Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Bea »

grzemek pisze:
ile razy mozna w jednej rundzie przeprowadzic akcje z karty? tylko raz i zostawiam na niej zasoby az do konca tej fazy?
Tak. Chyba, że jest napisane na karcie, że można dwa razy.
Wątek z pytaniami jest w innym dziale. http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 42&t=31111
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Jelithe »

zomboni pisze:U nas też schodzi około godziny na partię w grze na dwie osoby (zazwyczaj trochę mniej). Przy większej ilości osób czas się wydłuża - zwłaszcza piąta runda. Rozegrałem 15~20 partii i mam wrażenie, że Japończykami gra się trudniej niż innymi nacjami. Bardzo ciężko coś skleić, zwłaszcza jeśli na początku nie podejdą karty produkcyjne.

Wczoraj skończyłem kleić wypraskę:
Obrazek
Świetna wypraska! Z czego ją zrobiłeś?
Awatar użytkownika
grzemek
Posty: 291
Rejestracja: 17 mar 2013, 14:07
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: grzemek »

@Bea dziekuje:)
WolekMKB
Posty: 128
Rejestracja: 21 sie 2013, 13:10

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: WolekMKB »

wow, fajne...ja już czekam na paczkę ze sowim egzemplarzem...jedna uwaga...mam nadzieję, że portal może jakoś się do tego ustosunkuje...szkoda,że nie można osobno kupić podstawowych frakcji...w grze 4 osobowe z nowicjuszami chybaby łatwiej było grac tylko rzymianami i barbarzyńcami, a tak nie mamy wyboru...i jeszcze może dodatek na 6 osób...chyba nie zamulało by to gry...byłoby fajnie...
tejot
Posty: 354
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: tejot »

zomboni pisze:Wczoraj skończyłem kleić wypraskę:
Naprawdę czad! Koniecznie powiedz z czego to zrobiłeś, gdzie to kupić i jakie są wymiary - natchnąłeś mnie do tworzenia :wink:
co prawda tylko odtwórczego - ale zawsze :D
Drakkainen
Posty: 136
Rejestracja: 02 lip 2013, 20:52

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Drakkainen »

WolekMKB pisze:jedna uwaga...mam nadzieję, że portal może jakoś się do tego ustosunkuje...szkoda,że nie można osobno kupić podstawowych frakcji...w grze 4 osobowe z nowicjuszami chybaby łatwiej było grac tylko rzymianami i barbarzyńcami, a tak nie mamy wyboru...
Kolego, bez urazy, ale chyba nie masz pojęcia o czym mówisz :roll:
Awatar użytkownika
ogi
Posty: 120
Rejestracja: 14 lis 2012, 09:36
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 3 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: ogi »

Drakkainen pisze:
WolekMKB pisze:jedna uwaga...mam nadzieję, że portal może jakoś się do tego ustosunkuje...szkoda,że nie można osobno kupić podstawowych frakcji...w grze 4 osobowe z nowicjuszami chybaby łatwiej było grac tylko rzymianami i barbarzyńcami, a tak nie mamy wyboru...
Kolego, bez urazy, ale chyba nie masz pojęcia o czym mówisz :roll:
Dlaczego nie ma pojęcia o czym mówi? Jest coś co uniemożliwia sytuację, żeby w grze była więcej niż jedna taka sama nacja?
Awatar użytkownika
CydPL
Posty: 340
Rejestracja: 17 kwie 2014, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: CydPL »

ogi pisze:
Drakkainen pisze:
WolekMKB pisze:jedna uwaga...mam nadzieję, że portal może jakoś się do tego ustosunkuje...szkoda,że nie można osobno kupić podstawowych frakcji...w grze 4 osobowe z nowicjuszami chybaby łatwiej było grac tylko rzymianami i barbarzyńcami, a tak nie mamy wyboru...
Kolego, bez urazy, ale chyba nie masz pojęcia o czym mówisz :roll:
Dlaczego nie ma pojęcia o czym mówi? Jest coś co uniemożliwia sytuację, żeby w grze była więcej niż jedna taka sama nacja?
Np. problem podwójnie przejmowanych lokacji przez dwa Egipty?
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4779
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Trolliszcze »

Oj tam, oj tam. Wystarczy wprowadzić home rule, że lokacji przejętej nie da się przejąć. Tadaaam!
Awatar użytkownika
CydPL
Posty: 340
Rejestracja: 17 kwie 2014, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: CydPL »

