowe obszary i pozbyć się wrogów w zwarciu?
3. Czy jeżeli podczas pierwszej fazy zasobów nasi bohaterowie są wyczerpani z powodu kart podstępu "Schwytany w sieć" to czy nadal otrzymują żetony zasobów?
4. Jeżeli w pierwszym etapie wyprawy (1A) zabiliśmy Pomiot Ugolianty to czy musimy go ponownie odszukać i zabić w etapie wyprawy 3A/3B?
ODPOWIEDZ