Bohnanza - ile na stół z ręki?

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
felippe
Posty: 28
Rejestracja: 20 lip 2007, 12:42
Lokalizacja: Kraków

Bohnanza - ile na stół z ręki?

Post autor: felippe »

Witam. Właśnie jestem po zakupie Bohnanzy i pierwszych testach (7 godzin gry.. fajna:) )

Pojawiła się wątpliwość tylko jedna - czy po zagraniu pierwszej obowiązkowej karty z ręki, można zasiać kolejną, ale TYLKO jedną fasolkę z ręki (tak wynika z polskiego tłumaczenia instrukcji), czy też można sadzić z ręki "jak leci"? Jak Wy gracie?
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Tylko jedną.
amigomio
Posty: 8
Rejestracja: 13 cze 2007, 09:11
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: amigomio »

w sumie max można 2 - jedna obowiązkowa i jedna dodatkowa jeśli tak pasuje graczowi
w oczekiwaniu na zebranie ekipy na CIV
rufio
Posty: 38
Rejestracja: 21 sie 2007, 16:59
Lokalizacja: Bielsko Biała
Has thanked: 1 time

Post autor: rufio »

My gramy że można zagrać ile kart się chce. Jedna jest obowiązkowa a to czy później zagram jedną kolejną czy wszystkie to już osobista sprawa każdego z grających. Podsumowując nie robiliśmy ograniczenia w tej kwestii.
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: maluman »

rufio pisze:My gramy że można zagrać ile kart się chce. Jedna jest obowiązkowa a to czy później zagram jedną kolejną czy wszystkie to już osobista sprawa każdego z grających. Podsumowując nie robiliśmy ograniczenia w tej kwestii.
To jest zdecydowanie wbrew regułom.

pozdrawiam, m.
Jesteś z Poznania? Wstąp do NAS.
Gildia Poznańskich Graczy spotykających się w Alibi: www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

rufio pisze:Podsumowując nie robiliśmy ograniczenia w tej kwestii.
Czyli podsumowujac gracie niezgodnie z przepisami.

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Gondoller
Posty: 5
Rejestracja: 24 lip 2007, 19:18
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post autor: Gondoller »

NAM z kolei ta zasada nie przeszkadza.. zresztą, to bez sensu wywalać całą łapę, bo wtedy gra traci część z handlu i zaczyna przypomniać magica :(
rufio
Posty: 38
Rejestracja: 21 sie 2007, 16:59
Lokalizacja: Bielsko Biała
Has thanked: 1 time

Post autor: rufio »

Powiem szczerrze że nigdy nad tym się głębiej nie zastanawialiśmy.... jak się komuś udało odpowiednio pozbyć się kart to mógł wysiać nawet wszystkie z ręki co też ma swój urok bo gra poruszza się bardzo dynamicznie... z drugiej strony faktycznie przyznaję że w przeciwnym razie element handlu jest jeszcze bardziej istotny...
A graliśmy tak dlatego ponieważ stwierdziliśmy że skoro nie jest to wyraźnie napisane to pewnie nie jest zabronione ;)...
nastepnym razem muszę spróbować zagrać z wykładaniem tylko jednej karty...
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

rufio pisze:A graliśmy tak dlatego ponieważ stwierdziliśmy że skoro nie jest to wyraźnie napisane to pewnie nie jest zabronione ;)...
nastepnym razem muszę spróbować zagrać z wykładaniem tylko jednej karty...
Jest wyraznie napisane.

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
ThomasBittern
Posty: 108
Rejestracja: 27 sty 2005, 15:39
Lokalizacja: Konin
Kontakt:

Post autor: ThomasBittern »

Akurat instrukcja do Bohnanzy nie pozostawia żadnych wątpliwości i wszystkie aspekty gry są w niej wyjaśnione bardzo klarownie. Polecam przeczytać przed grą. (Również sprawa ilości wykładanychkart z ręki jest określona jednoznacznie).

