Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
budzo
Posty: 92
Rejestracja: 16 lis 2012, 17:17

Re: Terra Mystica

Post autor: budzo »

Odnośnie poglądu, że gra steruje tym co robimy mówiąc nam że teraz mamy budować faktorie a teraz osady itd to to jest d.. nie prawda. Chodzi właśnie o to, że często dla lepszego rozwoju pasuje nam właśnie wybudować twierdzę lub sanktuarium a tu punktują faktorie i jest kolejna decyzja do podjęcia: czy brać teraz punkty czy liczyć na to, że tym co zbudujemy ugramy więcej później. Dlatego też podczas wybierania ras zwraca się również uwagę na bonusy z rund bo te na etapie wybierania rasy są już jawne np. punktowanie za twierdzę w 1 turze daje bonus takim rasom jak Giganci, którzy z założenia tej twierdzy potrzebują od razu.

To jest właśnie w tej grze genialne, że WSZYSTKO ma tutaj kolosalne znaczenie i wygrywa ten gracz który najwięcej tych drobnostek weźmie pod uwagę a wcale nie ten kto dobrze liczy. Liczy to się na końcu jak wiesz już, że ten ruch da Ci 2 a ten 5 pkt.

Jeśli chodzi o negatywną interakcję...ktoś narzekał, że nie ma lub jest mało. Polecam grę w 4-5 osób. Negatywna interakcja występuje może kilka razy na grę, ale często decyduje o zwycięstwie: "O jestem pierwszy... no to 2 łopaty, przerobię Ci to pole i postawię se domek" - kolejność pasowania to kolejny bardzo istotny element.

Co do zbalansowania ras to jest rzeczywiście różnie z tym. Fakirzy, kultyści, elfy często dostają po tyłku. Ale to też zależy od kilku rzeczy, bo elfów nie powinno się brać jeśli w grze będą czarnoksiężnicy bądź kultyści (rywalizacja na kultach a przecież to kulty chcemy wygrać). Mnie się ostatnio zdarzyło rozbić system gigantami, którzy też podobno niby są słabi (miałem chyba 6 osad w 1 turze).
lubieciemnodzizuo
Posty: 14
Rejestracja: 13 wrz 2014, 18:41

Re: Terra Mystica

Post autor: lubieciemnodzizuo »

Liczy to się na końcu jak wiesz już, że ten ruch da Ci 2 a ten 5 pkt.
Na tym chyba polega liczenie :wink: ...albo ja czegoś nie rozumiem.
mate00
Posty: 196
Rejestracja: 19 sty 2014, 20:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Terra Mystica

Post autor: mate00 »

Dobra, przeczytałem wszystkie strony tego wątku i dalej nie wiem. :) Kupić, nie kupić?

Jak byście określili Terrę na tle np. Civ: Tta czy Puerto, lub Agricoli? Czytałem, że niektórzy narzekają na brak interakcji i rozgrywkę na 2 graczy. A jak z mózgożernością?
Awatar użytkownika
Majek10
Posty: 782
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Terra Mystica

Post autor: Majek10 »

Nigdy nie grałem w 2 osoby ale jeśli będziesz grał w więcej osób warto kupić. Niedługo będzie dodatek :D
Awatar użytkownika
lintu
Posty: 244
Rejestracja: 26 lut 2011, 21:57
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times

Re: Terra Mystica

Post autor: lintu »

Interakcja jest faktycznie ograniczona - ale jest. Nie zgodzę się ze stwierdzeniami, jakoby gra na 2 osoby sprowadzała się do pasjansu - jak to już pewnie przeczytałeś w tym wątku, Terra ma mechanizmy, które premiują interakcję i czynią ją opłacalną. Móżdżyć przy rozgrywce trzeba, i to całkiem sporo - nie jest to imo kaliber Agricoli ani Puerto Rico (a Civ: TtA to już w ogóle), Terra różni się od tych gier i znacznie łatwiej jest zagrać w nią z planszówkowymi nowicjuszami (parokrotnie sprawdzane). Tym niemniej jest dość złożona, mechanizmy fajnie się zazębiają, trzeba umiejętnie planować i reagować na działania przeciwników. W razie wątpliwości odsyłam do mojej recenzji Terra Mystica.

