Gra worker placement

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Rahu
Posty: 313
Rejestracja: 20 wrz 2014, 17:39
Has thanked: 289 times
Been thanked: 27 times

Gra worker placement

Post autor: Rahu »

Jako, że jestem nowy na forum wypadałoby się przywitać. Także cześć Wszystkim :p
A więc do sedna.
Chciałbym zapytać się Was o rekomendacje na temat gier worker placement, gdyż takową chciałbym w najbliższym czasie zakupić.
Wymagania:
- 2+ (dokładniej 2-4 wystarczy bez problemu),
- balans gry,
- interakcja (nie ważne jaka, ważne aby jakaś była),
- duża regrywalność,
- mózgożerna (nie musi być bardzo ciężka, ale myślenie musi być :p)
- cena - max. ok. 130zł

Myślałem głównie o Szczesc Boze i chciałbym, jeśli możecie, abyście napisali opinie na temat tej gry.
Proszę podawać również swoje rekomendacje i pisać dlaczego właśnie ta gra :D
Kolejną grą, którą po worker placement postanowiłem zakupić to Small World oraz myślę o Carcassonne. (prosiłbym również o opinie oraz napisanie czy Waszym zdaniem te gry mają dużą regrywalność - bo na tym mi najbardziej zależy)
Także to byłoby na tyle z mojej strony.

PS. Myślałem także o Epoce kamienia, co wy na to ? :]
Indar
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Gra worker placement

Post autor: Indar »

Agricola!
Rahu
Posty: 313
Rejestracja: 20 wrz 2014, 17:39
Has thanked: 289 times
Been thanked: 27 times

Re: Gra worker placement

Post autor: Rahu »

Jeśli chodzi o Agricole to może bym się pokusił, ale przede wszystkim nie chciałbym na razie wydać tyle na grę :]
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Gra worker placement

Post autor: BartP »

Muszę, bo nie wytrzymam: Small World i Carcassonne to nie worker placement. Nie powiedziałeś tego wprost, ale tak wyczytałem między wierszami.
Napisz może w co grałeś, co ci się podobało, a co nie i dlaczego. Inaczej trudno cokolwiek polecać poza przytoczeniem top10 worker placementów wg BGG, więc wtedy będzie to Agricola, Caylus, Lords of Waterdeep, Alien Frontiers itd. (no ale to sam możesz sprawdzić).
Rahu
Posty: 313
Rejestracja: 20 wrz 2014, 17:39
Has thanked: 289 times
Been thanked: 27 times

Re: Gra worker placement

Post autor: Rahu »

Ja wcale nie napisałem, że SW i Carcassonne to worker placement, tylko napisałem, że zamierzam je w przyszłości kupić i chce przy okazji zapytać się o opinie.
Jeśli chodzi o gry planszowe (bez klasyków, które wszyscy znają) to grałem w Zimną Wojną i RftG.
ZW jak i RftG podobają mi się, jednak w ZW nie zawsze jest czas, przez co gram w nią rzadko. Także bardziej myślę o grze która potrwa w okolicach 1h :)
Na razie zbyt wygórowanych indywidualnych wymagań nie mam, także proszę pisać na temat tych gier co napisałem w 1 poście oraz o swoich własnych rekomendacjach i doświadczeniach z innych gier (worker placement). - to mi w zupełności wystarczy do podjęcia wyboru :)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra worker placement

Post autor: Bea »

Jeśli podoba ci się RftG to Może spróbuj Osadników: Narodziny Imperium, to karcianka, gdzie używamy kart na różne sposoby, tak jak w RftG. Ma też elementy worker placement, bo mamy ludzików i możemy ich wysyłać żeby wykonywali akcje w różnych, wybudowanych przez nas lokacjach, (jest to jednak tylko jedna ze składowych mechanik gry). Gra jest bardzo regrywalna, prosta w zasadach ale pozwalająca na sporo kombinacji. Jest negatywna interakcja. Niska cena. No i będą dodatki - nowe karty i nowe nacje :). Gra się bardzo przyjemnie.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Gra worker placement

Post autor: RunMan »

Stone Age polecić mogę z czystym sumieniem, działa fajnie w zakresie 2-4 (jak dla mnie najlepiej działa w 3 osoby), typowy worker placement, stąd interakcja polega głównie na zajmowaniu pól przeciwnikowi. Gra raczej z kategorii średnio-ciężkich, acz czasem dylematy są, trochę losowości, generalnie przyjemna rozgrywka.

Nieco cięższy będzie Tzolkin i Village. Jeżeli chciałbyś, żeby w grze były jeszcze jakieś inne mechaniki oprócz worker-placementu to przyjrzyj się Lewis & Clark.

Jeszcze może jeśli podeszło Ci RfTG to zobacz Osadników: Narodziny Imperium. Niby nie jest to typowa mechanika WP, ale też powinno podejść. (edit: aj, zdublowałem, wybacz Bea)

Ogólnie to polecam przejrzeć BGG, genialna stronka, przy użyciu Advanced Search można bardzo wybiórczo przeglądać bazę. Tzolkina i Stone Age można zobaczyć w akcji na Board Game Arena.

