Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam :D

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: Hiu »

kwiatosz pisze:Było na moim celowniku, bo to jest bodajże pana od Alien Frontiers - ale pan sprzedawca poniżej 45€ niespecjalnie chciał zejść, więc nie mam, natomiast jest nadzieja w Windziarzu, że kupił. Ale nie obiecam że tak zrobił ;)
Zgadza sie, Tory N to pan od Alien Frontiers. Po tym jak umoczyl z dystrybutorem i wydawca od Alien Frontiers - obawialem sie, ze malzenstwo z Crash games bedzie podobne. A tu poki co zaskoczenie (pozytywne). Kickstarter przebiegl w miare gladko. Gra zebrala odpowiednie fundusze w trakcie kampanii (wystarczajaco do wydania gry), Patrick (pan od Crash Games, maly niski, niewywrotny) informuje o postepach produkcji. Wszystko jest OK.
Na Essen pojawil sie z paroma pudelkami - ceny mial malo elastyczne - jako, ze musial sie chlopina odkuc :)

Co do samej gry - mysle, ze to solidny kawalek gry. Nie jest to cos super rewolucyjnego, jednak temat, autor jak i samo odkopywanie zlota sklania mnie do siegniecia po sito. Nazwalbym to solidnym niemieckim autem.
Jakosc wykonania dobra (komponenty, karton oraz zloto - ze o znaczniku pierwszego gracza nie wspomne ;) )
Gra powinna pojawic sie w sklepach w pod koniec roku /Q1 2015.
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: tokage »

Pierwszy dzień Essenowego targowania + trochę wrażeń. W następnym odcinku przebiegniemy się po salach i pokażemy jak to wyglądało oczami zwiedzającego.
Essen - relacja Klubu Koloseum i Planszoweczki

Dla mnie największe hiciory (nie licząc tego co będzie zaraz w polsce
- Happy Pigs - zajefajna gra dla 2-6 graczy zrobiona przez Tajwańczyków
- Gaia - bardzo ładna, prosta gra ze sporą ilością interakcji i główkowania
- Pandemic The Cure - taki kościany pandemic - dla mnie must have

Zaskoczenie
- Planes - zupełnie nie spodziewałem się że to jest mankala na lotnisku
-milion i jedna wariacja na temat Love Letter (graliśmy w chyba 4 różne wersje)

Rozczarowanie:
-Die Staufer (zieeeew)

Więcej zobaczycie (i posłuchacie) na wideo.
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: tokage »

Kolejna porcja materiału z Essen
Essen sala 3 - szybki spacer
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: Epyon »

Grałem dzisiaj w dwie osoby w El Gaucho i Pandemic: Contagion. Obie gry są z gatunku prostszych, aczkolwiek El Gaucho pozytywnie zaskoczył mnogością wyborów - niby jest losowość ze względu na kostki, ale praktycznie każdy rzut daje nam kilka możliwości (specjalne akcje, byczki na pastwisku). Generalnie jestem bardzo na tak, wydaje się że gra jeszcze bardziej zyska przy większej liczbie graczy. Jeśli chodzi o negatywną interakcję, to oczywiście wiele zależy od graczy, ale u nas ta akcja z podbieraniem byczków użyta była raptem trzy razy na całą rozgrywkę - i raz, że jej użycie można łatwo przewidzieć, a dwa że można odpłacić przeciwnikowi pięknym za nadobne, więc straty nie bolą aż tak bardzo.

Natomiast Pandemic z perspektywy zabójczej choroby to naprawdę błyskawiczna gra, z tłumaczeniem zasad uwinęliśmy się w pół godziny. Wyborów jest tu mniej, ale jest kilka przepychanek i elementy wyścigu (bo bycie wyżej w mieście rozstrzyga remisy).

Z obu gier jestem zadowolony, bo mniej więcej tego się spodziewałem, aczkolwiek El Gaucho nawet przerósł oczekiwania. :)
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 755
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: pingus »