Trolliszcze pisze:Oj tam, oj tam. Wystarczy wprowadzić home rule, że lokacji przejętej nie da się przejąć. Tadaaam!
W takim razie wystarczy zakupić 2 podstawki do gry. Tadaaam!
Nikt nikomu nie broni.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4779
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Trolliszcze »

No shit, Sherlock :D
Wiem, że można, ale nie każdy kupi drugą grę. A na dodatkową talię może by się skusił (bo tańsza) - w końcu czemu sobie nie zagrać barbarzyńcy vs barbarzyńcy itd. Nie jest powiedziane, że Portal nie zaoferuje kiedyś takich talii, jeśli gra okaże się wielkim sukcesem. Kwestia wybadania rynku i opłacalności.
Ostatnio zmieniony 17 wrz 2014, 15:26 przez Trolliszcze, łącznie zmieniany 1 raz.
Drakkainen
Posty: 136
Rejestracja: 02 lip 2013, 20:52

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Drakkainen »

Trolliszcze pisze: Nie jest powiedziane, że Portal nie zaoferuje kiedyś takich talii, jeśli gra okaże się wielkim sukcesem. Kwestia wybadania rynki i opłacalności.
Dokładnie o to mi chodziło. Narzekanie, że nie ma takiej opcji już teraz jest dla mnie kuriozalne.

edit: Zresztą, do tej pory nie było LCG, w którym w podstawce byśmy dostali komplet kart, każdy się przyzwyczaił że do kompletu potrzeba 2-3 podstawek. Portal wydał grę kompletną, ślicznie wykonaną, tanią (w porównaniu z innymi dużymi karciankami), zapowiedział dodatki i dalej źle i dalej coś nie pasuje. Naprawdę nie dziwię się, że Trzewik mając porównanie z reakcjami na jego produkty na Zachodzie po prostu trzasnął drzwiami, przynajmniej już nie bierze do siebie tych wszystkich zażaleń, bo zawsze "jest dobrze, ale..."
Ostatnio zmieniony 17 wrz 2014, 15:36 przez Drakkainen, łącznie zmieniany 1 raz.
WolekMKB
Posty: 128
Rejestracja: 21 sie 2013, 13:10

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: WolekMKB »

nie narzekam ani nie żale się...sugeruje, pytam, zastanawiam się...czytaj kolego...a jakieś uwagi o tym, że nie wiem co mówię zostaw dla siebie...bo już trochę gier w życiu poznałem
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2622
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: sqb1978 »

Tak przy okazji powyższej rozmowy, to to jest właśnie gra (oczywiście w wersji "nieagresywnej"), o którą kiedyś pytała jakaś osoba - równoległe pasjanse ;)

Teoretycznie gdyby inaczej rozwiązać fazę dobierania kart, to można robić ruchy równocześnie (chyba, bo nie grałem jeszcze Jp i Eg).
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4779
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Trolliszcze »

Ja też nie odebrałem wpisu Wolka jako narzekania, raczej jako pytanie do wydawnictwa. Zluzujcie trochę, ludzie, strach ostatnio cokolwiek napisać, bo nie wiadomo, który autor/wydawca/fan obrazi się i skasuje konto.
Drakkainen
Posty: 136
Rejestracja: 02 lip 2013, 20:52

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Drakkainen »

sqb1978 pisze:Tak przy okazji powyższej rozmowy, to to jest właśnie gra (oczywiście w wersji "nieagresywnej"), o którą kiedyś pytała jakaś osoba - równoległe pasjanse ;)
Ja o nią pytałem i tak, jest idealna :)
WolekMKB pisze:nie narzekam ani nie żale się...sugeruje, pytam, zastanawiam się...czytaj kolego...a jakieś uwagi o tym, że nie wiem co mówię zostaw dla siebie...bo już trochę gier w życiu poznałem
Przepraszam, ostatnio mnie wyczuliło wszechobecne malkontenctwo, niepotrzebnie się uniosłem.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4779
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Trolliszcze »

Tak na marginesie, naszła mnie myśl, że granie tymi samymi frakcjami będzie jeszcze ciekawsze, kiedy wyjdą dodatki z nowymi kartami, bo wtedy będzie można można skonfrontować ze sobą tę samą frakcję, ale zbudowaną całkiem inaczej.
Awatar użytkownika
CydPL
Posty: 340
Rejestracja: 17 kwie 2014, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: CydPL »

Chciałbym zobaczyć jak 4 osobne talie (z planszami) + starter (z żetonami, drewnem, planszą punktacji i zwykłymi kartami) wyszłyby mnie w sumie 109zł (bo tyle zapłaciłem za całość).
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4779
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Trolliszcze »

