Pan Lodowego Ogrodu (Krzysztof Wolicki)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1222
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 402 times
Been thanked: 270 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Deem »

Faktycznie, dziękuję.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
trabiniu
Posty: 232
Rejestracja: 18 gru 2013, 15:39
Been thanked: 1 time

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: trabiniu »

prace w toku .... a w piątek planujemy kolejną partyjkę rozegrać :)

Obrazek


EDIT:

Vuko: podejście 1,

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 11 wrz 2014, 18:04 przez trabiniu, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: mat_eyo »

Wczorajsza pierwsza partia za mną. Graliśmy we trójkę: Fjollsfinn (kolega), Freihoff (jego żona) i van Dyken (ja). Od początku plansza nie była dla mnie łaskawa, tylko jedno uroczysko było w sąsiadującym do Ciernia regionie, reszta po drugiej stronie mapy :/ trzeba było często teleportować moje Krabie Kommando Śmierci żeby coś ugrać ;)

Udało mi się finalnie wchłonąć dwa uroczyska. Freihoff miała 3 Czerwone Wieże, a Fjollsfinn 5 kostek w Lodowym Ogrodzie. Ten ostatni wygrał na punkty - 62, wyprzedził mnie o jeden ;) Freihoff była daleko z tyło nie przekraczając 40tu. Oczywiście popełniliśmy kilka błędów (ani razu nie wziąłem sobie żetonu populacji ze Szczurzego Grajka, za to do połowy gry brałem czynnik M z wchłanianych uroczysk), ale najpoważniejszym z nich było to, że w akcji czynienia przywoływaliśmy nieograniczoną liczbę jednostek ze wszystkich poziomów. Dopiero później doczytałem, że można tylko z jednego poziomu na raz. To bardzo zmieni grę, ponieważ wczoraj w ostatniej rundzie i tak doszliśmy do ostatniego bezpiecznego pola na torze martwego śniegu.

Reasumując gra mi się podoba i to bardzo, nie mogę się doczekać następnych rozgrywek, w tym dwuosobowej z żoną. Szkoda tylko, że instrukcja zostawia tak duże pole do interpretacji zasad, czekam na FAQ ;)
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: xelos80 »

8janek8 pisze:Najlepiej od razu z dopracowana instrukcja.
Pytanie do Redimpa
A czy obok FAQa może by udostępnić w PDFie chociaż poprawioną/ulepszoną instrukcję?
Macie już pełno pytań dotyczących zasad więc łatwo zauważyć które elementy instrukcji nie są dokładne a czego brakuje.
CheshireCat
Posty: 58
Rejestracja: 29 lis 2012, 00:18
Been thanked: 2 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: CheshireCat »

W KOŃCU DOSZŁA XD
no ale w beczce miodu i łyżka dziegciu
jedno dzikie dziecko przyszło bez skrzydełka - ułamane, czy RedImp komuś już wysłał/obiecał wysłanie zamiennika uszkodzonej figurki?
a co do wrażenia po rozpakowaniu - WOW, naprawdę czułem się jak dziecko w Wigilię ;)
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: xelos80 »

Do mnie też doszła dzisiaj.
Poza Lodowym ogrodem to jestem zadowolony.
To ze lodowy Ogród jest niespasowany jednak powoduje ze mocno jestem rozczarowany tą figurką. Myślę że lepszy byłby mniejszy (niższy) ale zrobiony jako całość. Jak na dodatkowo płatną opcję wg mnie jest to lekki niewypał w porównaniu z całą resztą.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: zakwas »

Zagrałem dzisiaj dwuosobową partyjkę van Dyken - Freihoff i grając tym pierwszym odniosłem wrażenie, że zwycięstwo na punkty jest banalnie łatwe (zwłaszcza w porównaniu z innymi postaciami). Oczywiście mogę się mylić, bo potrzeba więcej partii, ale przy przywołaniu trzech Krabów, a można to zrobić sensownie już w drugiej turze, wykoszenie jednoosobowej konkurencji staje się niezwykle łatwe...
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: FortArt »

A ja dziś druga partia (3,5h na 4 os.) i lekko na minus.
Znów oczywiście wszyscy o włos od realizacji celu - to jest piękne.
Znów błyskawiczny koniec śniegu i wzajemny klincz na torze reputacji - tak by nikomu nie opłacało się kończyć.
No, ale potem dwóch graczy zostało przyblokowanych (Czarnemu ubili Grajków, a Zielona straciła dominację w jedynym regionie, który mogła zamknąć - po zamknięciu pierwszego miała już mało jednostek), a dwóch tłukło się o cel (ostatnia wieża kontra ostatnia kostka do lodowego ogrodu) i punkty (na wypadek równoczesnego zrealizowania celów). Dwóch miało już po grze i było statystami, a dwóch liczyło po sto razy każdą kosteczkę na planszy w milionach wariantów przesunięć (bo jeszcze, zabrzmi jak żart, Szybkość mieli). Efekt rozstrzygania remisów przez sąsiednie pola. Nie pamiętam czy kiedyś grałem w bardziej zmatematyzowaną grę. Serio, nie kojarzę by gdzieś było tyle rachunków.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: farmer »