Ja zagrałem w Kanban, gra jest ciężka, po pierwszej rozgrywce ciężko coś więcej powiedzieć. Ja nie jestem amatorem ciężkich eurosów, ale ten całkiem fajnie się zazębia. Zapewnie fani gatunku bardziej docenią. Ja byłem pozytywnie zaskoczony, ale oczekiwania miałem niewielkie.
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: cezaras »

jestem po pierwszej partyjce w El Gaucho w 4 osoby (w tym 8mio latka, której trochę pomagaliśmy :) - była druga :):) )
Nie potrafię określić tej gry dokładniej niż jako "przyjemny tytuł". Nawet interakcja jest taka jak to napisał @Epyon - mało boląca :)
jest kombinowanie, ale liczba wyborów nie zabija i nie powoduje downtimeów.
ścigamy się o pastwiskach, możemy cos podkraść, albo "skończyć" pastwisko w niewygodnej dla przeciwnika kolejności, ale w sumie to taki troszkę pasjansik. bez szaleństw, bez spiny.
z radością zagram raz jeszcze:)
żeby nie to, że jak na (małe) skomplikowanie gry plansza jest spora, to powiedziałbym, że giera idealna do pubu
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 934
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 97 times
Been thanked: 71 times

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: louiscyphre »

Czy będzie można kupić dodatek do Russian Railroads w Polsce?
romancef
Posty: 83
Rejestracja: 22 cze 2011, 10:00

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: romancef »

palladinus pisze:Właśnie skończyłem grać w King's Pouch i gra jest świetna. Taki dominion z kartami na stole aktywowanymi kostkami i planszą do przepychanki. Na razie we dwóch, ale jak dla mnie mały hit, który przeszedł niezauważony w Essen. Dobrze, że wylądował w bagażniku.
Zgadzam sie w pelni i zazdroszcze zakupu ;)
Zagralem u kolegi w King's Pouch w 3 osoby i faktycznie gralo mi sie swietnie. Duzo kombinowania i planowanie przynajmniej na ture do przodu, fajne kombosy, nie ma duzych przestojow, bag-drafting jest zrealizany bardzo dobrze. Ma sie do wyboru albo wyciagac uniwersalne cylinderki populacji (albo skorumpowanych obywateli co de facto jest swietnym dodatkowym elementem) albo specjalistow w postaci kubikow i trzeba wybierac jak poloczyc je z kartami budynkow na planszy i jak zaplanowac conajmniej na nastepna ture. Ja postawilem na silne wojsko i dominowalem na planszy, i jak sie okazalo nie byla to wygrywajaca stategia, ale wystarczajaco silna bo bylem drugi i przegralem DOPIERO po trzecim tie-breaku!

Bardzo chetnie zagralbym w nia jeszcze. Pozostali gracze tez byli pod wrazeniem ze to bardzo dobra gra.
Gra trafila na moja liste zyczen, szkoda ze gra dostepna na razie w Korei Poludniowej, a w Essen niestety nie bylem...
Mam nadzieje ze ktos ja opublikuje w Europie.

A teraz czas na przetestowanie Arkwright, Historii i Greenland.
Yorick
Posty: 67
Rejestracja: 09 mar 2014, 23:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: Yorick »

Echh zgubny wątek... Colt Express i Zamki szalonego króla kupione...
Ale cały czas wiszą nade mną 2 tytuły:
- Murano (mam Fresco i klimaty.. artystyczne mi i/lub żonie ;) się podobają - pytanie na ile te 2 tytuły są podobne, wydaje się nieco mniej kolorowe wewnątrz niż na okładce)
- Waggle Dance (w mojej kolekcji brak gry kościano-kombinacyjnej i to jawi sie jako ładniejsza hmmm alternatywa do Zamków Burgundii, nawet jesli to trochę prościej się zapowiada)

Ktoś miał okazję grać w te tytuły i skomentować to jakoś? z góry dziękuję :)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: rastula »

Yorick pisze:Echh zgubny wątek... Colt Express i Zamki szalonego króla kupione...
Ale cały czas wiszą nade mną 2 tytuły:
- Murano (mam Fresco i klimaty.. artystyczne mi i/lub żonie ;) się podobają - pytanie na ile te 2 tytuły są podobne, wydaje się nieco mniej kolorowe wewnątrz niż na okładce)
- Waggle Dance (w mojej kolekcji brak gry kościano-kombinacyjnej i to jawi sie jako ładniejsza hmmm alternatywa do Zamków Burgundii, nawet jesli to trochę prościej się zapowiada)

Ktoś miał okazję grać w te tytuły i skomentować to jakoś? z góry dziękuję :)

dziś grałem w Waggle Dance we dwie osoby, wariant krótki (do 5 miodków)...

