Zamieniac czy nie ?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Elisek
Posty: 105
Rejestracja: 25 paź 2013, 23:52

Zamieniac czy nie ?

Post autor: Elisek »

Witam

Posiadamy z dziewczyna Agricole i obecnie zastanawiamy sie czy warto zamienic ja na Agricole chlopi i ich zwierzyniec. Ogolnie gramy tylko we dwoje. Pytanie tylko czy nie stracimy czegos przez taka zamiane. Prosze o wypowiedz kogos kto mial stycznosc z oboma wersjami. Co do ilosci graczy to zawsze bedzie to ilosc 2 :)
Awatar użytkownika
SaszaPL
Posty: 361
Rejestracja: 06 maja 2014, 15:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zamieniac czy nie ?

Post autor: SaszaPL »

Polskim zwyczajem, jako że nie miałem styczności z żadnym z tytułów, myślę że mogę się wypowiedzieć.

Pierwsza różnica pomiędzy tymi tytułami to cena duża Agricola to cena praktycznie dwa razy wyższa od chłopów i ich zwierzyńców:
http://i-szop.pl/szukaj2/1/agricola
Moje gry: Board Game Geek.
Poszukuję Kilku tytułów - sprawdź!
S/W:CampRoskilde i inne (chętniej wymienię)

If you don't know where you're going, any road will get you there.
Fuser.exe
Posty: 741
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Chiang Mai
Has thanked: 28 times
Been thanked: 18 times

Re: Zamieniac czy nie ?

Post autor: Fuser.exe »

nigdy nie widziałem na oczy żadnej z tych gier ani nawet nie oglądałem żadnej recenzji a oglądam naprawdę największe nawet porażki więc podobnie jak kolega wyżej uznałem, że muszę się podzielić moją wiedzą w tej materii. słyszałem, że chłopi i ekipa to okrojona wersja więc ja bym się nie wymieniał no ale nawet nie wiem o czym to jest tak do końca (tak naprawdę warto pograć w farmville, ja mam miliard świń na fejsbuku i wstaje o 4:30 zeby je wszystkie wykarmic)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Zamieniac czy nie ?

Post autor: Veridiana »

Awatar użytkownika
ahrian
Posty: 311
Rejestracja: 26 cze 2013, 00:36

Re: Zamieniac czy nie ?

Post autor: ahrian »

SaszaPL pisze:Polskim zwyczajem, jako że nie miałem styczności z żadnym z tytułów, myślę że mogę się wypowiedzieć.
+1000

ja grałem tylko w Agricolę małą i z tego co słyszałem na temat dużej - nie warto się zamieniać.

pozdrawiam.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1933
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 176 times

Re: Zamieniac czy nie ?

Post autor: tomuch »

Dziwne, że tak ochoczo wypowiadają się osoby, które gier "na oczy nie widziały"... :?
Wg mnie warto mieć obie. To zupełnie inny kaliber. Temat zbliżony, ale masa różnic.
ahrian pisze:z tego co słyszałem na temat dużej - nie warto się zamieniać.
A ja słyszałem, że słonie latają
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Zamieniac czy nie ?

Post autor: RunMan »

Moim zdaniem ciężko porównywać te gry, gdyż mimo rzucających się na pierwszy rzut oka podobieństw (kolejna gra z serii, stąd podobna tematyka i oprawa graficzna) są to zupełnie inne gry. Mała agricola to szybka dwuosobówka, z niewielką ilością akcji do wykonania przez całą grę, która zajmuje się czymś, co w pełnej Agricoli jest tylko jednym z aspektów. Podobnie jak w dużej cały czas efekt krótkiej kołderki, lecz tutaj jedna zła decyzja wydaje się mieć większe konsekwencje (w dużej Agricoli, można pójść w coś innego, tutaj jeśli nie zaczniemy szybko ogarniać nowych zwierzaków, to będzie ciężko). Mała to gra wybitnie optymalizacyjna, przez co regrywalność nieco kuleje (po kilku grach z tym samym partnerem otwierające rundy są właściwie identyczne) - pewnie nieco pomaga w tym wydany niedawno po polsku dodatek, choć tutaj niech wypowie się ktoś inny, bo ja nie widziałem go na oczy.