:) Don Simon mnie ubiegł w wyjaśnieniach.
Awatar użytkownika
eazydoor
Posty: 218
Rejestracja: 30 sty 2007, 12:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: eazydoor »

Właściwie zmieniając zasady spowodowaliście, że niestety cały urok tej gry prysł.
Awatar użytkownika
Rathi
Posty: 883
Rejestracja: 04 cze 2004, 10:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Rathi »

eazydoor pisze:Właściwie zmieniając zasady spowodowaliście, że niestety cały urok tej gry prysł.
Mylisz sie. Nawet jesli nie grali zgodnie z zasadami, ale im sie podobalo, to jakie to ma znaczenie jak grali? Najwazniejsza jest zabawa : )
Robert Jaskuła
Dragonus - gry planszowe, sklep i wypożyczalnia
http://dragonus.pl/
Awatar użytkownika
Van
Posty: 1062
Rejestracja: 24 sie 2006, 19:10
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Post autor: Van »

Ja przez długi czas grałem błędnie wykładając tyle kart, ile kto chciał (reszta zasad była poprawnie zrozumiana i praktykowana). Grało się przyjemnie.. inaczej niż w wersji poprawnej ale równie przyjemnie. Dzięki złemu zrozumieniu instrukcji po przejedzeniu się wersji pierwszej-błędnej, gra się odświeżyła i znowu chętnie do niej siadamy :)
Może jak się komuś znudzi wersja poprawna niech spróbuje wersji z wykładaniem dowolnej ilości kart :roll:
Awatar użytkownika
eazydoor
Posty: 218
Rejestracja: 30 sty 2007, 12:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: eazydoor »

Ja nie napisałem, że nie mieli radości, ale że czar prysł. Nie zrozum mnie źle, ale uważam, że właśnie ta zasada powoduje niesamowitą interakcję między graczami, a to jest gwóźdź programy.
Swoją drogą super jest fakt, że odkrywacie grę na nowo. Ja po wakacjach nie mogę jakoś się przełamać, może dlatego, ze była to jedyna pozycja grana na wyjeździe, gdyż moi znajomi nie są zbyt mocno zaangażowani w gry:(
Trzymam kciuki za nowe rozdania:))
Awatar użytkownika
bartek_wola
Posty: 33
Rejestracja: 16 gru 2007, 22:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times

Post autor: bartek_wola »

mam pytanie dotyczące przekazywania kart.

Czy gracz, który nie jest graczem aktywnym może przekazać kartę innemu graczowi również Nie-aktywnemu??
Awatar użytkownika
Van
Posty: 1062
Rejestracja: 24 sie 2006, 19:10
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Post autor: Van »

Nie. W zasadach jest to jasno poruszone. Również nie można robić tricku typu: gracz A-nieaktywny daje kartę "kowboj" graczowi B-aktywnemu a gracz B daję tego "kowboja" graczowi C-nieaktywnemu. Mam nadzieję, że nie zagmatwałem.
Awatar użytkownika
bartek_wola
Posty: 33
Rejestracja: 16 gru 2007, 22:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times

Post autor: bartek_wola »

nie wszystko jasne czyli karty może wymieniać i przekazywać z graczem aktywnym - mieliśmy dzisiaj wątpliwości podczas gry co do przekazywania kart
rufio
Posty: 38
Rejestracja: 21 sie 2007, 16:59
Lokalizacja: Bielsko Biała
Has thanked: 1 time

Post autor: rufio »

Rathi pisze:
eazydoor pisze:Właściwie zmieniając zasady spowodowaliście, że niestety cały urok tej gry prysł.
Mylisz sie. Nawet jesli nie grali zgodnie z zasadami, ale im sie podobalo, to jakie to ma znaczenie jak grali? Najwazniejsza jest zabawa : )
Zgadzam się z Rathim najważniejsze to że dobrze sie grało :). A nam grało się na tyle dobrze że musiałem dokupić jeszcze 2 komplety bo ludzie z którymi graliśmy chcieli mieć własne. :)
Van_Hoover pisze:Ja przez długi czas grałem błędnie wykładając tyle kart, ile kto chciał (reszta zasad była poprawnie zrozumiana i praktykowana). Grało się przyjemnie.. inaczej niż w wersji poprawnej ale równie przyjemnie.
Skoro nie tylko ja się pomyliłem to widocznie zasady nie są aż tak klarowne jak niektórzy mnie przekonywali.

p.s. Aktualnie gramy już zgodnie z zasadami i też jest fajnie :).
felippe
Posty: 28
Rejestracja: 20 lip 2007, 12:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: felippe »

My ostatnio testowaliśmy piratów w cztery osoby. W sumie idea fajna, ale za szybko szła gra, by statek piracki się za bardzo do czegoś przydał :/ Pewnie wraz z pierwszym dodatkiem gra się robi ciekawsza - ale ten test jeszcze przed nami :D
ODPOWIEDZ