Jakbyś zdecydował się wydać nieco więcej pieniędzy to koniecznie przyjrzyj się Agricoli, Lords of Waterdeep (chyba najlżejsza ze wszystkich w/w, ale nie bez przyczyny zwojowała ranking BGG, świetny klimat, ukryte cele, miodnie jest), Alien Frontiers (fajny twisty-off worker placementu, gdyż naszymi robotnikami są kostki, podobnie jak LoD tylko po angielsku)

Miłego grania, daj znać co wybrałeś :)
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2014, 19:20 przez RunMan, łącznie zmieniany 1 raz.
Rahu
Posty: 313
Rejestracja: 20 wrz 2014, 17:39
Has thanked: 289 times
Been thanked: 27 times

Re: Gra worker placement

Post autor: Rahu »

Dziękuje wszystkim za wypowiedzi :)
Na razie dam "szansę" wypowiedzieć się innym :D
Prosiłbym jeszcze o wypowiedź na temat Szczesc Boze (jeśli mieliście okazję w nią zagrać, gdyż pod względem tematyki i klimatu ta gra mnie bardzo interesuje).
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Gra worker placement

Post autor: RunMan »

Nie grałem, nie czytałem instrukcji, to na temat ŚB się nie wypowiem, ale jeśli spodobała się tematyka to ogarnij jeszcze Magnum Sal, gra z naszego polskiego podwórka, jak przejrzysz dział Oferty Sklepów, to o ile gra jeszcze nie wyprzedana, to znajdziesz atrakcyjną ofertę, generalnie z dostępnością gry jest już nieco średnio.
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra worker placement

Post autor: Rune »

Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Gra worker placement

Post autor: BartP »

Osadnicy: Narodziny Imperium nie mają z worker placementem absolutnie nic wspólnego: kładzenie ludków na budynkach to taki worker placement jak kładzenie ludków w Carcassonne na kafelkach, ergo żaden.
Uznaje się, że Epoka Kamienia (Stone Age) to gra z gatunku lekkich, razem z Filarami Ziemi dobry rodzinny wstęp do mechaniki draftowania akcji. Czy są one mózgożerne? Umiarkowanie. Z gatunku średnich to właśnie wspomniane już Pokolenia i Szczęść Boże. W tę drugą nie grałem, ale zamierzam, bo zdobywa dobre opinie. Akurat moimi ulubionymi worker placementami są Agricola, Tzolk'in, Bora Bora (raczej cięższe pozycje), Snowdonia, Caylus (średnia ciężkość, ale dość droga w sklepach) i Targi (tylko na dwie osoby).
Indar
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Gra worker placement

Post autor: Indar »

Co do cen to nie wiem czy nie lepiej dołożyć dosłownie kilka PLN i zakupić Agricolę - gram z "moją kobietą" i pomimo tego że to jej pierwsza gra od początku wyłapała o co chodzi. To WP z górnej półki, bardzo regrywalny. I co ważne, Agri doskonale się skaluje - bez problemu można grać w dwójkę jak i na więcej graczy. Zawsze też możesz poszukać gry "z drugiej ręki".
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Gra worker placement

Post autor: mig »

+1 Stone Age. Na początek przygody z mechaniką wp bedzie idealne.
Szczesc Boze tez jest niezle, ale imho słabsze od SA.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
premek
Posty: 362
Rejestracja: 05 lis 2012, 14:23
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Gra worker placement

Post autor: premek »

Bierz Agricole - na forum w wątku sprzedażowym znajdziesz za 130.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1310 times

Re: Gra worker placement

Post autor: rastula »

to ja mam trzy nowe propozycje:


pewniak Fresco

oryginał Troyes

wyzwanie Bruxelles 1893
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1933
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 176 times

Re: Gra worker placement

Post autor: tomuch »

Agricola znajdzie się za ciut ponad 130 - warto sprawdzić tutaj http://i-szop.pl/szukaj2/1/agricola
nówka na allegro 135, w morgadzie za 138 (+ew. zniżki)
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra worker placement

Post autor: Rune »

rastula pisze:to ja mam trzy nowe propozycje:


pewniak Fresco

oryginał Troyes

wyzwanie Bruxelles 1893

Należy przy tym pamiętać, że w przypadku Fresco na 2 osoby mamy 3 wirtualnego gracza. Ja tego typu rzeczy nie znoszę ale podobno w tym przypadku działa to bardzo dobrze. Ja osobiście polecam dla średnio zaawansowanych: Ostatnia Wola, Pokolenia, Szczęść Boże, mala Agricole (tutaj niestety wyłącznie na 2 osoby) oraz Dziedzictwo od Portalu.
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
lucky_luke
Posty: 67
Rejestracja: 25 lut 2013, 11:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Gra worker placement

Post autor: lucky_luke »

Z tych już wymienionych na pewno Stone Age i Agricola. Jeśli chodzi o Szczęść Boże to dla mnie zdecydowanym plusem tej gry w porównaniu do SA jest brak kości.

