Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: uday »

Każdy z graczy zjada jedną sztukę jedzenia. Jeśli masz banana i suchara i jesteś sam, to warto zjeść banana, a suchara zostawić na inną okazję, bo jeśli zjesz suchara, to banan i tak się zepsuje. Jeśli masz tylko suchara to zjadasz suchara. Jeśli masz tylko bana to zjadasz banana. Jeśli nie masz żadnego pożywienia to otrzymujesz 2 rany. Rozpatrzenie nocy poza obozem znaczy tyle, że nie masz dostępu do żadnych zasobów w obozie (w tym dachu nad głową, czy zgromadzonego pożywienia). Masz za to dostęp do tego co zebrałeś/odnalazłeśw ramach tej akcji która zmusiła się do rozpatrzenia nocy poza obozem (może zbierałeś właśnie jedzenie, a może odnalazłeś pożywne larwy?).

Wszystkie banany (psujące się pożywienie), które nie zostało w nocy zużyte musi zostać odrzucone.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: wirusman »

Możecie mi przypomnieć jedną rzecz, jeśli wyrzucimy jedną chmurę zimową (mając dach na 0 poziomie ) i musimy spalić dodatkowe drewno, to spalamy drewno 1 na osobę, czy 1 na grę (turę). Pewnie jak nie mamy, co spalić to każdy dostaje ranę. Dobrze rozumuję.
Awatar użytkownika
aaxxee
Posty: 231
Rejestracja: 08 wrz 2014, 17:14
Lokalizacja: Ciechocinek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: aaxxee »

czyli jesli jestesmy poza obozem jedzenie ktore zostanie nam na noc juz po zjedzeniu odrzucamy.
cyberowca
Posty: 117
Rejestracja: 17 lut 2014, 12:27
Lokalizacja: Płońsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: cyberowca »

wirusman pisze:Możecie mi przypomnieć jedną rzecz, jeśli wyrzucimy jedną chmurę zimową (mając dach na 0 poziomie ) i musimy spalić dodatkowe drewno, to spalamy drewno 1 na osobę, czy 1 na grę (turę). Pewnie jak nie mamy, co spalić to każdy dostaje ranę. Dobrze rozumuję.
Spalasz jedno drewno za jedną chmurę zimową.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pynio »

cyberowca pisze:
wirusman pisze:Możecie mi przypomnieć jedną rzecz, jeśli wyrzucimy jedną chmurę zimową (mając dach na 0 poziomie ) i musimy spalić dodatkowe drewno, to spalamy drewno 1 na osobę, czy 1 na grę (turę). Pewnie jak nie mamy, co spalić to każdy dostaje ranę. Dobrze rozumuję.
Spalasz jedno drewno za jedną chmurę zimową.
I pamiętaj, że spędzając noc poza obozem nie działa na Ciebie pogoda! :)
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: uday »

Cooo? To pierwsze słyszę.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: sqb1978 »

Dokładnie. Noc poza obozem jest wyjaśniona szczegółowo na stronie 24.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pynio »

uday pisze:Cooo? To pierwsze słyszę.
Już wolę o tym często przypominać ;) Dla mnie się to troszkę kupy nie trzyma, ale może byłoby "za trudno"?
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Peter128 »

No lekko trudnawo, sam o tym pisałem kiedyś chyba. Weźmy sobie przykład 1 chmurę deszczową i 1 śniegową i obniżenie palisady o 1 - tak wypadło na kosciach. Nie masz Dachu - odrzucasz 3 drewna i w 2 jedzenia - nie masz nic - 5 ran. Nie masz też Palisady - szósta rana. Dodatkowo nie jesz i śpisz pod gołym niebem - 3 rany. W sumie 9 ran a i tak nie wybrałem najgorszego wariantu ;) To by ludzie dopiero jechali, że zwalona gra, że losówka, bo jedną kartę wyciągniesz i po grze. Dlatego pogoda nie działa na Postać spedzającą Noc Poza Obozem.
Tomson
Posty: 172
Rejestracja: 04 maja 2014, 18:19
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Tomson »

