Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
japacyk
Posty: 50
Rejestracja: 12 paź 2012, 15:32

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: japacyk »

Jak ja grałem z dziewczyną pierwszy raz frakcjami Japończyków i Egipcjan to wygrałem z przewagą 15 punktów skośnookimi. Mieliśmy wtedy juz z 4 partie barbarzyńcami i rzymianami za sobą. Osobiście wtedy odniosłem wrażenie, że japończycy są mocną frakcją. I to ich punktowanie za podpisanie umowy... a nie mowie już nawet o odrzuceniu dóbr z umów za punkty... I odkladaniu surowców do świątyni o ile dobrze karty pamiętam, kilka ładnych sposobów mają na punktowanie.
Awatar użytkownika
Thorin
Posty: 148
Rejestracja: 28 lis 2010, 19:59
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Been thanked: 2 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Thorin »

Wg mnie każdą fakcją jest ciężko jak przeciwnicy odpowiednio kontrują. Ostatnie moje partie solo to 109 Barbarzyńcami, a Rzymem 159 (nikt nie ma takiej machiny punktowo-surowcowej jak oni). Rzymscy Szpiedzy i Inżynierowie potrafią zrobić pożogę i gra się staje od razu inna - ostatnia moja partia 2osobowa 31 Rzym - 37 Barbarzyńcy (zgoła inne wyniki niż solo :P), Rzym mi wywalał lokacje frakcyjne i umowy a ja mu paliłem lokacje podstawowe i się mocno gimnastykował, żeby cokolwiek wystawić frakcyjnego (5-6 mieczy co turę robi swoje).
Baruk Khazad! Khazad ai-menu!
Own BGG, na sprzedaż
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 436 times
Been thanked: 126 times

Re: Odp: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Coen »

159 punktów Rzymem :o
Jak Ci się udało tyle nastukać?
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
Thorin
Posty: 148
Rejestracja: 28 lis 2010, 19:59
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Been thanked: 2 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Thorin »

Karty szły jak złoto - po pierwszej turze została mi na ręce 1 karta a żadnej nie plądrowałem, a te wystawione to były same produkcyjne + Strażnice. W drugiej turze kolejna Strażnica + 2 Administracje i coś tam jeszcze. W trzeciej turze miałem już zagrane wszystkie 3 Administracje i Sztab + Dostawca. W czwartej doszła 3cia Strażnica (ale została zniszczona w tej samej turze) + Drugi Sztab i Ogrody (budując Kolonie Handlową dostaje się 8p), a że Rzym ma mnóstwo szarych kart to wystawiając taką frakcyjną dostaje 6pz albo 6 złota i jest za co budować 3-4 kolejne lokacje. Do tego miałem od 4 tury po 8 ludzików, a to są 4 karty, i tak bilans na 4 turę z kart wyglądał tak: 3 z początku + 2 Strażnice + 4 za ludziki i 1 z niebieskiej frakcyjnej = 10kart na turę (te 2 pierwsze strażnice przetrwały całą grę). W ostatniej turze wybudowałem Rzymską Fortecę + 2 inne czarne karty i to kolejne z 12-15p, oraz kilka innych frakcyjnych + przytrzymałem przez całą grę Statuę co dało mi chyba 11-13pz za same szare + za to że to szara to się odpaliły 2 Sztab + Dostawca. Ogólnie miałem zbudowane 24 karty frakcyjne, 1 została na ręce i 5 na stosie.

to była moja ponad 20 partia solo i pobiłem w niej swój poprzedni rekord Rzymem 124p.
Baruk Khazad! Khazad ai-menu!
Own BGG, na sprzedaż
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1933
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 176 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: tomuch »

W ostatnim raporcie Portalu w wersji ang. Trzewik mówi, że ma nadzieję, że pojawi się z dodatkiem do Osadników na BGG Conie. Ciekawe, czy polski wersja też będzie w tym samym czasie.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
rustoja
Posty: 16
Rejestracja: 03 maja 2013, 18:02

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: rustoja »