Krótko mówiąc - warto kupić, gra jest świetna i grywalna zarówno we 2, jak i w więcej osób.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Terra Mystica

Post autor: gafik »

Mózgożerność bardzo wysoka. Na poziomie Agri, może nawet nieco wyższa. Coś w deseń Caylusa albo Troyes. Sporo decyzji, a wśród nich jest gdzieś ta optymalna.
Dla mnie rozgrywka ciekawsza niż Puerto. Ale sądzę, że Puerto mi się po prostu przejadło. Na równi z Agri, ale TtA jest ciekawsza.
Na 2 osoby tez nie wiem, ale sądzę że słabo. 4-5 osób i robi się gorąca przepychanka. Wtedy interakcji jest więcej niż w Puerto i Agri razem wziętych. Jeśli na 2 osoby lepiej wziąć Zimną Wojnę albo 1989.
Z wymienionych przez ciebie gier TM charakteryzuje się chyba najkrótszym setupem.
Na 2 osoby nie kupować. Na 3-5 kupować.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Terra Mystica

Post autor: BartP »

Dzisiaj grę tłumaczyłem, więc na świeżo wspomnę jeszcze, że gra ma dużo zasad (okolice Agricoli, może trochę mniej). Jeśli ktoś cierpi na przysypianie w czasie wykładania reguł, to nie polecam gry dla takiego grona - dużo akcji do wyboru, 74 różne sposoby zdobywania dodatkowych bonusów, dla części osób może to być przytłaczające. Na pewno nie jest to przykład ilustrujący angielskie słówko "streamlined" ;].
mate00
Posty: 196
Rejestracja: 19 sty 2014, 20:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Terra Mystica

Post autor: mate00 »

Dzięki serdeczne za odpowiedzi. Zastanowię się jeszcze. Z różnych opisów stworzyłem sobie obraz TM jako świetnego mózgożera na poziomie TtA, a tu się okazuje, że chyba jest mniej skomplikowana.

@BartP, Agricola wg mnie nie ma dużo zasad... :) Tłukłem bardzo dużo w TtA i Nową Erę i chyba się przyzwyczaiłem do takiej złożoności jaką prezentują.

@gafik, w Agricolę gram od dwóch tygodni raptem i niestety póki co, tylko w 2 osoby. Zaczęliśmy po mału mieć wrażenie, że jakoś przestała nas ta gra zaskakiwać. Udało mi się raz w trybie solo uciułać te 50pkt i na pewno będę grać w nią jeszcze, ale trochę minęło mi wrażenie "wow, ile opcji, ile kombinowania". Pewnie zmienię zdanie jak zagram w 4 osoby.

Zimną Wojnę omijam szerokim łukiem. Dwie rozgrywki zdołały rozpalić we mnie szczerą nienawiść do tego tytułu. :)

Istotny jest dla mnie Twój argument, że fajna zabawa robi się dopiero przy około 3, 4 graczach.

@lintu, myślę, że spróbuję może pograć online tylko z jedną osobą i wyrobię sobie zdanie.

Dzięki raz jeszcze!
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Terra Mystica

Post autor: gafik »

No, dla kogoś kto ma ograne takie tytuły jak TtA czy NE, to niewiele już gier oferuje efekt "wow" :D
Może jeszcze Le Havre, Brass, Dominant Species, Great Zimbabwe dadzą ten efekt?
Z lżejszych to Tzolkin, RftG mogą taki efekt dać też.
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Tolis »

Czy podstawka - wersja PL jest kompatybilna z wersją EN. Wychodzi teraz dodatek w zasadzie do zdobycia głownie w wersji PL, podstawkę mam w EN - zakładam że wersje podstawek są kompatybilne, ale gdyby ktoś miał inne informacje to proszę o kontakt.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1177 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica

Post autor: piton »

Tolis pisze:Czy podstawka - wersja PL jest kompatybilna z wersją EN. Wychodzi teraz dodatek w zasadzie do zdobycia głownie w wersji PL, podstawkę mam w EN - zakładam że wersje podstawek są kompatybilne, ale gdyby ktoś miał inne informacje to proszę o kontakt.
Też mam wersję angielską, ale ostatnio zagrałem w wersję "PL" - jakoś różnicy nie widziałem żadnej.
Gra niezależna językowo to nie ma się co bać i trza brać dodatek jaki tylko będzie :)
(ale ja pewnie zaczekam i poczytam opinie o jakości polskiego wydania)
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Tolis »

Tyle, ze jak sie okaze ze tereny z wersji EN sa o 2-3 mm mniejsze to wole dodatek EN niz PL.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1177 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica

Post autor: piton »

Tolis pisze:Tyle, ze jak sie okaze ze tereny z wersji EN sa o 2-3 mm mniejsze to wole dodatek EN niz PL.
mniejsze ? prędzej cieńsze :D ale słuszna uwaga i dlatego ja czekam na opinie :)
a swoją droga grałem 12 rozgrywek i nadal gra mi się nie znudziła. Ba<ran>, daleko jej do powtarzalności. Dodatek to chyba regrywalność na 50 lat zapewnia ;)
Awatar użytkownika
oopsiak
Posty: 832
Rejestracja: 04 lip 2009, 00:48
Lokalizacja: Warszawa / gdzieś na morzu