A po co Ci starter z żetonami, drewienkami i zwykłymi kartami, kiedy masz już pudełko z grą, a zatem wszystkie te rzeczy niezbędne do grania? Nie zrozumiałeś chyba koncepcji.
Awatar użytkownika
CydPL
Posty: 340
Rejestracja: 17 kwie 2014, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: CydPL »

Trolliszcze pisze:A po co Ci starter z żetonami, drewienkami i zwykłymi kartami, kiedy masz już pudełko z grą, a zatem wszystkie te rzeczy niezbędne do grania? Nie zrozumiałeś chyba koncepcji.
Wybacz. Racja. Nie załapałem o co chodzi, myślałem o wydaniu osobno zamiast, a nie oprócz.
Ale nawet w tym przypadku opłacalność marna.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: RunMan »

Czy ja wiem czy marna? Jak będą robić dodruk, to równie dobrze mogą wydrukować danych decków kilkadziesiąt więcej, przy cenie kilkunastu złotych za deck zysk byłby więcej niż przyzwoity, a nawet gdyby decki nie zeszły to można by je wrzucić do III dodruku (o ile do takiego dojdzie, bo co do drugiego to raczej nie ma wątpliwości ;))
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Peter128 »

Ale co do gry w 6 osób, to jednak czas oczekiwania na swoją kolejkę byłby bardzo duzy
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: vojtas »

Ewentualnie Portal mógłby wrzucić osobne talie frakcyjne do swojego sklepiq - jako minidodatek. ;)
Awatar użytkownika
japacyk
Posty: 50
Rejestracja: 12 paź 2012, 15:32

Re: Odp: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: japacyk »

Zmieniając troszkę temat i wracając do wcześniejszych zastanowień i spekulacji odnośnie użycia tarczy w fazie produkcji. Trzewik odpowiedział na podobne pytanie ostatnio na swoim vlogu. Tłumaczył, że tarczę można położyć dopiero w fazie akcji, ponieważ inaczej gracz nie miałby możliwości obrony kart wystawionych w obecnej turze, na których chciałby się skupić i wyjechać z jakimś kombo (w sumie uważam to za słuszny argument). No i zapowiedział turnieje w osadników, na wzór neuroshimy, oraz potwierdził wydanie dodatków tak jak wcześniej pisaliśmy - dodatkowe karty juz są gotowe, (kwestia sprzedaży podstawki) oraz nowe frakcje w przyszłym roku. Swoją drogą wspominał, że chętnie wysłucha sugestii fanów co do nowych decków, lecz nie chodzi tylko o nazwy nacji, a specjalizacje konkretnych frakcji.
Awatar użytkownika
zomboni
Posty: 143
Rejestracja: 12 maja 2013, 13:55
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: zomboni »

Jelithe pisze:Świetna wypraska! Z czego ją zrobiłeś?
Użyłem płyty kartonowo-piankowej. Arkusz 100x70cm kosztuje około 20zł w sklepach dla plastyków. Starczy na dwie wypraski do dużych pudeł (29x29cm - np Chaos w Strarym Świecie, też wczoraj skończyłem do niego wypraskę :D ). Do tego potrzeba kleju Wikol (albo Magic), nożyk do tapet i metalową linijkę.
tejot pisze: Naprawdę czad! Koniecznie powiedz z czego to zrobiłeś, gdzie to kupić i jakie są wymiary - natchnąłeś mnie do tworzenia :wink:
co prawda tylko odtwórczego - ale zawsze :D
Cieszę się, z tego że moja praca jest dla Ciebie inspiracją. Wysokości są podane jako sumy, 0,5cm to grubość płytki z której robiłem wypraskę. Zwłaszcza w przypadku dolnej tacki dobrze jest przyłożyć sobie jedną kartę i do niej kleić. Jest tam trochę ciasno, wymiar mniejszy żeby można było swobodnie wyjmować obie części z pudła.

Obrazek
Obrazek

W razie pytań pisz na pw.

Wracając do tematu dyskusji zastanawiam się jak taki turniej miałby wyglądać? W kwalifikacjach spotykają się gracze 1x1 (pierwszy wybiera z czterech frakcji, drugi z trzech)? Finał też 1x1?

Wydaje mi się, że o sprzedaż podstawki nie ma się co frasować i spokojnie wyglądać dodatków (co dwa miesiące mały a co pół roku duży 8)).
ODPOWIEDZ