Odzywają się minusy braku losowości...
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: mig »

Wczoraj pierwsza czteroosobowa partia. Callo w 2-3 rundzie została warzywkiem (wystawienie drugiego koszmaru wystraszyło przeciwników i zrobili rzeź) - i już nie miała możliwości się odbić od dna. Van Dyken i Freihoff trochę się straszyli, trochę podgryzali i wykorzystał to Fjollsfin, który zdobył bardzo szybko dużą przewagę. Nikt (poza Callo) nie był nastawiony raczej na indywidualny cel - wszyscy szli w punkty. Na finiszu jeszcze nieudana próba Callo zakończenia gry martwym śniegiem (jako jedyna przejmowała się reputacją) i ostatecznie po przekroczeniu 50 pkt przez Lodowy Ogród gra się skończyła jego totalną dominacją (64 punkty wobec 28 Freihoff i van Dykena i 14 Callo).
Gra trwała masakrycznie długo (prawie 4 godziny), a skończyła się raptem po drugim punktowaniu, czyli na początku trzeciego etapu. Wszyscy byli już mocno zmęczeni. W naszej rozgrywce widać było, że kluczowym czynnikiem są negocjacje i dogadywanie się graczy. Na początku wielkie znaczenie miało też ustawienie: ci co zaczęli od skrajnych obszarów, z trudniejszym dostępem praktycznie je do końca gry utrzymali. Niespecjalnie szkodził nam Vuko - większość graczy w ogóle nie przejmowała się nim wykorzustując to, że musi się przesunąć do innego regionu i że zabija jednostkę specjalną - w trakcie całej gry wykończył raptem jedną (tak kierowało się go do regionu z samymi kostkami). Bardzo istotnym ulepszeniem okazała się szybkość.
Z samymi zasadami specjalnie problemów nie mieliśmy, ale instrukcję i odpowiedzi w dziale z zasadami czytaliśmy chyba z 5 razy. Czytelność planszy była wystarczająca (poza granicami obszarów, ale to nasza trochę wina, bo zaczęliśmy grać na stronie z ciemnymi granicami a potem nie chciało się już odwracać.

Wrażanie pozytywne, ale bez szału. Byliśmy przytłoczeni mnogością wyborów i strategii, więc może to dlatego, ale nikt nie był jakoś bardzo zachwycony - ot, solidny średniak. Z tego powodu oraz ze względu na czas gry pewnie nie szybko uda się do niego usiąść zbyt szybko (a szkoda, bo sądzę, że ta gra z każdą rozgrywką może zyskiwać na płyności i przyjemności rozgrywki.

Co rozstrzyga remisy w punktacji? Reputacja? (nie mogę tego teraz znaleźć a wydaje mi się, że tak)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
CheshireCat
Posty: 58
Rejestracja: 29 lis 2012, 00:18
Been thanked: 2 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: CheshireCat »

