Mage Knight (Vlaada Chvatil)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Mage Knight

Post autor: c08mk »

piton pisze:nie wiem czy jest sens oszczędzać ...
Gdybym ja miał oszczędzać na gry i dodatki które być może kiedyś wyjdą pewnie za parę lat za te oszczędności bym kupił jakiś używany samochód, a większości gier i tak bym po polsku nie zobaczył. Niestety od pewnego czasu kupuję to co jest na bieżąco dostępne czyli wersje angielskie więc nici z samochodu.
Awatar użytkownika
woytas
Posty: 756
Rejestracja: 03 lis 2013, 16:11
Has thanked: 179 times
Been thanked: 139 times

Re: Mage Knight

Post autor: woytas »

Tłumaczę instrukcję do Lost Legion. Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś zechciał pomóc. W sumie tłumaczenie jest prawie skończone - z 32 stronicwego pliku zostało do przetłumaczenia łącznie 1,5 strony, ale są to istotne zwroty w grze i nie chciałbym niczego namieszać.
Oprócz dotłumaczenia brakujących zdań, przydałaby się ewentualna korekta/sprawdzenie tego, co udało mi się przełożyć na polski i wyłapanie błędów.
Propozyjce na priv (dobra znajomość gry raczej wymagana).
Mała próbka, jak to będzie wyglądać po skończeniu.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Mage Knight

Post autor: sqb1978 »

Chętnie pomogę :)
Awatar użytkownika
woytas
Posty: 756
Rejestracja: 03 lis 2013, 16:11
Has thanked: 179 times
Been thanked: 139 times

Re: Mage Knight

Post autor: woytas »

Poszedł PW.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Mage Knight

Post autor: c08mk »

Expansion overview - Opis rozszerzenia
Maze - labirynt (błędnik jest określeniem anatomicznym).
Labyrinth - labirynt

To tak na pierwszy rzut oka.
Inicjatywa fajna, LL się trochę rozpowszechni, a jest to rozszerzenie które warto mieć.
okon
Posty: 508
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Mage Knight

Post autor: okon »

no jasne ja dzięki spolszczeniu na pewno kupię LL


Czy wykonujesz również spolszczenie tekstu z kart ???
Awatar użytkownika
woytas
Posty: 756
Rejestracja: 03 lis 2013, 16:11
Has thanked: 179 times
Been thanked: 139 times

Re: Mage Knight

Post autor: woytas »

c08mk pisze:Maze - labirynt (błędnik jest określeniem anatomicznym).
Labyrinth - labirynt
Są dwa podobne miejsca w dodatku, dlatego dwie różne nazwy.
okon pisze:Czy wykonujesz również spolszczenie tekstu z kart ???
Karty trzeba sobie dotłumaczyć we własnym zakresie.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Mage Knight

Post autor: c08mk »

woytas pisze: Są dwa podobne miejsca w dodatku, dlatego dwie różne nazwy.
Chyba lepsze byłoby wolne tłumaczenie zastosować niż kalkę językową związaną z uchem środkowym.
Maze to labirynt częściej kojarzony z roślinnością. Osobiście nie mam weny do wolnego tłumaczenia ale pewnie bym myślał nad określeniem złożonym z dwóch lub trzech słów np. "magiczny ogród" "splątane ścieżki" "(pra)stary labirynt" (dla zwykłego) i "labirynt" dla maze albo jakaś konkretna nazwa labiryntu z jakieś książki czy filmu (jak już zaznaczyłem, ze słownictwem fantasy jestem do tyłu).

Ponieważ mam wersję angielską którą rozumiem więc dokładna kalka językowa mi nie będzie przeszkadzać zwłaszcza że to jest tłumaczenie fanowskie, a może kiedyś błędnik się przyjmie w słowniku fantasy tak jak filtrfraki się przyjęły w słowniku sci-fi (z Diuny).
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1242
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 134 times
Been thanked: 61 times

Re: Mage Knight

Post autor: poooq »

c08mk pisze:
woytas pisze: Są dwa podobne miejsca w dodatku, dlatego dwie różne nazwy.
Chyba lepsze byłoby wolne tłumaczenie zastosować niż kalkę językową związaną z uchem środkowym.
Maze to labirynt częściej kojarzony z roślinnością. Osobiście nie mam weny do wolnego tłumaczenia ale pewnie bym myślał nad określeniem złożonym z dwóch lub trzech słów np. "magiczny ogród" "splątane ścieżki" "(pra)stary labirynt" (dla zwykłego) i "labirynt" dla maze albo jakaś konkretna nazwa labiryntu z jakieś książki czy filmu (jak już zaznaczyłem, ze słownictwem fantasy jestem do tyłu).

