Nations / Wojna Narodów (R. Håkansson, N. Håkansson, E. Rosén, R. Rosén)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: gafik »

Podsumuję krótko.
Uważam że takie produkcje to wyraz zupełnego braku szacunku dla graczy! Podejście na zasadzie "i tak się sprzeda".
Nawet jeśli nie wynika to ze złej woli i osobie decyzyjnej po prostu brak gustu, to należałoby zatrudnić do pomocy kogoś, kto odrobinę gustu ma.
Przeraża mnie to, że ludzie tak beztrosko odwalają pańszczyznę i biorą za to pieniądze!
Może, gdyby wszystko było tak cacy, jak by chciał CydPL by było, czyli wszystko full-HD-4K-DB-extra-mega-hiper-artwork... itp. ... to gra kosztowałaby 500 zł zamiast 180?
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Odp: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Don Simon »

E tam - 180 pln jak malowal 7 latek. A taki 12 latek to wiele wiecej nie wezmie przeciez.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
CydPL
Posty: 340
Rejestracja: 17 kwie 2014, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: CydPL »

gafik pisze:Może, gdyby wszystko było tak cacy, jak by chciał CydPL by było, czyli wszystko full-HD-4K-DB-extra-mega-hiper-artwork... itp. ... to gra kosztowałaby 500 zł zamiast 180?
Serio? Mało znasz gier które kosztują w granicach 200zł a wyglądają ładnie?
Z własnego podwórka - o "Osadnikach z Portalu" pewnie słyszałeś :) Ślicznie wydana a kosztowała mnie 109zł.
Ciekaw jestem w jakim nakładzie sprzedano tę grę. Byłbym Ci w stanie z ręką na sercu wyliczyć pewnie w dziesiątkach groszy o ile więcej byś zapłacił za swój egzemplarz.
Ostatnio zmieniony 08 paź 2014, 15:06 przez CydPL, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: gafik »

CydPL pisze:
gafik pisze:Może, gdyby wszystko było tak cacy, jak by chciał CydPL by było, czyli wszystko full-HD-4K-DB-extra-mega-hiper-artwork... itp. ... to gra kosztowałaby 500 zł zamiast 180?
Serio? Mało znasz gier które kosztują w granicach 200zł a wyglądają ładnie?
Ciekaw jestem w jakim nakładzie sprzedano tę grę. Byłbym Ci w stanie z ręką na sercu wyliczyć pewnie w dziesiątkach groszy o ile więcej byś zapłacił za swój egzemplarz.
Serio? Wolisz grać w grę ładną czy ciekawą? Takie np. Tokaido, jest śliczne i kosztuje nawet mniej, ale to nadal Grzybobranie-style jest... :)
Awatar użytkownika
CydPL
Posty: 340
Rejestracja: 17 kwie 2014, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: CydPL »

Wolę aby gra, która jest ciekawa była przygotowywana przez profesjonalistów i aby cieszyła również moje oko a nie budziła obrzydzenie.

BTW. właśnie rozpakowuję Level 7: Omega protocol. Wyobraź sobie jak wyglądałaby ta gra gdyby przygotowywała ją osoba od layoutu i ikonografii z Nations.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2337
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 578 times
Been thanked: 933 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Galatolol »

A ja tam lubię czytać takie fachowe spostrzeżenia jak to Cyda czy mborka (jego konik to skład instrukcji), mimo że sam nie mam aż takich zboczeń, i zawsze się dziwię fali oburzenia wobec nich. Wg mnie o wiele wartściowsze posty niż milionowe pytanie o koszulki, za każdym razem przeradzające się w identyczną dyskusję :x
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Bea »

LordDisneyland pisze:Sądzę, że strona graficzna, jak i jakość wykonania ma kolosalne znaczenie przy wyborze gry. Producent działa na swoją szkodę... część osób zrażonych oprawą graficzną nie zada sobie trudu, by poznać- jak rozumiem, niesamowite - zalety gry. Obie strony sporu , jaki się wywiązał, mają rację... jednych cieszy ciekawa rozgrywka i przymykają oko na dość paskudne komponenty, inni tego robić nie zamierzają, oczekując , że producent postara się dostarczyć coś, co dopracował pod każdym względem.
Zgadzam się z wami pod każdym względem. Tylko... ja tego o czym wy mówicie wcale nie widzę. :roll:
Awatar użytkownika
CydPL
Posty: 340
Rejestracja: 17 kwie 2014, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: CydPL »

Bea pisze:Zgadzam się z wami pod każdym względem. Tylko... ja tego o czym wy mówicie wcale nie widzę. :roll:
Zazdroszczę Ci. I mówię zupełnie bez przekąsu.
Ty widzisz przeciętną/słabą grafikę, a inni szczegóły które się na to składają.