Thorin pisze:Wg mnie każdą fakcją jest ciężko jak przeciwnicy odpowiednio kontrują. Ostatnie moje partie solo to 109 Barbarzyńcami, a Rzymem 159 (nikt nie ma takiej machiny punktowo-surowcowej jak oni). Rzymscy Szpiedzy i Inżynierowie potrafią zrobić pożogę i gra się staje od razu inna - ostatnia moja partia 2osobowa 31 Rzym - 37 Barbarzyńcy (zgoła inne wyniki niż solo :P), Rzym mi wywalał lokacje frakcyjne i umowy a ja mu paliłem lokacje podstawowe i się mocno gimnastykował, żeby cokolwiek wystawić frakcyjnego (5-6 mieczy co turę robi swoje).
Mam wrażenie, że zapomnieliście o zasadzie, że palenie lokacji podstawowych nie odrzuca ich z gry, a zostawia fundament i jeszcze daje najechanemu drewno. W tej grze każdy CHCE być najeżdżany!
Awatar użytkownika
Thorin
Posty: 148
Rejestracja: 28 lis 2010, 19:59
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Been thanked: 2 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Thorin »

graliśmy wersje hard core :)
a tak na poważnie chyba tak było bo oboje męczyliśmy solówki przez tydzień i jakoś to wyleciało z głowy :P
Baruk Khazad! Khazad ai-menu!
Own BGG, na sprzedaż
Awatar użytkownika
Kondzio167
Posty: 250
Rejestracja: 13 mar 2012, 23:28
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Kondzio167 »

Nie uważacie,że rzymska karta "Inżynierowie" jest przegięta? za wydanie 2 chłopków pozwala na usunięcie opponentowi jakiejkolwiek czy to frakcyjnej czy zwyczajnej lokacji całkowicie z gry (przeciwnik nie pobiera za nią drewna) co w dodatku jeszcze zwiększa nasz wynik o jeden punkt zwycięstwa. (tarcza, samurajowie nie maja na to wpływu).
Awatar użytkownika
Thorin
Posty: 148
Rejestracja: 28 lis 2010, 19:59
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Been thanked: 2 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Thorin »

jak dla mnie jest - jak by była za 3 chłopki to by była w miarę ok, bo rzym ma ich mało.
Baruk Khazad! Khazad ai-menu!
Own BGG, na sprzedaż
pieprzowa
Posty: 158
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: pieprzowa »

nie zawsze inżynierowie się trafią ;) i wtedy jest bida z nędzą (wciąż uważam, że rzymianami gra się ciężko)
Mam i gram: mini-kolekcja
Awatar użytkownika
Thorin
Posty: 148
Rejestracja: 28 lis 2010, 19:59
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Been thanked: 2 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Thorin »

to dlatego zapewne wykręcam nimi największe wyniki :P
Baruk Khazad! Khazad ai-menu!
Own BGG, na sprzedaż
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Bea »

Dzisiaj graliśmy Egipt kontra Japonia. Japończycy naciachali masakrycznie dużo punktów. Lokacje frakcyjne są tanie, wcale nie jest je tak łatwo zniszczyć, no i te umowy. Dlaczego ta frakcja jest uznawana za trudną w prowadzeniu i nie jest polecana na początek?
Ostatnio zmieniony 21 wrz 2014, 00:07 przez Bea, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Trolliszcze »

Zaraz, przecież to Egipt jest niezbalansowany! :D
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: schizofretka »

sorrki za przeskoczenie ostatnich 500 postów. Jakie zmiany/ulepszenia w stosunku do nowej ery? Jeśli istotne, to czekam na backport w postaci kolejnego dodatku ;)


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: cezner »

Zacytuję pana_satyrosa, źródło znajdziesz tu: http://pelnapara.znadplanszy.pl/2014/09 ... qui-tenet/
"W 51 należy przestrzegać reguły 3 gniazd, w Osadnikach karty swą wielokrotnego użytku, a to ile razy w rundzie można skorzystać z konkretnego wzoru jest określone na samej karcie, co wymusza zupełnie inne podejście do zdobywania punktów.
W Osadnikach (jak na razie) nie ma umów z lokacjami przeciwnika, można je za to plądrować podobnie jak w NE.
W Osadnikach nie ma zbyt wielu kart magazynujących, za to każda z frakcji może przechowywać kluczowy dla siebie zasób (np. Egipcjanie monety)
Osadnicy podobnie jak Zima trwają określoną liczbę rund – wymusza to zupełnie inny styl gry niż w 51 czy NE.
W Osadnikach zupełnie zrezygnowano z zasięgu, co pozwala zagrać znacznie więcej kart w pojedynczej rundzie.
Zdolności kart w NE/51 opierają się wyłącznie na symbolach, Osadnicy korzystają z tekstu, co z jednej strony wymaga oczytania się z kartami, a drugiej umożliwia wprowadzenie znacznie bardziej skomplikowanych zdolności kart.
W Osadnikach każdy posiada swoją własną talię frakcyjną, co po pierwsze zapobiega sytuacji, gdy nie mamy praktycznie żadnych kart, które posunęłyby grę do przodu, zaś po drugie – w perspektywie dodatków, wprowadza do gry – nieosiągalny dla serii 51 Stan – element budowania talii.
Jak sami widzicie diabeł tkwi w szczegółach i to one czynią z obu serii tytuły niezależne i równie mocno warte uwagi."
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Bea »