Mam pytanie dotyczące specjalnej zasady na karcie czwartego scenariusza "Wyspa ognia": traktuj skórę jak drewno przy budowie schronienia, dachu czy palisady. Czy zapis ten oznacza, że grając np. we dwie osoby mogę zbudować 1 poziom dachu/palisady za 1 kostkę drewna czy raczej mając 2 skóry jeden poziom dachu/palisady buduję odrzucając je obie?
inshade
Posty: 76
Rejestracja: 10 mar 2013, 16:41
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: inshade »

Skórę traktujesz jako drewno, nie odwrotnie. Mówiąc krócej: musisz wyrzucić 2 sztuki surowców, czy to 2x skóra/drewno czy po jednej sztuce z obu typów jeżeli grasz w dwie osoby.
Tomson
Posty: 172
Rejestracja: 04 maja 2014, 18:19
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Tomson »

Dzięki!
Awatar użytkownika
wynarator
Posty: 35
Rejestracja: 04 sie 2014, 10:08
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: wynarator »

Krótkie pytanko, czy "pierwszego gracza" (tego, który ma żeton pierwszego gracza) można zmienić w trakcie rozgrywki, np. w fazie nocy?
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pynio »

wynarator pisze:Krótkie pytanko, czy "pierwszego gracza" (tego, który ma żeton pierwszego gracza) można zmienić w trakcie rozgrywki, np. w fazie nocy?
Zmienia się "rano" :)

Rozumiem, że wiesz, że zmienia się co turę? Jeśli myślisz, że przez całą grę jest tylko jeden gracz to jesteś w ogromnym błędzie.
inshade
Posty: 76
Rejestracja: 10 mar 2013, 16:41
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: inshade »

Dokładnie, żeton pierwszego gracza powinno się przekazać po fazie nocy (przed kolejną fazą wydarzenia) graczowi obok (tradycyjnie według ruchu wskazówek zegara).
Awatar użytkownika
wynarator
Posty: 35
Rejestracja: 04 sie 2014, 10:08
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: wynarator »

Dziękuję za wyjaśnienie :)
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pan_K »

Mam takie pytanie:

w scenariuszu Wyspa Kanibali aby zniszczyć Miasto Kanibali należy wykonać na nim akcję polowania wg standardowych zasad. Sytuacja wygląda tak: jestem od miasta oddzielony kafelkiem wyspy z wioską Kanibali (nie spaloną). Jest 9 (czyli ostatnia) runda. Pytanie brzmi, czy mogę zaatakować Miasto Kanibali "przeskakując" wioskę? A jeżeli tak, to na jakiej zasadzie? Czy obowiązują zasady odległości (jak np. przy eksploracji), czy nie (skoro standardowo akcję polowania wykonuje się dwoma pionkami i odległości nie mają żadnego znaczenia)?

Logika podpowiadałaby, że - jeśli mogę "przeskoczyć" wioskę - to należy zachować zasady odległości, czyli użyć 3 pionków. Wniosek wyciągam stąd, że celem scenariusza jest zniszczenie Miasta i Miasto znajduje się na kafelku, który odkrywany jest dopiero w 4 rundzie. Czyli że wcześniej Miasta nie widać i nie ma go jak zniszczyć. Skoro zaś dopiero odkryte można zniszczyć, to pewnie też trzeba do niego dojść. A skoro dojść, to pewnie według zasad odległości. CBDO.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
AiS
Posty: 324
Rejestracja: 08 wrz 2014, 23:26
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: AiS »

cyberowca pisze:
wirusman pisze:Możecie mi przypomnieć jedną rzecz, jeśli wyrzucimy jedną chmurę zimową (mając dach na 0 poziomie ) i musimy spalić dodatkowe drewno, to spalamy drewno 1 na osobę, czy 1 na grę (turę). Pewnie jak nie mamy, co spalić to każdy dostaje ranę. Dobrze rozumuję.
Spalasz jedno drewno za jedną chmurę zimową.
Tak, ale to jeszcze nie koniec - bo następnie sprawdzasz łączną ilość chmur i za każdą chmurę więcej niż Twój poziom dachu musisz odrzucić 1 jedzonko i 1 drewno.
Fajnie jest to opisane na karcie pomocy.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pan_K »