1) bardzo dobra jakość kości - turla się tym bardzo przyjemnie
2) dobrze się grało w dwóch graczy - nie odczuwałem braku - choć w więcej osób zapewne jest trochę więcej opcji na wykorzystanie kości ( przy 2/3 na stałe zablokowane są niektóre pola)
3) gra duuużo lżejsza niż ZB, dużo łatwiejsza do tłumaczenie i ... bardziej "liniowa" - dość często mamy do czynienia z jedynym słusznym ( bądź jedynym w ogóle) wyborem na użycie danej kości - czyli gra gra trochę za gracza - jeśli ktoś nie lubi - jest ostrzeżony :)...
4) karty pozwalają na zbudowanie mocnego kombosa - kolega zagrał ich chyba w jednym posunięciu pięć i "z niczego" wyczarował dwa miodki

lekka gra, bardzo ładnie wykonana, dla fanów kości powinna się nadać - ja lubię ten poziom złożoności ( ale ZB lepsze ;)...
Ostatnio zmieniony 25 paź 2014, 20:59 przez rastula, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 668
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 152 times

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: Tyrek »

Parę zdań po pierwszej rozgrywce w Mythotopię Wallace'a dla zainteresowanych: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 50#p584159

W kolejce jeszcze czekają: Onward to Venus oraz Panamax - mam nadzieję ograć w najbliższym czasie - podzielę się wrażeniami.

Na przesyłkę nadal czekają: AquaSphere (tutaj chyba dla wielu osób brakło ;) ) i Kanban - mam nadzieję, ze niebawem się pojawi bo niestety nie załapałem się na pierwsze egzemplarze pomimo zamówienia gry jeszcze przed Essen :(

Dzielcie się wrażeniami jak już coś ogracie :) Miło się czyta takie wpisy - chociaż portfelowi może się zacząć robić smutno :mrgreen:
Awatar użytkownika
oopsiak
Posty: 832
Rejestracja: 04 lip 2009, 00:48
Lokalizacja: Warszawa / gdzieś na morzu

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: oopsiak »

Alchemists - nie porwała mnie ta gra, chociaż na pewno dam jej jeszcze szansę. W pierwszej turze jako jedyna nie mieszałam, tylko kupiłam artefakt pozwalający raz na turę zdublować akcję. W drugiej turze wymieszałam wodę/zupę/neutrala, w trzeciej turze wreszcie coś wymieszałam (konkretnie trzy kombinacje.) W czwartej i piątej obalałam teorie przeciwników, bo jakieś straszne herezje publikowali, w szóstej po raz pierwszy i ostatni sprzedałam jakąś mieszankę za 4 monety, więc mogłam potwierdzić kilka teorii opublikowanych wcześniej. Aa, w piątej turze pociągnęłam dwie różowe karty dające mi dodatkowy ruch - głupia losowa gra ;) Finał był taki, że pomimo najsłabszego startu i stracenia kilku punktów (za brak wcześnie opublikowanych teorii), wygrałam na dociągnięciu tych dwóch dodatkowych ruchów w kluczowym momencie (łącznie miałam 7 ruchów więcej niż przeciwnicy). I to jakoś tak znacznie, bo miałam 59 punktów, a następni gracze 51-49-47?

Orleans - gra z mechaniką budowania talii puli żetoników. Najpierw pół roku rozkładania tychże, a potem mnóstwo losowych ruchów, bo nie bardzo wiedzieliśmy co robić... Poza Bazikiem, który budował budynki i nakręcał sobie silniczek rozwalając nas finalnie. Doświadczenie po choćby jednej partii jest widoczne w zestawieniu z chaotycznymi ruchami nowych graczy. Ta gra też niczego nie urwała, a poza tym jest brzydka.

Fields of Arle - kolejny gruby Rosenberg i niestety znowu mnie nie porwał. Gracze zaczynają z równego startu i starają się zgarnąć najwięcej punktów za zwierzaki, budynki itp... Znamy? Ta gra jest nieco inna niż poprzednie, ale mimo to miałam wrażenie wtórności (jakieś takie skojarzenia z Caverną najbardziej). Fajne jest to, że jest naprawdę dużo sposobów zdobywania punktów i gra nie wymusza punktami ujemnymi konkretnych zagrań. Po dwóch partiach wygranych na różnych strategiach wiem, że następnym razem też będę chciała grać inaczej. Ale to nie jest gra, którą będę proponować za każdym razem... (pudełko mówi 60min/gracza; nie wiem jak długo graliśmy pierwszą partię, ale drugą rozegraliśmy w niecałą godzinę)

Patchwork - to chyba najsympatyczniejsza z tych 4 gier :) trwa 15-20 minut, jest śliczna, prosta i jak ktoś lubi układać puzzle / tangramy / grać w tetrisa, to na pewno ją polubi :)
LICZBA graczy/punktów/żetonów

MAM / ODDAM / CHCĘ
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1177 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: piton »