Jestem pewien, że jedyne co sprawia, że ludziom ta gra nie przeszkadza graficznie to motyw z okładki.
Jest on bez wątpienia wykonany porządnie i nie mam co do niego żadnych zastrzeżeń. Powtarza się on na siłę w kilku miejscach gry i tylko to uśrednia całość do poziomu znośnej dla oka (nie mojego) całości.
zielok
Posty: 98
Rejestracja: 27 sie 2012, 11:13
Lokalizacja: Bobrowniki/Chorzów

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: zielok »

Hmm, to może ja jestem jakiś dziwny ale mnie oprawa graficzna w Nations odpowiada. Owszem widzę pewne rzeczy które można by poprawić ale jako całość jest dla mnie ok. Napewno nie nazwałbym tej gry brzydką.
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: windziarz44 »

Mnie też podoba się spojrzenie CydPL'a. Fajnie, że ktoś zwraca uwagę na takie rzeczy.
Owszem mechanika wygra zawsze u mnie nad oprawa graficzną. Ale fajniej się gra w grę ładną niż grę brzydką.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Bea »

CydPL pisze:
Bea pisze:Zgadzam się z wami pod każdym względem. Tylko... ja tego o czym wy mówicie wcale nie widzę. :roll:
Zazdroszczę Ci. I mówię zupełnie bez przekąsu.
Ty widzisz przeciętną/słabą grafikę,
:lol: To chyba jestem jakaś dziwna, bo mi się ta grafika podoba. Może nie zwala z nów, jak MtG, ale jest ładna, przyjemna dla oka. Ale ja nawet ostatnio polubiłam grafikę w SW!
Awatar użytkownika
CydPL
Posty: 340
Rejestracja: 17 kwie 2014, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: CydPL »

Ciekaw jestem czy Twoje poczucie dobrego smaku ucierpiałoby gdyby przywrócić stan Internetu z roku powiedzmy 2000 :)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Bea »

CydPL pisze:Ciekaw jestem czy Twoje poczucie dobrego smaku ucierpiałoby gdyby przywrócić stan Internetu z roku powiedzmy 2000 :)
Co masz na myśli?
Awatar użytkownika
CydPL
Posty: 340
Rejestracja: 17 kwie 2014, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: CydPL »

Bea pisze:
CydPL pisze:Ciekaw jestem czy Twoje poczucie dobrego smaku ucierpiałoby gdyby przywrócić stan Internetu z roku powiedzmy 2000 :)
Co masz na myśli?
To, że wtedy królowały strony obrzydliwe. Każdy kto miał pajączka i znał podstawy HTML mógł stworzyć swojego potwora i w dodatku był "gość" ;p Pamiętam jakiś program do generowania przycisków "3d" ;p Obracający się napis w "3d" w gifie to było coś prawie zapierającego dech w piersiach ;] Do dziś można takie perełki znaleźć w jakichś sklepikach na allegro :)

Dziś każdy może pobrać gotowego CMSa z setką layoutów do wyboru. Spora część z nich jest przygotowywana przez osoby, które wiedzą co robią przez co Internet jest trochę ładniejszy i czystszy.

Tak czy inaczej. Uważam że są 2 rodzaje konsumentów. Ci którym wszystko jedno i ci którym wszystko jedno nie jest. Co za tym idzie uważam, że powinno się zadbać o to by produkt podobał się tym którym nie jest wszystko jedno, bo tym drugim... i tak jest wszystko jedno :D
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: adikom5777 »

nie da się tak zrobić, żeby okładka/grafika na kartach/rysunki na planszy itp. podobały się wszystkim. Po prostu się nie da, bo każdy na swój gust i swój smak, każdy lubi inne kolory, każdy lubi inną kreskę itd. Także coś, co jednym się nie podoba nie znaczy, że jest skaszanione. Bo znajdzie się druga grupa, która powie że jest bardzo ładnie. I tyle.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Bea »

