Gra dla dzieci, 10 i 15 lat.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
ceville
Posty: 187
Rejestracja: 22 sty 2013, 19:00
Lokalizacja: Zielona Góra
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Gra dla dzieci, 10 i 15 lat.

Post autor: ceville »

Witam, poszukuję gry dla dzieci, które są w wieku 10 i 15 lat. Oczywiście gra będzie też grana z rodzicami.
Młodsze dziecko to dziewczynka, starsze chłopiec, o ich preferencjach nie wiem nic, będzie to ich pierwsza gra.
W związku z powyższym gra nie może się dłużyć ani być przesadnie skomplikowana, musi ciekawić i trzymać w napięciu ;)

Obecnie do głowy przychodzi mi Merlin Zinzin (akurat w promocji), Pędzące żółwie oraz Fasolki.

Czekam na jakieś propozycje, w grach dla młodszych jakoś nie gustuję więc nie wiem co może jeszcze "siąść" w tym temacie :)
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla dzieci, 10 i 15 lat.

Post autor: Maxxx76 »

Chyba są trochę za starzy na te gry:-)
Oczywiście sam je lubię, ale zaczynałem z młodszymi dzieciakami:-)
Żeby nie myśleli, że planszówki są dla dzieci proponowałbym coś "poważniejszego", jeśli chodzi o tematykę: Zakazaną Wyspę, Budowniczowie Średniowiecze, Osadników z Catanu, Wsiąść do Pociągu... :-)
ceville
Posty: 187
Rejestracja: 22 sty 2013, 19:00
Lokalizacja: Zielona Góra
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra dla dzieci, 10 i 15 lat.

Post autor: ceville »

Maxxx76 pisze:Chyba są trochę za starzy na te gry:-)
Oczywiście sam je lubię, ale zaczynałem z młodszymi dzieciakami:-)
Żeby nie myśleli, że planszówki są dla dzieci proponowałbym coś "poważniejszego", jeśli chodzi o tematykę: Zakazaną Wyspę, Budowniczowie Średniowiecze, Osadników z Catanu, Wsiąść do Pociągu... :-)
Hmm dla mnie 10 lat wydaje się mało, ale może rzeczywiście mam wypaczone spojrzenie :P
Wyspa myślę spoko, ale budowniczowie chyba są za bardzo nijacy, czytałem instrukcje kiedyś i nie porywa zamysłem. Reszta to standard, jednak zapomniałem dodać, żeby od razu z wydatkami nie szaleć, ja tych gier kupował nie będę, a nie chce by cena odrzuciła od razu :)
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Gra dla dzieci, 10 i 15 lat.

Post autor: cezaras »

piętnastolatek to z pewnością za sformułowanie "dziecko" by się obraził :):):)

Na pewno Wsiąść do Pociągu czy Osadnicy to super propozycje, jak najbardziej rodzinne i idealne na początek.
Jak ma być taniej i prościej, to Splendor.
a jak jesteś w stanie poświęcić im trochę czasu (żeby wytłumaczyć) to z Zamkami Burgundii tez sobie poradzą....
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Gra dla dzieci, 10 i 15 lat.

Post autor: kdsz »

Proponuję zajrzeć do poradnika - punkt o grach rodzinnych: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 13#p169113
ceville
Posty: 187
Rejestracja: 22 sty 2013, 19:00
Lokalizacja: Zielona Góra
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra dla dzieci, 10 i 15 lat.

Post autor: ceville »

Splendor i Zamki wydają mi się przesadą na początek przygody z grami ;)
A na wątek pomocy przy doborze oczywiście zajrzałem :)
Awatar użytkownika
oopsiak
Posty: 832
Rejestracja: 04 lip 2009, 00:48
Lokalizacja: Warszawa / gdzieś na morzu

Re: Gra dla dzieci, 10 i 15 lat.

Post autor: oopsiak »

Zakazana Wyspa i Ticket to Ride jak najbardziej.

Potwory w Tokio? Cytadela?
LICZBA graczy/punktów/żetonów

MAM / ODDAM / CHCĘ
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Gra dla dzieci, 10 i 15 lat.

Post autor: mig »

Biorąc pod uwagę, że 10 i 15 lat to dwa różne światy trzeba znaleźć coś uniwersalnego i nieinfantylnego. Wsiąść do Pociągu to chyba byłby najlepszy wybór (ulubiona gra znajomych 8 i 10 latek). Jeśli cena nieco za wysoka to może Carcassonne, Hej to moja Ryba, Metropolia, Splendor, Sułtan.
+1 dla Potworów w Tokio
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla dzieci, 10 i 15 lat.

Post autor: Bea »

Moi w podobnym wieku dobrze się bawią przy Pociągach, Fasolkach, wciąż przy Osadnikach z Catanu. Ale najbardziej lubią Sabotażystę i Munchkina. Zauważyłam, że podchodzą im gry czy których można się pośmiać.
alukard88
Posty: 92
Rejestracja: 17 paź 2014, 14:04
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Gra dla dzieci, 10 i 15 lat.

Post autor: alukard88 »

Small world jest łatwe i przyjemnie się gra do tego kolorowe i świetnie się skaluje
Ostatnio zmieniony 03 lis 2014, 15:10 przez alukard88, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bardias
Posty: 303
Rejestracja: 19 sty 2014, 04:07
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla dzieci, 10 i 15 lat.

Post autor: Bardias »

Wsiąść do pociągu USA albo Europa jest świetne na początek. Nie byłbym jednak zbyt przesadnie "opiekuńczy" jeżeli chodzi o dzieci 10+, ja z 11-latką z powodzeniem grałem w tytuły takie jak Summoner Wars czy (dzisiaj) Le Havre. To ostatnie nawet bym na trzecią-czwartą grę polecił.

Z innych wymienionych w wątku: Osadników z Catanu bym odradzał, pomimo swojej popularności nie jest to dobra gra. Potwory w Tokio są ciekawą propozycją, choć to mocno konfrontacyjna gra kościana z eliminacją graczy, co w graniu familijnym może być znaczną wadą. Splendor jest OK, chociaż tematyka może "nie siąść". Small World może się spodobać, zwłaszcza 15-latkowi.

Ja bym dodał od siebie:
Epoka Kamienia - polecam najbardziej. Ciekawy temat, umiarkowana losowość, wprowadzenie popularnej w grach mechaniki worker placement, dobre wykonanie... czego chcieć więcej? :) Są rodziny, które mają za sobą trzycyfrową liczbę partii.

Takenoko - przepięknie wykonana gra, chociaż wbrew pozorom jest dość skomplikowana. Za to regrywalność stoi w niej na wysokim poziomie.

Tokaido - też azjatyckie klimaty. Fajna na początek, chociaż po pewnym czasie z pewnością wymagałaby uzupełnienia kolekcji o bardziej regrywalne tytuły.

Myślałem jeszcze nad Porami Roku (ale dla 10-latki mogą być troszkę za skomplikowane) i Munchkinem (w dowolnej wersji).

Niemniej jednak uważam, że powinniście zainwestować w pierwszej kolejności w Epokę Kamienia :)
Awatar użytkownika
Akryha
Posty: 12
Rejestracja: 09 paź 2014, 09:06
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra dla dzieci, 10 i 15 lat.

Post autor: Akryha »

stone age - genialna, prosta,piękna i z emocjami.
A może coś z logicznych rummikub, qwirkle.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla dzieci, 10 i 15 lat.

Post autor: Pixa »

Mysle, (jak i inni), ze super sprawdziloby sie "Wsiasc do pociagu: Europa". Od siebie dodam "Kolejke".
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
ODPOWIEDZ