cezner pisze: W Osadnikach (jak na razie) nie ma umów z lokacjami przeciwnika,[/i]
Japończycy mają kartę, która pozwala im zawierać umowy z lokacjami przeciwnika.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: pan_satyros »

Bea pisze:
cezner pisze: W Osadnikach (jak na razie) nie ma umów z lokacjami przeciwnika,[/i]
Japończycy mają kartę, która pozwala im zawierać umowy z lokacjami przeciwnika.
W artykule sprostowałem już tę nieścisłość - miałem na myśli zasady ogólne.
Ostatnio zmieniony 21 wrz 2014, 21:07 przez pan_satyros, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Bea »

pan_satyros pisze:
Bea pisze:
cezner pisze: W Osadnikach (jak na razie) nie ma umów z lokacjami przeciwnika,[/i]
Japończycy mają kartę, która pozwala im zawierać umowy z lokacjami przeciwnika.
W artykule sprostowanie już tę nieścisłość - miałem na myśli zasady ogólne.
Jasne :) Zresztą, gra nas może jeszcze w wielu momentach zaskoczyć. Wygląda na to, że reguły mogą ewoluować :). W sumie szkoda, że w zasadach ogólnych nie ma możliwości podpisywania umów z lokacjami przeciwnika.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2337
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 579 times
Been thanked: 933 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Galatolol »

Nie macie wrażenia, że Morano pomylił barbarzyńców z jaskiniowcami?
tejot
Posty: 354
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: tejot »

zomboni pisze: Cieszę się, z tego że moja praca jest dla Ciebie inspiracją. Wysokości są podane jako sumy, 0,5cm to grubość płytki z której robiłem wypraskę. Zwłaszcza w przypadku dolnej tacki dobrze jest przyłożyć sobie jedną kartę i do niej kleić. Jest tam trochę ciasno, wymiar mniejszy żeby można było swobodnie wyjmować obie części z pudła.
Dzięki za dokładne dane! - to bardzo uprości sprawę.
Poszedłem za ciosem i już kupiłem co trzeba - teraz czas się wziąć za realizację, jak coś stworzę to się podzielę fotą.
Jeśli mi się spodoba taka robota, to może nie osiądę na laurach po IS.Przyszło mi do głowy że ambitnym zadaniem byłoby zaprojektowanie i stworzenie wypraski do świeżo zakupionego PLO :) To byłoby coś.
Jak ktoś by miał jakieś rozwiązania w temacie PLO to niech się podzieli - tyle że już na wątku "wypraskowym", że nie offtopicować :wink:

Póki co pierwsza moja partia 1:1 w IS dowiodła, że Egipcjanie faktycznie mogą zawojować świat!
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: pan_satyros »

Obrazek

ZAPRASZAMY ;)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: kwiatosz »

Recenzja Osadników: narodziny imperium w Gradaniu ZnadPlanszy, zapraszamy :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: mig »

W moich rozgrywkach, póki co, dominuje Egipt. Nie dość, że za każdym razem wygrywa, to robi to dystansując innych graczy. Tak było nawet w rozgrywce gdzie grał nim gracz debiutujący w Osadników a przeciwnikami (Rzym i Barbarzyńcy) byli gracze mający już parę rozgrywek na koncie...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
dizzit
Posty: 296
Rejestracja: 09 maja 2011, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 21 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: dizzit »

Dla równowagi powiem że u mnie Egipt dostaje w ciry ... . Jak bardzo szybko piramidy nie wpadają na rękę to ciężko coś zrobić. U mnie Japończycy przewaznie nieźle przędą, barbarzyńców na równo z Rzymem bym ustawił ...
ODPOWIEDZ