CydPL pisze:
Tak czy inaczej. Uważam że są 2 rodzaje konsumentów. Ci którym wszystko jedno i ci którym wszystko jedno nie jest. Co za tym idzie uważam, że powinno się zadbać o to by produkt podobał się tym którym nie jest wszystko jedno, bo tym drugim... i tak jest wszystko jedno :D
Ale mnie nie jest wszystko jedno. W innych grach zauważam niedociągnięcia graficzne i nie zawsze wszystko mi się podoba, ale tu akurat nie mam zastrzeżeń. Istnieje jeszcze coś takiego jak odmienny gust ;).
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: gafik »

Nie zapominajmy, że gust CydPL jest uniwersalny. Nie można polemizować z absolutem :D
Awatar użytkownika
CydPL
Posty: 340
Rejestracja: 17 kwie 2014, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: CydPL »

adikom5777 pisze:nie da się tak zrobić, żeby okładka/grafika na kartach/rysunki na planszy itp. podobały się wszystkim. Po prostu się nie da, bo każdy na swój gust i swój smak, każdy lubi inne kolory, każdy lubi inną kreskę itd.
Oczywiście zgadzam się z tym, że nie wszystkim można dogodzić. I absolutnie nie o to mi chodzi.
Także coś, co jednym się nie podoba nie znaczy, że jest skaszanione. Bo znajdzie się druga grupa, która powie że jest bardzo ładnie. I tyle.
Ale nie oznacza to też, że nie jest skaszanione bo się drugiej grupie podoba.

Dla przykładu. Interesuję się odrobinę fotografiką. Ale mój warsztat jest czysto amatorski. Zdarzyło mi się pewnie coś ładnego "cyknąć" raz czy drugi. Ale kiedy zdarzało się, że moje zdjęcia wpadły w ręce osoby, która o fotografii wiedziała tyle co krowa o bombie atomowej, nagle okazywało się, że moje zdjęcie jest na pograniczu dzieła sztuki! Także ja znałem nikłą wartość moich prac i ludzie, którzy znają się na fotografii również ją znali a to że ktoś mi przyklasnął nie oznacza, że jestem artystą.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Bea »

CydPL pisze: Dla przykładu. Interesuję się odrobinę fotografiką. Ale mój warsztat jest czysto amatorski. Zdarzyło mi się pewnie coś ładnego "cyknąć" raz czy drugi. Ale kiedy zdarzało się, że moje zdjęcia wpadły w ręce osoby, która o fotografii wiedziała tyle co krowa o bombie atomowej, nagle okazywało się, że moje zdjęcie jest na pograniczu dzieła sztuki! Także ja znałem nikłą wartość moich prac i ludzie, którzy znają się na fotografii również ją znali a to że ktoś mi przyklasnął nie oznacza, że jestem artystą.
Przykład byłby adekwatny, gdyby zbyt widoczne piksele w lewym roku planszy gracza były kluczowym elementem oceny gry planszowej, tak jak w Twoim przykładzie "artyzm" fotografii. Lub gdyby ocenie nie podlegała gra planszowa, ale chociażby plakat, gdzie grafika liczy się najbardziej.
Ja Ci podam przykład lepiej odzwierciedlający tę sytuację. Ściana jest wymalowana na zielono. Połowie osób się podoba, a połowa twierdzi, że powinna być wymalowana na niebiesko i mówią, że jest skaszaniona.
Ostatnio zmieniony 09 paź 2014, 07:40 przez Bea, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
CydPL
Posty: 340
Rejestracja: 17 kwie 2014, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: CydPL »

Bea pisze:Ja Ci podam przykład lepiej odzwierciedlający tę sytuację. Ściana jest wymalowana na zielono. Połowie osób się podoba, a połowa twierdzi, że powinna być wymalowana na niebiesko i mówią, że jest skaszaniona.
Ja powiem inaczej. Ściana jest pomalowana na zielono, gdzieniegdzie przebija poprzednia, pomarańczowa farba. Przy kaloryferze (pod parapetem) nie jest pomalowana prawie wcale. W rogach są zacieki a gdzieniegdzie malarz zahaczył o sufit.
Części to nie przeszkadza bo miała być zielona ściana i jest. Część przyjdzie i powie, że ktoś spartolił robotę.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Bea »