Re: Terra Mystica

Post autor: oopsiak »

Dodatek po polsku będzie za dwa tygodnie. Eaasy, ja czekam, 40złociszy wydam na coś innego ;)

To ja od siebie dodam, że po 70 partiach (z tego wielu dwuosobowych, choć ostatnio jakby te mniej chętnie grywamy) nadal mam ochotę na więcej, nawet bez dodatku :)
LICZBA graczy/punktów/żetonów

MAM / ODDAM / CHCĘ
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Wolf »

Gracze online mają po kilkaset partii. Ta gra jest nie do zajechania przez swoją ogromną różnorodność.
A po dodatku... ehhh życia nie starczy żeby to ograć... ale na pewno będę próbować ;).
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1177 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica

Post autor: piton »

skąd wy macie tyle czasu na granie :) zazdroszczę i zazdraszczać będę ;) Jak nam się uda pograć w 2-3 gry w tygodniu to jestem mega szczęśliwy.
I zgadzam się, że Terra bez dodatku jest i tak bardzo dobra. Jak polepszą tak dobrą grę, to pewnie wkrótce wskoczy na 2 (może 1?) miejsce na BGG.
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Terra Mystica

Post autor: Przemek Bard.pl »

Tolis pisze:Tyle, ze jak sie okaze ze tereny z wersji EN sa o 2-3 mm mniejsze to wole dodatek EN niz PL.
Wersja PL jest drukowana w tym samym czasie i w tym samym miejscu co wersja EN więc proszę nie martwić się o jakość komponentów :)
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica

Post autor: Firenski »

A kiedy będzie w sklepach?
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
oopsiak
Posty: 832
Rejestracja: 04 lip 2009, 00:48
Lokalizacja: Warszawa / gdzieś na morzu

Re: Terra Mystica

Post autor: oopsiak »

polska edycja na początku listopada
LICZBA graczy/punktów/żetonów

MAM / ODDAM / CHCĘ
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Terra Mystica

Post autor: Przemek Bard.pl »

oopsiak pisze:polska edycja na początku listopada
Dokładnie tak.
dgbm
Posty: 54
Rejestracja: 14 cze 2011, 20:19
Been thanked: 2 times

Re: Terra Mystica

Post autor: dgbm »

Jeżeli ktoś z Państwa, tak jak ja, nie może się już doczekać, to tu można pograć Akolitami, Yeti, Lodowymi Wróżkami i Smokodzierżcami:

http://lodev.org/tmai/

Można sobie też włączyć końcowe punktowanie z dodatku; AI nadal marne (ujmijmy to tak - jeżeli nie zajmie się pierwszego miejsca to trzeba się poważnie zastanowić nad dalszą karierą ;) ), ale czasem coś tam poprzeszkadza, albo 7 monet zabierze...

Z innej beczki - zastanawiam się który dodatek kupić, gdyż posiadam egzemplarz nieszczęsnej pierwszej edycji (angielsko-niemieckiej) i z tego co wiem i tak nic nie będzie do końca pasować. Pan Przemek z Barda wspominał że edycja angielska dodatku będzie drukowana tam gdzie polska, a czy wie Pan może czy edycja niemiecka drukowana jest tamże? Pytam, ponieważ pierwsze wydanie TM charakteryzuje się, na nieszczęście, skandalicznie wysoką jakością "podzespołów", a o wydaniu polsko-czeskim krążyły w swoim czasie różne, niepochlebne dość plotki.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Terra Mystica

Post autor: BartP »

Jakie to plotki chodziły o polskim wydaniu? Moje jest bardzo ładne.
kjczewa
Posty: 46
Rejestracja: 05 kwie 2014, 19:59

Re: Terra Mystica

Post autor: kjczewa »

Posiadam polską edycję, grałem tez w niemiecka i nie widzę żadnej różnicy.
dgbm
Posty: 54
Rejestracja: 14 cze 2011, 20:19
Been thanked: 2 times

Re: Terra Mystica

Post autor: dgbm »

@BartP, kjczewa: dziękuję, w takim razie zamawiam dodatek rodzimy, 15 euro nie wydane na przesyłkę itd. :)

Od kilku osób słyszałem że rzekomo karton cieńszy, zarówno w przypadku plansz graczy, jak i żetonów terenu, ale dziękuję za dementi :).
Awatar użytkownika
lintu
Posty: 244
Rejestracja: 26 lut 2011, 21:57
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times

Re: Terra Mystica

Post autor: lintu »

W piątek przyszedł do mnie Ogień i lód - jeszcze nie grałem, ale po przejrzeniu kart ras wnoszę, że urozmaiceń jest sporo. Zapraszam też do obejrzenia unboxingu:

Terra Mystica Ogień i lód - unboxing
ODPOWIEDZ