Ponieważ mam wersję angielską którą rozumiem więc dokładna kalka językowa mi nie będzie przeszkadzać zwłaszcza że to jest tłumaczenie fanowskie, a może kiedyś błędnik się przyjmie w słowniku fantasy tak jak filtrfraki się przyjęły w słowniku sci-fi (z Diuny).
Może Uroczysko?
Po co piać, gdy można grać?
Odkrycie roku 2019: nie każdego interesuje moje zdanie.
Awatar użytkownika
Blacksad
Posty: 284
Rejestracja: 14 lut 2014, 01:02
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 35 times
Been thanked: 9 times

Re: Mage Knight

Post autor: Blacksad »

A propos nowego dodatku do MK, na forum Lacerty padło pytanie czy wydawnictwo pochyliło by się nad możliwością wydania nowego, trzeciego dodatku w PL razem z WizzKids. Gdyby ten szatański pomysł się udał to myślę, że polscy gracze byliby zadowoleni.
Pomysł niegłupi, pytanie czy faktycznie będzie to opłacalne dla Wizz i Lacerty, może się okazać, że za późno na takie kombinacje (Essen), a kosztowo wyjdzie po prostu za drogo na taki druk. Zobaczymy co powie Lacerta, ja bym się wcale nie pogniewał, gdyby jakiś dodatek w PL w końcu ujrzał światło dzienne, bo na LL i Kranga to chyba trzeba będzie czekać dłuugooooo...
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Mage Knight

Post autor: sirafin »

Błędnik jest jak najbardziej poprawnym określeniem na labirynt (jak się można domyślić nazwa wzięła się od miejsca w którym łatwo zabłądzić), to że występuje również w anatomii to osobna kwestia. Jeśli nie chcemy archaizmów to obawiam się, że trzeba szukać czegoś dwuwyrazowego w stylu "Plątanina korytarzy".

Uroczysko to zupełnie coś innego niż labirynt/błędnik :)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Mage Knight

Post autor: sqb1978 »

Nawet lepiej, błędnik to żywopłotowy labirynt po prostu :)
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2112
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 70 times

Re: Mage Knight

Post autor: pabula »

Co do Błędnika to sam jest autorem tego tłumaczenia i nie wydaje mi się złe. Słowo pochodzi od błądzenia.
Stosowanie długich określeń nie jest dobre wg mnie.
A używanie dwóch takich samych wyrazów do 2 różnych lokacji jest pomysłem złym.
Karty są od dawna przetłumaczone i jest możliwość grania na ZunTzu.
Tylko pewnie mało zainteresowani nie szperają.
W dniu premiery nowego dodatku będzie dostępna wersja polska na ZunTzu.
Co do oficjalnego najnowszego dodatku Lacerta nie ma szans na równoczesne wydanie razem z angielskim.
Ten już jest dawno zatwierdzony i pewnie wkrótce będzie drukowany.
Acaraje
Posty: 146
Rejestracja: 21 lip 2012, 14:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Mage Knight

Post autor: Acaraje »

Ja trochę odbiegnę od tematu.

Dopiero niedawno zakupiłem Mage Knight i cóż mogę powiedzieć, gra jest dla mnie genialna! W zasadzie o decyzji zakupu tej gry pomógł mi Gambit ze swoją recenzją.

Chciałbym Was zapytać czy ktoś z Was zakupił :Mage Knight Ressurection HeroClix - Starter Set. Z tego co napisali jest on kompatybilny z Mage Knight 2.0, tylko pytanie jak grać tymi postaciami, skoro nie mają swojej talii... o co w tym chodzi?

P.S.