CydPL pisze:
Bea pisze:Ja Ci podam przykład lepiej odzwierciedlający tę sytuację. Ściana jest wymalowana na zielono. Połowie osób się podoba, a połowa twierdzi, że powinna być wymalowana na niebiesko i mówią, że jest skaszaniona.
Ja powiem inaczej. Ściana jest pomalowana na zielono, gdzieniegdzie przebija poprzednia, pomarańczowa farba. Przy kaloryferze (pod parapetem) nie jest pomalowana prawie wcale. W rogach są zacieki a gdzieniegdzie malarz zahaczył o sufit.
Części to nie przeszkadza bo miała być zielona ściana i jest. Część przyjdzie i powie, że ktoś spartolił robotę.
Znów zły przykład. Jeśli już to powino być: ściana wymalowana na zielony kolor, w lewym górnym rogu dwie małe dziurki o wielkości milimetra, niewidoczne dla przeciętnego mieszkańca pokoju, wykryte na komputerowy skanie.
Przecież nawet osoby które ci w tym wątku dziękują za zwrócenie uwagi same by tego nie zauważyły.
Awatar użytkownika
CydPL
Posty: 340
Rejestracja: 17 kwie 2014, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: CydPL »

Wyjaśnijmy sobie jedno i może zakończę tą bezsensowną dyskusję z Tobą. To że czegoś nie dostrzegasz, nie znaczy że tego tam nie ma. Skoro Ty potrzebujesz skanu i powiększenia, żeby zobaczyć to co ja widzę gołym okiem to może powinnaś się udać do specjalisty.

Tak czy inaczej, każdy po fachu wytknie Wam tu masę błędów, czy Wam się to podoba czy nie. Bo wydawca zatrudnił do tego osobę, której wyraźnie brak doświadczenia i umiejętności (a dodatkowo prawdopodobnie talentu). Osobiście uważam, że gra jest paskudna (za wyjątkiem motywu z okładki, który przygotowywał ktoś inny). To jest moja subiektywna opinia i nie zamierzam nikogo na siłę przekonywać. Wiem jednak jako pracownik branży, że na prawdę niewielkim nakładem pracy osoby doświadczonej, ta gra mogła wieeele zyskać. Sam mógłbym polecić przynajmniej kilka osób które za kilkaset złotych mogłyby bez większego oporu przygotować layout i ikonografię o niebo lepszą niż ta. Jestem przekonany, że spodobałaby się i tym którzy teraz narzekają wraz ze mną i tym, którym niemalże z każdym moim postem gra podoba się bardziej ;]

To co zrobił (prawdopodobnie) wydawca to typowe polskie podejście "500zł za layout strony?! Pani chyba żartuje! Widziałem na allegro, że ktoś robi za 50zł i gratis projektuje jeszcze logo i drukuje wizytówki!". I rzekłbym jedynie, że to za co zapłacił, dostał :)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Bea »

CydPL pisze:Wyjaśnijmy sobie jedno i może zakończę tą bezsensowną dyskusję z Tobą. To że czegoś nie dostrzegasz, nie znaczy że tego tam nie ma. Skoro Ty potrzebujesz skanu i powiększenia, żeby zobaczyć to co ja widzę gołym okiem to może powinnaś się udać do specjalisty.
Ciekawa jestem ile jeszcze osób, prócz ciebie zauważyło te piksele? A za twoje niezbyt taktowne porady dotyczące specjalisty dziękuję, ale nie skorzystam, bo widzę to co istotne i dobrze mi z tym.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Maxxx76 »

Personalne wtręty... Uuu, nieładnie, niekulturalnie, niedobrze.
Czy naprawdę nie da się porozmawiać z kimś zachowując szacunek dla jego opinii? Od razu trzeba go wartościować?
Po raz kolejny jestem zdegustowany, bo zamiast czytać o grze, to brnę przez rzekę zagrań poniżej pasa...
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Odp: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: sqb1978 »

Rozumiem Cyd'a i częściowo się zgadzam. Chociażby z dysonansem pomiędzy pudełkiem i kartami Nations. Jednak dla mnie to nie ma aż takiego znaczenia podczas gry.
Poza tym Nations to jeszcze nie jest przykład flagowy. Spójrzmy na Puerto Rico, Caylus EN lub Zamki Burgundii. Graficznie słabiutko, ale jednak mechaniką rekompensują z nawiązką. Czasem ascetyzm wizualny to zabieg świadomy dyktowany użytecznością a nie oszczędnościami. Chociaż PR Deluxe to już ideał, szkoda, że nie wyszedł u nas.
Przykład z przeciwnego bieguna wg. mnie to CV i Dixit - przepiękne graficznie, ale po kilku grach nudy i design tego nie uratuje.
Przykłady idealne: WP LCG, Świat bez końca, Osadnicy NI. Nie widać kompromisów w grafice a mechanika miód.
ODPOWIEDZ