No i najbardziej prozaiczny czynnik - cena. Duża Agricola na rynku wtórnym jest przeważnie 2-2,5 razy droższa. Stąd jeżeli miałaby być to wymiana typu MH (bez dopłacania z żadnej ze stron) to raczej średni interes. Odłóżcie trochę pieniędzy i spróbujcie znaleźć jakąś dobrą okazję na Małą Agri. Jeżeli chcielibyście mieć tylko jedną grę z tych dwóch, to ja zostałbym przy Dużej.

Podsumowując: Jak dla mnie nie warto
Fuser.exe
Posty: 741
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Chiang Mai
Has thanked: 28 times
Been thanked: 18 times

Re: Zamieniac czy nie ?

Post autor: Fuser.exe »

tomuch pisze:Dziwne, że tak ochoczo wypowiadają się osoby, które gier "na oczy nie widziały"... :?
Jeszcze dziwniejsze, że przedstawiły opinie zbieżne z ludźmi, którzy grali :wink:

tomuch pisze:A ja słyszałem, że słonie latają


https://www.youtube.com/watch?v=KBoIExQjKQ4
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Zamieniac czy nie ?

Post autor: kwiatosz »

Zamieniać bez sensu, ale dokupić dwuosobową zdecydowanie warto. Najważniejszą zmianą jest to, że nie grasz "żeby kary nie było", tylko robisz sam rozwój gospodarstwa.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
siefczyk
Posty: 371
Rejestracja: 11 gru 2012, 09:36

Re: Zamieniac czy nie ?

Post autor: siefczyk »

Nie mogę się z tym zgodzić Kwiatoszu :-) ...obowiązek żywienia w dużej Agricoli jest bardzo ważnym, ale nie determinującym grę elementem, szczególnie przy grze na 2-os. :-) choć dla graczy początkujących może to być duże obciążenie :-)

Podstawowa różnica to karty, których mnogość w podstawce powoduje ogromną regrywalność gry (oczywiscie jak ktoś lubi gry o tak zbudowanej mechanice). Można dokupić kolejne decki, można grać z draftem, no i można grać w więcej niż 2 osoby. Więc gry mają taką samą nazwę, ale różnice są tak znaczne, że spokojnie mogą stać obok siebie na półce :-)
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Zamieniac czy nie ?

Post autor: Tomzaq »

tomuch pisze:A ja słyszałem, że słonie latają
https://www.youtube.com/watch?v=KBoIExQjKQ4[/quote]

Hehehehe
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1385
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 192 times

Re: Zamieniac czy nie ?

Post autor: Brylantino »

Ja bym wymienił obie na Cavernę ;) Taka przyjemniejsza i bardziej rozbudowana Agricola 2.0
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1149
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 202 times
Been thanked: 98 times

Zamieniac czy nie ?

Post autor: zioombel »

Ja mam obie a małą nawet z dodatkami. Nie sprzedam ani jednej ani drugiej. Jesli mielibyśmy dużo czasu z źoną to gralibyśmy tylko w dużą i w ogole nie kupowali małej. Kupiliśmy małą po urodzeniu córki bo nie bylo czasu na dużą. I w tym aspekcie się sprawdza. Jak córka ucina drzemkę to mozemy pyknac dwa razy. W dużą by się nie udalo skończyć jednej rozgrywki.
Odpowiadając na pytanie : ja bym nie zamieniał jesli macie duzo czasu na granie. Jesli czasu jest mało to bym dokupił małą nie sprzedając dużej ;-)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Zamieniac czy nie ?

Post autor: mig »

Jak najbardziej wymienić, ale raczej na coś Felda ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Elisek
Posty: 105
Rejestracja: 25 paź 2013, 23:52

Re: Zamieniac czy nie ?

Post autor: Elisek »

Dzięki wszystkim za odpowiedzi te bardziej pomocne i te mniej :D Postanowione zostało, że narazie nie będzie wymieniana :)
Awatar użytkownika
pl1987
Posty: 45
Rejestracja: 17 lis 2012, 13:48

Re: Zamieniac czy nie ?

Post autor: pl1987 »

"... Chłopi i ich ..." jest bardzo mało regrywalna, więc nie polecam, no chyba że z dodatkowymi budynkami.
ODPOWIEDZ