Mam nadzieję ze Lancerta w końcu wyda Last Legion po polsku ;)
metyu
Posty: 381
Rejestracja: 12 gru 2012, 11:08
Been thanked: 1 time

Re: Mage Knight

Post autor: metyu »

To nie jest przypadkiem bitewniak?
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2112
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 70 times

Re: Mage Knight

Post autor: pabula »

Mage Knight 2.0 to nie Mage Knight: Board Game.
zupełnie inne gry.
Acaraje
Posty: 146
Rejestracja: 21 lip 2012, 14:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Mage Knight

Post autor: Acaraje »

Człowiek cały czas dowiaduje się czegoś nowego... :D
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Mage Knight

Post autor: Rune »

Znowu zostaliśmy w czarnej dupie i to nie chodzi tylko o MK :(

http://www.lacerta.pl/index.php/9-artyk ... -lato-2014
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Fuser.exe
Posty: 741
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Chiang Mai
Has thanked: 28 times
Been thanked: 18 times

Re: Mage Knight

Post autor: Fuser.exe »

jeśli to wytłumaczenie jest wiarygodne to nie jest tak źle: pewnie w przyszłym roku jakieś drukowanie będzie i się załapiemy. gorzej jeśli to tylko wykręt.
white_wolv
Posty: 17
Rejestracja: 30 lip 2014, 12:59

Re: Mage Knight

Post autor: white_wolv »

Pytanie do tych ktorzy kupili angielski LL do PL wersji MK - czy rewersy kart nie różnią się zbytnio ?

Tzn czy widać różnicę na tyle aby np. wiedzieć że na wierzchu talii leży karta z LL anie podstawki ?

Zastanawiam sie czy czekac na Lacertę - boję się że w przyszłym roku sytuacja sie powtórzy a po obejrzeniu rozgrywki (polecam https://www.youtube.com/watch?v=dPJSQ27 ... Mb9rf2kCyn) wydaje mi sie ze warto miec to w kolekcji.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Mage Knight

Post autor: Gambit »

white_wolv pisze:Pytanie do tych ktorzy kupili angielski LL do PL wersji MK - czy rewersy kart nie różnią się zbytnio ?

Tzn czy widać różnicę na tyle aby np. wiedzieć że na wierzchu talii leży karta z LL anie podstawki ?
Wystarczy zakoszulkować karty (tę część, która trafia do talii gracza) w coś z "pełnymi plecami" i po problemie.
Awatar użytkownika
premek
Posty: 362
Rejestracja: 05 lis 2012, 14:23
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Mage Knight

Post autor: premek »

white_wolv pisze:Pytanie do tych ktorzy kupili angielski LL do PL wersji MK - czy rewersy kart nie różnią się zbytnio ?

Tzn czy widać różnicę na tyle aby np. wiedzieć że na wierzchu talii leży karta z LL anie podstawki ?
Dwie strony temu było info, że nie ma różnic.
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Mage Knight

Post autor: pinata »

white_wolv pisze:Pytanie do tych ktorzy kupili angielski LL do PL wersji MK - czy rewersy kart nie różnią się zbytnio ?
Nie. Można śmiało brać i grać.

Ostrzegam jednak, że po dodaniu LL gra wydaje mi się nieco trudniejsza. Bez LL praktycznie w każdej rozgrywce dawałem radę pokonać miasta na 11 poziomie (obojętnie czy solo czy w kilku graczy). Z Legionem nie jest już tak łatwo, prawdopodobnie z powodu większego bogactwa komponentów (głównie potworków).

To oczywiście zaleta :)
Quebrith
Posty: 30
Rejestracja: 17 cze 2014, 08:16
Lokalizacja: Słupsk

Re: Mage Knight

Post autor: Quebrith »

Ja strzelę zupełnie z czego innego - nowa postać do mage knight?
W sumie chodzi mi o to czy ktoś próbował zrobić taki swój ala fanowski dodatek?
Czyli zaadoptować figurkę z np Mage Knight resurection, pomyśleć nad skilami i jedną/dwoma kartami cechowymi charakteru
i wciągnąć ją do gry na planszę. Zrobić takie ala rozszerzenie - coś jak Krang - tylko inną postać... Fajnie jest mieć większy wybór :)
Wydaje się to być niesamowicie dobrym pomysłem, ale za Chiny nie mogę nic znaleźć jakiegoś wątku o tym ... (jak gdzieś było to przepraszam za nieogar - ale się naszukałem bez rezultatu...)
Moim zdaniem - zacny pomysł!
Jeśli nikt tego jeszcze nie zrobił, a idea się spodoba i poruszy serca graczy i ktoś ma na to jakiś pomysł chętnie posłużę w wykonaniu niezbędnych komponentów, żetonów kart itp :)
Pozdrufy :)
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1579
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 208 times
Been thanked: 605 times

Re: Mage Knight

Post autor: Ayaram »

Jestem osobiście fanem różnożnorodności w postaciach/armiach itd. ale w mage knighcie nie koniecznie ;) Tu te różnice są i tak nie wielkie, by jarała mnie "troszkę inna postać" :wink:
ODPOWIEDZ