PATCHWORK - Potwierdzam, bardzo fajna gra. Dwa razy mnie żona 'złatała' okrutnie :D szybkie, proste (nie prostackie), warto zagrać. Uwe zmienił temat i gra działa, niesamowite prawda ;)
Fields of Arle - jednak dam sobie na wstrzymanie...

zaraz siadamy do Arkwright, Staufer Dynasty - potem opiszę wrażenia.
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: staszek »

No to czekam na wrażenia z Arkwright.
A w FoA zagrałeś i odpuszczasz czy odpuszczasz bez zagrania ?
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1177 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: piton »

staszek pisze:No to czekam na wrażenia z Arkwright.
A w FoA zagrałeś i odpuszczasz czy odpuszczasz bez zagrania ?
Fields of Arle - cały czas walczę ze sobą, żeby nie kupić :D za dużo kasy wydałem, ale pewnie i tak kupię :P

wrażenia z Arkwright pozytywne, opisze w wątku gry :)
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: staszek »

Kiedy ?
Szczegóły jakieś proszę :mrgreen:
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 668
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 152 times

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: Tyrek »

Onward to Venus po pierwszych dwóch grach w dwie osoby :) http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 88#p584388
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: Epyon »

Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1177 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: piton »

staszek pisze:Kiedy ?
Szczegóły jakieś proszę :mrgreen:
dopisałem wczoraj w wątku o Arkwright kilka spostrzeżeń, trzeba było czytać ;)
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =1&t=32002

Arkwright to naprawdę ciężka ekonomia, narazie tytuł świetny.
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: staszek »

Czytałem, ale jeszcze wtedy było tylko o wykonaniu :D
12 akcji to chyba trochę mało, no I przeraża mnie czas pełnej wersji-to już jest czas 18-tek
Reszta oczywiście fajna
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1177 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: piton »

staszek pisze:Czytałem, ale jeszcze wtedy było tylko o wykonaniu :D
12 akcji to chyba trochę mało, no I przeraża mnie czas pełnej wersji-to już jest czas 18-tek
Reszta oczywiście fajna
przenieśmy rozmowę do wątku o Arkwright ;) inaczej nas zlinczują :mrgreen: ja się tam teleportuję i tam odpiszę
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2083
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 147 times
Been thanked: 393 times

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: walkingdead »

mig pisze:
piton pisze:
mig pisze:Kurczę. Uwielbiam Potwory w Tokio, ale spodziewałem się ze King of New York bedzie starą wersja z nowymi kartami. A tu okazuje sie, ze King of NY, ma kilka świetnych rozwiązań, ślicznie zmieniających to co w Potworach mi sie podobało najmniej (np. jest bardziej rozbudowana plansza).
No, nic-trzeba kupić :(
Ja już dawno chciałem kupić, ale myślę - może wresja PL, jak Tokio chwyciło :mrgreen: znając życie kupię angielskie wydanie, a polskie za 3 lata ;)
W każdym razie jak piszesz, jest dobrze w Nu Jork :) warto mieć jak ktoś lubi KoT
No, ja się niestety obawiam, że podobieństwo obu gier może spowodować, że polskiej wersji nie będzie w ogóle. Tym bardziej, że chyba Egmont całkiem dużo natrzaskał nakładu Potworów...
Mam nadzieję, że zależność językowa kart będzie nieznaczna, bo w przypadku tego typu gry to kwestia dość kluczowa...

Ale może poczekam też na kolejne wrażenia (oby jeszcze z targów;). W Potworach wielkim atutem była szybkość i dynamika rozgrywki (i prostota zasad). Nie wiem, czy akcje specjalne dzielnic, niszczenie ich i zmiany w naliczaniu punktów z kości i inne zmiany nie spowolnią gry. Bo King of NY wygląda nie tylko na inną wersję KoT, ale i na bardziej rozbudowaną.

I jeszcze pytanie o prezentacje. Widziałem dziś przez chwilę Ignacego nak Boty prezentował. To wszystko co Portal pokaże w prezentacjach, czy rozbili je na kilka części?
A czy King of NY jest juz gdzies dostępny w naszych sklepach?
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: Rune »

Od ręki, to chyba jeszcze nie:
http://i-szop.pl/szukaj/1/king+of+new+york
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2083
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 147 times
Been thanked: 393 times

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: walkingdead »

O, dziękuję ;)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Essen 2014 - interesujące tytuły, czyli zhype'uj się sam

Post autor: Odi »

Gry z Essen dotarły już do redaktorów Games Fanatic.

Zapraszamy do spisu targowych nowości, które będziemy dla Was recenzować :)
ODPOWIEDZ