Jednym z celów Rodziny Robinsonów jest zbudowanie wszystkich pomysłów losowo wybranych przy setupie (9, a nie 5, jak w standardzie). Zakładam, że jeśli wydarzenie zmusi mnie do odrzucenia kart pomysłów i z jakichś powodów będą to musiały być te wylosowane, to automatycznie przegrywam?
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pynio »

Pan_K pisze:Jednym z celów Rodziny Robinsonów jest zbudowanie wszystkich pomysłów losowo wybranych przy setupie (9, a nie 5, jak w standardzie). Zakładam, że jeśli wydarzenie zmusi mnie do odrzucenia kart pomysłów i z jakichś powodów będą to musiały być te wylosowane, to automatycznie przegrywam?
Niekoniecznie. Pamiętaj, że ten... jak mu było... "mechanik" ;) ma umiejętność dobierania pomysłów, z drugiej strony - tutaj kompletnie strzelam, nie wiem czy w scenariuszu nie ma dokładnie napisane, że masz wynaleźć 9 startowych (w tym scenariuszu) przedmiotów. Jeśli tego założenia nie ma, to lepiej dla drużyny, by mechanik był w ekipie!
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pan_K »

Pynio pisze: Niekoniecznie. Pamiętaj, że ten... jak mu było... "mechanik" ;) ma umiejętność dobierania pomysłów, z drugiej strony - tutaj kompletnie strzelam, nie wiem czy w scenariuszu nie ma dokładnie napisane, że masz wynaleźć 9 startowych (w tym scenariuszu) przedmiotów. Jeśli tego założenia nie ma, to lepiej dla drużyny, by mechanik był w ekipie!
Szybki look w scenariusz... i, niestety: "(...) stworzyć wszystkie 9 losowych Przedmiotów losowanych na początku gry"...
Czyli kicha.

A mechanikowi było Cieśla na imię.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pynio »

Pan_K pisze: Szybki look w scenariusz... i, niestety: "(...) stworzyć wszystkie 9 losowych Przedmiotów losowanych na początku gry"...
Czyli kicha.

A mechanikowi było Cieśla na imię.
Tak to jest jak się gry nie widziało pół roku... nawiasem mówiąc ciekawostka - pamiętać takie założenie scenariusza i zapomnieć, że mechanik to cieśla.

ps. leć dokup sobie dodatek HMS Beagle... majstersztyk!
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pan_K »

Pynio pisze: Tak to jest jak się gry nie widziało pół roku... nawiasem mówiąc ciekawostka - pamiętać takie założenie scenariusza i zapomnieć, że mechanik to cieśla.
Faktycznie wyczyn ;)
ps. leć dokup sobie dodatek HMS Beagle... majstersztyk!
Pewnie będę musiał. Choć aktualnie mam tak do kupienia natychmiast gier za jakieś 1500 zł. ;) Jeszcze tylko muszę znaleźć tę ulicę, co to według podań na niej pieniądze leżą...
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
AiS
Posty: 324
Rejestracja: 08 wrz 2014, 23:26
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: AiS »

(...) Jeszcze tylko muszę znaleźć tę ulicę, co to według podań na niej pieniądze leżą...
Takie rzeczy chyba tylko na ul. Pokątnej
:-)
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Peter128 »

Wracając do pytania, to warto pamiętać, że można też odrzucać pomysły z karty scenariusza (Ogród? i coś tam), a także pomysły przypisane do kart Postaci. Także karta wydarzenia odrzuć 3 pomysły absolutnie nic nie przekreśla.
ODPOWIEDZ