To ja już po pierwszej grze (3 graczy bez van Daykena), co do przemyśleń, uwag, to:
-INSTRUKCJA, na której większość psy wieszała, okazała się nie taka zła :P, czytywałem dużo gorsze :P (może kwestia nastawienia - spodziewałem się koszmaru), po przeczytaniu instrukcji miałem kilka wątpliwości, ale większość szybko się rozwiała po poczytaniu forum, może ciut za mało przykladów i rzeczywiście po polskiemu momentalnie zamiast po polsku, ale po pierwszej lekturze umiałem odpowiedzieć na większość pytań zadawanych na forum tak samo jak RedImp - więc dało się zrozumieć ;), choć bez błędów się nie obyło (np w pierwszej turze inicjatywy przesuwaliśmy się na torze inicjatywy :P, ale już błąd wyłapany)
- FIGURKI, cud, miód, malina, szczególnie jednostki zielone (wszystkie), niebieski drakkary i czarne, lodowy ogród, wieże i cierń (tylko szkoda, ze u Vuko taki krótki miecz..., tak wiem, łamał by się :P, ale szkoda nadal XD)
- PLANSZA, graliśmy na stronie hmmm intensywniejszej pod względem kolorów, ale to był błąd, bo granice się zamazywały i czasem uroczysko wydawało się być gdzie indziej niż było, no ale mądry Polak... ;), więc będzie trzeba grać na tej bledszej wersji, grafiki od fajne po ujdą ;), no ale mierzą się z wyobrażeniami pozostawionymi przez książkę, więc wiadomo :P
-Mechanika Gry kojarzy mi się zarówno z Chaosemn (takim na sterydach, i bez mylących nazw typu spaczeń, zepsucie, itp ;P) oraz z Caylusem (choć grałem tylko raz w tą grę), co całkiem mi pasuje
-Dynamika gry, w porządku, szło dość głądko, a wydaje mi się, że kolejne razy nabiorą szybko płynności
-(kurde)Balans, wydaje się, że jest :P, choć graliśmy bez van Daykena, choć mam lekkie wrażenie, że niebiescy mają nieco cieżej przy grze na 3, bo muszą dominować region z kostkami wpływów przeciwnika, a czerwony czy zielony nie :P, ale to bardzo wstępny osąd
-Fan z gry: jest XD i to spory (szczególnie jak się czekało na grę prawie 2 tygodnie :P i jest się fanem cyklu PLO, ale kumpela grała bez znajomości i też ocenia pozytywnie)
- a propos oddania tłą fabularnego (w instrukcji nie czytałem opisu, oceniam na podstawie samej gry) bardzo coekawe pomysły: zarówno cele graczy, zdolności jednostek (ich wygląd :P), zdolności pól akcji, itp - za to chyba najwększy plus (tak, ak za figurki też :P)
Zatem powiem tak: WIELKIE DZIĘKI RedImp (i czekam na moją figurkę zamienną, bo dzikie dziecko bez skrzydełka nie poleci :P)

P.S. Koszulka też fajna :P
Ostatnio zmieniony 12 wrz 2014, 10:55 przez CheshireCat, łącznie zmieniany 1 raz.
CheshireCat
Posty: 58
Rejestracja: 29 lis 2012, 00:18
Been thanked: 2 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: CheshireCat »

mig pisze: Co rozstrzyga remisy w punktacji? Reputacja? (nie mogę tego teraz znaleźć a wydaje mi się, że tak)
Tak, pozycja na torze reputacji :) tak jak przy wykonaniu zadań przez dwóch graczy w jedej turze
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: mat_eyo »

CheshireCat pisze:Tak, pozycja na torze reputacji :) tak jak przy wykonaniu zadań przez dwóch graczy w jedej turze
No nie do końca, warto przeczytać przed wprowadzeniem kogoś w bład ;)

Instrukcja strona 14, Indywidualny cel gracza:

"W przypadku realizacji celu przez dwóch lub więcej graczy w tej samej turze rozstrzygnięcie remisu między graczami następuje przez zdobyte punkty zwycięstwa."
Awatar użytkownika
Ezekiel
Posty: 240
Rejestracja: 27 sty 2010, 23:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 35 times
Been thanked: 92 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Ezekiel »

No i w końcu ja też doczekałem się swojego egzemplarza :D Generalnie po otworzeniu pudełka jestem bardzo zadowolony ze wsparcia projektu, globalnie gra prezentuje się w mojej ocenie świetnie, aczkolwiek wspomniane mankamenty są i delikatnie drażnią, nie mniej nie rzutują na ogólny bardzo fajny obraz.

Pewnie nie prędko będę miał okazję do zagrania, więc się nie wypowiem, ale mam za to pytanie - czy na Waszych figurkach też są niedolane fragmenty? Chodzi mi o takie małe miejsca, które były wynikiem powstania pęcherzyków powietrza przy wtryskiwaniu plastiku do form. Jakoś najwięcej mam tego na figsach czarnych, ale gdzie indziej też się sporadycznie zdarzają. W sumie przeszkadza mi to bardziej, niż niespasowany Lodowy Ogród czy mieczyk Vuko. Ale jakoś przeżyję 8)
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 958
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 43 times
Been thanked: 134 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Koshiash »

Ezekiel pisze:czy na Waszych figurkach też są niedolane fragmenty? Chodzi mi o takie małe miejsca, które były wynikiem powstania pęcherzyków powietrza przy wtryskiwaniu plastiku do form.
Tak. Wciąż jednak uznaję figurki za najmocniejszą stronę PLO.
Awatar użytkownika
RedImp
Posty: 603
Rejestracja: 03 maja 2012, 20:53
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: RedImp »