Nie padła jeszcze jedna gra: Rosyjskie Koleje, bardzo dużo dróg do wygrania, dwustronna plansza (w zależności od liczby graczy) daje bardzo dobrą skalowalność, bardzo dobre wykonanie, radzę się lepiej przyjrzeć :)
11% Planszostrefa, chętnie się podzielę :)
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Gra worker placement

Post autor: Paskudnik »

Jak dla mnie Stone Age nie spełnia 1 warunku:
Rahu pisze:- mózgożerna (nie musi być bardzo ciężka, ale myślenie musi być :p)
:P :P :P
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1310 times

Re: Gra worker placement

Post autor: rastula »

Rune pisze:
rastula pisze:to ja mam trzy nowe propozycje:


pewniak Fresco

oryginał Troyes

wyzwanie Bruxelles 1893

Należy przy tym pamiętać, że w przypadku Fresco na 2 osoby mamy 3 wirtualnego gracza. Ja tego typu rzeczy nie znoszę ale podobno w tym przypadku działa to bardzo dobrze. Ja osobiście polecam dla średnio zaawansowanych: Ostatnia Wola, Pokolenia, Szczęść Boże, mala Agricole (tutaj niestety wyłącznie na 2 osoby) oraz Dziedzictwo od Portalu.

ten "wirtualny gracz" we fresco to po prostu jeszcze jeden robotnik , którym na zmianę blokujemy którąś z dostępnych akcji, tak więc nie sieje i nie orze a tylko jest dodatkowym narzędziem w ręku gracza - działa bez zarzutów :)
pieczkins
Posty: 185
Rejestracja: 04 lut 2014, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 6 times

Re: Gra worker placement

Post autor: pieczkins »

Jeśli angielski nie jest barierą to zdecydowanie warto rozważyć polecane już wcześniej Lords of Waterdeep
Rahu
Posty: 313
Rejestracja: 20 wrz 2014, 17:39
Has thanked: 289 times
Been thanked: 27 times

Re: Gra worker placement

Post autor: Rahu »

Jeśli chodzi o Osadnicy: Narodziny Imperium przypominają mi RftG w jakimś stopniu, także odpada, gdyż posiadam bardzo mało gier i nie chciałbym, aby były pomiędzy nimi nawet minimalne podobieństwa :)
Zastanawiam się teraz nad: Szczęść Boże, Stone Age i Agricola.
Jaka opcja Waszym zdaniem byłaby lepsza? :
SB + Carcassonne,
SA + Carcassonne,
Agricola ?
Szczerze mówiąc to chyba te 2 opcje pierwsze bardziej mnie interesują, bo mam tylko 2 gry planszowe w swojej kolekcji :D, także chyba lepiej byłoby ją wzbogacić o 2 kolejne. A Carcassonne też widzę, że zbiera bardzo dobre opinie.
PS. Tak, wiem że Carcassonne to nie WP xD

EDIT: Jeśli chodzi o inne gry, które podaliście to mało o nich słyszałem (może to nie dobrze xD), więc wolałbym zakupić coś z wyżej wymienionych. Co wy na to ? :p
@pieczkins Angielski nie jest dla mnie barierą językową, ale wolałbym mimo to grać w polskie wydania.
Indar
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Gra worker placement

Post autor: Indar »

Nie wiem czemu się uparłeś na te Carcassone, nie twierdzę że to zła gra ale bardzo szybko Ci się znudzi (nawet z dodatkami). Carcassone powinno być dodatkiem, nie zaś główną grą - i poza tym nie idź w ilość a jakość. Lepiej jedna dobra gra niż dwie średnie.
W SB nie grałem, ale prawda to że zbiera dobre opinie.
Jednak wracając do cen, SB cenowo wychodzi niewiele taniej niż Agri - i tu akurat nie ma problemu. Ale zastanawiam się czy nie lepiej żebyś zamienił Carcassone na coś innego np Race for Galaxy - dokładasz kilka PLN i masz (moim zdaniem) dużo atrakcyjniejszą grę.
Rahu
Posty: 313
Rejestracja: 20 wrz 2014, 17:39
Has thanked: 289 times
Been thanked: 27 times

Re: Gra worker placement

Post autor: Rahu »

@Indar to chyba Carcassonne sobie podaruje :p
Także miałbym jeszcze pytanie: jeśli SG i SB , są na mniej więcej tym samym poziomie, to lepsza Agricola niż te pozycje ?
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra worker placement

Post autor: Bea »

Jeśli jeszcze nie dokonałeś wyboru, to zerknij na grę Tzolkin. Worker placement z efektownymi, obracającymi się kołami zębatymi i egzotycznej tematyce. Mieści się w cenie :).
ODPOWIEDZ