Uruchomiliśmy FAQ online(jeszcze testujemy - może się coś sypać). Powoli przenosimy Wasze pytania z działu "Zasady - pytania i wątpliwości".
http://panlodowegoogrodu.pl/pan-lodowego-ogrodu-faq
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Rocy7 »

RedImp pisze:Uruchomiliśmy FAQ online(jeszcze testujemy - może się coś sypać). Powoli przenosimy Wasze pytania z działu "Zasady - pytania i wątpliwości".
http://panlodowegoogrodu.pl/pan-lodowego-ogrodu-faq
czy pytania z FAQ nie mogłyby od razu się rozwijać z odpowiedzią? Ciągłe klikanie na pytanie by się rozwinęło jest irytujące.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: mig »

Rocy7 pisze:
RedImp pisze:Uruchomiliśmy FAQ online(jeszcze testujemy - może się coś sypać). Powoli przenosimy Wasze pytania z działu "Zasady - pytania i wątpliwości".
http://panlodowegoogrodu.pl/pan-lodowego-ogrodu-faq
czy pytania z FAQ nie mogłyby od razu się rozwijać z odpowiedzią? Ciągłe klikanie na pytanie by się rozwinęło jest irytujące.
To samo chciałem napisać.

Poza tym warto byłoby umożliwośc generowanie FAQ w jakimś formacie do wydruku. Nawet w dobie powszechnego dostępu do netu czasem wygodniej mieć ze sobą wydruk ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
wis
Posty: 1231
Rejestracja: 20 sty 2009, 18:01
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 59 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: wis »

Ja bym jednak wolał pdf-a, którego mogę sobie wydrukować, ew po miesiącu wydrukować kolejną wersję. Do gry potrzebuję kartki, a nie komputera.
Glory: A Game of Knights - nasza pierwsza gra Kickstarter / FB / Gamefound
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Odp: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Rocy7 »

wis pisze:Ja bym jednak wolał pdf-a, którego mogę sobie wydrukować, ew po miesiącu wydrukować kolejną wersję. Do gry potrzebuję kartki, a nie komputera.
To byloby najwygodniejsze.
Awatar użytkownika
Wintermute
Posty: 945
Rejestracja: 22 wrz 2013, 15:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Wintermute »

wis pisze:Ja bym jednak wolał pdf-a, którego mogę sobie wydrukować, ew po miesiącu wydrukować kolejną wersję. Do gry potrzebuję kartki, a nie komputera.
Niedlugo PLO pojdzie w slady xcoma i dorobi sie wlasnej appki na androida, ktora bedzie tlumaczyla zasady :D
Alien Frontiers, Descent 2ed, D&D: Drizzt, Doom, Dreadfleet, Fortune & Glory+Exp, Ghost Stories, High Command, LOTR LCG, Middle-Earth Quest, Sid Meier's Civilization, Space Hulk, Warhammer Quest ACG, War of the Ring + Exp, Warzone, X-Wing
Awatar użytkownika
Trampon
Posty: 359
Rejestracja: 26 mar 2012, 13:44
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Trampon »

Zamierzamy zagrać w gronie 3 lub 4 osób, z tego zapewne tylko jedna (ja...) przeczyta instrukcję. Ile czasu trzeba liczyć na pierwszą partię? Pozostali gracze nie są zieleni w temacie planszówek.
"W świecie kolekcjonerów nader często dochodzi do zbrodni. Kolekcjonerzy to szaleńcy albo fanatycy na granicy szaleństwa, zaślepieni żądzą posiadania zdolni są do najgorszych przestępstw".
E. Niziurski, Nowe Przygody Marka Piegusa.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2337
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 578 times
Been thanked: 933 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Galatolol »

Trampon pisze:Zamierzamy zagrać w gronie 3 lub 4 osób, z tego zapewne tylko jedna (ja...) przeczyta instrukcję. Ile czasu trzeba liczyć na pierwszą partię? Pozostali gracze nie są zieleni w temacie planszówek.
Co najmniej trzy godziny.
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: farmer »

My,
pierwszą partię,
we 3 osoby (jedna osoba czytała instrukcję),
razem z tłumaczeniem
graliśmy niecałe 2,5 godziny.

Gra zakończyła się w ostaniej rundzie uzyskaniem przez jednego z graczy 50-ciu punktów.

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
RedImp
Posty: 603
Rejestracja: 03 maja 2012, 20:53
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: RedImp »

Czapki z głów dla użytkownika Zakwas za świetną fotkę PLO, która znalazła się na pierwszej stronie „Hot Images” serwisu BGG.
http://boardgamegeek.com/image/2238219/lord-ice-garden
Chcielibyśmy poznać szczegóły walki o region przedstawiony na zdjęciu.
ODPOWIEDZ